Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz szicsu #742 üzenetére

    Hmmm....

    Erdekes elgondolas. Nekem nem tunik valoszinuleg (de az is igaz hogy az elso VH elott meg egy honappal is teljesen hihetetlennek tunk egy haboru, a kor emberei szerint europa stabil, haborunak semmi eselye se volt).

    Szerintem nem akar haborut iran. A haborut nem nyerheti meg. Ez inkabb nekem csak feszultsegkeltesre iranyulo tevekenysegnek tunik. Azt is azert teszi hogy elonyosebb targyalasi pozicioba manoverezze magat. Jelenleg egy tomb USA + szovetsegesei) letezik.

    Az is erdekes hogy miert is tiltjuk valojaban az atomtehnologiak kifejleszteset Irannak? Sajat bevallasuk szerint bekes celokra akarjak hasznalni (ezt akar el is hihetjuk vagy nem - de az bazira biztos hogy nagyon sok uran ercuk van) akkor meg miert is ne? Ha meg nem akkor miert engedtek Pakisztannak, ahol az mellett hogy iszlam allam, meg a sajat orszaguk egesz reszet sem kepesek ellenorizni....

    Kettos ertekrendszerunk van, nem? :U De az is igaz hogy erdekes dolgokat meselt az irani elnok...

    Ha meg haboru lesz az en velemenyem hogy ugyanolyan gyorsan meg tudjak torni irant mint irakot, de megtartani meg annyira sem fogjak tudni mint irakot... En most valahogy ugy latom hogy legyozni le, de megszallni nem.

    De nezzuk is meg kik lennenek potencialisan belekeveredve a haboruba. Az oroszok? Nem hiszem, mert miert is tennek. Talan a Kinaiak. A gazdasaguk nagyreszt az amerikai gazdasagtol fugg, majd 20-30 ev mulva talan. Akkor kik? Az indiaiak USA szovetsegesek.
    Az olaj dragulhat de ennyi...



    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Nowhereman

    őstag

    válasz szicsu #742 üzenetére

    Az oroszoknak lényegében a mai státusz fenntartása az érdeke. Az amcsik mondjuk úgy, hogy már messzire bepofátlankodtak a hagyományos orosz érdekterületekre. Tehát rémálom nekik, hogy iránban is a jenkik dirigáljanak. Viszont oroszország lényegében már messze régebb óta harcol az iszlám radikalizmussal. Irán további térnyerése, atomhatalommá válása legalább olyan rémálom, mint a jenkik számára. Valoszinüleg a statusz fenntartása, valamint politikai térnyerés miatt próbálja Moszkva elcsititani Washington által vetett szelekből születendő viharokat. Lehet, hogy elavult fegyvereket elad még egy darabig iránnak/csúcsfegyvereket soha - az eddig sem volt szokása, a yom kipur óta pedig biztos meggondolják, hogy mit adnak el/, de ha irán tényleg elmérgesiti a helyzetet, akkor ami menthető alapon a jenkik oldalára fognak állni - főleg, mivel a fehérház értelmesebbje már tisztába van vele, hogy túl nagy dió elött állnak. De eddig nem úgy látszik, hogy arrafelé valaki is adna a szavukra.
    Irán számára inkább az egyesültállamok tekintélyének lerombolása a cél, és atomfegyverrel felvértezve a térség domináns hatalmává válhasson.
    Az USA pedig szerintem presztisveszteség és fegyveres konfliktus nélkül akarja rendezni a helyzetet. Feltéve ha Bush szellemi szinvonala nem a csúcsot képezi a fehérházban.
    Maga az iszlám radikalizmus szinte kizárja azt, hogy a harmincéves háború mintájára a hatalmi elsődlegesen érdekek háborújává váljon. Kvázi kizárt, hogy akármelyik nem muszlim hatalom nyiltan segitene iránnak.
    Vallási alapú forradalmak sorát indithatja el az iszlám világban, fundamentalista államok sorát hozva létre. Az eszkalálódásnak ez lehet az egyik első fázisa.
    Viszont amerika ilyen szintü katonai lekötődése miatti látszati ''kedvező alkalom''/irán is bizonyosan ilyesmit lát/ szintén elindithat egyfajta további láncreakciókat, Korea, Taivan - ami új mégnagyobb frontokat jelenthet...

    Utánam a kondenzcsik!

Új hozzászólás Aktív témák