Mobilnet: vesszenek a start csomagok!

A felmérések erősen szórnak abban a tekintetben, hogy Magyarországon az okostelefonok tulajdonosai milyen arányban használnak mobilinternetet a készülékükön, nagyjából 30-tól 75 százalékig terjed a becsült tartomány. Ez alapján biztosra csak az vezető, hogy messze nem minden smart phone tulaj él ezzel a lehetősséggel, amit a tapasztalataink is alátámasztanak. Fejben nyugodtan számoljuk össze, hogy hány olyan ismerősünk van, aki azt sem tudja, hogy mi az az okostelefon, de mivel szép és érintőkijelzője van, ilyet vett magának, vagy ilyet vett neki más – én is rengeteg ilyen felhasználót ismerek.

De vajon miért nem használnak a telefonon mobilinternetet az emberek? Sokan teljesen racionálisan gondolkodnak, és azt mondják: mobilinternetre nincs szükség, mert ma már nagyjából mindenhol van wifi. Persze a mindenhol alatt plázákat, kávézókat és hasonló helyeket kell érteni, és igen, egyre több helyen van wifi, de magánlakásokból már viszonylag ritkán lehet lopni a jelet, mert a felhasználók szerencsére rájöttek arra, hogy a titkosítás nem véletlenül létezik. Ettől még persze igaz, hogy a bevásárlóközpontokban el-el lehet csípni egy-egy mindenki által használható hálózatot, plusz már a közepes minőségű kocsmákban is alapfelszereltség a vezeték nélküli net. De ez nem válasz sem arra, hogy miért nem vesznek ilyen szolgáltatást az emberek.

A érem másik oldala, hogy félnek tőle. Félnek azért, mert kéthetente kiszivárognak olyan hírek az internetre, melyek szerint valamelyik okostelefonos operációs rendszer lopja az adatokat és, ajjaj, követ minket mindenhova. Ez tényleg egy necces kérdés, de alapvetően látni kell, hogy a rendszeres Google-, Facebook- és YouTube-felhasználókat okostelefonoktól függetlenül is olyan szinten monitorozzák, amibe belegondolni is rossz. De a megfigyeléstől rettegőknél is sokkal többen vannak azok, akik a pénztárcájukat féltik, teljesen jogosan. Folytassuk interaktív játékunkat! Most azok tegyék fel a kezüket, akik ismernek olyan embert, aki csúnyán ráfizetett már egy-egy mobilinternettel kapcsolatos, túlforgalmazásos történetre.

A szerkesztőségben mindenki jelentkezett, nyilván, mivel ismernek engem. Én ugyanis annak ellenére is fáztam már rá a dologra, hogy azt hittem, nálam tudatosabb mobiltelefon-használó kevés van itthon. Talán április környékén történt, akkor még azt hittem, hogy havi 100 MB bőven elég arra, hogy az e-mailjeimet telefonon is megkapjam, meg néha netezgessek egy kicsit. Valószínűleg kicsit többet neteztem, mint kellett volna, pár tíz megabájttal túlléptem a keretem, 25 000 forintom bánta. Nem álltam neki háborogni, mert a Mobilarena főszerkesztő-helyetteseként cikinek éreztem, hogy ennyire hülye voltam. Pedig így utólag belegondolva nem voltam hülye, csak nem jött meg az a nyavalyás értesítő SMS, aminek meg kellett volna jönnie. Adatforgalmat számláló appom nem volt, a folyamatos tesztelés miatt havonta legalább 5-6 különböző telefont használok. Félreértés ne essék, ez a cikk nem azért született, mert így akarok bosszút állni a félig-meddig jogtalanul rámvert telefonszámláért, hanem azért, mert újságíróként a mi dolgunk, hogy az ilyesmire odafigyeljünk, és szóljunk, ha gond van.

Viszont az agyvizem felforrt: ha ez velem megtörténik, biztos, hogy mások is áldozatául esnek a rendszernek, gondoltam akkor. Ki is posztoltunk egy felhívást, összeszedtük a hasonló lehúzásokról szóló történeteket, elküldtük őket a szolgáltatóknak, konstatáltuk, hogy feldolgozzák az információkat, és vártunk. Közben szerencsére az NMHH is bekeményített, nagyjából fél éve kötelezték a T-Mobile-t arra, hogy az új előfizetőknél ne aktiválja a Net Start csomagot, illetve akkor se kapcsolja azt be, ha valaki lemond egy másik internetes csomagot.

Én ettől teljesen függetlenül csak pár hónapja billentettem át a kapcsolót 500 megabájtra, az ügyfélszolgálatos lány rá is csodálkozott, hogy, jé, én még a régi, túlszámlázós 100 megásban vagyok. Nem sértődtem volna meg, ha erről mondjuk az előtt értesítenek, hogy ezt a pénztárcám bánja.

A kurrens tarifák

Na, de tekintsük át, hogy jelenleg mi a helyzet. A kártyásoknak szóló tarifák jelenleg a következők:

Opcionális feltöltőkártyás mobilinternet tarifák (2011. december)
Szolgáltató T-Mobile Telenor Vodafone
Start csomag 13 forint / 10 kB 4,9 forint / 100 kB 750 forint / 5120 kB
10 MB (napijegy)

190 forint

200 forint 150 forint
30 MB 590 forint - -
50 MB - 590 forint (túlszámláz) -
100 MB 990 forint 1000 forint 1000 forint
500 MB 1990 forint 1990 forint 2000 forint
1000 MB - 2490 forint -

Ha a 100 és 500 MB-os csomagok árával nincs komoly baj (nyilván lehetnének olcsóbbak is), az pedig pozitívum, hogy a Telenor a 100 megabájtos Klikket három hónapig ingyen adja, tehát az ügyfelek ki tudják próbálni, hogy milyen a mobilnet. A 10 MB-os napijegycsomagok sem tűnnek fájó lehúzásnak (az adat kevés ugyan, de egy croissant árába kerül a csomag), a nagyobb csomagoknál meg ugyanez a helyzet, de jó hír, hogy egyedül a Telenor számláz túl az 50 MB-os csomagnál, a túlszámlázás díja viszont egészen emberi, 32 forint megabájtonként. Hirdetik is, hogy ők bizony csökkentették az árat, és ha a többieket nézzük, akkor erre valóban büszkék lehetnek, de azért ők is laza egy-két éves csúszásban vannak.

A problémát, ami nekem is sokba került, a start csomagok okozták. Most a Telenornál a megabájtonkénti 49 forintos ár egészen jónak mondható, főleg, ha a T-Mobile-hoz hasonlítjuk, ahol ugyanennyi adatforgalomért 1300 forintot (!) kell kicsengetni. Igen, ez két-három cikk elolvasása az IT cafén, ez az árazás tehát körülbelül annyira elrugaszkodott, mint ha a tej literjéért 20 000 forintot kellene fizetni. Egyértelmű, hogy ez a csomag egy GPRS-es, WAP-os korszakból visszamaradt őskövület, melyet az akkori adatmennyiségre szabtak. De, kérem, most már az okostelefonok meg Flash tartalmak világában élünk, ideje lenne ehhez igazítani a csomagokat is! Ennél még a Vodafone szintén elavult WAP-os megoldása is jobb, amelyben 10 kB van ingyen (ez valami vicc?), fél megáig 250 forintot kell fizetnünk, fél és egy mega között 500-at, egy és öt mega között pedig 750-et, és a szolgáltatás az öt mega túllépése után automatikusan lekapcsol.

A Vodafone weboldalán azt írják, hogy ez a kezdőcsomag minden új előfizetőnél (legyen az prepaid vagy postpaid) aktiválódik, amin nem kicsit csodálkoztunk, ezért futottunk egy kört. Már az ügyfélszolgálat is azt mondta, hogy ez nincs így, a friss kártyákon alapból nincs net, és a belső forrásaink is ezt az információt erősítették meg. A T-Mobile-nál sincs alapból a kártyán a méregdrága start, de még mindig sok felhasználónál aktív ez a csomag: őket elvileg SMS-ben értesíti a szolgáltató, hogy már vannak jobb opciók is, de ezt teljes szívemmel csak akkor tudnám elhinni, ha annak idején én is kaptam volna értesítést arról, hogy a túlszámlázós helyett már választhatok lassítós netet is. A Telenor esetében sem a djuice-nál, sem máshol nincs alapból net a kártyákon, viszont kommunikálják rendesen, hogy a Klikkel három hónapig ingyen lehet kipróbálni, hogy mire elég havi 100 MB.

Nézzük az előfizetéses opciókat:

Opcionális előfizetéses mobilinternet tarifák (2011. december)
Szolgáltató T-Mobile Telenor Vodafone
Start csomag 13 forint / 10 kB (10 000 forintig, utána olcsóbb) 4,9 forint / 100 kB -
10 MB (napijegy)

190 forint

200 forint 150 forint
30 MB 590 forint - -
50 MB - 590 forint (túlszámláz) -
100 MB 990 forint 1000 forint 990 forint
500 MB 1990 forint 1990 forint 1990 forint
1000 MB - 2490 forint 2490 forint

A Telenornál és a T-Mobile-nál minden változatlan, utóbbinál annyi az újdonság, hogy az 1300 forint / megabájtos túlszámlázás 10 000 forintig él, utána megánként már csak 13 forintot kell fizetnünk. A Vodafone korrektnek mondható, náluk nincs semmilyen start csomag előfizetéses ügyfeleknek. A többi ajánlat rendben van, a nagyobb adatkeretekkel pedig most nem foglalkozunk, mert az egy másik témakör.

A start csomag mondjon le!

A helyzet tehát az, hogy az őskori WAP-csomagokat leszámítva a szolgáltatók túlléptek azon, hogy lehúzzák az ügyfeleket az értelmetlen túlszámlázással. De ezt a Telenor kivételével nem nagyon kommunikálják, ami nem csoda, mert az, hogy az iPhone-ok és Androidok idejében még léteztek megánkénti százas-ezres nagyságrendben túlszámlázó netcsomagok, az annyira égő, hogy arra szavak sincsenek. A T-Mobile és a Vodafone jelenlegi start csomagját úgy kellene törölni, ahogy vannak, a jelenlegi ügyfeleket meg egyenként fel kellene hívni, és kötelezni kellene őket a váltásra. Vagy válasszon egy 30-50-100 megás csomagot, vagy ne legyen net a telefonján, de a jelenlegi helyzetnél még ez utóbbi is jobb megoldás, mert legalább nem tud véletlenül semmilyen fájó pluszköltséget generálni magának.

Hogy mire elég 100 MB és manapság mennyire sok 1000 forint? Utóbbi három buszjegy ára, előbbi egy teljes hónapnyi e-mailezés és minimális internet egyben. Akinek okostelefonja van, annak – úgy gondolom –, illene mobilinternetben gondolkodnia. Mert a mobilos internetezés és a mobilinternetezés két külön dolog; előbbi egy kényszer szülte valami, 3-4 hüvelykes érintőkijelzőkön csak a mazochisták böngésznek órákat, vagy azok, akiknek valamiért muszáj. De a mobilinternet alatt nem erre kell gondolni, hanem arra, hogy Google Talkon ingyen tudunk szöveges üzeneteket küldeni egymásnak (ki mennyit költ egy hónapban SMS-re?), rögtön látjuk a beérkező e-mailjeinket, ha pedig eltévedünk, havonta párszor még az is belefér, hogy megnézzük a térképen, merre van a Napsugár utca.

És ha túllépünk a 100 megabájton, akkor is csak lassulunk, igaz, elég masszívan: 32 kbps (4 kB letöltése másodpercenként) 2011 végén megmosolyogtató sebesség, főleg azután, hogy éves szinten tízezreket költünk mobilnetre a szolgáltatónál. De ezzel még együtt tudunk élni, ez a sebesség az e-mailek letöltésére még mindig elég, csak a böngészésre nem.

A felhasználóknak pedig érdemes ellenőrizni, hogy van-e jobb mobilinternetes csomag annál, amit jelenleg használnak, a kevésbé tájékozott ismerőseiknél pedig lecsekkolni, hogy nem ragadtak-e benne valamilyen horrorisztikus összeget tartalmazó start csomagban. Mi addig is megpróbáljuk kijárni, hogy végre felejtsék el ezeket a szolgáltatók.

Bodnár Csaba (Bocha)

Azóta történt

Előzmények