Új hozzászólás Aktív témák

  • jacint78

    addikt

    válasz .DLL #471 üzenetére

    Tápkábel bullshit. Hangsugárzókábel nem bullshit, de nem a teflonos szigetelés a lényeg, hanem az, hogy jól vezessen, trapéz alakú kábel sem kell, sem cső, nem GHz-ek vannak. A digitális kábel addig bullshit, amíg tényleg rossz a kábel, de annak nagyon látványos jelei vannak, ha működik rendesen, akkor bullshit, hogy jobban szól egy nagyondrága kébellel. Az analóg összekötőkre ugyanez vonatkozik, kell a jó kábel ami rendesen árnyékol és jól vezet, de a milliós megoldások hülyeségek.

    Elvileg mindnek az a feladata, hogy hangtartományban pontosan átmenjen rajta a jel, és kész.

    Ez az, de nem pontosan megy át rajtuk a jel, sokféleképpen torzítja mindegyik, tökéletes nincs, de törekedni lehet rá, vagy arra, hogy úgy torzítson, hogy az kellemes legyen (trióda, bakelit stb.) csak ismerjük fel, hogy mi is az ami tetszik nekünk Ha egy gagyi csatolókondenzátort kicserélsz, egyértelműen hallható és mérhető különbségek lesznek. Amikor építettem a DAC-ot kipróbáltam, hogy mi történik akkor, ha a digitális és az analóg tápot összekötöm. A zaj nem változott, sem spektrumanalizátoron, sem szkópon sem meghallgatva, a torzítás nem változott, a jelalak nem változott és a hangja sem változott, tehát jól sikerült a nyákterv. Persze ahhoz képest nem változott, amikor teljesen független trafókat tettem mindenhova, ezért döntöttem úgy, hogy külső tápos megoldást használok és AC tápot, így minden ugyanarról az AC-ről megy, de külön egyenirányítva, pufferelve és stabilizálva (analóg, digitális és a mikrovezérlő). Amikor a tranyós erősítőmben kicseréltem a BC182/212 párosokat 2SA2240/970-re sokminden változott, a THD alacsonyabb lett és a zaj is lényegesen alacsonyabb lett ugyanakkora nyugalmi áram mellett. Tehát az alkatrészek milyensége fontos, de nem mindegy, hogy melyik alkatrészekről van szó, például közepes hangerőn semmi különbség nincs a 10000uF puffer és az 50000uF puffer között egy erősítőnél. Ha a DAC-ot kapcsolóüzemű tápról járatod aminek a kapcsoló, vagy burst frekvenciája (túl alacsony a terhelés) hallható tartományon belül van, akkor zajos lesz "sziszegni" fog, de, ha a táp jó és nem hallható frekvenciatartományban kapcsolgat, akkor nem lesz különbség a kapcsolóüzemű és az analóg tápos megoldás között. Lehet jönni a frekvenciafüggő impedanciával, de annak akkor van jelentősége, ha nagy a terhelés, de egy DAC-nál például lófütty a terhelés, ha esik a tápfesz magas frekvenciákon néhány ezred voltot, azt az életben nem fogod észrevenni, legfeljebb akkor, ha tápfeszig van kivezérelve.

    Ha azt mondja, hogy tranzisztoros szűrőt rak a tápra és egyértelműen hallja a különbséget, az legjobb esetben is azért lehet, mert hallani akarja, rosszabb esetben csak ront a tápon a megoldás és a hibá hallja jónak szerény véleményem szerint. Az, hogy valaki már eladásra is akar DAC-ot, vagy fejhallgató erősítőt építeni, de még alapszinten sem ellenőrzi objektív módon a végeredményt egy rossz vicc.. :W

    type your text here..

Új hozzászólás Aktív témák