Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • t_a_m_a_s

    őstag

    válasz Chapel #22072 üzenetére

    Nem vagyok esküvőfotós, de nekünk kb 10% volt.

    Holnap majd jól beletépünk...

  • Lassú Víz

    őstag

    válasz Chapel #22072 üzenetére

    Szerintem ez hülye kérdés. A fotósnak van egy munkadíja amiért valamit vállal. Az nem függhet attól, hogy te szalonnát sütsz egy tábortűznél mint esküvői vacsora vagy kibéreled a Sándor palotát.

    A 100k-t meg minősítse aki tényleg ebből él. :)

    A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

  • fi:zi'k

    nagyúr

    válasz Chapel #22072 üzenetére

    Én is csak a másik oldalt tudom mondani, nálunk is 10-12% körül van a fotós.

    96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

  • *Ropi*

    félisten

    válasz Chapel #22072 üzenetére

    A 10%-os témához, mindenkinek akit érint: Kicsit elbeszéltetek egymás mellett: ez a 10% egy ajánlott minimumként vonult be a szakmai köztudatba kb. 5 évvel ezelőtt. Chapel felhívott este, hogy ezt a kérdést nekem is feltegye (a nap nagy részében offline voltam, így nem tudott elérni). A dolog vicces voltát az adta, hogy akkor még nem olvastam a topicot: semmit nem tudtam a kérdés előéletéről, csak elkezdte mondani a telefonban, de kb. a feléig sem jutott, amikor már mondtam a választ: 10-15%. :DDD Vagy azért, mert 1/8000 szavakból is értjük egymást :D, vagy azért, mert annyira kézenfekvő a kérdés. :) Aztán, miután átolvastam a különböző megközelítéseket, átgondoltam: egyáltalán nem triviális a kérdés és a rá adott válaszok is mind helytállóak. Amikor ~10 éve elkezdtem esküvőzni, még 50k Ft körül mentek a teljes napok. Akkor még nem volt se P!ll4n@rt, se WPPI, se AGWPJA, stb...Ja és "elit fotós" meg még "elitebb fotós" titulus sem, csak az "aranykoszorús mester", de annak az értelmezését inkább ne feszegessük: "halottakról" vagy jót vagy semmit... ;) :D Az évek előrehaladtával először 60-80k-ra emelkedett a tarifa, majd megjelent az "új hullám" és ~5 éve elkezdődött a szegmentáció a "kreatív fotósok" és a többiek között. A "nagyon kreatívak" elhúztak árban: beléptünk a 200+k-s eskifotózások korába. A középkategória 150 körül stagnált, páran beékelődtünk a két tábor közé. Egy szolgáltató árainak piaci pozícionálása mindig nehéz feladat: mindenekelőtt szubjektív mérce, leginkább a kezéből kiadott munka minősége és a hozzáadott értékek határozzák meg, amik viszont csak az őt megbízó pár számára érik meg Forintosítva az érzelmi értéküket (az ő képei / munkái tetszenek nekik a legjobban). Tehát valóban igaz, hogy egy esküvőn a fotós büdzséje 10-15%-ra tehető, de annak figyelembevételével, hogy a párok (az esetek 99%-ában) az anyagi helyzetükhöz mérten választanak fotóst és a fotós is csak olyan megbízást vállal el, ami az ársávjába passzol: a hazai átlag költségvetés 1-1.5M Ft, ebből 200k körül (inkább alatta: kérdés, hogy mennyivel) jut fotósra. Jobban élünk család eskijének költségvetése legyen mondjuk "csak" 3M (a legdrágább hazai esküvő összköltségvetése 25M Ft volt amit fotóztam, külföldön teljesen más dimenziókban mozognak az árak: ott nem kérdeztem, de érzésre bőven 6 számjegy volt Euróban), ott a 300-350k is általánosan elfogadott árnak minősül. Nem tudom, hogy a legdrágább hazai kolléga árazását láttam-e a napokban egy beszélgetésben, de 550 (ötszázötven) k-t kér (Egyébként nem tudom kiről van szó, így azt sem tudom mit tartalmaz a csomagja, de az biztos, hogy a neve sokat nyom benne.). ;) Abban igazatok van, hogy az elvégzett munka színvonala nem a kereslettől (Kolléga kapott nemrég olyan árajánlatkéréstadást, hogy nem megkérdezték tőle mennyiért vállalná, hanem megmondták neki mennyit adnának teljes napra. :DDD Javasoltuk neki válaszként: annyiért 2 órás rendelkezésre állást tud biztosítani, osszák be. :))) és nem is a munkavégzés helyszínétől függ. Ha egy teljes napos esküvőért 50k-t adnának mondjuk a Dunántúlon, akkor sem adna ki az ember rosszabb munkát a kezéből, mintha Pesten 300k-t kapna érte (viszont opcionális döntésként megteheti, hogy nem vállalja el: mindenkinél megvan az a minimum határ, ahonnan nyereségessé válik a munkája és ugye senki sem a saját maga ellensége). 2014 van: a technikailag naprakész fotósnak tudnia kell vaku nélkül, fényerős fixekkel, kis mélységélességgel fotózni, mert ez a trendi, ez az elvárás. Nem csak Budapesten: vidéken is, mindenhol. És ennek a technikának ára van, ahogy a felszerelés többi részének is. Az önmagában nem lenne baj, hogy az elvárások megvannak a megrendelők részéről, azzal párosítva viszont már igen, hogy egyre többen érzik magukat a piacon és túlzásba vitten alkudoznak, pedig ez a két dolog nagyon nem fér össze. Nincs arányérzékük: eleinte még meglepő volt, hogyan juthat az eszükbe, hogy az ember odamegy egy kisebb lakás árányi, ráadásul amortizálódó felszereléssel és 30.000 Ft-ot gondolnak reálisnak (a szerintük) 1 napra (a konkrétan befektetett összeget és a ~100 óra konkrét munkát már meg sem említem)...Tényleg: ha csak a 100 óra munkát nézem, akkor is 300 Ft-os órabérre jön ki: ennél még a diákmunkások is sokkal jobban keresnek. :)) Középkategóriától lefelé (160k alatt) (általában) nem tudatos a megrendelő, míg 300-tól felfelé már (általában) nagyon tudatosan keres, mert a saját értékével is tisztában van. A 160k alatti szegmens viszont általában nagyon kevéssé tudja egyrészt, hogy mit lehet, másrészt, hogy saját maga mit szeretne és főként azzal nincs tisztában, hogy mennyit ér pl. Takács Atti, Varga Zsolti (vagy bárkié abban a kategóriában: direkt nem ismert kollégákat írtam) munkája a kuponnal 30k-s, jpeges fotósokéhoz képest. Pár éve volt egy kollégának egy akkor viccesnek tűnő megjegyzése: "Nem fog megölni a tömegtermelés, mert Tesco-s esküvői fotók sose lesznek kaphatóak." Sajna nem lett igaza, lásd a kuponos fotósokat. Pontosan amiatt dőlnek be az árak abban a kategóriában a legkönnyebben: tudatos piacrombolás a féláron meg a kuponnal hirdetés. És ezek az árak erősítik a félig informált párokat abban, hogy 30k Ft-ért komplett esküvőt fotóznak nekik. Valóban láttam a FB-on ilyen üzleti modellre építő fotóst, viszont a képeket külön kell tőle megvenni darabra: a végén nem biztos, hogy olcsóbban ússza meg a pár a középkategória áránál. Na jól elkanyarodtam a témától... :))

    [ Szerkesztve ]

    Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Új hozzászólás Aktív témák