Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz #06658560 #39 üzenetére

    "Az OS nem tud mindent elfedni, mert nem tud minden utasításkészletet behazudni.": ülök itt a linuxom előtt, ami fut vagy 30 féle architektúrán, és nézek bambán, mint noé a harmadik tevére...

    egyébként meg nem is nagyon kell emulálni semmilyen utasításkészletet, ha natívan is futtatni lehet. a posztban levő linket elolvasva az derül ki, hogy már régen van arm-os coproc a macekben.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz #06658560 #43 üzenetére

    "Tehát mindegyik linuxod tud adni a programoknak AVX-512-t?": erre két dolgot is válaszolnék.

    1. el kellene felejteni azt a tévedést, hogy azok a programok, amikről itt szó van, a processzorral interfészelnek. természetesen nem a procival vannak kapcsolatban. a sírás-rívás az átlagos felhasználói programokat fejlesztők felől indult, nekik semmi közük a procihoz. legmélyebben a libc szintjére babrálhatnak, lejjebb nem. tehát ők nem avx512-t fognak keresni, hanem ilyen-olyan multimédiás vagy egyéb szolgáltatásokat. azt beleteszik a libc-be (vagy ami hasonló funkcionalitást ad) és vagy végrehajtják hardveresen, ha az adott proci tudja, vagy emulálják libc szinten. A felhasználói programoknak erről nem kell tudniuk.

    2. azt se ártana figyelembe venni, hogy nem kell általános megoldást adniuk. ami nagy könnyebbség, a programoknak nem kell tetszőleges architektúrán futniuk, csak azokon a vasakon, amiket az apple árul. ettől rögtön nagyon szűk, kis halmaz lesz a támogatandó hw lista. ráadásul ott van még az is, hogy házon belül van, tehát ha az oprendszer fejlesztői úgy gondolják, hogy muszáj valamit hardverben megoldani, akkor átmennek a szomszéd szobába, lemeccselik, és benne lesz a hardverben. ez például a linuxhoz képest is nagy előny, mert a linuxot mindenre fel kell készíteni, az osx-et meg nem.

    harmadrészt most is multiprocisak a nem túl régi notebookjaik, ha fent leírt egyik módszer sem járható út (amiben nagyon nem hiszek), akkor majd a coproc megcsinálja. bigLITTLE koncepciót nem csak arm magok között lehet csinálni, hanem arm-x86 között is, ennek példája, hogy van ilyen projektjük, neve is van: Marcipán.

    Persze sivalkodni sokkal egyszerűbb, mint legalább a posztot meg a linket elolvasni, ezt elismerem.

    Még annyit, hogy az általam itt leírt megoldások annyira új, trükkös és világmegváltó megoldások, hogy az ibm a hatvanas években már alkalmazta a módszereket.

    Szerk: természetesen azt én sem állítom, hogy a kernelnek meg az alapszintű libeknek meg a fordítónak ugyanannak kell lenni. azt házon belül oldják meg, hogy minden architektúrára legyen egy garnitúra alap cucc. Itt csak a felhasználói szintű programokról beszélek.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz #06658560 #60 üzenetére

    egyrészt az adobe tudja már megoldani magától azt a pár dolgot, ami ehhez kell.
    másrészt te abban a hitben élsz, hogy úgy kell megoldani a multiplatform dolgot, hogy újra kell írni az egészet. ezzel szemben a linkelt cikkben az van, hogy mindkét fajta procit belerakják az elején a gépekbe.

    szerintem egy dual xeonos munkaállomás ára el fog viselni egy pár dolláros arm coprocot.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz schawo #77 üzenetére

    "várható lenne, hogy az Apple saját kiszolgálását előbbre tartva nem reagálna a piaci igényekre,": merugye az intel évek óta aktívan és pöpecül reagál a piaci igényekre...

    "A kimaradó rögtön megfúrhatná. Gyárthatsz x86 procit, de fityisz a 64 bitre.": ez meg tévedés. gyárthatsz nyugodtan 64 bites procit, hiszen 64 bitet nem lehet levédetni. fityisz csak az amd64-es kiterjesztésre lehetne, ha lenne. De miután zárt ökoszisztémád van, simán csinálhatnál saját 64 bites rendszert.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz sh4d0w #81 üzenetére

    az max. azt jelenti, hogy valamennyire kevert architektúrájú a proci.
    de abban teljesen igaza van, hogy amíg nincs több regiszter (kiindulási alapnak: 128+) meg bonyolultabb utasítások vannak, addig az cisc, nem risc.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz kenwood #87 üzenetére

    szerintem a lapka helyes.
    a dorombolás nekem kicsit sokkk...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz GhanBuri Ghan #118 üzenetére

    "- drága. Az ARM proci mellé kell az Intel is, plusz az alaplap is bonyolultabb": az almánál eddig ugye fel se merült, hogy drága... aki most meg tudta fizetni az inteles almás gépet, notebookot, az ezután is meg fogja tudni fizetni, ha raknak bele még egy pár dolláros arm procit.

    "- több memória kell hozzá, mert mindegyik proci csak a sajátját látná, azaz meg kellene osztani az összmemóriát": tévedés. a procinak nem kell memória. a programnak kell. tehát ha nem raksz bele több programot, akkor nem kell több memória.

    "- lassabb lenne, mint a két proci sebessége külön-külön, mivel a feladatok elosztása rengeteg memóriamásolással járna": két okból téves: ha a feladatot egy adott program oldja meg, amit egy adott formátumra fordítottak, akkor az nem sok adatot fog másolgatni jobbra-balra. másrészt már régen meg tudják oldani a több procis rendszerekben az osztott memóriahozzáférést, proci-proci között is, proci-videokártya között is, stb.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz opr #122 üzenetére

    "Leginkabb a tudat, hogy a sok szolgaltatas, amit ma mar eszre se vaszel, annyira trivialis a letezese, meg tud szunni": mondj pár ilyet, ami csak és kizárólag x86-on üzemelhet... Az oracle támogatja a sparcot, az ibm a powert, a google power9-es processzorra fog átállni x86-ról, szóval még a mindennapi cicás videót se kell majd nélkülöznöd.

    Konkrétan mi tűnne el, ha lenne egy tervezett, ütemezett átállás? hint: semmi.

    "a vilagon mindenki felfogja, hogy mi a differencia a desktop es a mobil os kozott, es miert szar eroltetni a kavarodast, de ugy tunik, tevedtem.": annak a cikknek a topicjában írod a tévedésedet, ahol arról van szó, hogy az apple erőlteti a kavarodást. az apple-nek eddig mindig bejöttek a ui-jal kapcsolatos döntései.

    "Ezt cloud nelkul akkor se oldod meg, ha cicaszorbol fonod a processzort, clouddal meg konkretan meg van oldva most is.": a cloud nevű betegséget előbb-utóbb kikezelik, ahogy sokasodnak az adatvédelmi botrányok.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz #06658560 #130 üzenetére

    az, hogy a tényeket a saját szája íze szerint torzítja, az védés.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz #06658560 #135 üzenetére

    ti afelé toljátok a témát, hogy egy nem tervezett, katasztrófa szerű x86-amd64 törésből világégés lenne. előfordulhat, hogy alaposabb végiggondolás után ezt nem is vitatnám. meg az is, hogy de, vitatnám, de ez most mindegy.

    én meg azt állítottam, hogy egy tervezett szakítás esetén nem történne semmi. ha az apple úgy döntene, hogy felvásárolja valamelyik procigyártót, akkor az a minimum, hogy a versenyhatóságok nekilátnának agyalni a kérdésen, és ez sem az usában, sem az eu-ban nem menne gyorsan. szinte teljesen kizártnak látom, hogy két évnél hamarabb elvégezzék a versenyjogi vizsgálatot. de inkább több. és ezek után az alma elkezdené kikoptatni az x86-ot, akkor se történne semmi. majd az alma példáját látva a többi gyártó is váltana, abból se lenne semmi.

