Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz ozzy711 #37875 üzenetére

    Ha +- 10% az ingadozás, az már egy komoly érték lenne. Hallható hatása (nehezen, sok fantáziával) elképzelhető. Ugyanakkor a Doppler effektus létezik bármilyen frekvencián. Kérdés, hogy az elektronok mozgázához viszonyított rengés mekkora Doppler jelet eredményezne? És az mennyire lenne érzékelhető- Igaz évekig dolgoztam olyan LCR mérőhíddal, ami képes volt ezred pF mérésére (HP4271) 5 számjegyes pontossággal, De azzal se hiszem, hogy észlelhető lenne ez az "evidens, logikus" effektus.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz ozzy711 #37875 üzenetére

    "Égyébként számomra mindig talány volt, hogy ha akármilyen rezgés elnyelő szerkezetet barkácsoltam, az alap probléma megmaradt: a padlón ( és ezen keresztül pl. az állványon - polcon- ) át érkező rezgéseket kell elnyeletni vagy a levegőben lévőket ( most lehet, hogy rosszul fogalmaztam )."
    Bizony ez nagyon fontos felvetés (lenne), a levegőből érkező rezgéseket is legalább olyan fontos (lenne) elnyeletni, mint a többit, ám sajnos ebben kevés eredményt tudunk elérni, hiszen a készülékek köré/készülékekbe kialakítandó akusztikai csillapítás-elnyeletés nem igazán megvalósítható, ezzel tényleg csak a legelvakultabb audiofilek foglalkoznak, ha egyáltalán. Pótcselekvésként azt igyekszünk megvalósítani, hogy aszerint választunk-tervezünk hifi állványt, asztalkát (és készülékházat, készüléklábazatot!!!), hogy lehetőleg ne csak a többi rezgésnek a készülékre/készülékbe való jutását akadályozzák meg, hanem a levegőből (és a készülékből!!!) érkező rezgéseket minél jobban elvezessék a környezetbe, valamint hangolják át kevésbé káros rezgésfrekvenciákká/amplitúdókká - de ez a próbálkozás tényleg alig több pótcselekvésnél, annak ellenére, hogy a hangminőségre való hatása minden ilyen próbálkozásnak jelentős.

    "Egyébként én ezekben az "audiofil" állványokban nem látok fantáziát ( persze elsimerem, hogy van hatása, ha ti mondjátok ). Én pl. egy "gurulós" 19-es mdf lapon ( 50*30 cm ) helyeztem el el a front-end pc-t, a többi komponens ( vagyis a 4+2 végfok ) meg egy 15 k-s 15 éve vásárolt Tv állványon ( pardon polcon ) kapott helyet. Ennél többet erre nem vagyok hajlandó költeni, de más nyilván máshogy van ezzel." Ezzel nem szembeállítanék, csak afféle szemelvényként csatolnék mellé néhány részletet egy 1988-as Hi-Fi Magazin-féle állványteszt bevezető szövegéből. Bizonyos sokatmondó megfogalmazások miatt csatolom a szöveget, jelezvén, hogy akik jobban elmélyülnek az állványtesztelgetésben, milyen következtetésekre juthatnak. Kiemelések tőlem.

    "Ma már semmi kétségünk aziránt, hogy a lemezjátszó (CD-játszó, erősítő stb.)
    alá való asztalkák, illetve a hangsugárzók fémlábazatai teljesértékű
    hifi-készülékek
    . (...) Az idő száguld: két és fél esztendő telt el azóta (HFM 20,
    "Negyedik Dimenzió", hogy vállalva a bolondsipkát végre saját
    tapasztalatunkra hivatkozva is le mertük írni, hogy a különféle
    hifi-készülékek (egyfelől a lemezjátszók, CD-játszók, tunerek,
    erősítők, másfelől pedig a hangsugárzók) drasztikusan megváltoztatják
    hangminőségüket, aszerint, hogy mire helyezzük őket. Sokat vívódtunk
    rajta, egyáltalán szóba hozhatjuk-e ezt a misztikus jelenséget egy
    műszaki-kulturális ismeretterjesztő kiadványban. Ellenérv: nem
    ismerjük és magunktól nem is tudjuk felderíteni a Jelenség
    hatásmechanizmusát. Ellen-ellenérv: ha hallgatunk róla, s nem hozzuk
    ismereteinket a nagyközönség és a szakemberek tudomására, akkor még
    kevésbé valószínű, hogy Jelenség valaha is szakszerű magyarázatot
    nyer... Nos, ez a vita akadémikusnak bizonyult, mert mi végül
    közreadtuk a cikket - de a Jelenség hatásmechanizmusáról ma is csak
    annyit tudunk, mint két és fél esztendővel ezelőtt, vagyis úgyszólván
    semmit.
    Aknamunkánk azonban nem volt haszontalan, mert azóta
    Magyarországon is százak és százak (sőt, inkább ezrek) tettek próbát a
    legkülönfélébb asztalkákkal-állványzatokkal-lábazatokkal, és
    bebizonyították az angol mondás igazságát: Hearing Is Believing - A
    Zenehallgatás Meggyőz! Száz ember közül kilencvenkilencet egészen
    biztosan meggyőz. Az "állványimádás" immár Magyarországon is
    polgárjogot nyert (habár nem vált államvallássá); most már nyugodt
    lélekkel visszautasíthatjuk a hifin (és zenén) kívülálló
    szakembereknek ama vádját, miszerint amit hallani vélünk, azt csupán
    bebeszéljük magunknak, és hogy mindenféle misztikus tanokat
    terjesztünk, felelőtlenül.
    (...)"

    Azóta persze már sok minden úgymond "meg is lett magyarázva", meg lett mérve is.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák