Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Plazmacucci

    félisten

    válasz Neuler #19069 üzenetére

    Pedig a strat es a les paul nem a hangszedo miatt szol másképpen 😊

    Vissza kell vinnem pár kazettát.

  • brickm

    őstag

    válasz Neuler #19069 üzenetére

    "Elektromos gityón a hangszedők veszik fel a jelet közvetlen a húróktól, "

    Dehogy...
    A fa milyensége, az üregek mérete, a hangszedő felfüggesztése stb, nagyban befolyásolja a kialakult jelet.
    Az egy dolog, hogy maga a szedő milyen elven működik, ha kiveszed a gitár testéből és a húrok túloldalán függeszted fel, teljesen más hangképet ad.
    Tüntesd el az üreget a szedő körül, illetve szüntesd meg a felfüggesztésében lévő mozgási lehetőségeket. Teljesen más hangja lesz...
    Hiába teszel egy gretsch filtertron-t egy telecasterbe, megse közelíti a hangot, amit az eredeti hangszerben ad.
    Vagy hiába teszel egy burstbuckert egy stratba... nem lesz les paul hangja soha.
    Illetve a lespaulba is hiába teszel fender single coilt.

    A gitár fáit amikor összetáblásítják gyakorlatilag hangolják a gitárt. Nézd meg a lespault, tömör vaskos mahagóni, ami a sötét telt mély hangokat adja, egy marha kemény csilingelő hangú jávor toppal, illetve rózsafa fogólappal van felfényesítve.
    Ha ezeket leveszed róla egy tompa mély hangú hangszert kapsz.
    Ha fogsz egy kőris testet és megfurkálod, könnítéseket teszel bele, elveszti a sustaint a test...

    A pickuppal annyit tudsz variálni,hogyha túl sok a magas a testben, a potmétereket 250kOhmosra(vagy kisebbre) választod, ami csillapít a magas hangokon, illetve olyan hangszedőt teszel bele, aminek mindkét tekercse magas menetszámú, nagy impedanciával rendelkezik, így veszít a magas tartományából.
    De ha a testben nincs mély hang...azt sehogy nem fogsz hangszedővel bele tenni.

  • brickm

    őstag

    válasz Neuler #19069 üzenetére

    Közben tovább olvastam, amit írtál, mert amit leírtam azt az idézett rész után le kellett írnom.
    SZóval olvasnál róla.
    Eddig ezt nem olvastam, most guglliztam rá:
    [link]

    Ő gyakorlatilag alá is támasztotta amit eddig ecseteltem, gondolom neki konkrét bizonyítékai is vannak az elméleti részen kívül az igazára.
    Én megelégszem azzal, hogy gitár és hangszedő építéseim során tapasztaltam mire képes némi idegen anyag egy gitár testben. akkor is ha az csak 3köbcenti mindössze.

    "Józan belátással máris látható, hogy a gitár minden eleme befolyásolja a végeredményt."

    "H.A. - Ezek szerint te is azt állítod, hogy a különböző fáknak különböző hatása van a gitár elektromos hangjára? Van tapasztalatod ilyen, vagy ehhez hasonló kísérletekről?

    SZ.S. - Persze hogy van hatása a különféle fáknak és ez nem mítosz és hit kérdése, hanem hallom és ez élő tapasztalat. Az elektromos gitár is ugyanolyan rezgő struktúra, mint az akusztikus, csupán a tömör fa másféle formáns rezonanciákat más arányban ad a húrrezgéshez, mint az akusztikus üreggel rendelkező hangszertest."

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák