A szoftverért nem jár visszatérítés
A Windows nem választható le
A Microsoft szerint az előtelepített Windows árának önálló visszatérítésére nincs mód, és a licencszerződés idézett kitételét („forduljon a gyártóhoz vagy a telepítőhöz a vételár visszatérítésére vagy jóváírására vonatkozó visszatérítési rend meghatározása érdekében”) nem úgy kell értelmezni, ahogy Kamil Páral és társai tették. Amint a hazai leányvállalat PR-menedzsere, Szűcs Julianna kérdésünkre elmondta: visszatérítésre kizárólag akkor van lehetőség, ha a vásárló dobozos – azaz hardver nélkül és az OEM-verziónál drágábban árusított – terméket vett. Ilyen esetben a magyar jogszabályoknak megfelelően a viszonteladó 3 munkanapon belül köteles azt visszavenni, a termék árát pedig visszatéríteni a felhasználónak.
„OEM (előtelepített) termék esetében lényegesen összetettebb a helyzet, hisz a Microsoft licencszabályzata értelmében az OEM-szoftver fizikailag nem választható szét a hardvertől. Ebben az esetben a felhasználó ismét a viszonteladói csatornával került vevői-eladói jogviszonyba, így visszatérítési igényét is ezen az úton tudja érvényesíteni, azzal a különbséggel, hogy a szét nem választhatóság következtében a teljes számítógép kerül visszavásárlásra (a törvényi szabályzásnak megfelelően), majd ezt követően a felhasználó választhat egy olyan számítógépmodellt, amely nem Windows operációs rendszerrel kerül forgalomba” – magyarázza Szűcs.
A szoftvervállalat tehát azt mondja, hogy a hardver és a rá telepített Windows olyan egységet alkot, mint például egy televízió vagy mobiltelefon és annak vezérlőszoftvere: a kettő nem szétválasztható, mindkettő szükséges alkotórésze a terméknek. Amikor egy ügyfél egy windowsos PC-t választ, a konfigurációt az operációs rendszerrel együtt fogadja el, és ha szoftvert mégis vissza szeretné adni, azt csak a hardverrel együtt teheti meg.
„Amennyiben lenne arra precedens, hogy valamely gyártó pénzbeli visszatérítést fizet a vásárlójának, egyedi alapon történő elbírálás alapján tesz ilyet, és ez az ő saját üzleti ügye. Az ilyen egyedi esetekre trendet alkotni, szabályt húzni nem lehet” – magyarázta Szűcs arra kérdésünkre válaszul, hogy a hardver és szoftver elválaszthatatlanságát kimondó licenc ellenére miért találni arra mégis példát, nem is keveset, hogy felhasználók megkapták a kért jóváírást.
Nincs igény Linuxra
A gyakorlat valóban azt mutatja, hogy egységes, minden PC-gyártóra érvényes irányelvek, szabályok nem léteznek az OEM-szoftverek árának visszafizetésére, gyártója válogatja, hogy miként reagál egy ilyen vásárlói igényre. A Hewlett-Packard például a Microsoft-licenccel összhangban nem ad jóváírást a nem kért Windowsért – legalábbis ez a hivatalos álláspont. A legnagyobb PC-gyártó Európában érvényes visszatérítési szabályzata szerint az a vásárló, aki nem fogadja el az előtelepített rendszer licencfeltételeit, a teljes termék (azaz a szoftver és a hardver) árát kaphatja vissza abban az esetben, ha a vásárlást követően megszabott időn belül visszaviszi azt a kereskedőhöz – közölte érdeklődésünkre a hazai leányvállalat.
„Ahogy a legtöbb informatikai gyártó, a HP is egy terméknek tekinti a PC-t és az arra előtelepített operációs rendszert, utóbbi nem tekinthető az előbbitől független terméknek. A vállalat meggyőződése, hogy az előtelepített Microsoft Windowszal forgalmazott számítógépek nyújtják az ügyfelek nagy többsége számára a legjobb felhasználói élményt” – indokolja a cég a gyakorlatát, hozzátéve, hogy jelenleg nincs értékelhető piaca a Linuxszal vagy más alternatív operációs rendszerrel ellátott gépeknek. „A vásárlás előtt az ügyfelek megfelelő tájékoztatást kapnak arról, hogy a HP-számítógépen előtelepített Windows található, így ennek tudatában hozhatnak döntést” – mondták.
A vállalat hivatalos állásfoglalása szerint tehát a vásárlók Magyarországon – és általában az Európát, a Közel-Keletet és Afrikát magában foglaló ún. EMEA régióban – csak windowsos HP-gépet vásárolhatnak, és az operációs rendszer árát ezeknél nem kérhetik vissza. Külföldi példák ugyanakkor vannak arra – egy amerikai esetről korábban lapunk is beszámolt –, hogy nem kevés kitartással és állhatatossággal az egyértelmű elvek ellenére is kijárható a jóváírás. Hasonló magyarországi esetről nem tudunk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!