Új hozzászólás Aktív témák

  • GerykO

    aktív tag

    Először is gratulálok a munkához, amivel érthetően megfogalmaztad sokaknak a nem értett dolgokat. :R Elég tanulságos. :C A kommenteket nem olvastam végig, ezért ha valaki már írta ezeket akkor bocsi. :U
    Mivel zenész voltam, általánosban énekkarban is benne voltam, meg játszottam csellón, trombitán, meg egy fúvószenekarban (amivel nemzetközi versenyen is dobogós hellyel gazdagodtunk), és egy hip-hop zenekarban is zenéltem. Stúdióztunk is, próbáltunk felvenni a próbatermünkben, próbáltunk stúdióban felvenni, de mindkét helynek voltak hátulütői. :((
    Amit én hozzá szeretnék tenni a cikkhez, hogy még ha nem is hallod a füleddel a magasabb frekvenciatartományokat, de a felvételben benne van, akkor bizony teltebb hangzást kapsz. Jogos a kérdés: "Ez miért van?"
    Azért mert egy hang, (pl. ha megpengetsz egy megfeszített gumit) nem egy adott frekvenciájú rezgést bocsájt csak ki magából, hanem vannak úgynevezett felharmonikus hangok (valaki tanult is a zenéről, vagy akár fizikát, annak nem kell magyarázni), amik kvázi egy olyan frekvenciájú rezgést adnak ki magukból, amik erősítik a hang saját frekvenciáját.
    Hogy megértsd a hangokat, tudnod kell, hogy hullám tulajdonságúak(fizikai szemmel vizsgálva), amire az állóhullám a legjobb példa. Ez leginkább akkor lesz hallható, ha rosszul van beállítva egy hangszóró, és teljesen a fal felé szól, az onnan visszaverődő hanghullámok a hangszóró és a fal között bizonyos helyeken állóhullámokat alakítanak ki, magyarul "csendet" okoznak. Ezt ki lehet próbálni, minél alacsonyabb hangal próbálkozol, annál könnyebb lesz megtalálnod azt a pontot, ahol kialakul az álló hullám(a visszaverődő hang hullámtulajdonsága miatt mondjuk csúcspontján van, az "eredeti hang pedig mélypontján, akkor a hullámok kioltják egymást).
    Érdemes amúgy egyszer elmenni egy hallásvizsgálatra is. Én még általánosban voltam, és utána megkaptam, hogy denevér vagyok. :DD Ez nem állt másból, mint hogy beültettek egy hangszigetelt szobába, egy üveglapon keresztül láttak egy másik szobából, és a fejhallgatómba különböző oldalra, vagy akár mindkettőre változó időközönként változó frekvenciájú (magasságú) hangot nyomattak, és kézfelemeléssel kellett jelezni, hogy hallok-e valamit, illetve melyik oldalról. Durván 23KHz-ig érzékeltem a hangokat, nem igazán hallottam, csak éreztem, hogy valami más. :K
    Ha belegondolsz, a 20Hz alatti hangokat sem a füleddel hallod, hanem "szimplán érzed", mint pl remeg a fotel alattad, vagy a mellkasod remeg, mikor dübörög a basszusz. De ott van a földrengés, egy átlagos ember nem érzi meg a 2-6Hz-es hullámokat, de a függő csillárok már elkezdenek imbolyogni, az állatok meg menekülni... :K

    Igazából ezzel csak azt akartam mondani, hogy igenis van különbség egy bakelit és egy cd lemez élményében is(leszámítva az agyonkarcolt sercegő, magas zajú sz@r bakelitet). Egy digitális hang sosem fogja visszaadni az analóg hangok teltségét, de egyre jobban megközelíti azt. És ugyanúgy van különbség egy cd, és egy mp3 között is.
    Mint ahogy a cd/dvd meghajtót is össze lehet kötni egy külön kábellal a hangkártyával, vagy engedélyezheted a digitális lejátszást, itt is van különbség. Hallgathatsz zenét egy bútorozott, vagy bútorozatlan szobában (stúdióban/próbateremben), hallgathatsz zenét egy mono Socol- rádión, és hallgathatsz zenét egy nagyon jó fül/fejhallgatón, vagy akár 5.1/7.1es rendszeren. Én pl utazás közben egy ideig erőltettem a disc-mant, aztán egyszer kaptam egy mp3as cd-t bele, és nem találtam különbséget, mert az utazás közbeni zaj miatt nem igazán lehetett hallani a különbséget. Viszont otthon az 5.1en már nagyon is kijön a különbség, még lejátszó és lejátszó közt is van különbség. :Y

    A lehetőség mindenkinek adott. Az hogy ki mennyire igényes, az már más tészta, mint ahogy az is, hogy ki mennyire engedheti meg magának, hogy igényes legyen. :K :R

    Bocsi, hogy kicsit hosszú lett, de ennél tömörebben nem tudok fogalmazni, hogy érthető is maradjon. ;]

    [ Szerkesztve ]

    Válaszolj a privátra!!! Elég annyi is, hogy szarok rá(d)...

Új hozzászólás Aktív témák