Az egyik nagy amerikai jogkezelő, a Recording Industry Association of America (RIAA) legújabb jelentésében azzal vádolja a Google-t, hogy korábbi ígéretét nem tartja be, és nem sorolja megfelelő mértékben hátra találati oldalain azokat a weboldalakat, ahonnan kalózmásolatok tölthetőek le, sőt a RIAA által kalózoldalaknak minősített oldalak linkjei a találati listák elején vannak, ha a felhasználók zenékre vagy művészekre keresnek rá.
A Google nevében tavaly augusztusban Amit Singhal, a cég fejlesztésért felelős alelnöke valóban azt írta a hivatalos blogban, hogy keresőmotorjukat úgy alakítják át, hogy a találati listák elejére a legális tartalmak linkjei kerüljenek. Emellett a jogok tulajdonosainak és a jogkezelőknek biztosítják azt a lehetőséget, hogy ha például a YouTube-on illegálisan feltöltött tartalmat találnak, azt jelezzék a cégnek – ezzel az érintettek élnek is, havonta több millió, törlést kérő jelzés érkezik a Google-hoz.
A RIAA most azt hányja a Google szemére, hogy hiába ígérték meg a változtatást, saját vizsgálatuk szerint semmi sem történt, a kalózoldalak linkjeinek 98 százaléka még mindig az első találati oldalon jelenik meg. (A jogkezelők többek között a Billboard decemberi 100-as slágerlistája alapján végeztek kereséseket.) Sőt, azt állítják, hogy a legális letöltést kínáló oldalak, mint például az Amazon, csak a keresések felénél jelennek meg az első találati oldalon. A jelentés szerint: „Más szavakkal: bármilyen, a kalózoldalak rangsorolását célzó változtatást hajtott is végre a Google, az láthatólag nem működik.”