Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz opr #136 üzenetére

    De hat nem erted, hogy linux?

    Nem tudom honnan jön neked ide ez a linux fétisz, mert rajtad kívül senki sem hozta fel. Ez arra hasonlít, mint amikor valaki ész érvek kifogytán bedob egy oda nem illő dolgot utolsó szó jogán. Tipikus pszichológiai védekezés kivetülése. :)

    Az egész onnan indult, hogy az x86 és vonala már rég elavult, ez nem megállapítás, hanem tény. De még sajnos mindig tolják neki, aki meg tájékozatlan, az nem érti miért.

    Évek óta meg van rekedve 4-5GHz környékén, pedig 10 GHz-et is ígértek anno. Mennyit fejlődnek évente teljesítményben? +10-20%? Akkor sokat mondtam.

    Ahogy itt többen is leírták, ez nem úgy fog bekövetkezni, hogy egyszer csak az összes x86 eltűnik. Csak ne gyártsák, hanem fejlesszenek más, korszerűbb CPU-t, a mai elvárásoknak megfelelően. És ne hátráltassák a fejlődést egy elavult technológiával, amit évről évre toldozgatnak. Az ember alapvetően lusta, és ha nincs valami jobb alternatíva, akkor marad a régi dolgoknál. Amúgy annak idején az x86 indulásánál a Motorola processzorok sokkal jobbak voltak, csak sajnos mindig vannak a történelemben olyanok, akik gyártanak valami hasonlót olcsóbban és rosszabb minőségben és az fog elterjedni. Elég sok példa van erre, elég ha csak a CD-t vagy a VHS-t említem.

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Dolpa #150 üzenetére

    Melyik személyeskedés benne?

    #151 Dolpa: a jelek szerint szelektíven olvasol, mert bambano hozta fel, folyamatosan azt emlegetve, hogy dealinux.

    [ Szerkesztve ]

  • válasz #06658560 #152 üzenetére

    Melyik személyeskedés benne?

    És még játszod a hülyét is. <-- Látod, ez egy személyeskedés.

    Okosodj.

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz #06658560 #152 üzenetére

    "bambano hozta fel, folyamatosan azt emlegetve, hogy dealinux.": eltekintve attól, hogy teljesen helyénvaló a linuxot emlegetni, ha multiplatform kerül szóba, mert a linux multiplatformos, komoly szemészeti problémára enged következtetni, ha az én avataromat pingvinnek nézi bárki is.

    és teljesen igaza van a kollégának, az, hogy szerintetek egy procicsere akkora probléma lenne, mint amit írtok, az vagy tájékozatlanság, vagy a tények tendenciózus ferdítése.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Reggie0

    félisten

    válasz bambano #155 üzenetére

    Amint van benne inline assembly, mar akkora problema. Pont ezt irtak, hogy a teljesitmenyre kihegyezet szoftvereknel mar baromira fog szamitani. A linux meg majdnem ugyan olyan szar mindenen, azert nem relevans. Nyilvan egy 10 goto 10 program nem lesz architektura fuggo. De amint mondjuk egy photoshop/maya 3d/akarmi szurot/vegeselem szimulatort/hasonlok ujra kell irni, az olyan, mint ha a matimaikai alapokat leszamitva ujra meg kene irnod azt a szoftverresz, mert nem csak az utasitasok lesznek a masok, hanem a cacheles, betoltes, predikcios strategiak, amit utasitasszinten is figyelembe kell venni. Ezekben a programokban pont az ilyen fuggvenyek optimalizalasa egy oriasi hozzaadott ertek, ami a vasarlo dontesenel is komoly szerepet jatszik.

    [ Szerkesztve ]

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #156 üzenetére

    "Amint van benne inline assembly, mar akkora problema.": nem, egyáltalán nem probléma.

    "Pont ezt irtak, hogy a teljesitmenyre kihegyezet szoftvereknel mar baromira fog szamitani.": ahham. tehát ha csak az almát nézzük, nem számított, amikor motoroláról powerre váltottak, szintén nem számított, amikor powerről intelre, de majd akkor, amikor intelről váltanak bármire, számítani fog.

    tovább megyek: nem számított, amikor gyalog intel procik voltak, amik alap utasításokat tudtak, nem számított, amikor ezekről átváltottak az aktuálisan érkező ilyen-olyan kiterjesztésekre (pl. sse 1-2, avx), akkor ezek sosem számítottak, de majd most, hirtelen számítani fog.

