Új hozzászólás Aktív témák

  • dkess

    őstag

    válasz pomk #89451 üzenetére

    Nagyon szívesen.

    Mindenekelőtt a mobilhálózat nem úgy működik, hogy mondjuk egy piros vonalig maximum 300/60 Mbps mindenhol és egy lépést téve meg 0/0 Mbps. Ez egész egyszerűen nem így működik ...

    A WiFi -nél is hasonlóképpen működik a dolog. Azaz pl. amennyiben csak a ház bal alsó sarkában levő helyen lenne WiFi -t szóró egység, akkor mondjuk a nappaliban meglenne a 550-650 Mbps (AC 2x2 kliensekkel) - míg mondjuk a jobb felső sarokban jó, ha a fele meglenne ennek ... Ugyanez a logika, hogy Neked ott - a lefedettségi térkép legszélén - miért nem lesz meg a maximum 300/60 Mbps, de szerintem még az átlagos 217/41 Mbps érték sem ...

    A másik fontos különbség, hogy a 4G és a WiFi sebességeket ne keverjük ... Azt elfelejtettem említeni, hogy a mobilos méréseket természetesen Telenor -os mobillal tegyétek. A többi szolgáltatónak teljesen más a lefedettsége és a sebességek terén is nagyságrendi eltérés van ...

    Úgy egyébként a 300/60 Mbps internet sebességet (vagy akármennyit) nem a robotfűnyírónak terveztem, hanem pont: a minden másnak csak.

    Leegyszerűsítve kb. szerintem ez lesz a helyzet:

    - toronytól egy km -ig közvetlen rálátással meg van a maximum környéki értékek,
    - városközpont a kereszteződés környékétől nem túl messze aránylag jó rálátással: a jelentett átlag értékek,
    - Nálad amennyire így látatlanban be tudom lőni - jó, ha a 100 Mbps letöltés meglesz ...

    Egy router vs. két mesh egység kérdésköre. Amennyiben pl. az lenne az igény, hogy a házon belül legyen valamilyen szintű WiFi meg maximum a ház környéke pár méter erejéig, akkor azt mondanám, hogy sárga téglalap jobb-felső sarka és egy router. Ennek az egy routernek kellene WiFi -vel kiszolgálnia a létező mindent egymaga (azaz max. kliensszám meg sebességek "nuku") ... Másfelől ez a hely nem ideális 4G vételi szempontból ...

    Viszont, ha a két zöld csillagra tennénk egy-egy CT8 -at ethernet backhaul -al. Akkor a nappali és a másik szobában meglenne a maximum sebesség. A két középső szobában is vagy 400 Mbps legalább. Plussz ugye a nappalis egység felelne a főbejárat előtti rész, a telek nyugati részéért (ideértve a teraszt is), a kisszobában levő pedig a telek teljes fennmaradó részéért. Persze a házon belüli kliensek WiFi terhelése is ketté oszlana a két mesh egység között ...

    Az, hogy UTP és koax kábel is megy minden szobába az azért is jó hír, mert:

    - pl. amennyiben Digi jönne, akkor FTTH esetén az ONT -tól ágazna szét az UTP és a koax is,
    - pl. amennyiben más jönne IPTV -s ONT/HGW -vel, akkor az UTP -n az IPTV is tud menni akárhova,
    - különösen mivel NAS is van ez igen előnyös (szerk.: NAS -t a központi elosztónál levő switch -re kössük). No meg amit csak lehet, mint fix telepítésű klienseszközt kössünk kábelvégre ezzel egyfelől jobb lesz azon a felhasználói élmény - másfelől az sem terhel rá a WiFi -re ...

    A központi elosztó szekrényhez kellene majd egy gigabit switch - a szobákba történő elágazáshoz. Amennyiben nem nagy probléma, akkor a nappaliba két UTP -t is húzzunk egymás mellé. Ekkor meglenne a döntési lehetőség, ha jönne vezetékes internet szolgáltató, hogy az itt levő egységet router vagy AP módban futtassuk. Félreértés ne essék - tudnak ezek az egységek úgy is mesh hálózatot kialakítani, hogy mindkettő AP módban van. Ugyanakkor, ha saját eszközt szeretnénk routernek valami miatt (pl. Synology NAS -t internet felől elérni stb. stb.), akkor kellene egy harmadik eszköz is a központi elosztó dobozhoz (amit nem szeretnénk) ...

    Ugye említettem, hogy nemcsak koax -on (DOCSIS 3.1) jöhet be internet, hanem pl. optikán (GPON FTTH) is. Azaz legyen lehetőség ilyet utólag is könnyedén behúzni ...

    Persze amíg nincs vezetékes internetszolgáltató, addig nincs gond. Ui. véletlenül pont szerencsénk van a tekintetben, hogy a bal oldali zöld csillag pont a nyugati sarka az épületnek. Azaz akár a 4G stick -et dugjuk a CT8 -ba - akár a kettes ponthoz hasonló eszközt (az irányított eszközös cumókat akkor hagyjuk egyelőre) az ott pont jó helyen van.

    A CT8 -a(ka)t miért is lenne érdemes most megvenni. Az ok egyszerű - mert később:

    - vagy jóval drágábban tudnád megvenni,
    - vagy akkor ugyanannyi pénzből jóval szerényebb képességű eszköz(öke)t tudnál csak venni ...

    Ennyi az oka. A döntés a Tiéd ...

    Az 4G USB stick -et meg tudja adni a szolgáltató -nem? Avagy pénzt kérnek érte (egyszeri vagy havidíj formájában)?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák