Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Chaser

    titán

    válasz mad823 #7 üzenetére

    jaja, ahogy majd "megoldódik" a fogyasztás is, és az ár is "megoldódik"
    vannak ilyen lcd-k, stúdió munkára, drágábban mint az oledek
    van olyan is aminél dupla lcd van, zabál, rohadt vastag, de az már érdemi(bb) képminőséget és kontrasztot ad
    az lcd-nek mindig is a rákfenéje marad a háttérvilágítás
    ami tömeggyártás szinten hozna oled szintet az csak drágább lenne, ráadásul több más sebből is vérzik a va/ips technológia
    ez az új megoldás érdekes, ha nem csak számokban jók, de mint a qled, ez sem lesz oled alternatíva

    CoroStar86
    ez a marketing és az emberi hülyeség - na meg a szándékos félrevezetés, mert a led és lcd eléggé üti egymást ha "led tv"--ként adják elő ezt a kombót -

    szerk:
    ukornel
    A gyártó eddig még sok konkrét technológiai részletet nem árult el panelről, csak annyit tudni, hogy a jelenlegi QLED megjelenítőktől eltérően nincs szükség LED háttérvilágításra, ugyanis a fény magukban a kvantumpontokban keletkezik.
    nesze semmi fogd meg jól ( :
    ebből a megfogalmazásból az szűrhető ki, hogy lcd az alap, és az előtte levő szűrő tud világítani - amitől is ugye qled lesz az lcd, ha már szűrő van előtte, véletlen sem azért lesz qled, hogy "hasonlítson" az oled szócskára, és beetesse az arra fogékonyakat, véletlen egybeesés ez, mint sok minden:) -

    [ Szerkesztve ]

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • CoroStar86

    aktív tag

    válasz mad823 #7 üzenetére

    Hát nem tudom... Sosem értettem, hogy mi a jó abban, ha egy tévé kiégeti az ember retináját. :D Egy mobiltelefonnál még oké (közvetlen, tűző napsütés), de egy tévénél? Nagyobb üzletközpontok műszaki részlegén is az összes tévé max fényerőn, agyonszaturált színekkel, borzasztó. Plazmának nagyon kellemes, természetes képe van, pont ezt imádom benne. Bár sokan meg pont az LCD túlszínezett, rikító képét szeretik, hát ők (nem) tudják... Az LCD-k "felhősödése" nálam mindig az elviselhetetlen kategóriát súrolta, nekem sokkal fontosabb a jó fekete. ;)

    chaser: igen, a hasonló marketing bullshit nyírta ki a plazmákat is anno

    [ Szerkesztve ]

  • Pingüino

    senior tag

    válasz mad823 #24 üzenetére

    Az meg aztán végképp érdekes lenne. Ugyanis a QDOT kristályok nem öregednek úgy, mint az OLED-ek. Szóval ha úgy van, ahogy mondod, akkor feleslegessé válik a microLED fejlesztés.

  • Chaser

    titán

    válasz mad823 #41 üzenetére

    "Szerintem engedjük el mára ezt a dolgot, várjuk meg az első teszteket."
    oké, akkor 10 év múlva folytatjuk...:)

    ukornel
    xanaxot esetleg? vagy egy sört? azt mondják segít ( :
    lehet benéztem valamit, de attól hogy te feketézel' max mosolygok rajtad, nem komolyan veszlek
    és pont amit "kiemeltél" nem mondtam ellenkezőjét
    azt mondtam, ez még az lcd-t nem váltja ki, mert dobnak egy upgradelt qd réteget ami megoldja a világíást is
    de mivel ahogy a cikk írja, semmi konkrét nincs, és tényleg nincs, így találgatás az egész
    részemről biztos vagyok benne, ha bármi "forradalmi" megoldással rukkoltak volna elő, annak egy picit nagyobb visszhangja lenne
    egyelőre demoztak valamit, ami lehet még 5-10 év múlva sem lesz tömeggyártásra kész - végeredményről meg semmit nem tudunk, ha olyan ami a képen látszik nekiállni is felesleges lenne -

    Pingüino
    ha majd nyomtatással forrasztanak? ;]
    egyelőre bármit találtak ki eddig az oled ellen az valahol elvérzik

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Pingüino

    senior tag

    válasz mad823 #48 üzenetére

    :D
    Ne akadjunk már fel ilyen logikai bukfenceken.
    "az LCD pedig szub-pixelenként állítja a fényerőt."
    Mit is jelent ez? Azt, hogy ha nekem egy képpontnál a piros szubpixel fénye nem kell, akkor az LCD azt a fényt kiszűri, vagyis, kiszűri a piros fényt, tehát színszűrést végez.
    Most az, hogy a fehér háttérfény előtt még van egy passzív réteg, ami az összes pixelt folyamatosan ugyanarra a 3 szubpixelre bontja, azt ne keverd ide. Értem, hogy a kettő csak együtt működik, de a beszélgetés szempontjából ez most lényegtelen.

  • KTTech

    veterán

    válasz mad823 #67 üzenetére

    A 120cd/m2 nem érhetetlen ma sem, hanem nagyon is érthető, ez a széles tömeg számára, kontrollált környezetben a legelfogadhatóbb érték (és a legtöbb SDR anyagot ilyen értéken masterelik).

    Mondjuk a korábbi technológiák egyike sem tudta elérni a 120cd/m2 peak luminance-t (sem a CRT-k, sem a plazmák), még 18%-os ablakban sem.
    Az LCD-k persze kivételek, de ott a feketékkel vannak súlyos gondok, ha emelik a fényerőt... és a végső kontrasztarány sem fog elszállni: hiába lesz 3000cd/m2 a fényerő, ha a feketeszint 1cd/m2-re emelkedik (ami jól látható világosszürke egyébként), a kontrasztarány az 3000:1 marad. Ilyenkor jönnek a local dimminggel, és mindenféle trükkel, hogy próbálják növelni a kontrasztot. De az esetek többségében elég csúnya eredmény lesz a vége (a FALD nem lenne rossz, de egy 4K-s kijelzőnél legalább fHD felbontású háttérvilágítás kellene, hogy jól is nézzen ki, nem pedig néhány száz egyedileg szabályozható blokk).

    Az OLED-nél ez egyszerű: a fekete szint 0cd/m2 - innen kezdve, bármelyik kalibrálási célértéknél végtelen lesz a kontraszt, itt viszont előjön az egyik OLED probléma a near-black handling, amit egyelőre csak a Panasonic oldott meg rendesen (nem az LG Display által használt vezérlőt használva), ami a fekete közeli értékeknél a pixelek billegését okozza. Illetve túl világos környezetben emelni kell a fekete szintjét, hogy ne bukjanak be a részletek. Ez a gond előjön HDR-nél is, természetesen.

    Egyébként a mostanában (1990 óta használt) Rec.709, sem a korábbi Rec.601 nem ad meg kalibrációs célértéket erre. De újabb szabványok (Rec.2020) sem tartalmaznak megkötést erre (hiszen környezeti fénytől függően változik az ideális fényerő beállítása. Nem véletlenül van a legtöbb TV-ben éjjeli és nappali kalibrált mód, teljesen más célértékkel).

    Viszont a natív kontrasztarányt minden esetben a maximális fényerőnél mérik le (kikapcsolt dinamikus kontrasztjavítók, mint pl. local dimming és társaik mellett), hiszen az a fizikai limitje az eszköznek.

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • KTTech

    veterán

    válasz mad823 #73 üzenetére

    Nem írta le a pontos mérést.. a displaycal alapvetően nem TV-re van tervezve. Így a teljes felületre dobja ki a tesztábrát + a saját adatait is, ha nem multimonitor módban fut. Egy ABL algoritmus jót csámcsog rajta... de jelen esetben az LCD-ben keresendő a válasz: egy bizonyos szint alá trükkökkel sem tud beesni a fekete szint. Így az alacsonyabb fényerő rosszabb kontrasztarányt fog adni. Azzal viszont valami nem stimmel, hogy max fényerőnél sem nőtt meg jelentősen a fekete szint...

    Nálam, ahogy írtam a 65VT65 még csúcsra hajtva se tud 120cd/m2-t, hanem inkább csak 3/4-e körül. Mégis tudom nappaliban használni, de igaz az ereje sötétben mutatkozik meg.

    [ Szerkesztve ]

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • #72042496

    törölt tag

    válasz mad823 #73 üzenetére

    A "kevéske" 120 az alapvető ergonómiai problémák tipikus jele. Rossz a kijelző elhelyezése, és ebben a jellemzően fényes panel sem könnyíti meg az ember dolgát.

  • Joshi

    titán

    válasz mad823 #73 üzenetére

    "Nyilván akkor Elefant metodológiájával van a baj, hogy kalibrálva jóval alacsonyabb kontrasztot mér..."

    Ha figyelmesen megnézed a mért értékeket (Sharp 50BN3EA), tök mind1 hogy mekkora a fényerő, a natív kontraszt ugyan annyi lesz. Az ne tévesszen meg hogy vannak eltérések, de alapvetően ez a készülék ~2400-as kontrasztot tud. Abba most ne menjünk bele, hogy ennél a tévénél a gyári profilok színei iszonyatosan túl vannak tolva. Ja és LCD-nél ahogy emeled a fényerőt úgy romlik a fekete szint (feketepont).

    Ez pedig Panasonic HZ2000 OLED. Itt nem lehet mérni a kontrasztot, pedig az Xrite i1 Display Pro tudja az OLED szintű feketét is értelmezni.

    [ Szerkesztve ]

  • Joshi

    titán

    válasz mad823 #79 üzenetére

    Elefant rosszul mért, mert nagyon soknak tűnik az a 0.08-as feketeszint amikor mért 0.06-ot is, tehát a panel képes rá.

    ui.: a gyári profilokat is mérte, csak az sima mérés és nem kalibrálás. Mondjuk lehet hogy ott be volt kapcsolva valami kontraszt javítás, erre nem is gondoltam. :B

    [ Szerkesztve ]

  • Joshi

    titán

    válasz mad823 #102 üzenetére

    Igen, plusz ha a Quantum kristályoknak köszönhetően magasabb lesz a színtartomány, akkor megint csak előbbre vagyunk. Érdekes módon az LG a színtartomány lefedettségében nem hogy fejlődne, de úgy tűnik visszalépett. Persze amennyire lehet hinni a DisplaySpec oldalnak.

  • KTTech

    veterán

    válasz mad823 #106 üzenetére

    Van ebben tartalék, bár én a gyártók helyében a 4K-t elengedném... csak szarul nézne ki marketing szempontból. De kis ráfordítással lehetne szinte tökéletes kijelzőt létrehozni ha "csak" fHD lenne a felbontás (4x akkora méretű alpixelek sokat segítenének, nem csak az IR-en, hanem a BFI nem fájna annyira, hiszen akár 360Hz-en is lehetne járatni, és rögtön tökéletes lenne a mozgásmegjelenítés - nem interolációval lenne csak meg a 1080 soros mozgóképfelbontás, hiszen alapból az OLED-ek is csak 300 sor körül tudnak - és még a HDR is megmaradna 1000cd/m2 körüli csúccsal).

    Az ABL sajnos nem a kijelzők védelme miatt egyre agresszívebb, hanem mert nem lehet megszexualizálni a fizikát: ha fényerő kell, akkor azt teljesítményfelvétel árán lehet elérni, de az meg egyrészt sokba kerül, ha rendes teljesítményvégfokok és tápegységek lennének benne, melegedne is, másrészt rosszul nézne ki egy C-D körüli energiamatrica rajtuk (a hatóságok rosdz szemmel néznék, meg a kutya se venné meg)...

    Jelenleg lassan ott tartunk, hogy a felhasználók atomvillanást akarnak látni 10W energiafelvétel mellett, 65"-on... me nehogymá sokat fogyasszon...

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • KTTech

    veterán

    válasz mad823 #140 üzenetére

    Az OLED válaszideje ennél jóval rövidebb, de jellemzően ennyit tartják kint a képkockát mielőtt jönne a következő. Így tudnak elérni nagy fényerőt jelenleg.

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

Új hozzászólás Aktív témák