Donald Trump amerikai elnök szombaton árulta el, hogy több emberrel is egyeztet a TikTok megvásárlásáról, a döntés pedig 30 napon belül megszülethet (a Kongresszus 90 napot adott, tette hozzá). Állítása szerint nagy az érdeklődés, ezt az Air Force One Floridába tartó járatán mondta el.
Jól értesült források szerint alapvetően az Oracle és a külsős amerikai befektetők párosítására építenének azért, hogy átvegyék az irányítást a TikTok működése felett. A Fehéz Ház által tárgyalt üzlet keretében a ByteDance részvényes maradna, de az adatgyűjtést és a szoftverfrissítéseket az Oracle felügyelné – amely már így is a webes infrastruktúrát adja a TikToknak. Trump viszont elmondta, hogy Larry Ellison Oracle-vezetővel még nem beszélt az appról.
Amikor az Oracle és más befektetők együttesével való üzletről kérdezték, Trump azt mondta, nem az Oracle-ben gondolkozik, számos emberrel egyeztet. Szerinte ha meg tudják menteni a TikTokot, akkor az egy jó dolog.
A hírek szerint az üzlet akár az USA-n kívüli régiókra is kiterjedhet, a részletek még alakulnak, és a meglévő amerikai befektetők is részt vehetnek a tárgyalásokban. Szeretne a TikTok tulajdonosa lenni Frank McCourt és a Mr. Beast néven ismert Jimmy Donaldson is.
Az NPR szerint a globális működésről is tárgyalnak, az Oracle pedig a nemzetbiztonsági kérdésekért is felelne. Utóbbi 2022 óta tárolja az amerikai TikTok-felhasználók adatait. Egyes források szerint a TikTok vezetőségéhez nem nyúlnának.
Rövid amerikai leállása után a TikTok újraindult, amikor Trump beiktatása elérkezett, majd 75 napos halasztást kapott a betiltást előíró törvény. Addig igyekeznek megoldást találni – a Fehér Ház és az Oracle a múlt pénteki találkozó után ezen a héten is összeül az NPR szerint. Trump elnök azt szeretné, ha az USA kezébe 50 százalék kerülne, az Oracle pedig több tízmilliárd dollárban gondolkodik.
A ByteDance szerint az amerikai politikusok mindent félreértenek, a tartalmi engine és a felhasználó adatok ugyanis az USA-ban lévő Oracle szervereken vannak, az amerikai moderációs döntéseket pedig az USA-ban hozzák.