Apró hiba a Google-nál, erre fél Japánban elment az internet

Egy újabb példa támasztja alá a szakemberek régóta hangoztatott vélekedését, hogy az internet alapszerkezete elavult.

Az elmúlt hét végén, pénteken Japánban a fél országban hirtelen hozzáférhetetlenné vált az internet, mivel a Google helyi idő szerint dél körül egy speciális ügy miatt (a Verizonnal akadtak gondok egy reklámkampány miatt) frissítette a BGP protokoll beállításait (Border Gateway Protocol). Ez a protokoll biztosítja azt, hogy a szolgáltatók adatcsomagokat tudjanak cserélni, és azokat a megfelelő helyre juttassák el. Habár egy ilyen leállásnak számtalan oka lehet, ám mivel az a Google frissítésekor történt meg, szinte biztos, hogy ők voltak a hunyók.

A hiba viszonylag rövid ideig, pár órán át jelentkezett, de Japánban igen komoly üzemszünethez vezetett, az ottani szolgáltatóknál tömeges volt a leállás.

A Google közleményben ismerte el felelősségüket, közölték, hogy hibás információkat küldtek ki a hálózatra, ez okozta a leállást, és nyilvánosan elnézést kértek a történtek miatt. Ám mivel az üzemszünet csúcsidőben történt, ez gondokat okozott a japán közigazgatásban is, így az illetékes minisztérium vizsgálatot indított a történtek tisztázására.

BGP
[+]

Az elmúlt egy-két évtizedben nem egyszer történt már meg, hogy konfigurációs, frissítési hibák miatt nagy területek veszítették el az internetkapcsolatot, és meghatározó hálózati szakemberek már régóta figyelmeztetnek arra, hogy a mai internet felhasználási módja már rég túllépte azt a keretet, amelyre korábban a hálózatot tervezték, az alapvető struktúrák és szabályok elavultak, akár komoly kockázatokat is hordoznak, így szükség lenne az alapszerkezet módosítására. Ám ez akkora feladatnak tűnik, hogy érdemben alig történt valami, legalábbis nem látszanak komoly kezdeményezések az alapszintű protokollok, kapcsolati módok reformjára.

Azóta történt

Előzmények