    "hanem a cacheles, betoltes, predikcios strategiak, amit utasitasszinten is figyelembe kell venni.": először is ezeket vegye figyelembe a fordító. másodszor ebben a subthreadben erre hivatkozni azt a bújtatott állítást hordozza, hogy ezek a dolgok eddig fixek voltak, sose változtak. Maradjunk annyiban, hogy ez könnyen vitatható és cáfolható állítás. Ha pedig az igazság mégiscsak az (én emellett tenném le a voksomat), hogy a processzorok két generációnként eddig is egy csomót változtak, akkor ezt azt jelenti, hogy az ipar ezeket a változásokat már nagyon sok esetben tapasztalta, túlélte és megoldotta. majd megoldja most is.

    egy processzor architektúra elterjedését egyébként sem az a párezer gép segíti vagy akadályozza, amin olyan szoftver fut, ahol számít, hogy kézzel optimalizáltad-e a pipeline-t, hanem az a százmillió, ahol az számít, hogy van-e rendes arckönyv kliens, tud-e zenét letölteni a zeneszolgáltatójától és olvashat-e tweetet. Ezek pedig eddig is mentek többféle architektúrán és oprendszeren, ezután is menni fognak.

    "A linux meg majdnem ugyan olyan szar mindenen, azert nem relevans.": ezen is látszik, hogy nincs komoly érvetek a vitában. Leginkább az lenne az őszinte válasz a programozóktól, hogy lusták vagyunk megoldani.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Reggie0

    félisten

    válasz bambano #157 üzenetére

    Amikor az apple powerrol valtott intelre, volt ra kb. 2 darab program. Meg jobban retegtermek volt, mint most, igy nyilvan most tobb problema is van belole. Arrol nem is beszelve, hogy olyan procira valtott, amire mar keszen voltak az optimalizalt kodok, ugyanis a legtobb programnak van/volt windowsos verzioja.

    A kiterjesztes pont azt jelenti, mint a neve is sugalja, hogy hozzaadodik a meglevo keszlethez. Tehat ha bevezetnek egy uj kiterjesztest, akkor meg a regi kod ugyan ugy futni fog. Ezt ugy szokas kezelni, hogy ha megjelenik egy kiterjesztes, akkor - ha megeri! - optimalizaljak arra is es a kodban ellenorzik a megletet. Ha tudja a proci, akkor az uj arra optimalizalt fuggvenyeket hivja, ha nem, akkor a regit. Viszont egy ilyen kiterjesztes az architekturan sokkal kisebb valtozast jelent, mint egy teljesen uj processzor es utasitasarchitektura, ami garantalja, hogy nem fog futni a regi kod se, nemhogy ugyan akkora sebesseggel, de kisebbel sem. Max, ha van generic kod, azt le tudja nyilvan forditani. De a felhasznalo teljesitmenycsokkenest fog kapni elso korben, az meg egyenes ut a sikertelenseg fele. Pont ezt magyarazza, hogy miert az x86/x64-et foltozzak meg mindig egy teljesen uj helyett, mert az uj procik az uj kiterjesztesekkel gyorsulasi lehetoseget ad, mig az uj gyartastechnologia es hw optimalizacio/magasabb orajel miatt gyorsul a regi valtozatlan kod is(no az IPC).
    Viszont az IA64 szepen besult, pedig az elmeleteid alapjan annak sikeresnek kene lennie.

    Sehol nem irtam, hogy soha nem valtoztak. Csak x evente valami aprosaghoz hozzanyulni megint mas teszta. Pl. ha duplajara no az L1-L3 cache, akkor a kod valtozatlanul fog futni az uj procin. Viszont, ha teszem azt felezni kell az uj procira, akkor mar fejtorest okoz.
    De nezd meg a PH-s osszehasonlito tesztet az egyes generaciok csucsprocesszorai kozott, ott talalsz elemzest, hogy ezeknek az elemeknek az apro modositasai pro vagy kontra hogyan befolyasolja az egyes programok sebesseget.

    "egy processzor architektúra elterjedését egyébként sem..."
    Ehhez kepest igencsak nem terjedtek el az ARM alapu desktopok es laptopok, pedig facebookra meg netezni az is eleg lenne. Ebbol kovetkezik, hogy ennyi megsem eleg az elterjedeshez.

    "Ezen is látszik, hogy nincs komoly érvetek a vitában."
    Az nem komoly erv, hogy egy nem optimalizalt szoftverrel nincs ertelme peldalozni az architekturavaltas nehezsegein? Akkor megis mivel lehetne ervelni, esetleg azt kene bizonyitani, hogy nem is lehetseges kesziteni mas architekturat? Mert ha az elobbi nem komoly erv, akkor mar csak az utobbi lehetne.

    [ Szerkesztve ]

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #158 üzenetére

    szerintem érdemes lenne a vitaindító #122-es hsz elejét elolvasnod (újra).
    ezek után megfontolni, hogy: "Viszont az IA64 szepen besult, pedig az elmeleteid alapjan annak sikeresnek kene lennie." mennyiben releváns (hint: semennyire, mert az ia64 nem úgy dőlt be, hogy monopoltermék volt, hanem úgy, hogy volt(ak) vetélytársa(i)).

    de ne kertelj, idemásolom a lényeget:
    "Mi lenne ha pl. 5 év múlva nem lenne x86, csak ARM"
    ...
    "Leginkabb a tudat, hogy a sok szolgaltatas, amit ma mar eszre se vaszel, annyira trivialis a letezese, meg tud szunni, ki tud esni, es nem feltetlen egy nap a helyreallitasa, mint most."

    tehát ha hirtelen eltűnik az x86-amd64, akkor szolgáltatások ki fognak esni, amiket nem lehet gyorsan helyreállítani. ez volt az állítás.
    most egy egyszavas választ kérek tőled: ez az állítás szerinted igaz vagy sem.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Reggie0

    félisten

    válasz bambano #159 üzenetére

    Erre nehez egyszavas valaszt adni: igen es nem.

    Igen, mert mint funkcio visszaalithato lesz.

    Nem, mert a terhelhetosege valoszinuleg a 0. idopillanatban joval kisebb lesz.

  • opr

    veterán

    válasz bambano #159 üzenetére

    Most akkor nem tudom, veled mi van, jelenleg az alabbi tippeim vannak:
    - Nem tudsz egy nekifutasra ket, ket es fel sornal tobbet megerteni/megemeszteni
    - Szandekosan szelektiven olvasol es ferditesz
    - Nem magyaraztak el az altalanos iskolaban, hogy mi az, hogy osszetartozo szovegresz, mit ertelmezunk egybe es mit kulon

    A fentibol melyik igaz?

    Csak mert nagyon kenyelmesen lehagyod az allitasom megmagyarazasat, es igy out of context valoban reszben marhasagnak hangzik. Mondjuk, toled ez megszokott, ha nem tudsz valamit alatamasztani, akkor altalaban megy az kontextusbol kiemelt, felreertett es felreertelmezett, es/vagy szandekosan felremagyarazott idezet, de az legalabb jo magabiztosan.

    De az is lehet, hogy az isteni linux disztrod copy-paste-jeben van egy eleg random karakterlimit, nem tudom. Mindenesetre hadd segitsek, itt van a teljes szoveg, amit irtam, nemi extra-kiemelessel, amire a 7 eves lanyomnak mar nem lenne szuksege, de ugy latom, sajnos itt elkerulhetetlen lesz:

    "Leginkabb a tudat, hogy a sok szolgaltatas, amit ma mar eszre se vaszel, annyira trivialis a letezese, meg tud szunni, ki tud esni, es nem feltetlen egy nap a helyreallitasa, mint most. Meg most is nem egyszer van olyan, hogy egy ceg szarban van, mert olyan regi fost, amit fut a valamije, mar nem lehet venni. Management hiba, igen, de ugy gondolod, hogy ha eltunne az x86/64, eltunne vele az osszes hulye manager?"

    Segitsek ertelmezni a fenti mondatokat, (harom is van, vigyazz, az mar ugy latom emelt szint) vagy szerinted mostmar menni fog egyedul is?

    Arra meg, hogy a programozo lusta:
    Ugy viselkedsz es ervelsz, hogy nekem az jon le, hogy szerinted Te vagy az IT istene, aki mindenhez IS ert, es tobb tapasztalatod van, mint ezen a forumon barkinek.
    Akkor kerlek, valaszolj arra a kerdesre, hogy mikor lattal olyat, hogy egy programozo egy adott programcsomag/modul/akarmi nullarol ujrairasa ellen van?
    Mert valahogy nekem pont nem ilyen tapasztalataim vannak, hanem olyanok, hogy amikor a programozo szol, hogy egy terv/otlet programozas es kesobbi karbantartas szempontjabol szar, le van hurrogva, aztan amikor a helyzet az eredeti szar otlet miatt mar tarthatatlan, es vegre ujrairhatja a programot/modult/akarmit a sajat szajize szerint, akkor annak konkretan orul.

    ui.: es a vitaindito hsz boven nem a #122-es volt, hanem a #15-os. Minden mas stimmel. :U

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog (1)

    válasz opr #161 üzenetére

    Valószínűleg több tapasztalata van, mint az itt fórumozók 99%-ának.

    A konkrét vitatémához: makkos alá mindig megvoltak a programok, nem látom, ez mitől változna. Minden platform sorsát a szoftverek döntik el, lásd WinRT, OS/2, IA64, WP. Kétlem, hogy az Apple kiengedné a kezéből a számítógépeit.

    A Linuxos beszólásokat meg ne erőltesd, full offtopic.

    [ Szerkesztve ]

    https://www.coreinfinity.tech

  • opr

    veterán

    válasz sh4d0w #162 üzenetére

    Figyelj, az alap allitas annyi volt, hogy szerintem 2020 nagyon kozel van egy ilyen valtashoz.
    Nem mondtam olyat, hogy technikailag kivitelezhetetlen, nem mondtam olyat, hogy mindenkeppen baromsag, es plane nem mondtam olyat, hogy alapvetoen nem megoldhato.

    Annyit irtam, hogy szerintem baromsag a 2020-as datum egy ilyen valtasra, ha lesz ilyen valtas egyaltalan. Ja, meg azt, hogy az eddigi valtast se az hatarozta meg altalaban, hogy az apple vezer mikor felkelt egy nap jobbra logott a toke, ugyhogy valtottak, hanem az, hogy annyival erosebb (es sok esetben energiatakarekosabb) processzorok voltak a masik oldalon, hogy konkretan meg kellett egy ilyen valtast lepni, mert kevesbe fajt, mint maradni es lemaradni. Most ez nem igy van.

    Erre jott ket valasz a ket kollegatol:
    - Juhe, meghal vegre az x86!
    - Nem, mert linux.

    Na most, szerinted erre megis hogy kene reagalni?

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • sh4d0w

    nagyúr

    LOGOUT blog (1)

    válasz opr #163 üzenetére

    Biztos lehetsz benne, hogy ezt a váltást nem most kezdték el, hanem évekkel ezelőtt, mint ahogy a most piacon lévő eszközöket is.

    Abban is biztos lehetsz, hogy mindannyiunknál okosabb emberek találták ki a roadmapet. Az Apple A processzorai jobbnak tűnnek, mint az azonos órajelű x86-osok, miért ne váltanának?

    https://www.coreinfinity.tech

  • válasz opr #122 üzenetére

    Rajonnel, hogy a vilagon mennyi minden hasznal x86-ot.

    Mesélj, mennyi minden használ ami kritikus az életünkben és ha megszünne az x86 összedölne a föld? A nagy energia szolgáltatók? Az egészségügy? A bankok? Elárulom, hogy ide az x86 be sem teheti a lábát.

    De nézz körül magadnál, a PC-n kívül miben van x86? A mobilodban, a tabletben, az TV-ben, a routerben, a mikróban, a mosógépben? Vagy esetleg a különböző orvosi eszközökben?

    Leginkabb a tudat, hogy a sok szolgaltatas, amit ma mar eszre se vaszel, annyira trivialis a letezese, meg tud szunni, ki tud esni, es nem feltetlen egy nap a helyreallitasa, mint most.

    Mesélj ezekről a szolgáltatásokról? Most ne a webes szolgáltatásokat hozd fel, mert az nem egy kritikus és tök mindegy, hogy x86 vagy IBM vagy AMD platformon fut.

    Plusz Ballmert kiveve en eddig ugy tudtam, hogy a vilagon mindenki felfogja, hogy mi a differencia a desktop es a mobil os kozott, es miert szar eroltetni a kavarodast, de ugy tunik, tevedtem

    Attól eltekintve, hogy egy mobil OS-nél fontos az energia management, hiszen nincs folyamatosan hálózati áramforráson, mi a különbség? Ja tudom, a képernyőméret, akkor erre már írni kell egy mások OS-t, mert a desktop nem kezeli a kis mérettet vagy fordítva.

    Kicsit ugy latom olyan neked ez az x86/64 nelkuli vilag, mint a 42, vagy bambano-nek a linux.

    Ez nem tudom, hogy jön ide ez, de úgy látszik itt, aki kifogy az érvekből, az inkább személyeskedik. Szerinted az x86 nagyon jó így és még sok potenciál van benne, aggasszanak még rá sok extensiont, mert az kell még a meglévő több 100 utasítás mellé? Vagy 5 éve alatt át lehet térni másra, ezt meg be lehet tenni a múzeumba okulásul az utókornak?

    szerintem 2020 nagyon kozel van...Nem mondtam olyat, hogy mindenkeppen baromsag...
    Annyit irtam, hogy szerintem baromsag a 2020-as datum egy ilyen valtasra

    Aha, értem... vagy mégse, most mi a baromság?

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • opr

    veterán

    válasz sh4d0w #164 üzenetére

    Azert, mert az, hogy egy eleve alacsony felvett teljesitmenyre (hogy mondjak ezt magyarul szepen?) tervezett processzor alacsony felvett teljesitmenynel erosebb, mint egy kiherelt de alapvetoen nagyobb felvett teljesitmenyre tervezett processzor, az finoman szolva nem jelenti azt, hogy nagyobb felvett teljesitmeny eseten is ugyan ezek a szamok lesznek adottak.
    Ha visszanezel par ph! cikket, architekturatol fuggetlenul igaz szokott lenni az, hogy ugyan van egy olyan intervallum, ahol a felvett teljesitmeny es a cserebe leadott szamitasi kapacitas egyenesen aranyos, vagy ehhez kozel all, minel feljebb tekerjuk a kakaot, ez annal inkabb nem igaz. Szoval az, hogy az a11 telefonban/tabletben eros az igaz es fasza meg jo dolog, de konkretan semmilyen szintu informacioval nem szolgal arrol, hogy akar az a11, akar valami utodja hogy viselkedne professzionalis desktop-szintu felhasznalas teren.

    Erted, senki nem ketelkedik abban, hogy a bongeszo-facebook-instagram-office felhasznalas eseten egyaltalan barki eszrevenne a valtast. Viszont az apple termekeit nem csak a hipszterek hasznaljak, es a hipszterek altalaban pont azert, mert azt latjak, hogy bizonyos teruleteken a professzionalis felhasznalok is az apple termekeit hasznaljak.

    Namost, ha visszaolvasol, pont ez volt a beszelgetes, hogy:
    - macbook air: siman elkepzelheto lenne a valtas
    - mac mini: siman elkepzelheto lenne a valtas
    - barmi, ami ennel komolyabb: na, ott mar vannak gondok, ugyanis ott mar a 3rd party programok kerdese is erosen bejatszik. Egy 2020-as datumhoz itt az kene, hogy minimum "devkitek" mar egy ideje ott figyeljenek a fontosabb partnereknel (pl adobe).

    A masik variacio, hogy meglepik azt, hogy mas architekturan fut a kis es a nagy teljesitmenyre belott termek, de ez ha belegondolsz tobb szempontbol is valoszinutlen es ontokonloves.
    Ezen feluli variacio pl az, amit sokan (koztuk pl bambano is) ecsetelt fentebb, hogy kis fogyasztasu, alap dolgokhoz boven eleg arm proci, plusz mellette opcionalis x86/64 processzor, ami csak akkor mukodik, ha kell.
    Ebben technologiailag latnek raciot, megvalosithato, es apple okosziszteman belul meg ki is lehetne hozni jora, ettol fuggetlenul nem latom realisnak, mert baromira megbonyolitana a gepeket, az alaplapok merete none, a gyartas dragulna, stb. Na most, az apple jelenleg eleg erosen a meretcsokkentest nyomja, ujabban akar a hasznalhatosag aran is, meg a professzionalis vonalon is, ugyhogy erosen ketlem, hogy egy ilyen beleferne naluk.

    Jah, plusz vegyuk hozza, hogy apple korul mindig is volt egy fajta hiszteria/hype. Ha evekkel ezelott elkezdtek volna ezt, akkor errol a partnerek is tudtak volna (mert ne legyenek illuzioink, partnerek nelkul az apple is nulla, egy mocsok draga facebook-geppe degradalja magat, de nem ulnek ott hulyek, hogy ilyen eloforduljon). Ha pedig a partnerek errol tudnak, sot, kapnak devkit-eket, akkor kizart, hogy csak most, es csak egy ember tollabol deruljon ez ki.

    Szoval, tartom az ervelest, hogy szerintem ez a hir kacsa. Ha mas nem, a datum kb 99%-ig biztos, hogy baromsag. Jah, tegyuk hozza azt is, hogy, mint az egyik kollega fentebb irta, egy nagyobb teljesitmenyu arm procihoz sokkal nagyobb szakmai stab kene, mint a mostani "modositgatunk Belaim" szintu chiptervezeshez, ami azzal jart volna, hogy marekszamra veszik meg/fel a mernokoket, amirol szinten hallottunk volna, mint ahogy egyeb projektek eseten hallottunk is.

    Persze kiderulhet, hogy megtanultak brutalisan titokban dolgozni meg embereket felvenni meg minden, csak nem sanszos, nem latom az ertelmet.
    Mert mit nyernenek ilyen szintu titkolozassal? Szerintem konkretan semmit, viszont irgalmatlan osszegekbe kerulne.

    szerk:
    Dolpa #165:
    "Aha, értem... vagy mégse, most mi a baromság?"
    Na, latod, ezert nincs ertelme beszelgetnunk nekunk. Szerintem itt azt, hogy mire gondolok, szerintem mi a baromsag es mi a nem, egy kozepes kepessegu altalanos iskolas negyedikes gondolkodas nelkul tudna, Te pedig bevallod, hogy meg ennyit se sikerult megertened. Szoval, jah, hagyjuk ezt inkabb, ha ennyire nehez ugy irni, hogy megertsd, akkor nincs ertelme eroltetni, bocs.

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz opr #163 üzenetére

    "Figyelj, az alap allitas annyi volt, hogy szerintem 2020 nagyon kozel van egy ilyen valtashoz.": szerintem se a cikket, se a fórumhozzászólásokat nem olvastad el értő olvasással.

    #5: "Egyreszt 2020 brutalisan kozel van, meg akkor is necces lenne, ha mar 90%-ban kesz lenne a processzor, leteznenek belole tesztpeldanyok, amikkel felszerelt devkitek a legfontosabb partnereknel mar lennenek": ez önmagában igaz állítás lenne, marhasággá a cikkben szereplő mondat teszi, miszerint már piacon levő futó rendszert implementálnának macekbe IS. tehát nem arról van szó, hogy most nulláról induló fejlesztést kell kezdeni, hanem arról, hogy "Az is kiderült, hogy az érkező Mac Pro is megkapja majd az Apple – saját fejlesztésű – ARM-os segédprocesszorát, amelyet az aktuális MacBook Pro és iMac Pro már használ.". mégegyszer. MÁR HASZNÁL.

    a linux szó hallatán szemed elé leszálló vörös köd helyett pedig elfogadhatnád azt a tényt, hogy a linuxos cuccokat is képesek crossplatformosra megírni, akkor az alma is képes lenne rá, főleg, mert kevesebb hardvert kell támogatniuk.

    #161: "Akkor kerlek, valaszolj arra a kerdesre, hogy mikor lattal olyat, hogy egy programozo egy adott programcsomag/modul/akarmi nullarol ujrairasa ellen van?": ez megint egy igen elegáns mellébeszélés, mert ez egy rosszul megírt kód refaktorálásáról szól, amiről meg eddig szó volt, az ugyanazon funkcionalitás portolása másik architektúrára. a kérdésedre a válasz: tőletek láttam ilyet ebben a topicban, konkrétan:
    #11 opr: "Parhuzamosan ezt nehez, mert vagy a fejlesztok kuldenek el a picsaba (jogosan), hogy ketszer annyit kell dolgozniuk ugyan akkora bevetelert, ha kenyszerited oket, hogy mindket paltformodra dolgozzanak" (ami ráadásul nem is igaz, mert csak egy platformra kellene dolgozniuk)
    #16 schawo: "Az pedig nem fog menni, hogy a munkaállomásokba x86, máshova ARM, azért a nagyon kevés piaci részesedésért senki nem fog duplán fejleszteni."
    (#29) Kopi31415 "Szerinted melyik profitorientált cég lesz hajlandó dupla munkát bele ölni az új verzióba, ha két külön OS-re kell fejleszteni, azonos market share és profit eléréséhez?"

    a magánvéleményem pedig az, hogy a cikkben leírt dolgokat az apple képes végrehajtani a leírt határidőre.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • schawo

    titán

    válasz Dolpa #165 üzenetére

    Elárulom, hogy ide az x86 be sem teheti a lábát.
    Jézus, micsoda baromság.

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • válasz schawo #168 üzenetére

    Jézus, micsoda baromság.
    Jézus, micsoda érvelés. Kritikus eszközökről írtam. Nem a portás PC-jéről.

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • válasz opr #166 üzenetére

    Na, latod, ezert nincs ertelme beszelgetnunk nekunk.

    Látom sikerült kiragadni a lényeget az írásomból és megint átmenni személyeskedő durcás kisgyerekbe. :C

    A masik variacio, hogy meglepik azt, hogy mas architekturan fut a kis es a nagy teljesitmenyre belott termek, de ez ha belegondolsz tobb szempontbol is valoszinutlen es ontokonloves.

    Nem kell ehhez másik architektúra, erre való a big.LITTLE az új Apple CPU-kban.

    Persze kiderulhet, hogy megtanultak brutalisan titokban dolgozni

    Ezen felnevettem. Látszik, hogy halvány fogalmad sincs, hogy hogyan zajlik Apple berkein belül a fejlesztés.

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • opr

    veterán

    válasz bambano #167 üzenetére

    Megint elegansan felremagyarazol es felreertesz mindent.

    "már használ."
    Igen, de nem kizarolagosan, es mas celra, mas teljesitmenyszinttel. Ne keverjuk a szezont a fazonnal kerlek, a kettonek semmi koze egymashoz.

    "linux szó hallatán szemed elé leszálló vörös köd"
    Nincs linux szo halltan leszallo voros kod, konkretan amig helyen van kezelve, szeretem es napi szinten hasznalom a linuxot. Meg a windowst. Meg eppen mikor mit celszeru, azt. A vallasos szintu hitteritestol hanyok, amit sok linuxos nyom, hogy mindenre a valasz a dehat linux.

    "(ami ráadásul nem is igaz, mert csak egy platformra kellene dolgozniuk)"
    Elegans mellebeszeles, kontextusbol kiemeles es a leirtak teljes felreertelmezese ismet. Ezt konkretan arra a felvetesre irtam, hogy lenne csak arm-es, meg csak x86-os mac. Ami egyebkent szerintem baromsag, azonos nev alatt semmikeppen nem mukodne, es igen, a fejlesztok kiakadnanak, ha azonos meretu piacert dupla munkat kene vegezni. Amit meg felreertettel (pedig eleg egszeruen irtam), hogy itt a fejlesztok alatt nem a programozokat ertettem, hanem a konkret cegeket, akiknek ez plusz penzbe es eroforrasba kerulne, ugy, hogy ezzel nem er el nagyobb piacot mint eddig, es a bevetele se no. Erre leerveled, hogy mert a programozok lustak. Aytaeg.

    "a magánvéleményem pedig az, hogy a cikkben leírt dolgokat az apple képes végrehajtani a leírt határidőre."
    Bonusz: nem azt mondtuk, hogy nem kepes, hanem azt, hogy nem latjuk az ertelmet. Ha kicsit visszaolvasol, konkretan tolem lathatsz olyat, hogy azt irom, hogy ha ma az IT-ben barkinek megvan az anyagi eroforrasa es ereje es sulya es lehetosege egy ilyen valtashoz, az az apple. Csak tovabbra is ugy gondolom, hogy baromsag es folosleges penzegetes lenne 2020-ra ezt eroltetni.
    Kerlek lasd, hogy egy kesobbi datumot en sem tartok se lehetetlennek, se kizartnak, se feltetlen rossz otletnek.

    Remelem igy mar ertheto, mert ennel mar akkor sem tudom trivialisabban es erthetobben leirni ha belegebedek.

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • opr

    veterán

    válasz Dolpa #170 üzenetére

    Latom, egy nagyon egyszeru mondatot/allaspontot tovabbra se sikerul ertelmezni.
    Meg utoljara megprobalom tomondatokban, hatha ugy megy, ok?

    Nem tartom lehetetlennek az ARM-re valtast.
    Nem feltetlen tartom baromsagnak az ARM-re valtast.
    Baromsagnak tartom az ARM-re valtast 2020-ban.
    Alapvetoen a datummal van a problema.
    A datum nagyon kozel van.

    Igy mar megy? Seikerult megerteni vegre?

    Nagyon nehez am nem hulyenek nezni azt, aki egy ennyire egyszeru allaspontot nem kepes felfogni sokadik nekifutasra sem, bocs.

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • válasz opr #172 üzenetére

    Most miért tereled hírtelen a témát?
    Egyáltalán nem az 2020-as megjelenéstől vitáztunk az utolsó pár comment-ben, hanem az x86 létjogosultságáról. Magyarázkodni meg felesleges, csak kicsit összefüggéstelenül írsz. Csapongsz a témák között és olyan dolgokat keversz bele, ami nem oda való. A kérdésekre meg nem is válaszolsz, csak WRITE ONLY módban irogatsz és magyarázod a bizonyítványodat.

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz opr #171 üzenetére

    "Megint elegansan felremagyarazol es felreertesz mindent.": jaja, én értek félre mindent akkor is, amikor korábbi hozzászólásaidat idézem? persze...

    bocs, nem tudom vagy nem éri meg a ráfordítást, hogy kövessem, amit hadoválsz. úgyhogy a továbbiakban nem teszek rá erőfeszítést, hogy "leérveljelek" (lol).

    szerk: még azt a különbséget sem akarod felfogni, ami a megérti a mondandódat és az egyetért a mondandóddal kifejezések között van.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • schawo

    titán

    válasz Dolpa #169 üzenetére

    Én is. :U Láttam már egy csomó banki rendszert, sőt, állítottam is már össze kisebb rendszert.

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • opr

    veterán

    válasz bambano #174 üzenetére

    Akkor mutatom mit csinalsz:

    En igy idezek es valaszolok:
    "jaja, én értek félre mindent akkor is, amikor korábbi hozzászólásaidat idézem? persze..."
    Az en problemam meg mindig az, hogy kontextusbol kiemelve idezgetsz es felremagyarazol folyamatosan.

    Te pedig igy:
    "én értek félre mindent"
    Koszonom, hogy vegre elismerted! :R

    Nem tudom, latsz-e a ketto kozott egy lehelletfinom kulonbseget?

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • válasz schawo #175 üzenetére

    Én is. :U Láttam már egy csomó banki rendszert, sőt, állítottam is már össze kisebb rendszert.

    Az biztos, hogy nem a mi területünk volt.
    Részvétem, a banknak is. Spectre és Meltdown patch-ket felraktad már? Jót tesz az I/O-nak. :D

    [ Szerkesztve ]

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • schawo

    titán

    válasz Dolpa #177 üzenetére

    Nyilván nem. Köszönöm, hogy megszakérted a dolgokat. Mond, máshoz is értesz? Miben tudnál még segíteni?

    [ Szerkesztve ]

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • válasz schawo #178 üzenetére

    Ez egy vélemény volt, nem szakértés, mert az pénzbe kerül. :)
    De ha kritikus helyre linuxot raksz x86-al az a Te bajod és abban nem tudok segíteni.
    És hogy elémenjek a kérdésnek, semmi esetre sem Windows-ra gondolok helyette, de még csak nem is xBSD-re.

    Ne bízz komoly feladatot olyan szerverre, amit egymagad is fel tudsz emelni...

  • GhanBuri Ghan

    őstag

    válasz opr #166 üzenetére

    "Azert, mert az, hogy egy eleve alacsony felvett teljesitmenyre (hogy mondjak ezt magyarul szepen?) tervezett processzor alacsony felvett teljesitmenynel erosebb, mint egy kiherelt de alapvetoen nagyobb felvett teljesitmenyre tervezett processzor, az finoman szolva nem jelenti azt, hogy nagyobb felvett teljesitmeny eseten is ugyan ezek a szamok lesznek adottak."

    Szerintem nem pont emiatt hatékonyabb az ARM architektúra: az x86 még mindig CISC utasításkészlettel működik, amit futásidőben fordít át RISC-ké a processzor. Ennek megvan a saját teljesítménybeli költsége.

    Az Intel próbált direkt mobil eszközökbe szánt processzorokat gyártani, ha a költségvetésükből csak annyi telt, hogy kiheréljenek egy asztali processzort, akkor megérdemlik, hogy ne vegyenek tőlük többet. Ellenben ha ezeket tényleg mobil használatra tervezték, és így is rosszabb az energiahatékonyságuk, akkor az bizony az architektúrák különbözősége miatt van.

    Tudtommal a RISC architektúrát nem mobil felhasználásra tervezték (ott van ugye a SPARC is), biztos vagyok benne, hogy ha lesz rá igény, akkor az ARM ki fog jönni asztali felhasználásra szánt tervekkel is.

  • opr

    veterán

    válasz GhanBuri Ghan #180 üzenetére

    Majdnem mindennel, amit irtal egyetertek, es soha nem is mondtam mast.
    En ket dolgot allitottam:
    - Hogy egy nagyobb teljesitmenyre, mas felhasznalasra kihegyezett procit megtervezni nem annyi, hogy feljebb tekerunk mindent es jo lesz
    - Hogy az ido nekem nagyon kevesnek tunik, plane, hogy nem erkeztek oylan hirek, hogy az apple mernokoket vett volna fel kiloszamra

    Egyebkent nagyobb tlejesitmenyu ARM procit kesziteni annyira lehetseges, hogy konkretan van is, ma is, asszem kaphato is (ebben nem vagyok biztos, jobban utana kene nezni, de nem annyira fontos, lusta vagyok hozza, bocsi :DDD). De itt a hirben ugye arrol volt szo, hogy teljesen sajat tervezesu apple lapka, midnennel egyutt, 2020ban. En csak ezt nem tartom valoszinunek. :K

    [ Szerkesztve ]

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • schawo

    titán

    válasz Dolpa #179 üzenetére

    Igen, köszi a véleményt. Annak jó volt. Hozzácsaptuk a többihez, és elraktároztuk jó mélyre.

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • pilóta

    nagyúr

    válasz bambano #88 üzenetére

    Mert igazából nem a központi processzor lesz saját, hanem csak egy egyszerű kis coproci lesz hangszóróval, ami a dorombolást csinálja, ha jó állapotban van a rendszer. Mint a cicák, amikor jól érzik magukat... ;]

    Aki él és nem boldog, az téved!

  • GhanBuri Ghan

    őstag

    válasz opr #181 üzenetére

    Semmiképpen sem annyi, ez egyértelmű.
    Viszont ha alulról felfele váltják ki a procikat, akkor még jó pár éve van az ARMnak bejelenteni desktop microarchitektúrát.

  • opr

    veterán

    válasz GhanBuri Ghan #184 üzenetére

    Ez igaz, viszont szerintem nem fogjak architektura szinten fragmentalni a gepparkjukat. Az egyik legnagyobb elonyuket dobnak el ezzel. Persze, meg lehet lepni, igy meg csak nem is lenne nagyon fajdalmas egyik oldalnak sem, csak szerintem nem lenne jo dontes. Dehat ezt majd tudjak ok, biztos kiszamoltak amit ki kellett. :)

    "Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

  • ddekany

    veterán

    válasz opr #181 üzenetére

    "Egyebkent nagyobb tlejesitmenyu ARM procit kesziteni annyira lehetseges, hogy konkretan van is"

    Tudtommal egy szálon erős ARM jelenleg nem létezik, és ez egy notebooknak nagy baj. Valószínűleg a Centriq-ra emlékszel ([link]), ami szerveren tud jó lenni, mert ott a sok kicsi mag sokra megy, mert rakat felhasználó miatt nincs hiány párhuzamosan futtatható feladatokból.

  • schawo

    titán

    válasz ddekany #186 üzenetére

    Az ARM-mal az a baj, ha megpróbálják emelni az órajelet (mondjuk 4 GHz-re), akkor őrülten elszáll a fogyasztása, sokkal durvábban, mint az x86-é.

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • Fryskitt

    addikt

    Hát, hajrá. Lehet, hogy az Intel hegemónia beleremeg. :)

    Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

  • ddekany

    veterán

    válasz schawo #187 üzenetére

    Nem hiszem, hogy ez az ARM-al mint ISA-val baj, inkább csak a mostani megvalósításokkal. Persze eléggé esélyes, hogy egy eleve egy szálú teljesítményre tervezett ARM meg nem lenne lényegesen hatékonyabb mint az Intel/AMD CPU-k, hiába "szebb" belül mérnöki szemmel. Én azt gondolnám, hogy most már inkább az ISA-k szellemi tulajdoni jellemzői (ki licencelheti, mennyiért), amik lényeges eltérésekhez vezethetnek. (Mondjuk ilyen alapon a RISC-V a legjobb (sőt mérnöki szemmel is az talán a legszebb), csak a mögött meg ugye nincs meg az a kritikus tömeg, mint ARM esetén.)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák