Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • smfb

    csendes tag

    Sziasztok!

    Egy meglehetősen speciális problémával fordulok hozzátok. Úgy jártam, ahogy azt hittem én sosem járhatok, és most kicsit kétségbe vagyok esve. A sztorit igyekszem részletesen, de nem túl hosszan megfogalmazni, a kronológiai sorrendet betartva.
    Szóval, elhatároztam, hogy felteszek a gépemre egy Puppy Linuxot, XP mellé. Eddig is két oprendszer volt fent, XP, és Black Panther linux, régóta használtam így, nagy békességben egymás mellett.

    A winchesterem 500GB, és a következők szerint van (volt...) particionálva:
    /C: (17GB, NTFS, WindowsXP)/;
    /X: (230GB, NTFS)/;
    /Y: (230GB, NTFS)/;
    /Linux: (8GB, ext4)/;
    /Linux Swap: 3GB)/

    Évek óta így használom, a linuxot főleg netezésre, meg hogy megtanuljam a rendszert, az xp meg pár jól bevált program miatt maradt. A két nagy NTFS partíció az adattároló rész, lényegében ott van mindenem, ott zajlanak a műveletek is (letöltések helye, stb), rendszerfájlokat nem tartalmaznak.
    És akkor itt kezdődött, hogy a Puppy Linux telepítése közben, amikor a live cd-ről bebootolt a rendszer, első körben a saját partició managerével leformáztam az ext4-et. Furcsa volt, hogy formázás után szerinte még használatba volt 237MB, de akárhányszor próbáltam nem változott. Na gondoltam, akkor törlöm az ext4-et, és létrehozom újra, velem ne kekeckedjen. Ekkor viszont nem elég, hogy ugyanúgy azt írta ki, hogy van rajta foglalt hely, még lett mellette egy 1MB-os Unallocated darab... Itt egy olyan dolgot csináltam, ami esetleg lehet a későbbi hiba forrása, nem tudom, mindenesetre ez az egy lépés volt, ami különbözött attól, amit eddig ilyen helyzetekben bármikor csináltam. Mivel a partició manager, mikor megkérdezi, hogy mekkora legyen a partíció mérete az általa felajánlott pl.: (1-7648) méret helyett átírtam (0-7648) méretre, mert arra gondoltam azért jön létre az az 1MB Unallocated rész, mert nem nullától van megadva a méret.
    A lényeg, hogy ez sem oldott meg semmit, ugyanúgy maradt az 1MB vacak, és bár alapvetően leszartam volna, de bántotta az esztétikai érzékem, és egy barátom tanácsára átléptem XP-be, hogy az ott használt, általam jól ismert és bevált MiniTool partíció manager-el üssem nyélbe a dolgot, annak reményében, hogy úgy már minden flottul megy.

    Nekem a MiniTool egy korábbi verziója volt fent, ami még nem ismerte az ext4 formátumot, így beszereztem a legfrissebbet, ám ekkor szembesültem vele, hogy az addigi X jelű meghajtóm valamiért átíródott D jelűvé. Furcsa volt, nem is értettem, de gyorsan orvosoltam a dolgot, ami után ugyanúgy írható, és olvasható volt. A korábbi MiniTollban még minden partíció a helyén volt. Utána feltelepítettem a friss MiniToolt, és ekkor ért az első nagyobb szívmegállás, mert a progi szerint az X és az Y meghajtóm nem létezik, helyettük van egy 460GB-os Unallocated tömb...!!!??? Gyorsan Commander, majd megnyugodtam, mert minden a helyén volt, az X és az Y partíció frankón használható. Bár hiba volt, de ekkor úgy gondoltam, csak valami bug van a MiniTool-ban, és tovább folytattam az ext4 elkészítését. Először töröltem, majd létrehoztam, és bár Logical-t ajánlott fel, a barátom tanácsára Primary-t választottam neki, de így tűnt logikusnak, elvégre rendszer lesz rajta (bár lehet butaság). Leokéztam, lementek a csíkok, pár másodpercig szöszmötölt, majd kiírta, hogy completed.
    Ezek után jött a fekete leves, az X és Y meghajtóm már nem csak a MiniTool szerint nem létezik, hanem tényleg eltűnt. Helyette akár a MiniTool, aká a Linux, akár az XP szerint csak egy 460 gigás Unallocated terület van, én meg ideges van. Lényegében ott van mindenem, dokumentumok, média, emlékek, stb, nyilván nem kell ragoznom.
    Én úgy gondolom mindent jól csináltam, amit már ezelőtt is sokszor, sok gépen, ezért is nem értem mi történt. Az adataim nyilván megvannak (remélem), a két partíció formázva nem lett, nem is értem miért pont ez a kettő tűnt el. A C NTFS, amint az XP is van az teljesen OK, azt használva írok most is. Mást nem mertem egyelőre csinálni, alapvető szempont, hogy amíg nem világos mi történt, addig a lemezt nehogy írjam bármilyen adattal is. Jelenleg amit bármilyen kezelő lát a következő:

    C: NTFS, WinXP, 17GB
    Linux: Ext4, 8GB - Csak a partíció, Linux nincs telepítve
    Linux Swap: 3GB
    Unallocated: 460GB

    A következő kérdésem lenne hozzátok, aki már látott ilyet, vagy tudja, hogy mi a megoldás. Először is szeretném érteni mi történt, mi okozta a jelenlegi helyzetet, én követtem el valami hibát, esetleg ott, hogy átírtam az 1-et nullára (Bár utána még minden működött, csak az X-ből lett D...ezt sem értem miért)? A lényegesebb kérdés pedig, hogy mi a megoldás, hogy tudom újra láthatóvá tenni a két NTFS partíciómat?

    A winchester amúgy hibátlan, nem fizikai a probléma oka.

    A válaszokat előre is nagyon köszönöm, amíg nem tudom, hogy pontosan mi is a szitu, nem nyúlok egyelőre semmihez.

    MJ

    smfb

  • smfb

    csendes tag

    válasz Jester01 #12576 üzenetére

    A puppy fórumán azt az infót kaptam, hogy ott hibáztam, amikor logikai helyett, primary-re állítottam az ext4-et, mert így létrehoztam az XP mellett egy másik elsődleges partíciót. Ennek a tükrében mi a meglátásotok, illetve egy nagyon naiv kérdés: ha fogom az ext4-et, és újra formázom, ezúttal logikai-ra, akkor az nem oldja meg a problémámat? Igazából még azt nem vágom, hogy azzal, hogy a 8GB ext4-et én átállítottam Primary-ra, miért ütötte ki a két tőle teljesen független NTFS részt? Azok most akkor törlődtek, vagy mi lett velük?

    smfb

  • smfb

    csendes tag

    válasz Jester01 #12578 üzenetére

    Ezt javasolták, amivel elméletileg helyre lehet állítani a partíciós táblát:

    http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

    Van erről neked vagy bárki másnak tapasztalata, járható út lehet?

    smfb

Új hozzászólás Aktív témák