    millió ilyen váltást megéltünk már, egy elenyésző kisebbség (peched, hogy te most tagja lennél) problémát érzett, negatív véleménynek adott hangot, vélt vagy valós indokok alapján. a többséget meg nem érdekelte. bejön a pornó? be. tud videocsetelni az unokával? tud. más nem érdekli.

    akkor se volt kezelhetetlen hiszti, mikor az alma powerre váltott, akkor se, mikor powerről, most se lenne.
    a szerverek, amiken azok a szolgáltatások futnak, amikkel kapcsolatban azt mondtátok, hogy eltűnnének, simán áttérnének sparcra, powerre, armra vagy mipsre.

    főleg, ha előre tudod, hogy át kell térned. 3-5 évente úgyis cserélik a cuccokat, ha 2-3 év után megkapják a versenyhivataltól az engedélyt, akkor 1-2 év, mire pénzügyileg és jogilag lefutják a köröket, másik 2-3 év, mire fizikailag is történik valami. 8 év alatt az ms betolt és kivakart a világból pár oprendszert, mégse lett belőle nagyobb hiszti, mint hogy pár fotelfórumozó raplizott.

    más:
    10-20 évet emlegettek... én (kis kerekítéssel) 7 éve vettem az első tabletem. az egy galaxy tab volt, amit felfoghatunk úgy is, hogy a samsung elkezdte szondázni a piacot. 7 év alatt a tabletek befutottak egy óriási karriert, és le is csengett a nagy hisztéria, mostanra egy erősen szűkülő piacot jelent, ahol már nem erőltetik a dolgokat annyira. Senki nem mondta volna meg 2010. novemberében, hogy lesz nagy tablet boom. Lett. Azt meg pláne nem, hogy ki is fullad.

    Most azok után, hogy például a tablet fronton mi történt, meg akarod mondani, hogy mi lesz 10-20 év múlva a procik terén? én még arra sem fogadnék, hogy nem perlik ronggyá az intelt év végéig...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz schawo #139 üzenetére

    olvasd el a #122 első négy sorát.
    aszerint komoly probléma lenne, ha 5 év múlva eltűnne az x86.
    én meg azt mondom, hogy semmi nem történne.

    "7-10 év senkit nem zavarna. A cikk 2020 dátumról ír.": a 2020 az apple köreiről szól. mi történne globálisan, ha 2020-ig eltűnne az almából az x86: semmi.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Reggie0 #142 üzenetére

    azért azt lássuk már be végre, hogyha valamiért megszűnik a kereszt-licensz megállapodás az amd és az intel között, az nem lesz visszamenőleges.

    ha te ma veszel egy x86-os pc-t, az nem fog eltűnni, mint a nyugdíjpénztár.

    ha ma lesz valami indok, hogy megszűnjön a licenszelés, azt kivizsgálják, engedélyezik, stb. annyi idő alatt akár a microsoft is eljuthat odáig, hogy képes lesz windowst futtatni az utód processzoron. persze lehet, hogy nem, ha ezt állítod, én elfogadom.

    úgyhogy az a hiszti, hogy jajj, kihalunk, mint a dínók, ha véletlenül megszűnik az amd64, minden szempontból megalapozatlan.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Reggie0 #144 üzenetére

    szerintem szerveroldalon semennyire sem fog fájni, a google kukázni akarja az x86-ot külső kényszerítés nélkül is, akkor menni fog másnak is.

    szakmailag kliens oldalon se fog fájni semennyire sem, anyagi kihatásai lehetnek. Az meg kérdés, hogy ezt melyik oldal hogyan értékeli. A desktop pc gyártók vásárlásösztönzőnek tarthatják és örülnek neki, a mezei júzer meg dühöngeni fog, hogy neki kell kifizetni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Reggie0 #146 üzenetére

    a szerveripar szerintem tök egyszerű kérdés: a google kitesztelte, kiszámolta, eldöntötte.
    én elhiszem nekik, hogy összességében (térfogat, fogyasztás, teljesítmény, ár) tudnak jobbat, mint a mostani cuccaik, még annak ellenére is, hogy a google custom alaplapokat használ, és a mostani x86-os cuccaik is sokkal jobbak, mint amit én veszek a bótban.

    az egyszálas teljesítmény szerintem megint nem bonyolult probléma: az armos cuccokat eddig fogyasztásra optimalizálták. az volt magasan az elsődleges szempont, hogy ne úgy nézzen ki a mobilod, mint régen a sokol rádió, amire két laposelemet forrasztottak és gumiztak. ha majd az egyszálas teljesítmény fog számítani, majd megpörgetik 4 gigára az órajelet, oszt lesz egyszálas teljesítmény is.

