Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz BonFire #35 üzenetére

    Először had szögezzem le, hogy nem a warez mellett érvelek.

    Az árak/bérek kérdése igenis fontos. Nem csak a relatív de az abszolút árak is lényegesen magasabbak nálunk. Erre szoktak hozni mindenféle mesét a pici piac drága piac témában, de általában ez csak mellébeszélés. Azért drága minden mert a befektetők (magas haszonkulcs), az állam (magas adóterhek) és a multicég (olcsó gyártás - alacsony bér) az itteni extra pénzekből kompenzálja az otthoni olcsó árakat is.

    Igenis van összefüggés az anyagi helyzet és a fizetési hajlandóság között. Saját magamon is tapasztalom, hogy sokkal inkább hajlandó vagyok fizetős szolgáltatásokat igénybe venni, amikor van miből... persze ez magától értetődő. Mindenkinem van igénye kultúrára (mégha magam nem is mindent sorolnék ebbe a kategóriába a mai felhozatalból), mivel nem robotok vagyunk. A fárasztó hétköznapok szürke monotonitását meg kell törni valamivel. Kinek mire van gusztusa. Nem csak a munkához van joga, hanem a szórakozáshoz is. A jogvédők élősködők, akik egymás ellen hangolják a zeneipart és a fogyasztókat.

    Rengeteg féle együttes, kiadó és befektető akar megélni a zenei iparból. Ilyen magas szám mellett, nem csoda, ha adott vásárlóerő mellett elaprózódik a bevétel is köztük. Normális piacon egyensúly alakul ki a termelés és fogyasztás között, de ez nem igazán jellemző a zenére. Vannak statisztikák évekre visszamenőleg arról, hogy az össz zene fogyasztás darabszáma mennyi volt? Mert külön-külön alacsony darabszámért hiába sírnak és hazudják azt, hogy azért kell dupla árat fizetnünk, mert ellopják a többit, ez nem lesz igaz.

    Adott sokszorosítható termék esetén teljesen reális elvárás az, hogy idővel csökkenjenek az árak. Ez alól a zene sem kivétel, főleg a filléres utángyártási költségeket is figyelembe véve. A közgazdászoknak erre vannak szép grafikonjaik. Mivel külföldön ugyanúgy olcsóbbak ezek, mint minden más is, ezért itt is egyértelmű lenyúlásról beszélhetünk.

    Túlzás a warezt a kenyér árába keverni. Ahhoz hogy pörögjön a gazdaság az kell hogy az emberek fizetőképesek legyenek, de a magas adók, magas haszonkulcsok és alacsony fizetések országában ez nem tud működni.

    Lehet különbség a külföldi és hazai előadó terméke közt. Elég csak a felhasznált technológiák és szakemberek színvonalára gondolni. Sok mai magyar filmnél is az az ember érzése hogy valami amatőr házivideót néz. Érdekes, hogy a régi magyar filmeknél ez nincs így. Talán azért ez javuló tendenciát kezd mutatni.

    A loudness war (vagy a filmek újraszinkronizálása) annyiban ide tartozik, hogy gyengébb minőséget adnak el újabban, nameg a vásárló nem is tudhatja előre, hogy mi lesz a többféle minőségi szint közül a csomagolásban.

    A végszóval egyetértek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák