Új hozzászólás Aktív témák

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    Ennek mi a magyarázata? [link] - nem árpilis1, tényleg érdekel a magyarázat.

    Lényeg: a feltöltött elkó pozitív lábára kötjük a led pozitív lábát, de a negatívot a fém sapkához érintjük, ettől egy hosszabb idejű felvillanást kapunk. Ezután visszakötjük a led negatív lábát a kondi negatív lábára, amitől a led egy rövidebb ideig, de újra felvillan. Az első felvillanás ideje hosszabb jó pár másodperccel, mint amikor normális módon a plusz és mínusz lábakra van kötve a led.
    Fordítva ez nem működik, először a kupakhoz kell érinteni a led negatív lábát.

    A videóban látható összeállítás működik, több elkóval is kipróbáltam. Nem tudom, hogy az elkó felső része hová van kötve, de nincs összekötve a negatív lábbal, a szakadásvizsgáló mindkét irányban nézve mutat egy kis vezetést a fedél és a negatív láb között.

    Méricskéltem egy sort, kicsit gyenge 9V-s elemről a multiméterrel és egy fehér leddel:

    Kisütött állapot
    Uc = 0.08V
    Ufedél - Unegatív = 0.16V
    Ufedél - Upozitív = 0.08V

    Feltöltve:
    Uc = 6.95V
    Ufedél - Unegatív = 0.45V
    Ufedél - Upozitív = -5.7V

    Led a fedélhez érintve, miután kialudt:
    Uc = 3.7V
    Ufedél - Unegatív = 0.65V
    Ufedél - Upozitív = -2.91V

    Led normál módon kötve, miután kialudt:
    Uc = 2.24V
    Ufedél - Unegatív = 1.5V
    Ufedél - Upozitív = -0.78V

    A kondi feltöltéséhez a fizikai paramétereinek megfelelő adott töltésmennyiséget vesz magához a jól ismert feltöltési görbe szerint, majd pedig leadja azt, szintén az ismert görbe szerint.

    Ez a töltésmennyiség viszont nem magyarázza meg, hogy miért világít hosszabb ideig a led, mint normál bekötés esetén.
    Egy 220uF-es elkót használva normál módon kötve folyamatos fényerő csökkenés tapasztalható, ha viszont felülre van kötve először, akkor a kezdeti gyors csökkenést követően olyan 10 másodpercig nincs szemmel észlelhető fényerő csökkenés, azután is csak lassan alszik ki. Honnan jön a plusz kakaó? :F

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Új hozzászólás Aktív témák