Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • peterk

    senior tag

    válasz Melorin #10109 üzenetére

    Kicsit megkésve, de talán még nem túl későn. Nekem egy saját építésű 8 lemezes NAS-om fut xpenology-val, és abban ez az alaplap (Asrock E350M1/USB3 micro ITX) van. Tökéletesen megy DSM 5.2-vel. SHR RAID6-ot használok, pillanatnyilag 5x3TB Toshiba, 2x2TB Samsung green és egy régi 1.5TB ugyancsak Samsung green van benne, szóval van benne régebbi HDD is, ami lassabb. Az összes HDD benne van a tömbben, így a belső tesztek alapján kb. 220MB/s-el tud írni/olvasni. Illetve tudna, mert hálózatról természetesen a gigás net limitál. Az SSD-s gépemmel olyan 90-102MB/s között tudok rá írni ill. róla olvasni.

    Ha elég neked is a DSM 5.2, akkor bátran ajánlom, biztos, hogy nem lesz vele gondod. Sem sebesség, sem kompatibilitás szempontjából. Ha DSM 6-ot szeretnél, akkor viszont nézz utána, mert azt nem próbáltam még. (Nincs is szándékomban egyelőre frissíteni, úgyhogy én nem fogom tudni letesztelni a közeljövőben neked.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Melorin #10138 üzenetére

    A legtöbb komponens frissült, újabb feature-öket kapott. Itt egy lista: Synology DSM 6 new features

    Nekem ebből nem kell semmi, bőven elég az 5.2 tudása is, de azért nézd meg, hátha van ami neked mindenképpen kellene. A legegyszerűbb, ha egy virtuális gépen kipróbálod mindkettőt.

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Melorin #10145 üzenetére

    Ez egy Gen7 Hp Microserver. Nekem is van egy, remek kis gép. A tápja nem szabványos, és alaplapot sem lehet benne cserélni, az egész gép egybe van tervezve. De alaplapot - ha a benne levő nem hibás - felesleges is cserélni, mert akár még egy windows 10 desktop gépként is teljesen jól bírná. NAS-nak meg erősebb is, mint kell. A lemez vezérlése jó, a Linux driver stabil, és 5.2-es DSM-el még az xpenology is simán megy rajta. És ESXI, bármi.

    A táp valóban picit túl zajos bizonyos modellekben. Fura módon nem mindegyik, nekem 4 ilyen gépem is van, ebből 1-et a szüleimnek állítottam be dekstop gépként, az teljesen néma. Egy másik Kodi médiaszerverként + torrent szerverként teszi a dolgát nálam otthon, az is teljesen néma. Az irodában levőben viszont kellemetlenül cincergős a táp. Annak idején megnéztem, és úgy emlékszem a táp pontos típusjelzése nem ugyanaz, szóval többféle táppal is kijött, amiből van ami halk, van ami kevésbé. (Hozzáteszem, hogy normál irodában, nappal egy nappaliban nem hallani, de éjszakai csendben zavaró.)

    Viszont simán ki lehet cserélni a tápot egy paneltápra. A negyedik ilyen gépem az unokaöcsémnél megy szintén Kodi + fájlszerver + torrent szerverként, és abba én is panel tápot tettem. Érdemes jót választani, mert én elsőre valami 70 wattos olcsót tettem bele, ami 1-2 hónap alatt meg is adta magát. Nem bírta a 3 vinyót... (gondolom bekapcsoláskor / felpörgéskor volt a gond, mert üzem közben 30W körül evett, azt a 70W-os tápnak is bírnia kellett volna). Utána tettem bele egy jobb (asszem 110W-os, de fejből mondom) paneltápot, azzal 3 éve tökéletesen megy. És teljesen néma.
    A panel tápot simán "be is lehet lógatni" a kivett gyári táp helyén, de úgy csúnya volt és ha véletlenül megrántod, szakadhat kábel, egyéb. Ezért én vágattam haverral vékony lemezlapból egy hátsó lemezprofilt, ami pont akkora, mint a gyári táp hátsó oldala. Ezt rögzítettem a házra ugyan oda ahol a gyári táp rögzítése van, és erre a panelre tette rá belülről panel táp "panel" egységét. Kis munka, egy darab lemezzel, lemezvágóval és menetvágóval 10 perc alatt megvan, és olyan, mintha gyárilag paneltáppal jönne. :)

    Itt is hangsúlyozom: Ez a gép is (és az előzőleg belinkelt kis, AMD E350-es alaplapos kis cucc is) TÖKÉLETESEN alkalmas akár egy komolyabb NAS, akár egy komolyabb média center kialakítására is. Akár multifunkciós feladatokra is. DE! A torrentezéshez KELL a relative gyors diszk alrendszer, ha mellette mást is akarsz csinálni (média streaming, HTPC funkciók, NAS feladatok). Úgyhogy, ha multifunkciós házi NAS-t akarsz, ami le is tölt, meg is oszt, és még médiát is streamel egy időben, akkor kell alá olyan lemez is. Vagy pedig elviseled, hogy amíg a torrent letölt (letöltött, megosztott torrent már nem gond), addig nem mozizol, nem másolsz. Vagy csinálod, de elviseled, hogy lassú, akad.

    Aki viszont teljesítményt akar, az vagy tegyen bele SSD-t, vagy normális desktop HDD-t (HDD-ket). Vagy ügyeskedjen. Például akasszon rá egy külső USB vinyót és torrentezzen arra, miközben a filmet a belső vinyóról nézi. (Például a legtöbb torrent kliens tudja, hogy egy adott mappába tölt le, és letöltés után áthelyezi egy másik mappába. A letöltés mehet külső vinyóra, a végleges mappa pedig lehet a belsőn, és akkor csak addig lassul be a gépecske, amíg éppen átteszi a fájlt letöltés után. Ha ezt sem akarod, akkor a másolást meg lehet oldani conjobbal, kézzel írt kis scripttel linux alatt. Vagy ütemezett feladattal és batch fallal windows alatt.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz hl225 #10158 üzenetére

    Nem ma vettem már, a konkrét típusra nem emlékszem :( Azt tudom, hogy az adapter.hu-n vettem annak idején. Rákukkantottam, és ez itt jónak tűnik például: PSU120W 120 W-os ATX paneltápegység,

    Kell hozzá egy adapter is, ha még neked nincs. Legyen az is inkább nagyobb teljesítményű. Itt egy csomagban is árulják a kettőt: PSU120W + ACDC12120.

    (Megjegyzés: A nagyobb paneltápot a HP Microserverhez ajánlottam. Annak, több esetleges vinyóval mindenképpen jobb egy 120-as, mint egy picurka. Egy könyv méretű kis házhoz - ha nem jár vele táp - 1 darab SSD-vel vagy noti vinyóval elég lehet egy kisebb is. Bár én ezen nem spórolnék, mert ha szarakszik, csak a gond van vele.)

    Más: Tegnap azt mondtam nem tervezem felrakni a 6-os DSM-et, de közben elolvastam a saját magam által linkelt "what's new" leírást, és kiszúrtam, hogy a 6-os DSM-ben már van office365 támogatás. Úgyhogy ment is fel az új. :) Nem a legújabb 6.1.3, hanem a 6.0.2, mert a NAS-om AMD-s, és nem akartam a sorsot kísérteni. :) Lényeg a lényeg, hogy aki arra az Asrock AMD E350-es lapra vetette ki a hálóját, nyugodtan megveheti, a 6-os DSM is gond nélkül megy. (Nincs időm sajnos belekukkantani az 1.02b-s bootloaderbe, de az a sejtésem, hogy ezzel az E350-essel menne a 6.1.3-is, annak ellenére, hogy a fórumban azt írják, hogy nem kompatibilis. Valószínűleg azért írják, hogy nem kompatibilis, mert több AMD chippel nem megy. De ezzel szerintem menne, mert ez a chipset nem mai csirke, a kernelek már réges-régen támogatják. Mindenesetre ha nem tudod mit csinálsz, inkább maradj az 1.01-es bootloadernél és 6.0.2-es DSM-nél ezzel az alaplappal.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    Megjegyzem, ezek az újabb DSM-ek rohadt intelligensek már. Annak idején vagy 10 éve volt nekem egy gyári 4 lemezes Syno NAS-om (DS410, nem mai darab), és akkoriban minden update előtt mentés, utána visszaállítás, és csak úgy-ahogy sikerült, általában matatni kellett 1-2 órát mire minden ugyanúgy visszaállt. Plusz az SSH konzolos elérést, optware-t, qnapware-t mindig újra kellett installálni. Azok még a DSM v1, v2, v3-as idők voltak. :)

    Ez meg ma úgy frissült 5.2-ről 6.0-ra, hogy leállítottam, új pendrive-ot elkészítettem, új pendrive be a NAS-ba, assistant-al rákerestem, frissítés, 10 perc várakozás, reboot, és visszakaptam a fullra konfigurált NAS-omat MINDEN beállítással. Még a telepített csomagok is automatikusan újratelepültek, csak egy update all-t kellett mondani rájuk. Az SSH konzolban pedig 1 parancs és volt root access-em, és 30 mp alatt megvolt a fullos optware installom is. Bravó Synology. :) (Az optware/qnapware nálam egy kis trükkel megy, ezt még a régi időkből tanultam: az adat köteten csinálok egy @optware ill @qnapware mappát, így az megmarad update-eknél is, aztán az /opt és /Apps/opt mappákat a /etc/rc.optware-ben induláskor létrehozom ha eltűntek, és rá loop mountolom az adat köteten levő mappákat. így 30 mp visszaállítani konzolon mindent egy update után.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz zex #10164 üzenetére