    "Szerintem, ha mar penzbe kerul, az eleve faj.": elfogadom, de gépet cserélni egyébként is kell.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz #06658560 #152 üzenetére

    "bambano hozta fel, folyamatosan azt emlegetve, hogy dealinux.": eltekintve attól, hogy teljesen helyénvaló a linuxot emlegetni, ha multiplatform kerül szóba, mert a linux multiplatformos, komoly szemészeti problémára enged következtetni, ha az én avataromat pingvinnek nézi bárki is.

    és teljesen igaza van a kollégának, az, hogy szerintetek egy procicsere akkora probléma lenne, mint amit írtok, az vagy tájékozatlanság, vagy a tények tendenciózus ferdítése.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Reggie0 #156 üzenetére

    "Amint van benne inline assembly, mar akkora problema.": nem, egyáltalán nem probléma.

    "Pont ezt irtak, hogy a teljesitmenyre kihegyezet szoftvereknel mar baromira fog szamitani.": ahham. tehát ha csak az almát nézzük, nem számított, amikor motoroláról powerre váltottak, szintén nem számított, amikor powerről intelre, de majd akkor, amikor intelről váltanak bármire, számítani fog.

    tovább megyek: nem számított, amikor gyalog intel procik voltak, amik alap utasításokat tudtak, nem számított, amikor ezekről átváltottak az aktuálisan érkező ilyen-olyan kiterjesztésekre (pl. sse 1-2, avx), akkor ezek sosem számítottak, de majd most, hirtelen számítani fog.

    "hanem a cacheles, betoltes, predikcios strategiak, amit utasitasszinten is figyelembe kell venni.": először is ezeket vegye figyelembe a fordító. másodszor ebben a subthreadben erre hivatkozni azt a bújtatott állítást hordozza, hogy ezek a dolgok eddig fixek voltak, sose változtak. Maradjunk annyiban, hogy ez könnyen vitatható és cáfolható állítás. Ha pedig az igazság mégiscsak az (én emellett tenném le a voksomat), hogy a processzorok két generációnként eddig is egy csomót változtak, akkor ezt azt jelenti, hogy az ipar ezeket a változásokat már nagyon sok esetben tapasztalta, túlélte és megoldotta. majd megoldja most is.

    egy processzor architektúra elterjedését egyébként sem az a párezer gép segíti vagy akadályozza, amin olyan szoftver fut, ahol számít, hogy kézzel optimalizáltad-e a pipeline-t, hanem az a százmillió, ahol az számít, hogy van-e rendes arckönyv kliens, tud-e zenét letölteni a zeneszolgáltatójától és olvashat-e tweetet. Ezek pedig eddig is mentek többféle architektúrán és oprendszeren, ezután is menni fognak.

    "A linux meg majdnem ugyan olyan szar mindenen, azert nem relevans.": ezen is látszik, hogy nincs komoly érvetek a vitában. Leginkább az lenne az őszinte válasz a programozóktól, hogy lusták vagyunk megoldani.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Reggie0 #158 üzenetére

    szerintem érdemes lenne a vitaindító #122-es hsz elejét elolvasnod (újra).
    ezek után megfontolni, hogy: "Viszont az IA64 szepen besult, pedig az elmeleteid alapjan annak sikeresnek kene lennie." mennyiben releváns (hint: semennyire, mert az ia64 nem úgy dőlt be, hogy monopoltermék volt, hanem úgy, hogy volt(ak) vetélytársa(i)).

    de ne kertelj, idemásolom a lényeget:
    "Mi lenne ha pl. 5 év múlva nem lenne x86, csak ARM"
    ...
    "Leginkabb a tudat, hogy a sok szolgaltatas, amit ma mar eszre se vaszel, annyira trivialis a letezese, meg tud szunni, ki tud esni, es nem feltetlen egy nap a helyreallitasa, mint most."

    tehát ha hirtelen eltűnik az x86-amd64, akkor szolgáltatások ki fognak esni, amiket nem lehet gyorsan helyreállítani. ez volt az állítás.
    most egy egyszavas választ kérek tőled: ez az állítás szerinted igaz vagy sem.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz opr #163 üzenetére

    "Figyelj, az alap allitas annyi volt, hogy szerintem 2020 nagyon kozel van egy ilyen valtashoz.": szerintem se a cikket, se a fórumhozzászólásokat nem olvastad el értő olvasással.

    #5: "Egyreszt 2020 brutalisan kozel van, meg akkor is necces lenne, ha mar 90%-ban kesz lenne a processzor, leteznenek belole tesztpeldanyok, amikkel felszerelt devkitek a legfontosabb partnereknel mar lennenek": ez önmagában igaz állítás lenne, marhasággá a cikkben szereplő mondat teszi, miszerint már piacon levő futó rendszert implementálnának macekbe IS. tehát nem arról van szó, hogy most nulláról induló fejlesztést kell kezdeni, hanem arról, hogy "Az is kiderült, hogy az érkező Mac Pro is megkapja majd az Apple – saját fejlesztésű – ARM-os segédprocesszorát, amelyet az aktuális MacBook Pro és iMac Pro már használ.". mégegyszer. MÁR HASZNÁL.

    a linux szó hallatán szemed elé leszálló vörös köd helyett pedig elfogadhatnád azt a tényt, hogy a linuxos cuccokat is képesek crossplatformosra megírni, akkor az alma is képes lenne rá, főleg, mert kevesebb hardvert kell támogatniuk.

    #161: "Akkor kerlek, valaszolj arra a kerdesre, hogy mikor lattal olyat, hogy egy programozo egy adott programcsomag/modul/akarmi nullarol ujrairasa ellen van?": ez megint egy igen elegáns mellébeszélés, mert ez egy rosszul megírt kód refaktorálásáról szól, amiről meg eddig szó volt, az ugyanazon funkcionalitás portolása másik architektúrára. a kérdésedre a válasz: tőletek láttam ilyet ebben a topicban, konkrétan:
    #11 opr: "Parhuzamosan ezt nehez, mert vagy a fejlesztok kuldenek el a picsaba (jogosan), hogy ketszer annyit kell dolgozniuk ugyan akkora bevetelert, ha kenyszerited oket, hogy mindket paltformodra dolgozzanak" (ami ráadásul nem is igaz, mert csak egy platformra kellene dolgozniuk)
    #16 schawo: "Az pedig nem fog menni, hogy a munkaállomásokba x86, máshova ARM, azért a nagyon kevés piaci részesedésért senki nem fog duplán fejleszteni."
    (#29) Kopi31415 "Szerinted melyik profitorientált cég lesz hajlandó dupla munkát bele ölni az új verzióba, ha két külön OS-re kell fejleszteni, azonos market share és profit eléréséhez?"

    a magánvéleményem pedig az, hogy a cikkben leírt dolgokat az apple képes végrehajtani a leírt határidőre.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz opr #171 üzenetére

    "Megint elegansan felremagyarazol es felreertesz mindent.": jaja, én értek félre mindent akkor is, amikor korábbi hozzászólásaidat idézem? persze...

    bocs, nem tudom vagy nem éri meg a ráfordítást, hogy kövessem, amit hadoválsz. úgyhogy a továbbiakban nem teszek rá erőfeszítést, hogy "leérveljelek" (lol).

    szerk: még azt a különbséget sem akarod felfogni, ami a megérti a mondandódat és az egyetért a mondandóddal kifejezések között van.

    [ Szerkesztve ]

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák