Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz Tav-Csoves #12877 üzenetére

    Az előbb küldött linken nagyjából minden le van írva, igaz angolul, de az előkészületek nagy részét amúgy is megcsináltad már, és pingelni is tudod a routert, ami nagyon jó jel. Tehát:
    - PC és router összekötöd, PC fix IP-címre beállítasz, lehetőleg egy alhálózatban a routerrel, ez már megvan.
    - Ezt a (kifejezetten tftp-hez való) dd-wrt verziót leszeded: dd-wrt v24 preSP2 mini build 14896.
    - Parancssoros tftp-alkalmazást előkészíted, letöltöd ([link]), vagy WinXP esetén a beépített tftp-t alkalmazod. Parancssorba:
    tftp -i [router IP-je] put [dd-wrt bináris .bin fájl teljes neve]. Próbálkozhatsz a gyári letölthető fw-binárissal is, abból nincs külön webfelületre szánt meg tftp-s verzió.
    Ha pingre van válasz, azonnal is próbálhatod, különben a router újraindítását követő pár másodpercen belül kell kiadni a fenti parancsot. Az image-fájl elküldése a LAN-on igen gyorsan megtörténik, < 1 másodperc alatt, ha oké, ki is írja a Win, hogy az elküldés sikerült. De: ez hogy elküldted, nem jelenti azt, hogy fel is ment a routerre, mert azt neki be kell égetnie a flash-tárba, az pedig nem megy gyorsan. Szóval ha a küldés sikeres, várj türelmesen! Ne indítsd újra a routert, az majd magától szépen újraindul pár perc múlva, ha minden renden ment, és akkor a power led villogása is megszűnik majd.
    Ha feltelepült, 'hosszú' (30mp-es) reset végrehajtása, vagyis a teljes konfigurációs terület (nvram) alapértékekre visszaállítása szükséges. Ezek után webfelületen már feltehető a teljes (standard) dd-wrt verzió is, ami a WRT54GL router 4 MB-os flash-tárában még elfér. Gyári kiinduló firmware esetén mindig a mini-kiadással kell kezdeni a dd-wrt-re áttérést, utána jöhet a standard vagy más specializált verzió telepítése.

  • And

    veterán

    válasz DonThomasino #12904 üzenetére

    "A wifin viszont csak 15-20 mindekettőn az normális?"
    Teljesen. Nagyjából ennyi a 802.11g-szabvány korlátja.

  • And

    veterán

    válasz dmc #12980 üzenetére

    "Lecserélhetem az antennáit nagyobbra?"
    Persze, miért is ne? Viszont az egy szektorantenna, ami kültéren használatos, oda pedig egy ilyen routernek elegendő csupán az egyik antennáját kikábelezni. Mindegy, hogy melyiket.
    "és segít valamit ha firmware is cserélek rajt?"
    Attól függ, miben kell, hogy segítsen..
    "Vagy milyen rutert ajánlanátok ezekre az antennákra?"
    Antennákhoz ajánljunk routert? Ez nem egészen így szokott történni. Először is a feladatot kellene specifikálni, ahhoz routert választani, ha kültéri összeköttetés is kell, akkor meg plusz antennát (bár külső - főleg nagyobb távú - linkekhez ma már elfogadható árú komplett, antennával egybeépített cuccok is rendelkezésre állnak).

  • And

    veterán

    válasz dmc #12982 üzenetére

    "Az mennyibe befolyásolja az egészet ha én mind a két antenna kivezetésre ráraktam az antennákat?"
    Nem befolyásolja, csak épp értelmetlen: a WRT54-sorozat tagjai nem MIMO-sak (mivel nem ismerik a 802.11n vagy -ac szabványokat), ezért egy időpillanatban csak egy antennát használnak. Az antennák közötti átkapcsolás (antenna diversity, a nagyobb jelszintet produkáló antenna kiválasztása nagy bit-hibaarány esetén) pedig kültéren haszontalan, mivel a diversity létezésének célja a beltéren jelentkező visszaverődések hatásának minimalizálása. Ha pedig arra gondolsz, hogy a két antenna majd két, egymástól határozottan elkülönülő terek / irányt fog lefedni, akkor azt kell írnom, hogy ez így nem fog működni normálisan épp azért, mert egyszerre csak az egyik lehet aktív, a másik antenna olyankor egyszerűen le van kapcsolva. Tehát jó, hogy két antennád van kéznél, de csak azért nem kell bekötni mindkettőt, hogy az egyik ne a sarokban álljon.
    "A FW csere az azért merült fel bennem mert hátha lehet egy kicsivel nagyobb teljesítményt állítani az antennákra ( lehet ez hülyeség )"
    Valóban nem hülyeség, de két dolgot kell ezzel kapcsolatban észben tartani. Az egyik, hogy az adóteljesítmény emelésének hatása egyirányú: csak a klienseken mérhető vételi térerőt (jelszintet) javítja. Visszafelé hatástalan, vagyis az AP ugyanolyan szintű jelet fog venni a kliensei felől, mint alapesetben. A másik a teljesítménynövelés lehetséges értéke: attól, hogy a beviteli mezőbe 250 mW-ot is be lehet írni a routeren, még nem jelenti azt, hogy az az érték valós lesz, a végfokozat is tudja (nem tudja, az 'csak' egy érték egy regiszterben). Tehát ettől legfeljebb pár dB-nyi, egyirányú javulás várható.

  • And

    veterán

    válasz dmc #12984 üzenetére

    Amit belinkeltél, az sem tűnik rossz megoldásnak. De ha már kéznél van egy WRT54Gx router és az említett szektorantenna, akkor először próbálkozz azokkal. Az antennával nem lesz gond, a karakterisztikája erre a célra megfelel, ha nem a tér közepére szeretnéd telepíteni. Ami problémás lehet, az a kliensoldal: sajnos a legtöbb kézi / hordozható kliens teljesítőképessége (főleg a helyszűkéből adódóan kisméretű antennáik okán) meglehetősen korlátozott. Ez lesz a rendszer gyenge pontja. Telepíthetsz te akármilyen AP-t akármilyen antennával egy két futballpályányi helyre, a távoli kliensek - mobiltelefonok, kisebb táblagépek - nagy valószínűséggel szenvedni fognak a kapcsolattal. Ezen esetenként csak több AP-val lehetne segíteni, ha szükséges.

  • And

    veterán

    válasz Hunter2 #12987 üzenetére

    Szerintem arról ne is álmodj, hogy rajzot találsz. De a helyzet azért nem reménytelen, mivel ezek az alkatrészek azonosak az összes csatlakozónál, illetve más ethernet-aljzatoknál is: az RD-jelű ellenállások értéke mindenhol 75Ω, a CH-kapacitások értéke pedig - amennyiben a 75Ω-os ellenállások közös pontja és a GND-fólia közé vannak kötve - néhány (1..4,7) nF-os, a csatlakozóba integrált transzformátor függvénye, de mindenképpen nagy tűrésfeszültségű, 200..500V-os. A pontos kapacitásérték valószínűleg nem kritikus, de megfelelő műszerrel ki is mérhető valamelyik ép példány.

  • And

    veterán

    válasz KaiotEch #12995 üzenetére

    Tudomásom szerint nincs, a 2MB flash - minden hardververziójánál - kizáró ok. WAP54G-re OpenWRT vagy DD-WRT telepíthető.

  • And

    veterán

    válasz KaiotEch #12997 üzenetére

    Ugyan nem volt még WAP54G-m és OpenWRT-t is csak átmenetileg láttam, nem hinném, hogy óriási különbség akadna ilyen téren a két lehetséges alternatíva között.

  • And

    veterán

    válasz KaiotEch #13003 üzenetére

    (Attól biztosan nem, ugyanis egy tápegységre - feszültséggenerátorra - írt áramérték mindig maximális terhelhetőséget jelent, vagyis hogy a táp legfeljebb akkora áram leadására képes. Ha "500mA"-es volt az eredeti, és az új annál "nagyobb", akkor nem lehet probléma, hisz a fogyasztó, amelyhez szánták, egész biztosan kevesebb áramot igényel, mint 500mA. Ha emlékeim nem csalnak, a WRT54GL router által felvett áram például legfeljebb 250..300mA volt, és hol 500, hol pedig 1000mA-es terhelhetőségű táppal adták.)

  • And

    veterán

    válasz csocsika1700 #13015 üzenetére

    "Kommunikálni tudok a routerrel egy usb ttl konvertáló usb eszközzel"
    Mármint a soros (terminál-) porton keresztül? Mert annak alapján, amit említettél - villogó power led - inkább a JTAG porttal kellene próbálkozni: HDM Debrick Util, EJTAG, leírás pl. itt: [link].

  • And

    veterán

    válasz csocsika1700 #13017 üzenetére

    Ja, a párhuzamos (LPT-) port nem hátrány, ha az ember jtag-gel akar routert javítani :U. Léteznek persze USB-s jtag-kábelek, meg USB-LPT konverterek, kérdés, hogy mennyire használhatóak és a parancssoros debrick programok mennyire kezelik ezeket. A meglévő natúr párhuzamos portnál egyszerűbb és olcsóbb megoldás sajnos nincs, mivel az LPT-s jtag-kábelhez a csatlakozón, 4 db. ellenálláson és egy rövid kábeldarabon kívül más nem kell.

  • And

    veterán

    válasz colosseum #13022 üzenetére

    Sokszor hoztam vissza elszoftverezett (vagy egyszerűen 'magától' meghaló) WRT54GL-t jtag-kábellel. Nem kell semmilyen ellenállásokat beforrasztani a nyákra. Szerintem a v1.0 és a v1.1-es WRT54GL között nem sok különbség van, illetve v1.0-s verzióval kevesen találkozhattak, mivel már sok-sok évvel ezelőtt, a típus fénykorában is csak v1.1-est lehetett kapni. A flash-chip lábait rövidre zárni eléggé veszélyes móka, ráadásul ha már jtag-elni készül az ember, akkor tökéletesen felesleges, hiszen jtag-gel a totál szoftveresen agyhalott - sérült vagy kitörölt bootloader - router is javítható, míg a flash lábainak b@sztatása feltételezi, hogy legalább a bootloader ép (a pin-ek összeérintése induláskor checksum-errort okoz, így kényszerítve safe módba a bootloader-t, lehetővé téve például a tftp-s feltöltést).

  • And

    veterán

    válasz colosseum #13025 üzenetére

    Teljesen házi készítésű, az említett alkatrészeken (ellenállásokon) kívül nincs benne más. A lényeg, hogy rövid, maximum párszor 10cm legyen, mert nem pufferelt, passzív kivitel esetén gondot okozhat a nagyobb kábelhossz. A régi HDM debrick utility az újabb példányokon lévő (pl. Macronix-gyártmányú) flash chipeket nem ismeri fel, ezért a tjtag jobb választás, nagyobb az adatbázisa, nem problémázik ilyesmiken.
    #13027 csocsika1700: "ám ha törölni akarom ugy ahogy a leirásban van (erase:nvram) nem csinál semmit csak vár... biztos hogy egyszerű a megoldás, de nem nagyon merek piszkálgatni tesztelgetni ez ügyben"
    Ha már a mentésed megvan (nvram-ról úgyis felesleges, a bootloader /CFE/ sokkal érdekesebb), nagy kárt nem tudsz okozni, annál üresebb már nem nagyon lesz a flash-tár, mint full törlés után. Meg kell próbálni néhány opciót, mint pl. a /nodma, emlékeim szerint WRT54GL-hez kellett. Egyébként JTAG-porton keresztül csak a CFE-t szokás feltolni: mivel a kernel elég sokáig tartana, utóbbit TFTP-vel szokták elküldeni. Az alapértelmezett IP, amire ilyenkor a CFE hallgat az változó lehet, a CFE elején (bár ez ugye egy bináris fájl) plain text-ben ki is olvashatóak az alap paraméterek, köztük az IP- és MAC-address. Vannak segédprogramok, pl. a Skynet Repair Kit / CFE-creator, amelyekkel a hardverre írt MAC-címmel generálható az adott típushoz és hardververzióhoz való bootloader (CFE.bin): [link].

  • And

    veterán

    válasz csocsika1700 #13032 üzenetére

    Még mindig ott vagyunk, ahonnan indultunk: a jtag pont az ilyen teljesen agyhalott, villogó power-ledes routerek javítására való. Akár a teljes flash-tartalom (CFE, kernel, nvram) hiányozhat, a CFE felküldése után már elvileg be lehet TFTP-n küldeni a kernelt. Problémát jelenthetnek a következők:
    1.) Nem tudjuk azt az IP-t, amelyre a CFE hallgat. Ezt mint említettem, meg lehet tudni, ha ránézel a CFE.bin tartalmára, a 0x1227 (hexa) offszetnél vagy környékén található sima szövegként: "lan_ipaddr=192.168.x.y", de a vége nem csak 1.1 lehet. Valamelyik kompatibilis, pl. WAP54G-ről származó CFE esetén pl. 1.254 a default IP-cím vége. Ez az érték sosem módosul, normál üzem közben a saját konfigurációban (nvram-ban) tárolt értékkel íródik felül, de a TFTP-s javításkor csak a CFE-ben lévő számít, mivel teljes törlés után nincs se kernel, de nvram-tartalom a routeren.
    2.) Automatikus címkérésre van állítva a kapcsolódó PC, az pedig ilyenkor nem járható, mivel a routeren nem fut semmilyen szolgáltatás, így a DHCP-szervere sem. A gépet fix IP-címre kell állítani, a CFE által támogatott címtartományon belülre. Ha a CFE pl. a 192.168.1.1-re hallgat, akkor a PC címe legyen 192.168.1.2, netmaszk 255.255.255.0. A DNS- és átjáró címek ekkor még irrelevánsak.
    3.) A 'boot wait' opció nem engedélyezett (a CFE.bin 0x1269 címén 'boot_wait=off' olvasható). Ilyenkor előfordulhat, hogy csak az indulást követő pár másodpercen belül van egy időablak, amikor a CFE elfogadja a TFTP-s csatlakozást, vagy egyáltalán ping-re is csak akkor válaszol. Tapasztalatom szerint ez nem jelentett gondot, bármikor felküldhető volt a kernel (lehet, hogy épp azért, mert az nem volt rajta), és ping-re is válaszolt.

  • And

    veterán

    válasz colosseum #13034 üzenetére

    "Még annyit szeretnék kérdezni, hogy szerinted megéri-e csinálni egy bufferelt jtag kabelt mert nem éppen sok idő a dolog."
    Hát szerintem hullára felesleges, csak azért, hogy WRT54-eket javítgassunk vele. A passzív kábelemmel helyrehoztam már legalább 10+ WRT54-et (nem csak GL-t), sőt még WRT54GC-t is, pedig azt szoftveresen szinte javíthatatlannak ítélték a fórumozók, mivel nem volt hozzá megfelelő debrick utility (Marvell chipset), de még egy nyomorult jtag-pinout sem. A kábel itt a legkevesebb, a lényeg a szoftveren múlik. Sajnos maga a JTAG csak egy hardveres felület, ezen kívül nem sok közös van az egyes processzorok és flash-memóriák kezelésében.
    "Lehet hogy az én wrt54g.exe ben nincsen benne az id a chipnek"
    Lehet, de mint írtam, akkor más util-t kell használni. A chip-ID-t meg szerintem ismeretlen flash esetén is ki kell írnia, jártam már így a HDM debrick util-lal. Az sem fagyott, csak kinyögte, hogy a flash-t nem ismerte fel típus (vagyis azonosító) szerint.
    "CFE fájl az mekkora szokott lenni?"
    A WRT54G, -GL és -GS hardverek, Broadcom procok esetén 256kB, vagyis 262'144 byte.
    "Sajna én nem találtam olyan repair kit-t ami működött volna azt irja az enyém hogy nem tud frissíteni."
    A Skynet repair kit korábban linkelt oldalon elérhető utolsó letölthető kiadása az 1.5-ös, amely a WRT54GL mindkét hw-verzióját (v1.0 és v1.1) támogatja, külön frissítés nélkül.

  • And

    veterán

    válasz And #13035 üzenetére

    Sorry, valóban üres a frissen telepített Skynet 'select device' menüje. Ez esetben bele kell másolni a /SKYNET/MkCFE dir-be az adatbázist (cf.bldb nevű fájlt). Ha nem találnád meg valahol a neten, el tudom küldeni. Egyébként a DD-WRT fórumán CFE-gyűjtemény topik található, benne mindenféle típushoz letölthető bootloaderrel.

  • And

    veterán

    válasz csocsika1700 #13037 üzenetére

    Na, kicsit utánanéztem illetve kipróbáltam: WRT54GL v1.x hardvernél a parancssori opciók közül a /noemw /nocwd a nyerő, tjtag (Ejtag debrick util - Tornado mod) v2.1.4 és v3.0.1 esetén.
    Amíg a CFE nincs fent vagy működésképtelen, a LAN-portokon keresztül nem elérhető a router. Üres flash-tartalomnál mind a négy LAN-led folyamatosan világít a routeren, és a portok nem működnek: PC-re kötve nincs semmilyen fizikai kapcsolat, a hálókártya vivőt jelző ledje sem világít. Ha a CFE már megy, de kernel még nincs, akkor a bootloader-ből kiolvasható IP-címen - ami általában 192.168.1.1, de lehet más is - bármikor feltölthető a kernel a routerre TFTP-n.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz csocsika1700 #13040 üzenetére

    De ugye nem azt a (ki tudja, milyen állapotú) CFE-t töltötted vissza, amit korábban lementettél róla?
    Amúgy én sosem toltam vissza a gyári kernelt, mindig dd-wrt-t tettem fel, mivel egyébként is azzal használom. Annak van kifejezetten TFTP-s feltöltésre készült verziója, és utána akármelyik fw-t rá lehet már tenni webfelületen, legyen az a gyári vagy más 3rd-party szoftver: dd-wrt.v24_mini_wrt54g.bin. Ezzel nem szokott gond lenni a teljes törlés után hiányzó nvram (konfigurációs terület) sem, a kernel azt valószínűleg az első boot-nál létrehozza, és a default értékekkel feltölti.
    "ezt a parancsot hova kell irni? /noemw /nocwd"
    Ezek nem parancsok, hanem mint említettem, parancssori kiegészítő opciók a jtag-es debrick utility-khez. Én tjtag-programmal próbáltam, de talán az eredeti HDM utility-vel is működnek. Ezekről bővebb infót az említett segédprogramok helpje ad, ha például mindenféle paraméter vagy opció nélkül futtatod a wrt54g.exe-t vagy a tjtag_xx.exe-t. És igen, arra valóak, hogy a routert processzora megfelelően inicializálva legyen a jtag-es műveletek előtt, vagyis a program ne fagyjon ki valamelyik műveletnél, vagy épp a router ne induljon újra a jtag-util futtatásakor. Ha az említett opciókkal és a -probeonly paraméterrel (ami a detektáláson kívül mást nem csinál) megfelelően lefut a wrt54g.exe vagy a tjtag_akárhányas.exe (eredményeként név szerint említve nem csak a Broadcom SoC-ot, hanem a flash típusát is), akkor lehet egyéb műveleteket kezdeményezni velük, mint törlés és újraflash-elés. De CFE-nek ajánlott egy megbízható forrásból származót, vagy a Skynet-segédprogramjával a router eredeti MAC-címével generált verziót használni.

  • And

    veterán

    válasz Danke DJ #13099 üzenetére

    "3-4 fal van a gép és a router között."
    Az nem kevés. Bár nem említetted a falak anyagát és vastagságát, ennyi már jelentősen csillapíthat.
    "De zavaró, hogy az én routeremnem van a legkisebb jelszintje, amit fogok be kb. 10 másik routert, mindegyiknek sokkal jobb. "
    Azok is átjönnek ennyi falon? Mert ha például az ablakon keresztül szűrödnek be más lakásokból, akkor esetleg jóval kevesebb csillapítást szenved el a jelük, mint a '3-4 falon túli' saját routeredé.
    "Vettem rá 2db brutál antennát a régi 4dbi-es helyett [..]"
    Az eredeti antennái csak 2 dBi-sek.
    "[..] 12-18dbi-set, 38cm az antenna, de ugyanaz..."
    Nem csoda, mivel egy <40cm-es körsugárzóra megadott 18 dBi sajnos mese habbal. Még a 12 dBi is. :(. Legjobb esetben 5..8 dBi-s nyereségű lehet - ha egyáltalán - egy akkora 2,5 GHz-es antenna, az meg sajnos nem váltja meg a világot.
    "DD-WRT fut rajta, Xmit Power 125mW-on van."
    Beállíthatsz akár 250 mW-ot is, de két dolgot nem szabad elfelejteni: az egyik, hogy a hardver ekkora teljesítményt nagy valószínűséggel amúgy sem tud, mindegy, mekkora a TX-power mezőbe beírható érték maximuma. A másik, hogy a teljesítményemelés minden esetben csak félmegoldás, mivel visszafelé nem érvényesül: a router ettől egy kicsit sem fogja jobban venni a kliensek jelét.
    Sajnos ilyen esetben semmilyen beltéri körsugárzó 'csodaantenna' nem lesz jó megoldás. Ha teheted, helyezd át a routert a lakás közepére, nyílt helyre, ahonnan a legtávolabbi saroktól sem választja el annyi fal. Alternatív megoldás lehet egy újabb AP (kábelezve az első routerhez), vagy egy jelismétlő / repeater (vezeték nélkül).

  • And

    veterán

    válasz Danke DJ #13104 üzenetére

    Lehet, hogy kicsit félreértettél: természetesen lehet nagy nyereségű antennákat tenni a routerre, nem ezzel van a baj, hanem azzal, hogy egy körsugárzónak nem lehet óriási nyeresége. A nyereség növekedése mindig a nyalábolási térszög csökkenéséből (másképp fogalmazva az irányhatás növeléséből) fakad, elvégre az antenna passzív szerkezet. De egy körsugárzónál a 360°-os vízszintes nyílásszögnek mégis csak meg kell lennie, különben nem beszélhetnénk körsugárzóról. Ez eleve korlátozó tényező, ezért a 2,4 GHz-es sávra készült beltéri körsugárzók nyereségmaximuma 8..9 dBi, a kültéri - nagyobb méretű, 120..150 centis - kivitelűeké 14..15 dBi lehet. Ez utóbbi nyereségérték felett 2,4 GHz-es körsugárzó nem létezik, állítson bármelyik eladó akármit. Sajnos rengeteg felhasználó beugrik ezeknek az olcsó, de hamis, erősen túlzó nyereségértékű antennáknak, aztán meg csodálkozik, hogy semmivel (vagy alig) jobb a helyzet, mint korábban. Az igazság az, hogy a sok (vagy egyszerűen nagyon árnyékoló: túlságosan vastag, vasbeton, vályog, stb.) fal okozta többletcsillapítás gyakran nem kompenzálható ki antennacserével. Egyszerűen nem tudsz annyit növelni a valós antennanyereségen, hogy ennek a mérlege pozitív legyen a fal(ak) okozta plusz csillapítással szemben. Ilyenkor nem marad más megoldás, mint az, hogy a routert a középpontba teszed, esetleg újabb AP-t vagy repeatert telepítesz az eredetileg rosszul fedett helyekre.

  • And

    veterán

    válasz SüdiLaller #13107 üzenetére

    Két apróságot eleve hiányolok az általad linkelt leírásból. Az egyik, hogy a frissítést végző PC-t ilyenkor erősen illik fix IP-címre állítani (192.168.1.x, ahol x: 2..253). A másik, hogy a TFTP-s feltöltéssel közvetlenül a router újraindítása után - a power led villogásának megszűnte után pár másodpercen belül - illene próbálkozni. Bónusz: a forgalmat esetleg blokkoló bármilyen tűzfalat előtte le kell kapcsolni.
    A dd-wrt oldalán a belinkeltnél kicsit bővebb, pontosabb leírást találhatsz: [link].

  • And

    veterán

    válasz SüdiLaller #13109 üzenetére

    Szoftveresen (firmware frissítéssel / cserével) a WRT54G/GL/GS-sorozatot véglegesen elrontani nem lehet. legrosszabb esetben jtag-kábellel mindegyik helyrehozható. Én még eleve jtag segítségével tettem fel a dd-wrt-t egy WRT54G v5.0-ra, mert akkoriban máshogy még nem is lehetett.
    De egyáltalán nem biztos, hogy most is minden veszve, ezeket nézd meg:
    - Lehet pingelni a routert (fix IP-re állított gépről) a 192.168.1.1-es címen?
    - Próbáltad a TFTP-s töltést a router bekapcsolását követően indítani?
    - A router power-ledje az újraindítást követően állandóan csak villog, vagy egy idő után már folyamatosan világít?

  • And

    veterán

    válasz SüdiLaller #13111 üzenetére

    Elolvastad / kipróbáltad a dd-wrt-s link végén, a 25. pont után leírtakat ("PROBLEM AND WORKAROUND TO AN INACCESSIBLE LINKSYS WRT54G V6.0 ROUTER--- may be good for V5 as well.")? Ha ezek sem segítenek, akkor nem tudom, mit lehetne még tenni a jtag-en kívül. A kábele ugyan nem nagy szám, lényegében egy párhuzamos portra (ha egyáltalán van olyan az alaplapodon) csatlakozó rövid öteres kábel, 4 ellenállással, de a routerben a legtöbb esetben a tüskesor nincs benne, azt bele kell forrasztani, és a szoftveres részével ('debrick utility') is lehet azért szívni rendesen, ha az ember még nem csinált ilyesmit.
    Ha nem megy, keresd őt: [link], vállal router javítást.

  • And

    veterán

    válasz Pityke85 #13118 üzenetére

    A WDS valóban felejtős, csakhogy számodra a hagyományos jelismétlő / repeater mód is megoldás lehet. Persze a gyári firmware alatt mindenféle extra mód teljesen kizárt, ezért az ilyesmihez 3rd-party fw-t kell rá telepíteni. Sokáig használtam WRT54GL-t repeater-módban dd-wrt-vel, probléma nélkül.

  • And

    veterán

    válasz crissprivat #13312 üzenetére

    "A router webes felületén mégis a 3-as LAN-t mutatja aktívnak. Miért?"
    Erről a vezetékes router gyártóját kellen kérdezni, mert ezt csak ő tudhatja.
    "Az ETHERNET portok beállításnál mit lehet állítani pontosan?"
    Ez igazából nem 'portbeállítás', csak a tulajdonságok megjelenítésére szolgál, ha jól értem: mutatja a linksebességet illetve megfordítható vele a portok sorrendje (tehát a 3-as helyett a 2-es LAN-t fogja aktívnak mutatni, miközben az 1-es portra csatlakozol ;]).
    STP: Spanning Tree Protocol, erről itt olvashatsz többet: [link]. Alapesetben hagy tiltva, nincs rá szükséged.
    "Mennyi a legoptimálisabb Transmit Power. Nálam most 84mW van belöve."
    Optimális, ha a default értéken hagyod. Sokat sajnos nem oszt, nem szoroz, legalábbis egy olyan SOHO-kategóriás routernál, mint a WRT54GL. Annál nagyobbat úgysem igazán tud a hardver, hiába lehet 250-ig beállítani egyes firmware-ek alatt.

  • And

    veterán

    válasz Intruder2k5 #13315 üzenetére

    Megmondom őszintén, mikor régebben WRT54GL-ek közötti kb. 1 km-es távú kapcsolatom volt, próbálgattam állítani a TX-powert. A routereken DD-WRT volt, de ez ebből a szempontból valószínűleg teljesen mindegy, ugyanazt a regisztert írkálja a SoC-on belül mindegyik firmware. Namost a webfelületen látható "mérés" (amiről ismert ugyan a véleményem, de fel/le mozgást, változást azért talán lehet indikálni vele) szerint a vételi térerő lényegében alig változott attól, hogy a túloldalon változtattam az teljesítményt. Régebbi DD-WRT-k talán 30 mW körüli alapértéket adtak, de 1..100 mW között állítva is alig volt változás a távolról vett jel szintjében. Ez ugye konkrétan 20 dB (100x-os) változás volna a beállított teljesítményben, de a vett jelszint a 'mérés' alapján alig nem mutatott változást, vagyis nem jobban, mint az alap, pár dBm-nyi oda-vissza mozgást, és a gyakorlati átviteli sebesség sem nagyon változott.
    Erről a témáról elég sokat írtak már külföldi fórumokon, én pedig azt szűrtem le ezekből, hogy a TX-power (ennél a hardverkategóriánál) lényegében parasztvakítás, ahogy egy ismerős mondta, "csak egy érték egy regiszterben" és nem több. Tehát a firmware egy bizonyos referencia alapján ugyan lehetőséget ad a teljesítmény piszkálására, de ennek a jelentősége minimális, ha a végfokozat (ami független a processzortól) ezt az értéket konkrétan lesz@rja. Nagyon úgy tűnik, hogy itt is ez a helyzet. De hogy a beállítható maximumot nem tudja, az egészen biztos, teljesen kizárható. Mindenesetre szépen mutat. Egy alap félhullámú (2,15 dBi nyereségű) dipólantennába különben legfeljebb 60,95.. mW adóteljesítményt szabadna pumpálni, hogy nem lépjük át a 100 mW-os EIRP-határt.
    Mod: Kültéri Ubiquiti eszközökkel azért értékelhető vételi szintváltozást okoz, ha a kapcsolódó ellenállomás teljesítményét változtatom. Igaz, ők egyrészt elég szigorúan is veszik a régiós limiteket, másrészt a hardver deklaráltan tudja a 200 mW-os adóteljesítményt, és a beállított (adott típusnál listából kiválasztható) antennával szépen korrigálja is a TX-powert, hogy az eszköz ne lépje át az engedélyezett EIRP-t.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz crissprivat #13318 üzenetére

    Ezt még nem láttam, de kifejezetten tanulságos több okból is. Eleve érdekes, hogy a routeren beállított teljesítmény nyomán a kliensen keletkező vételi térerő a router firmware-ének függvénye (azaz három különböző görbét látni). Bár ez simán lehet 'mérési hiba' is, mert szvsz. elég valószínűtlen, hogy az egyes Tomato-kiadások eltérően értelmeznék / számítanák / vezérelnék az adóteljesítményt. Az 1..250 mW adóteljesítmény-tartomány 250-szeres viszonyt jelent, ami decibelben jó közelítéssel 24 dB, akkora tartománynak pedig nyomát sem látjuk a vételi térerő változásában (bár a kliens és az inSSIDer továbbra sem alkot pontos műszert). Legjobb esetben is mindössze 3..4 dB-nyi javulást (lineáris teljesítményben számítva 2...2,5-szeres növekedést) érhetünk el a teljesítményben a gyári alapértékhez képest, vagyis szó nem lehet nagyságrendi javulásról, amit a beállítási lehetőség sugall. Persze jó volna erről látni egy valódi spektrumanalizátoros mérést is, nem csak egy inssider-es indikációt.

  • And

    veterán

    válasz Mateh #13389 üzenetére

    Sajnos minden csatornán ütköznél valakivel, de azért a sáv szélei (főleg az 1-es csatorna) megér egy próbát. A Tx / Rx antennákat nincs értelme fixálni, azzal csak a diversity-működést tiltod, amágy érdekes, hogy attól is csökkent a sebesség. Tx-power 100 mW fölé növelésének sincs túl sok értelme, a hardver amúgy sem tudja, a spektrumképet meg valószínűleg elcseszi, ezért a lassulás. Amit még kipróbálnék:
    - Wireless NW mode: g-only (minek a mixed-mód, ha nincs 802.11b-s kliensed),
    - Frame Burst: enable (ritkább visszaigazolások),
    - Beacon interval: 100 ms (felesleges sűríteni),
    - Preamble: auto (hátha nem minden kliens szereti a rövid bevezetőjelet).

  • And

    veterán

    válasz #40553216 #13393 üzenetére

    Nem, más firmware-rel sem lehet több. Olvasd el ezt, sok kérdésedre választ adhat: When is 54 not equal to 54?
    Azért van '54-nek eladva', mert ez az egy szám, ami biztos, stabilan megvan (természetesen csak elemi szimbólumok szintjén), és a felhasználónak nincs ráhatása. Míg a valós átviteli sebesség nagyon is sok, részben paraméterezhető tényezőtől függ, a fizikai sebesség maximuma (egyetlen 4 μs időtartamú szimbólum 216 bit adatot kódol, amiből 216 bit / 4 μs= 54'000'000 bit/s) annál a linksebességnél nagyon is állandó. Viszont a teljes tranzakciós idő jó részét elviszik a visszaigazolások (802.11 és TCP szinten is), valamint az adás-vétel váltások között tartandó rövid időrések.

  • And

    veterán

    válasz helgi #13402 üzenetére

    "[..] a régi routerem pedig wifin kapcsolódna az asus-ra" illetve "Mert a linksysnek a 120-ból csak 30-40et akarnék adni."
    Wifi-n jó lesz az 20..22 Mbps-nek is. 30-40 az életben nem megy át rajta, hisz a -GL egy 802.11g szabványú eszköz, ennek megfelelő hasznos wifi-sávszéllel.
    "Így a régi routerem is szolgáltatna wifin netet pár dologhoz.."
    Ha wifi-n kapcsolódik a WRT54GL az első routerre, más vezeték nélküli kliensek pedig a Linksys-re, akkor utóbbinak szükségszerűen repeater-módban (jelismétlőként) kell működnie. Ekkor pedig egyrészt az előbb említett 20 Mbps körüli hasznos sebességet el is felezheted a jelismétlés miatt (ez a feleződés csak a Linksys wifi-klienseit érinti, a vezetékkel rákapcsolódókat nem), másrészt 3rd-party firmware kell hozzá, mivel a WRT54-sorozatú routerek gyárilag nem képesek többfunkciós működésre.

  • And

    veterán

    válasz g@bo #13409 üzenetére

    Én azt mondom, hogy ha legfeljebb 30 Mbps-en nethez kell (amiből 20 Mbps körüli sebességet kaphatsz wifi-n), nem hiányzik az USB, és legfeljebb 5 ezer forintért adják, akkor vegyél GL-t. Többet nem adnék érte, de persze ez az ár csak használt példányok esetén lehet reális. Antenna nélküli wifi router természetesen nincs, biztos belső antennásokra gondoltál. Lehet kapni nem belső/rejtett antennás korszerű típusokat is, de egyelőre én sem érzem kényszernek a váltást (egy nem túl okos Cisco 3825 mögött van a -GL).
    Mod: mire leírom, Topikgazda kolléga már megmondta a frankót :U.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz -FreaK- #13445 üzenetére

    "Nemrég upgradelték a net sebességemet 100/10mbit-re, de csak max. 50-et értem el lefele."
    Csak ezért felesleges firmware-t frissíteni, ugyanis ez nem lesz több. Mostanában pár hetente előfordul a topikban, hogy 30-40 Mbps feletti internethez ez a router abszolút nem való, úgyhogy az is csoda, hogy nálad annyit képes a WAN felől hozni. Ahhoz a nethez sajnos más router után kellene nézned: [link]

  • And

    veterán

    válasz csaba1923 #13448 üzenetére

    Mégis mi a baja? Az említett módszerek elszoftverezett routerekhez jók. TFTP-s vagy soros konzolos megoldás csak bizonyos feltételek (pl. ép bootloader) megléte esetén működik, JTAG-gel a teljesen kitörölt flash tartalom is visszaírható. Keresd őt: [link], vállal routerjavítást. A -GL (szoftveres) rendbe rakása szerencsére nem túl bonyolult dolog.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz sonar #13450 üzenetére

    Mivel a WRT54GL flash memóriája mindössze 4MB, ezért természetesen az ennél nagyobb image-fájlok nem égethetők bele! Egész pontosan 3776 kB lehet a maximális kernelméret, a maradék hely kell a bootloader (CFE, 256 kB) és a konfigurációs beállítások (nvram, 64 kB) számára. Ha ennél nagyobb méretű image-t küldesz rá, és nem utasítja vissza, akkor téglát csinálsz a routeredből. Talán a DD-WRT-nél volt olyan verzió (Micro plus), amelyhez le lehetett / kellett felezni a CFE-t, de elég macerásnak tűnt, és utána a normál CFE-t visszaállítani már csak JTAG segítségével lehetett.

  • And

    veterán

    válasz zsbalazs #13508 üzenetére

    (Mellesleg a WRT54-esek egyetlen antennával is tökéletesen működnek, egyedül a diversity-képességüket vesztik el.)

  • And

    veterán

    válasz Yogibear974 #13511 üzenetére

    Tény, hogy a táp is okozhat sok furcsaságot, de én inkább úgy gondolom, ott mással lehet gond, egyébként nem csak a wifi-t érintené. Olyannal már találkoztam, hogy egyszer csak eltűnt a wifi, és semmilyen beállítással nem lehetett visszahozni. A megoldás akkor annyi volt, hogy hosszú resettel alapra kellett tenni a routert. Ha a reset előtt lementett konfigurációt utána visszatöltöttem, ismét kikapcsolt a wifi, tehát a problémát a konfiguráció (nvram) tartalma okozta, telnet / ssh alatt ki is derült, hogy lényegében 'elfogyott' az nvram terület. Tehát mindent szépen újra be kellett állítani, és utána már ment, illetve azóta is működik.

  • And

    veterán

    válasz Yogibear974 #13514 üzenetére

    Nem tudom, konkrétan milyen bug okozta a teljes 32 kB-os nvram-terület elfogyását, de a maradék méretére már negatív értéket mutatott az nvram show ;). Ilyenkor a webfelületen végrehajtott módosítások sem tárolódtak el, ezért vált gyanússá. Szintén dd-wrt alatt, egy régebbi build-et használva jött elő a jelenség évekkel ezelőtt, de csak sok hónapnyi folyamatos működést követően, persze amikor épp napokig nem voltam otthon és más használta volna a megosztott netet. A jelenlegi verzióval (v24 sp2 standard, build 14896) már évek óta gond nélkül megy, a konfigurációt sem nagyon b@szkuráltam már az elmúlt sok hónapban, az uptime olykor meghaladja a fél évet.

  • And

    veterán

    válasz Yogibear974 #13537 üzenetére

    "Le:7.29 M Fel:10,38"
    Mit mértél, hogyan mértél, milyen router / fw mellett, milyen mértékegységek ezek és jelen esetben mi köze a neted sebességének a wifi-átvitelhez? Csak ennyi a kérdés.
    "DDWRT 13-as csati, föltolva maxra:251 mW."
    Ha nem tolod fel ennyire (valószínűleg értelmetlen értékre, amit a hardver amúgy is képtelen kisajtolni magából, de legalább az összképen is ronthat) a teljesítményt, még akár szebb értékek is kijöhetnek :U..

  • And

    veterán

    válasz Shia-ko #13546 üzenetére

    Olyan nincs, hogy egy WRT54G/GL/GS kuka legyen elszoftverezés miatt :U. Persze vannak fokozatok a helyreállítás nehézségét tekintve, de mindegyik helyrehozható.
    "Rossz FWt raktak rá, 7eshez való ddwrt-t."
    Ez önmagában nem lehet ok, mivel a -GS v6-ra és v7.x-re tehető verziók ugyanazok a binárisok. Viszont a v7.x verziókról először le kell vakarni a VxWorks-öt, amit a v6-on nem kell megtenni.
    Helyreállítási módszerek:
    - TFTP: [link], mondjuk erre csak bizonyos körülmények között van lehetőség, és ahhoz minimum pingelni kell tudni a routert (de lehet, hogy csak az indulás utáni rövid időszakban lehetséges, ah egyáltalán.
    - JTAG: némi felkészültséget igényel (kábel, debrick utility), de univerzális módszer, minden elszoftverezett Broadcom-chipsetes WRT54Gx típus helyrehozható vele. Erről itt olvashatsz többet: [link].
    Van olyan fórumtárs, aki foglalkozik routerek szoftveres helyreállításával ([link]).

  • And

    veterán

    válasz Shia-ko #13549 üzenetére

    Mondjuk a "költeni" az elég túlzás: 2x5-ös tüskesor + hüvely (ezek ideiglenes forrasztás esetén el is hagyhatók), 30-40 cm öteres szalagkábel, 4 db. ellenállás és egy csatlakozó az LPT-portra (DB-25 papa), nem egy óriási költség, kisker alkatrészárakon 3-400 forint. Vagy a posta oda-vissza a javítást vállaló felé.

  • And

    veterán

    válasz peter1998 #13563 üzenetére

    A wifi-t beállítod kliens (unbridged) módba, beírod a hálózat nevét az SSID-mezőbe, a kulcsolást kikapcsolod, és az alapbeállításoknál a WAN kapcsolat típusát automatikusra állítod, akkor alkalmazás / mentés után csatlakoznia kell az adott nevű hálózathoz, ha az nyílt. Ha nem csatlakozik, akkor például MAC-szűrés lehet rajta. A LAN-oldalon a DHCP-szervert bekapcsolva hagyatod, hogy a gépednek IP-t adjon.
    Alternatív megoldás: a státusz / wireless oldalon alul van a site survey (wlan keresés) gomb, ezt megnyomva feljön egy külön ablakban az elérhető AP-k listája, az utolsó oszlopban a csatlakozás gombbal. Elvileg azt használva is tudsz csatlakozni, elvégzi a szükséges beállításokat, de ilyen formán még nem próbáltam.

  • And

    veterán

    válasz rozso3 #13567 üzenetére

    Ha a WRT54G-t a WAN-portja felől kötötted be, akkor a világon semmi gond nincs: az a router ennyire képes, nem többre. Ha a Digi által adott 'doboz' egy HGW (vagyis modem+router egyben), akkor a WRT-t az egyik LAN-portjával csatlakoztatva - vagyis switch / AP-ként használva - már képes lesz hozni kb. 90 Mbps sebességet kábelen, wifin meg nyilván annyit, amennyi a 802.11g szabvány gyakorlati korlátja.

  • And

    veterán

    válasz Yogibear974 #13573 üzenetére

    Próbáld meg lecsökkenteni a TCP-timeout értékét, ami az alapbeállítás szerint 3600 sec. De ha nem torrentezel egy csomó szálon, akár a kapcsolatok (Maximum ports) számát is lejjebb viheted. Nálam is 5% körüli a szabad memória, ettől függetlenül több hónapos, akár fél éves uptime-okat szokott produkálni, és sosem vettem észre, hogy a kevés RAM-tól leszakadt volna a wifi.

  • And

    veterán

    válasz Yogibear974 #13576 üzenetére

    "A sok ram irogatás nem fogja agyonvágni?!"
    A RAM nem flash vagy eeprom, hogy a sok írogatás tönkretegye.

  • And

    veterán

    válasz veze #13583 üzenetére

    (Wifi-ről volt szó, az említett 20 Mbps - vagy annál minimálisan több - hasznos átviteli képesség pedig magának a 802.11g szabványnak a korlátja, nem firmware-függő.)

  • And

    veterán

    válasz Sanya595 #13588 üzenetére

    A WRT54GL - meg az összes többi létező wifi router - vezeték nélküli alapmódja az AP. Azt mindenféle módosítás meg 3rd-party firmware nélkül is tudják. A Wireless / Basic Settings lapon találod ([link]). De ez az alapbeállítás a firmware telepítése után, illetve gyári firmware-rel is, mivel utóbbival egyetlen wireless módot támogat, az AP-t.

  • And

    veterán

    válasz nelsonmanian #13615 üzenetére

    Repeater (vagy azonos címtartományon belül használva, NAT nélküli repeater-híd) módban a fizikai wifi-illesztő ugyanúgy kliensként viselkedik, mint szimpla kliens-módban. Tehát LAN-on csatlakozva a routerhez mindkét módban, repeaternek és kliensnek konfigurálva is működnie kell. A repeater mód dd-wrt alatt annyiban különbözik a klienstől, hogy előbbinél egy vagy több virtuális (szoftveres) elérési pontot, azaz VAP-ot tudsz hozzáadni a rendszerhez, és onnantól wifi-n is eléred, mint jelismétlőt. De ha nincs VAP, attól még vezetéken ugyanúgy hozzáférsz a hálózathoz.
    A beállításoknál arra kell figyelni, hogy repeater-hídként (otthoni hálózatban célszerű minden eszközt azonos címtartományba tenni) le kell tiltani a WRT54GL dhcp-szerverét, fix IP-jét kívül kell helyezni az Asus által kiosztható dhcp-tartományon, alapértelmezett átjáróként pedig az első / Asus router IP-címét kell beállítani.

  • And

    veterán

    válasz nelsonmanian #13617 üzenetére

    Ezt csak WDS-sel lehet(ne) megoldani, ahhoz meg azonos típus, chipset és firmware kell. Két dd-wrt-s WRT54GL között annak idején ilyen linket működtettem, ez a kliensek számára a szakadásmentes váltást is megoldotta a jelismétlésen felül.
    WDS nélkül marad az, hogy ugyan létre tudod hozni mindkét eszközön (Asus és dd-wrt VAP) ugyanazt a konfigurációt, azonos SSID-ket, titkosítási módszert és megosztott kulcsokat, de ettől az még két wifi-hálózat marad, és nem lehet megúszni a kettő közti váltáskor a leszakadást / újrakapcsolódást sem. Ha nincs mozgó kliensed, így sem sokat vesztesz, csak mindkét hálózatot be kell állítani a kliens profiljai között.

  • And

    veterán

    válasz fecus #13619 üzenetére

    Az elakadásnak az lehet az oka, hogy a gyári firmware visszautasítja egy bizonyos méret feletti image-fájlok égetését: [link]. A leírás szerint ez a limit 3 MB, ezért ennél kisebb méretű 3rd-party image-t kell először feltenni a gyári állapotú routerre, majd ezt követően mehet fel nagyobb méretű firmware is. Elsőre próbálkozhatsz pl. az alap Tomato v1.28 verzióval, vagy a DD-WRT Mini illetve Micro variánsokkal, ezek mind kisebbek 3MB-nál.
    Mod: a maximális image-méret egyébként a 4MB flash-sel rendelkező WRT54GL esetén 3776 kB (3,687 MB) lehet, a fennmaradó hely kell a bootloader-nek (CFE) és a konfigurációs beállításoknak (nvram).

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz E2E4 #13641 üzenetére

    "Akkor megpróbálkozom az ELKO-k helyett tantál kondikat tenni."
    Ez a felosztás azért helytelen, mert a tantál is elektrolit, és nem csak csepp formában létezik. Nagyobb gond, hogy bár a WRT45GL v1.1-ben nem nagyon hemzsegnek az elkók (összesen 4 darabot látok benne és mind egyforma: 220µF / 25V), ekkora kapacitású és tűrési feszültségű tantál elektrolitok már meglehetősen ritkák és drágák. Egyes árlistákon a 220µF / 16V-os kivitel kivitel közel 500 Ft, és az még mindig csak 16V-os. Az is igaz, hogy 25V tűrésre egész biztosan nincs _mindegyiknél_ szükség, mivel több, láncba kapcsolt stabilizátort / konvertert tartalmaz a panel. A belső tápellátásáról több infó itt: [link]. A tápegysége pedig roncsolásmentesen nem igazán szedhető szét, úgyhogy abban nem tudni, mekkora és milyen kapacitás található. Egyébként a táp bármilyen 12V / 0,5A-es dugasztáppal helyettesíthető, méréseim szerint a WRT54GL legnagyobb áramfelvétele nem haladja meg a 300mA-t a saját tápjával. Egyébként az áramfelvétel a kapcsolóüzemű belső fokozatok okán valamelyest feszültségfüggő is.
    Komolyan, valamelyik nap beviszem a meglévő, közel 10 éves egyik WRT54GL-em nyákját, és megnézzük a kolléga ESR-mérőjével, hogy a kondik milyen állapotban vannak. Ez a példány is sok évig volt kitéve nyári hőségnek egy tetőtérben.
    a.) Ebből semmi nem következik, a használt ára (néhány ezer forint) sokkal reálisabb annál, mint amennyiért még a közelmúltban is árulták pl. a Media Markt-ban.
    b.) Ez igaz, de azért soho-kategóriában is találni ennél megbízhatóbbat / stabilabbat, igaz az kültéri integrált eszköz.
    c.) Ez sajnos már rég nem igaz.
    d.) Az 54 Mbps fizikai jelzéssebességű 802.11g szabvány alkalmazásbeli átvitele legfeljebb 20..24 Mbps, ha a térerő maximális. Ennél pedig még az én netem is gyorsabb, pedig nem vagyok maximalista ilyen téren ;).

Új hozzászólás Aktív témák