Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz vasii #7854 üzenetére

    Úgy tűnik, kicsit leragadtál a PLC-t kezelő program / GUI kinézetén, elrendezésén. Csakhogy a PLC programozás nagyon nem csak abból áll, hogy adott nyelven egymás után pakolgatjuk a létrákat, utasításlistát, funkcióblokkokat, stb. Olyan elvi - kicsit magasztosan fogalmazva: felfogásbeli, filozófiai - szintű eltérések vannak az egyes rendszerek között, hogy sokszor el sem tudja képzelni az, aki még nem látott többféle fejlesztői környezetet. Ez még azonos gyártó különböző sorozatú - évtizedes különbséggel fejlesztett - programjai között is megvan, nemhogy eltérő gyártók esetén. Egy rakás példát lehet erre mondani: adatterület kiosztása, változók címzése, összetett adatformátumok közti eltérések, kommunikáció beállítása (egy Mobdus vagy Profibus DP adatcsere vagy a buszrendszerek felkonfigurálása teljesen máshogy nézhet ki különböző gyártmányok esetén). De még olyan, az előbbieknél egyszerűbb dolgok megoldása is nagyon eltérő lehet, mint például a fel- és lefutó élvezérlés megoldása, az analóg input csatornák skálázása, PLC belső órájának kezelése, rendszeradatok, system-bitek kialakítása, satöbbi, satöbbi (biztos, hogy a valós eltérések száma, sokkal nagyobb, mint amelyeket itt említettem). És ez még csak maga a PLC, pedig annak a környezete is lehet fontos, hogy mondjuk miféle eszközöket kell kiszolgálnia, milyen jellegű I/O-eszközök kapcsolódnak rá. Ezt meg már nem csak a PLC, hanem az iparág is befolyásolja, amelyben a vezérlő dolgozik.
    Természetesen annak, aki látott és programozott már PLC-t, legalább az alap dolgok tiszták lesznek, gyorsabban belejön az új / másik típus programozásába, de azért neki sem feltétlenül megy az átszokás egyik rendszerről a másikra (és annak hardveres környezetére).

    [ Szerkesztve ]

  • PeterUr

    csendes tag

    válasz vasii #7854 üzenetére

    And pontosan leírta, ez nem szabvány egy csoport névnek lehet inkább felfogni. A PLC bármi meglepő relé vezérlésből és mikrokontrollerek házasságából fejlődött ki nagyjából ezért ahány gyártó annyi fizikai eltérés és emiatt program eltérés. És a CPU amit használnak is alapjában eltérnek ezért is van különbség. Alapvetően ez a terület is hiányolja már a közös szabványos felületet, de mivel a PLC-k 99% célgépekhez kerül felhasználásra vagy célrendszerekhez ezért itt sincs iparági nyomás hogy egységessé váljanak az okos otthonoknál a KNX mint kommunikációs rendszer azért lett használva mert a piac kikényszerítette. Én a múlt héten késő délután 3 helyen voltam és kértem PLC bemutatást és 3 teljesen eltérő alap koncepcióval találkoztam. És egy biztos hogy ezért én a rievtech nél maradok.

Új hozzászólás Aktív témák