Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Yany

    addikt

    válasz Postas99 #199 üzenetére

    Leegyszerűsítve: ahhoz, hogy a bitcoin ökoszisztémában a pénz eljusson a-ból b-be, a bányászok végzik a számításokat. Ezért ők jutalékot kapnak (ezért a fee a tranzakciók esetében) és e jutalék bitcoinban kerül kifizetésre. Azonban sokan összekeverik a gpu piacon manapság sok vihart kavart bányászok körét a bitcoin bányászattal, holott a kettőnek csak annyi köze van egymáshoz, hogy ez is bányászat, az is, de más kriptovalutákkal történik, amit a gpu bányászok számolnak. GPU-kat általában Ethereumon, ZCash-en futtatjuk, illetve van kismillió egzotikus altcoin. (altcoin = nem bitcoin, de kriptopénz) Hogy bonyolítsam, vannak olyan miner programok is, amik valamilyen altcoin bányászásáért cserébe Bitcoinban fizet. Alapvetően nem ad többet, mintha az adott altcoinban fizetne ki, csak a váltástól kímél meg, ha eleve bitcoinra hajtasz és helyetted eldönti, hogy épp mit érdemes bányászni.

    Bitcoint ma már csak ASIC chipekkel felvértezett bányamasinákkal bányásznak, mert olyan szintű számítási kapacitásra van szükség, hogy érdemben még az ember saját életében kimutatható mértékű della csöppenjen ki belőle, ami már egy komolyabb GPU fürtnek is sok. Minden buzzwordot nem kívánok itt kifejteni, de a megfelelő topikokban bőven találsz már infót és rájuk keresve bőven van közérthető irodalma már.

    [ Szerkesztve ]

    Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

  • butch3r

    senior tag

    válasz Postas99 #204 üzenetére

    mi a bányászat?

    [...]A bitcoin a tranzakció-történetet egy úgynevezett blokkláncba gyűjtik, így marad nyomon követhető a pénzmozgás. A bányászok feladata jóváhagyni ezeket a tranzakciókat és beírni őket a főkönyvbe.
    A rendszer nyilvános főkönyve tulajdonképpen egy adatbázis, blokkok egymáshoz kapcsolt hosszú sora, azaz a blokklánc. A blokkláncban a rendszer bármelyik pontján bárki által végrehajtott tranzakció visszakereshető. Amikor új tranzakció történik, az összes addigi érvényesített blokkot tartalmazó láncolat végére egy újabb blokk kerül. A bitcoin-hálózat minden tagja rendelkezik a tranzakciók folyamatosan frissülő, teljes történetének egy-egy példányával, így a bitcoinok mozgását mindenki figyelemmel kísérheti.

    Hogy tud mégis biztonságos maradni ez a rendszer, amely kizárólag digitálisan tárolja az adatokat? Hogyan lehetünk biztosak abban, hogy a blokklánc sértetlen és nem manipulálható? Itt kerülnek képbe a bányászok.
    Amikor egy tranzakciós blokk létrejön, a bányászok az alábbi eljárásnak vetik azt alá: az adatblokkot matematikai képletek segítségével betűkből és számokból álló sorozattá alakítják át, ezt hívjuk hash-nek. Az újonnan létrehozott hash mindig a blokklánc végére csatlakozik.

    A hash-nek rendkívül érdekes tulajdonságai vannak. Egy blokkhoz tartozó hash-t nagyon könnyű legenerálni, egy adott hash-hez tartozó adatot viszont gyakorlatilag lehetetlen visszafejteni. Könnyű generálhatóságának ellenére minden hash egyedi. Ha csak egy karaktert is megváltoztatunk a blokkban, teljesen más lesz a hozzá tartozó hash-érték.

    A bányászok a hash generálásakor nem csak az adott tranzakció adatait használják, de mindegyik blokk magában foglalja az őt közvetlenül megelőző blokk hash-t is.

    Digitális viaszpecsétként minden adatblokk hash-e az előtte lévő hash-t is tartalmazza. Mivel az adatok legapróbb módosítása is azonnal feltűnne, így kerül igazolásra, hogy az adott blokk –– és minden utána következő blokk –– érvényes.

    Ha valaki hamis tranzakciót próbálna végrehajtani egy már létező blokk módosításával, a blokkhoz tartozó hash is megváltozna. Amikor azonban a blokkhash funkciójú algoritmus futtatásával valaki le akarná igazolni a blokk érvényességét, egyből feltűnne neki, hogy a hash nem azonos a blokkban tárolt adatokkal, ennek megfelelően a blokkot hamisnak minősítené.

    Mivel minden blokk hash-ét felhasználjuk az azt követő összes többi blokk hash-ének legenerálásához, egy tetszőleges blokk megváltoztatásával az utána következő blokkok hash-e is megváltozik. Tehát a blokklánc átírása vagy módosítása érvénytelenné teszi az utána következő egész szakaszt.

    [...] Amikor valamelyikük sikeresen generál egy hash-t, arról a hálózat minden tagja értesül, a bányász jutalmul 25 bitcoint kap, a blokklánc pedig frissül. Ez ösztönzi a bitcoin bányászat elterjedését és további tranzakciók végrehajtását.

    A probléma csak az, hogy egy blokkhoz tartozó hash-t nem nehéz legenerálni. A számítógépek nagyon jók ebben. A rendszer kénytelen megnehezíteni a hash-generálást, máskülönben a bányászok percenként hoznának létre új tranzakciós blokkokat, és pillanatok alatt kibányásznák az összes bitcoint. A Bitcoin ennek szavatolására vezette be a proof-of-work protokollt.

    A Bitcoin-protokoll nem fogad el korábban már legenerált hash-eket. Előírja, hogy a hash-nek hogyan kell kinéznie; például egy sor nullával kell kezdődnie. Lehetetlenség megjósolni, hogy hogyan fog kinézni a hash, és egy adat megváltoztatása teljesen más hash-t eredményez.
    A bányászok elvileg nem sérthetik meg a blokk tranzakciós adatait, de egy új hash generálásakor mégis meg kell tenniük. Az úgynevezett nonce-szal hoznak létre újabb hasheket. Ha a hash nem felel meg az előírt kritériumoknak, a nonce-érték megváltoztatásával új hash generálható. Nem egyszerű feladat megtalálni a megfelelő nonce-ot, ráadásul több bányász egy időben próbálkozik vele. Így működik a bitcoin bányászat.

    Forrás

    Mi értelme van nekiállni és hasogatni a biteket?
    Neked otthon? már semmi, mivel mint már sokan írták csak célgépeknek van elég teljesítménye, hogy rentábilis legyen így otthon már üzlet. Mért éri meg annak aki csinálja? mert korán beszállt, kezdetektől visszaforgatja bevétele egy részét a folyamatos fejlesztésbe (sokszor saját maga gyártja a bányász cél hardvereket) és majdnem ingyen van neki az áram / nagyon olcsó.

    Kinek jó?
    A jelen topic hozzászólóinak nagy részének nem. Amúgy midnenki másnak aki fenn akarja tartani, használja a btc-t, mivel a blokklánc adja annak a gerincét. blokklánchoz pedig szükség van a bányászokra.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Postas99 #204 üzenetére

    "Mi a bányászat? -"
    Matematikai számítások elvégeztetése.

    "Mi értelme van nekiállni és hasogatni a biteket?"
    Tranzakciók hitelesítésére szolgál a számítás.

    "Kinek jó?"
    Annak jó, aki szeretné, hogy a tranzakció hitelesítve legyen (magyarul a küldő és fogadó félnek).

  • butch3r

    senior tag

    válasz Postas99 #207 üzenetére

    előbb a bányászat volt. nakamoto bányászta ki az első milliót kb.

    amúgy üres blokkokat is lehet technikailag "bányászni", nem feltétlen kella tranzakciókat beletenni, de ekkor csak a blokk kibányászásáért járó rewardot kapja meg, a tranzakciós díjakat nem.

    Igen, ha mindegyik bányász ezt tenné, meghalna a rendszer. De nem teszik mert megéri nekik anyagilag, a technológia/ rendszer iránti elköteleződésből. Nyilván van bányász aki egyik, van aki a másik csoport része míg sokan a kettő halmazában vannak.

    üres blokkok cikk

    [ Szerkesztve ]

  • butch3r

    senior tag

    válasz Postas99 #213 üzenetére

    ez is marad a véleményed míg meg nem érted az egész működését, de mivel nem akarod így tárgytalan. nem alapított bányát, nincs olyan, hogy egy bánya.
    viszont értékelem, hogy nem rossz indulattal várod, hogy majd rossz legyen mindenkinek aki viszont hisz benne :R

Új hozzászólás Aktív témák