Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • oszi666

    őstag

    válasz brownus #60 üzenetére

    Ezt én nem tartom valószínűnek. Esetleg valami forrás, vagy az elméletet le tudod írni, hogy miért halnának ki?
    Lehet a B. thuringiensis delta-endotoxinjára gondolsz. Ez a toxin bizonyos rovarcsaládokat kinyír: – Lepidopterákat, Dipterákat, és Coleopterákat. Ezek a lepkék, kétszárnyúak és bogarak. Ezek között nyilván vannak hasznos rovarok is. A trükk az, hogy amennyire tudom ilyen toxinból eddig 34 féle változatot írtak le és mindegyik csak egy szűk rovarcsoportra hat. Pl amit használnak a gyakorlatban szinte kizárólag a sáskafélékre és semmi másra. Ennek az az oka, hogy a toxinnak egy olyan fehérjéhez kell kötnie a bélben, amely csak az adott rovarcsoport genomjában fordul elő. Tehát emberre semmi esetre sem lehet káros, méhekre pedig szintén nem lehet káros.
    A méhekre inkább az egyre több rádióhullám káros. Régen pl New Yorkban a hobbiméhészkedés a toronyházak tetején elég elterjedt szokás volt. Amióta azonban wifi van midnenhol, a nagyvárosokból a méhek szinte teljesen eltűntek. A legprofibb méhészetek szinte mind olyan területen vannak, ahol nincs rádiótorony, mobilt sem lehet bevinni, wifi sincs, sőt néhányan még arra is ügyelnek, hogy ne legyen légifolyosó a terület felett.

    It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz brownus #60 üzenetére

    Ahhoz, hogy erre lehessen válaszolni, kéne tudni, mi az elmélet, ami miatt kipusztulnak majd a méhek.
    Nekem 2 dolog jut eszembe.
    1. Valamilyen vegyszerrezisztens növényt túlpermeteznek, ami öli a méheket, de létezik hagyományos előállítású vegyszerrezisztens növény is (Pl Clearfield repce) Tehát a probléma nem is igazán a GMO-ból ered, hanem a hibás vegyszerhasználatból
    2. Valamilyen mérget termel a GMO növény. Elsődlegesen ez azokat az élőlényeket öli, akik esznek a termésből. A méhek jellemzően nem esznek a termésből. A méheket még fenyegetheti, hogy a virágpor esetleg már tartalmaz a termelt méregből, ami veszélyes lehet rájuk nézve. De itt sem lehet önmagában értékelni a GMO növényt, ha jelent ilyen jellegű veszélyt. Bármilyen permetezés során kerül méreg a növényre/növénybe (ha felszívódó). Azt kell megvizsgálni, hogy melyik jelent nagyobb veszélyt a méhekre. A termelt méreg, vagy a kipermetezett. Pl. Bio-gazdaságokban engedélyezett permetszer pont ugyanazt a bt toxint tartalmazza, mint a MON810-es kukorica. Így ha ez a GMO veszélyes a méhekre, akkor bizony az a bio permetszer is veszélyes.
    Van egy harmadik lehetőség, hogy az egész egy nagy mellébeszélés és olyan hibákat tartalmaz, hogy bogárra, rovarra, mindegy milyen biztos veszélyes, közben meg simán lehet, hogy a kártevőt megöli a méh meg nyugodtan élhet mellette. Mint pl a MON810-es GMO öli a kukoricamolyt, de a kukoricabogarat nem. (a méhekről meg nem tudom, hogy igen vagy sem.)

    Jóval a GMO elterjedése előtt már történtek véletlen tömeges méhirtások permetezés következtében. Az olyan GMO, ami nem a fenti kettő, nem veszélyesbb, mint bármilyen új fajta, amit elkezdenek termeszteni.

  • Rive

    veterán

    válasz brownus #60 üzenetére

    és mi van a méhekkel?

    Igazából nem tudni. GMO növényekre fogni nincs több alapja, mint bármi másra (sőt: mivel ugye 'GMO mentes' területek is érintettek a tömeges méhpusztulásokban...). Elég sok komoly kutatás van ezzel kapcsolatban folyamatban, sz'al a jelen pillanatban komolyan lehet mondani, hogy: nem tudjuk.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

Új hozzászólás Aktív témák