    A hálózati beállításokat nézted? A routerben nincs esetleg tűzfal aktiválva? (Attól, hogy te be tudsz lépni 5000-es porton, lehet, hogy a frissítés más porton megy és az nem jut ki.)

    Más: közben észrevettem egy problémát a frissen telepített 6.0.2-ben. Nem érzékeli a rákötött APC ES500-as szünetmentes tápot. Az a fura, hogy ez a hiba már előjött egyszer 5.2 alatt is, akkor vissza is kellett állnom 5967-ről 5644-re, mert nem találtam meg a probléma okát. 5644-en simán felismerte és ment, 5967 alatt pedig nem látja. Már USB eszközként sem jelenik meg a kernelben. Most ugyanaz a helyzet. Megette a fene, kellett nekem dícsérni a DSM-et. :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz zex #10167 üzenetére

    Nincs kifelé megnyitva valamelyik standard port? SSH, WEB, MAIL, telnet?

    Ha igen, akkor valószínűleg kaptál egy DoS támadást (denial-of-service, úgy támadnak hogy agyonterhelik a gépet) valamelyikre. Érdemes megnézned a logokat, ha aktiválva vannak, hogy melyiket támadták, és azt átrakni valamilyen nem standard portra.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz peterk #10166 üzenetére

    Na, meglett az ok, hogy miért nem működött az UPS-em 6.0.2 alatt. A fejlesztő srác kifelejtette a 6.0.2-es bootloaderből (v1.01) az ohci-hcd modult, az én AMD E350-es lapom chipsetje meg ohci-vel kezeli az 1.X-es USB eszközöket. Blah.... Tudom, az ohci már nem mai csirke (az alaplap sem), de azért manapság még rengeteg chipset ilyen. Az intel UHCI-t használ többnyire, így az inteles lapokat nem érinti a probléma, mert az uhci-hcd nem lett kifelejtve. A srác is észrevette a hibát persze, és a következő bootloaderekbe már berakta. Úgyhogy frissítettem, és ha már frissítettem, akkor legyen a legfrisebb. Ment fel az 1.02b / DSM 6.1.3. Minden OK, UPS látszik, kezeli, működik. A DSM is működik tökéletesen. Így legalább én is meg tudom erősíteni, hogy az Asrock ADM E350M lappal tökéletesen működik a 6.1.3 DSM.

    biokill1 (#10175): Innen le tudod szedni iso-ban is mindegyik bootloadert: DS3615xs 6.X.X Jun's Mods

    zex (#10170): Ez router log? Ha igen, akkor szerintem abban ennél több infót nem fogsz találni. Ha a NAS logja, akkor ennél van bővebb, csak be kell jelentkezni SSH-n konzol módban, és a /var/log/ mappában végigböngészni a log fájlokat. A DoS támadás egyébként teljesen mindennapos, attól nem kell megijedned, hogy ilyen kísérletek vannak. Ha kiraksz egy bármilyen gépet direkt internetre, tíz percen belül tízezernyi DoS támadás próba fogja érni. Modern korunk vívmányai. :) (Ezért is kell router mögül használni minden eszközt otthon. Cégnél meg firewall mögül, de az másik sztori.) Lényeg a lényeg, hogy egyszerűen nézd meg, hogy milyen portok vannak a routerben átirányítva a NAS-odra, és azok közül lesz valamelyik a ludas.

    (Ha netán DMZ-vel engedted ki a NAS-t, akkor hűdenagyongyorsan szüntesd meg, mert életveszélyes. :) Inkább nyisd meg egyenként azt a pár portot amit használsz. Nem lehet néhánynál több összesen. Megjegyzem, a DSM-ben van router kezelés is. Ha uPnP routered van, akkor tudod a DSM-ben is kezelni, hogy melyik portokat nyissa meg. Ott annyival egyszerűbb, hogy kiválaszthatsz alkalmazást is (photo station, torrent, svn, chat, stb.) és a DSM tudja, hogy mit nyisson meg hozzá.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10182 üzenetére

    Hibás lemezt nem így kell NAS-ban cserélni sajnos. :( Amit csináltál az nem rossz lemez cseréje, hanem a tömb bővítése. Ezt olyankor kell amikor elfogy a helyed és hozzáadsz új lemezt. De ezt olyan tömbbel, amiben van egy rossz lemez, nem lehet megcsinálni, mert a bővítés le fog halni. És, hát ugye nem is ezt akartad....

    A rossz lemez cseréje a következő:

    A) Ha a HDD egy paritás védett kötet/tömb része volt (RAID1, RAID5, RAID6, SHR 1, SHR 2 valamelyike), akkor a lemez csere ténylegesen és egyszerűen lemez csere. Azaz leállítod a NAS-t, KIVESZED a rossz HDD-t és beteszed a helyére az újat. Majd elindítod a NAS-t, bemész a lemez kezelőbe. A köteted sárgállani fog, "leromlott / degraded" állapotú lesz, jelezve, hogy hiányzik lemez belőle. De működni fog, z adatokat látod, mert a paritás védelem miatt a hiányzó lemez nélkül is elérhetőek még az adatok. Úgyhogy nincs más dolgod, mint a rossz lemez helyére hozzáadni az újonnan betett lemezt, hogy ismét meglegyen a paritás védettség. A NAS észre fogja venni, hogy új lemez került be, úgyhogy fel is fogja kínálni, hogy add hozzá az új lemezt a leromlott tömbhöz. Hozzáadod és ő elkezdi szinkronizálni az adatokat az új lemezre. Megvárod amíg elkészül, és csak utána állítod le a NAS-t.

    B) Ha a HDD-n nem paritás védett kötet volt, azaz vagy sima alap lemez, vagy RAID0 tömb, akkor az adataid csak a rossz lemezen vannak meg, ergo cserével nem mész semmire. Ilyenkor, ha a lemez még olvasható, akkor megpróbálod átmásolni az adataidat - amennyit sikerül - egy másik, jó lemezre. Ha van hely a NAS-on másik köteten, akkor oda. Ha nincs hely, akkor leállítod a NAS-t, beteszel egy új HDD-t (benne hagyod a régit is), aztán elindítod, bemész a lemez kezelőbe, az új HDD-n létrehozol egy ÚJ !!!! kötetet. És erre átmásolod a rossz lemezről az adataidat. Ha végeztél, akkor előbb a lemez kezelőben eltávolítod a rossz lemezt (hogy ne csipogjon neked újraindítás után, hogy hiányzik), utána leállítod a NAS-t, kiveszed a rossz lemezt és készen vagy.

    Felteszem nálad az A) eset van, de nem írtad, hogy milyen típusú a tömb. Raid1, raid5, raid6, shr1, shr2? És azt sem írtad, hogy pontosan mit is csináltál amikor "hozzáadtad". (többféleképpen lehet hozzáadni egy tömbhöz egy lemezt. méretet növelve, paritást növelve, satöbbi). Látatlanban nem tudom megmondani, hogy vissza lehet-e csinálni a dolgot. Itt van egy konzol parancs, ezt futtasd le. Ha az SSH nincs engedélyezve, akkor engedélyezd (vezérlőpultban a terminálnál. Aztán indítsd el egy putty-t, kapcsolódj a géphez - IP címet nézd meg -, jelentkezz be admin felhasználóval, aztán pontosan írd be ezt:

    sudo cat /proc/mdstat (ENTER)

    Az eredményt küldd el, aztán megmondom hogyan tovább.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10187 üzenetére

    Ha egy raid tömbhöz hozzáadsz egy új lemezt (nem spare disk-ként) akkor az mindig "bővítés". Az más kérdés, hogy RAID1 esetén - mivel tükrözésről van szó - a tömb használható mérete nem nő, de a tömb ettől még bővül egy új lemezzel. És új lemezzel bővítés - függetlenül a típustól - egy RAID tömb esetén MINDIG úgy történik, hogy a teljes tömb újraszinkronizálódik. Azaz stripe-ról stripe-ra az összes, a tömbben addig benne levő lemezt legalábbis teljesen végig olvassa. A hangsúly a TELJES-en van. RAID1 esetén csak olvassa a régieket és írja az újat, RAID 5/6 esetén a paritást is újra kell számolni, ezért ott a régiekre írnia is kell a parity redistribution miatt. (Hardveres raid esetén legalábbis. Szoftver raidnél elvileg meg lehet adni olyan nem standard layoutot, ahol az adott - új - diszk csak paritás diszk lesz, és akkor csak arra a lemezre ír, de ez speckó paraméterekkel történik, ilyent a syno raid kezelés tuti, hogy nem csinál.)

    Lényeg a lényeg, hogy ha egy bad sectoros lemezzel rendelkező RAID tömböt nekiállsz bővíteni, azzal arra kényszeríted, hogy minden lemezt minimum teljesen végig kelljen olvasnia. A bad sectoros lemezt is... Ergó gyakorlatilag halálra ítéled a tömböt. Nem csak esélyt adsz a hibára, hanem 100% biztonsággal halálra ítéled. Sose fog sikeresen lefutni. A legintelligensebb hardware raid sem.

    A jó hír, hogy azért ezeket a hibákat általában korrigálni lehet, ez a software raid erőssége. Bele lehet nyúlni a "mélyébe", és okosabbnak lenni, mint a controller. Erre hardware raidnél nincs lehetőség. Viszont ésszel kell csinálni, tudni kell mit teszel, különben ez az a pont, ahol végképp kicsinálhatod az adataidat... :(

    A te esetedben szerencsére nagyon okosnak nem kell lenni, mert RAID1-et használtál, ami valóban egyszerű tükrözés. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a raid1-es lemezeket/partíciókat - bármelyiket - simán, egyenként be lehet mountolni, mintha szingli lemezek lennének, raid nélkül. Úgyhogy - ha még nem cseszted szét az eredeti lemezen az adatokat a pakolgatással, bővítgetéssel ill. a matatással (az eredeti bővítés nem cseszte szét, az utóbbi két linken viszont már van olyan dolog amivel kicsinálhattad, főleg, ha utána vissza is tetted a NAS-ba, és hagytad szinkronizálni megint ... ). Szóval, ha még megvannak az adataid az eredeti, hibás blockos lemezen, akkor könnyen helyrehozhatod a dolgot. Nem kell mást tenned, mint szétborítani a tömböt - úgyse lesz az már jó - majd az új lemezen (és csak az új lemezen!) létrehozol DSM-ben egy vadi új tömböt, majd ha az megvan, akkor a régi lemezen levő raid-partíciót putty/ssh alatt kézzel bemountolod, mintha egy sima ext4 partíció lenne, aztán kézzel átmásolsz róla mindent az újonnan létrehozott tömbre.

    Hogy nehogy félremenjen valami, javaslom, hogy előbb vedd ki a régi lemezt. Indítsd el a NAS-t csak az új lemezzel. Itt nem kell óvatoskodnod, törölj ki mindent a fenébe, inicializáld az új lemezt, és hozz létre rajta egy vadi új tömböt. Aztán ha az megy, a DSM mindent normálisnak lát - reboot után is - akkor állítsd le, tedd be a régi lemezt. Elindulás után ne foglalkozz azzal, hogy mit mond a DSM, ott semmit se csinálj! Vedd elő a putty-t, loginolj be konzolról, és mountold fel a régi lemez adat partícióját valahova. Mondjuk a /mnt mappába:

    mount -t ext4 /dev/sdXX /mnt

    ahol XX a megfelelő partíció (például sdb5). Figyelj arra, nehogy az új lemezt mountold, de 15 év Linux után ez biztos menni fog. :) A synology minden lemezre csinál 2 rendszer partíciót magának, szóval az adat partíció valószínűleg a 3. v. 5 lesz (sdb3 vagy sdb5). A legutolsó, legnagyobb.

    Aztán copy, copy, copy az új lemezre. :) (Szerk: ha a mountolás nem sikerül, akkor nagy valószínűséggel sikerült a régi lemezt is felülírnod a bővítgetés alatt. Ilyenkor futtathatsz rajta egy fsck-t, hátra az helyre tudja hozni annyira, hogy felmountold és lements róla amit még lehet.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz fogtunder #10191 üzenetére

    A SMART teszt mellett van egy olyan fül, hogy SMART Info. Azt a fület nyisd meg és csinálj róla egy képet. Megnézzük mit lát problémásnak....

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Imco #10188 üzenetére

    A /proc/mdstat -ban a kernel által kezelt (aktív) raid tömbökről kapsz áttekintő információt. Milyen tömb, milyen lemezek vannak benne, milyen az állapota, stb.

    A synology-ban nem (abban sem) a DSM "menedzseli" a tömböt. A DSM csak egy kényelmes felület, ahol a beállításokat el lehet végezni, az igazi munkát - mint minden Linux alatt - a kernel, annak moduljai, driverei végzik. Ha gond van és részletesebben kell keresni a bajt, akkor érdemes ezeket az infókat direktben megnézni, mert a DSM csak laikusra fordítva próbál belőle valamit megjeleníteni. A javításhoz viszont pontosan kell tudni, hogy mi a szitu.

    Az mdam pedig a Linux (*nix) rendszerek legnépszerűbb szoftveres raid vezérlőjének (md-raid) parancssori menedzselő programja. Ezzel tudod matatni a tömböket. A háttérben a DSM is ezt hívja.

    Ha ennél több is érdekel, akkor javaslom, hogy készíts be pár heti kávé adagot és kezdjed itt, és itt. :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10196 üzenetére

    Mivel raid1-ről volt szó, szerintem megmenthető a dolog, LVM-el együtt is. A NAS-on a /etc/lvm/backup ill /etc/lvm/archive mappában ott kell lennie az LVM geometria mentésének (az LVM automatikusan archivál minden változást ide). A raid1 superblockot pedig - ha el is tűnt - újra lehet csinálni, egy raid1 esetén ez nem nagy vasziszdasz. Szóval ha csak annyi a gond, hogy nem indul el a tömb, vagy az LVM, az orvosolható egy bármilyen linuxos gépen. A kérdés, hogy az adat partíciót szétcseszte-e a második újraszinkronizálási próbálkozás. (Valószínűleg éppen az volt a jó, hogy nem sikerült összeraknod másik gépben, ezért jó eséllyel a DSM sem tudta. Ha pedig nem tudta, akkor nem is írt rá. :) )

    Ha fontosak az adatok, és nem túl sűrgős, hétvégén lesz időm, tudok segíteni. Dobj egy PM-et, és megbeszéljük, hogy hogyan tudnék ránézni arra a lemezre/nas-ra. Teamviewer előnyben :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10198 üzenetére

    A DSM-ben ugyanaz a raid környezet van :) Van mdadm, van LVM, van minden. Csak annyi módosult, hogy a synology saját maga fordította le ezeket a tool-okat, és néhány konfigurációt máshová tett, máshogyan használ (pl. nincs /etc/mdadm.conf), mint mondjuk egy ubuntu. De ebben nincs semmi rendkívüli, a millió Linux disztrib is millió különböző módon fordítja magának ezeket. A lényeg - az md-raid kód a kernelben - ugyanaz.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10196 üzenetére

    Még erre egy rövid válasz, hátha segít: "mdraid -Asf && vgchange -ay"

    Ez így ubuntu-n minden valószínűség szerint azért nem futott le (gondolom "mdraid" helyett "mdadm"-ot akartál írni), mert az Asf (ami "scan, and force assemble") egy bővítés alatt álló tömböt így nem tud összerakni, ha nincs meg mindegyik lemez. Ez csak akkor működött volna, ha mindkét lemez (a rossz is meg az új is) a gépben van egyszerre. És még akkor sem biztosan, mert mdadm.conf nélkül lehet, hogy nem ugyanazon a néven rakja össze az mdadm a tömböt (md2 helyett mondjuk md127 néven), és a vgscan nem fogja ez alapján automatikusan megtalálni, mert az lvm configban az eredeti nevén keresi (md127 helyett md2 nevet keres).

    Ezt lépésenként kellett volna összerakni. Előbb az mdam tömböt (ha assemble-vel nem megy akkor part superblock alapján --create --assume-clean-e száz százalék, hogy elindul), utána pv scan, vg scan, és csak utána indítani az LVM-et. Egy parancs helyett 3-4, de a leírtak alapján majdnem biztosra veszem, hogy simán beindítható.

    Ja, és még egy javaslat: 1 lemez és BTRFS esetén felesleges raid-be és LVM-be rakni a btrfs fájlrendszert. Minden amit a raid és az LVM pluszban nyújtani képes 1 lemez esetén, azt alapból tudja btrfs. Tükrözni is tud (utólag is), szóval ha csak azért kell a raid, hogy szükség esetén további tükröt rakj bele, arra sem kell.

    (A raid+lvm+btrfs hármas paritásos - raid5/6 - konfigban hozza meg az előnyeit. Ott viszont nagyon is, mert a btrfs-nek a raid5/6 része még igencsak kiforratlan, azt nem javasolt használni.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10203 üzenetére

    Nem automatikus az (mármint a raid ill lvm), csak valahogy nálad már ez lett a szitu :) Az új DSM-ek le is álltak az LVM-el, bár visszamenőlegesen támogatják. Mindegy, rajtad ez már nem segít. (Ha most tisztán telepítesz, és DSM6 van fent, akkor nem létezik, hogy ne tudnál sima kötetet csinálni. A neve most nem ugrik be, JBOD, mittudomén, kell ilyen opciónak lenni.)

    Az ubuntu azért nem tudja automatikusan összerakni az md0 és md1 tömböket, mert azok a synology saját rendszer ill. cache tömbjei, amit direkt "őskori" 0.90-es superblock vezióval csinál, és a superblock sem 100%-osan "tiszta". Gondolom ez is direkt, pont azért, hogy betéve egy Linuxba, ne épüljön fel automatikusan, "megzavarva" esetleg a menteni készülő felhasználükat. Kézzel össze lehet rakni persze, de meg kell adni a paramétereket.

    pvcreate: szvsz előbb meg kellene nézni, hogy nincs-e meg a régi pv/vg információ superblockja valahol, mert szerintem van esély rá, hogy ott van az. A pvcreate csak utolsó opció legyen, ha máshogy nem megy. a pvscan, vgscan mondd valamit? Egyébként a pvcreate sikertelenségének oka lehet az, hogy rossz az UUID, vagy pedig rossz a backup file amivel próbálod. A legutolsóval kellene próbálni. Anélkül, hogy látnám a partíció paramétereket és a backup file tartalmát, sajnos nem tudok többet segíteni. :(

    (Futtass egy "lvs -a -o +devices"-t, az mondd már valamit arról, hogy mi áll rendelkezésre, milyen UUID-vel. Vagy egy vgchange -an --partial. Ez leállítja és partial módban indítja a vg-t. Ez is kiírja, ha hiányzik pv.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz fogtunder #10202 üzenetére

    Egyáltalán SSD meghajtóként látja a NAS?

    Konzolból megpróbálhatsz egy "smartctl -t long /dev/sdX"-et kiadni, ez megmutatja részletesebben, hogy mi volt a long teszt hibája. Az X az SSD drive betűjele.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10205 üzenetére

    Az "mdadm -Q -D /dev/sdb5" mit mond? Milyen superblockot talál? Másold be ide. (És csináld meg ugyanezt a másik, jó vinyóval is a NAS-ban. Kíváncsi vagyok, összevetjük a kettőt.)

    Ha máshogy nem megy, majd --create --assume-clean-nel megoldjuk a superblock problémát, de kéne tudni hozzá pár paramétert.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10208 üzenetére

    Jogos, md3-at akartam írni igen. Ránézésre okénak tűnik, de a régi vinyón az a tegnapi creation time gyanús... Elvileg annak a dátumnak a tömb eredeti létrehozását kellene tartalmaznia, a hozzáadás, módosítás nem írja felül. Úgyhogy olyan, mintha tegnap új tömböt készítettél volna... Egyébként különböző típus/modell a két vinyó? Ha igen, akkor az a pár MB eltérés érthető. Ha pontosan ugyanolyan a kettő, az már érdekesebb lenne...

    Még ezt futtasd le esetleg a jó és rossz vinyón is (ezt tényleg vinyó partícióra):
    mdadm --examine /dev/sdb5
    a másikon pedig
    mdadm --examine /dev/sdd5

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10208 üzenetére

    Ja, és ha nem ír hibát ki az mdam az alábbi parancsra, és a vinyót lekérdezve a raid superblocknak passzoló superblock infót kapsz, akkor a raid tömb jó. Akkor próbáld meg még egyszer azt az LVM-et rendberakni, de ezúttal így:

    1. Futtasd le a következő parancsok egyikét vagy másikát: "lvs -a -o +devices" vagy pedig "vgchange -an --partial". Erre, ha van egy kis szerencsénk, valami hasonló válasz érkezik:
    "Couldn't find device with uuid 'XXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXX-XXXXXX'.
    Couldn't find all physical volumes for volume group VG."
    vagy
    Partial mode. Incomplete volume groups will be activated read-only.
    Couldn't find device with uuid 'XXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXX-XXXXXX'.

    Az uuid értelemszerűen az az uuid amit a pcreate-nak meg kell adni. Ha nem talál semmit, akkor ezt buktuk.

    2. Utána a NAS-nak az etc/vlm/archive mappájában vannak vg1_XXXXX.vg vagy hasonló nevű fájlok. Ezek a vg backupok. Ezek közül kell az utolsó, ami a régi LVM konfigodra vonatkozik. Ha az előző parancsok valamelyikével sikerült visszakapnod UUID-t, akkor egyszerű a dolog, keresd meg azt a legutolsó fájlt, amelyikben a pv0 id-je ugyanaz. Ha nem kaptál vissza uuid-t, akkor nincs más lehetőség, mint megpróbálni a legutolsóval. Illetve, lehet, hogy az utolsó előttivel, mert azóta ugye az új lemezre csináltál egy új raid+lvm kötetet, emiatt lehet, hogy a legutolsó fájl már arra vonatkozik. Ezt ellenőrizd le (lvdisplay parancs kiírja a NAS jelenlegi élő LVM-jének adatait. Neked az a fájl kell, ami nem ugyanilyen tartalmú).

    3. Futtasd a pvcreate-et úgy ahogy leírtad (a megfelelő uuid-vel ill fájllal). DE(!!!). Ne a /dev/sdb5-re, hanem a /dev/md3-ra futtasd, hiszen az LVM a raid tömbön volt, nem direktben a partíción. :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz fogtunder #10212 üzenetére

    Erre mit mond?
    smartctl -l selftest -d sat /dev/sda

    (Némelyik gépben a smartctl scsi lemezként érzékeli a hdd-ket, ilyenkor a -d sat segít neki, hogy sataként próbálja.)

    Ennek elvileg ki kell listáznia az összes korábbi self testet. Ha valamelyik hibásan futott le, akkor az LBA of first error megmutatja, hogy hol volt az első hibás szektor.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10217 üzenetére

    Akkor már értem miért tegnapi a creation time. Hát igen, újra készíteni nem kellett volna. :(

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    Apropó, hadd kérdezzem meg a topic felhasználóit: ki használ btrfs-t DSM-el, és ha használ, miért? (Azért kérdezem, mert igazából akkor van értelme btrfs-nek, ha a snapshot, sub-volume, self-healing valamelyikét kihasználja valaki. Ha nem, akkor az ext4 stabilabb, megbízhatóbb 16TB alatt.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz fogtunder #10224 üzenetére

    Ezt jó olvasni. :) Mármint, hogy a legtöbben óvatosak. A btrfs-ről érdemes tudni, hogy bár a jövő fájlrendszere, de mostanában kezd kiforrani, nem egy sok éves történet. (Legalábbis azon a szinten, hogy már felhasználókhoz is eljut.) Ez azt jelenti, hogy kiemelten fontos minél újabb kernelt használni, mert minden stable kernellek kilométereket ugrik előre, és tonnányi fixet tartalmaz. Kisebbeket, nagyobbakat is.

    A synology DSM-el az a baj, hogy még a legújabb, 6.1.3-as verzióban is csak 3.10-es kernel verzió fut. Ami, btrfs driver szempontból szabályosan a "kőkorszak". Ősrégi. A 3.10-es verzió még olyan bugokat tartalmazott, hogy pl. "data scrubbing" esetén, ha hibás adat blokkot talált, akkor javította a checksum alapján, majd NEM ÍRTA VISSZA a javítást. Csak lejelentette, hogy javítva. Ezt pl. a 3.19-es kernelben javították. Egy mai, friss ubuntu 4.X-es kernelhez képest tényleg fényévekkel le van maradva.

    Namost, ha a synloogy berakta a saját szervereibe, akkor valószínűleg ők saját maguk egy csomó későbbi kernelben megjelent bugfixet backportoltak a saját fordított kernelükbe, és arra, amire a synoban fut, a syno stabilnak találta. De erről semmi leírás nincs. Abszolút nem tudni, hogy pl. a btrfs progs utility csomagban mi lett kijavítva a 3.10-hez képest és mi nem. Namost, ha eredeti syno géped van, és problémád akad a géppel, fájlrendszerre, akkor leadod a support ticketet, a syno mérnök távolról rájelentkezik, és kijavítja a problémát. Ő nyilván tökéletesen tisztában van azzal, hogy mit tehet meg és mit nem. Milyen kapcsolói működnek az egyes utiloknak és mik nem. De xpenology-hoz nem jár support, úgyhogy én a magam részéről ha gond van a bftrs-el, akkor syno konzol alatt még egy méret lekérdezést se mernék csinálni, ahhoz is inkább bootolnék egy vadi friss ubuntu-t.. :)

    Na, ehhez képest az ext4 viszont atom stabil. mert "időtlen idők óta" része a kernelnek. Syno alatt pontosan ugyanazt csinálja egy mke2fs mint a legújabb ubuntu alatt, stb. Úgyhogy akinek nem kellenek a legfrissebb feature-ök (a self healinget be vegyük ide, mert ezzel a kernellel az sose fog hatékonyan futni, hiába van rá DSM-ben opció. Semmit nem fog használni bekapcsolva sem), akkor fölösleges (egyelőre) sietni vele, az ext4 mindent tud ami kell, és probléma esetén ezerszer jobbak az esélyek, hogy visszahozható, mint egy btrfs. (Egyébként a btrfs lassabb is az etx4-nél. Nem markánsan, de akinek az a gondja, hogy 30-40MB-okkal tud csak a gépére másolni, az minek lassítson még rajta.)

    (Fontos megjegyeznem, hogy nem azt mondom, hogy a btrfs rossz. Csak annyit, hogy syno-ban, illetve xpenology-n én ódzkodnék tőle, mint a tűztől. ..... egyelőre. Jöjjön egy új DSM, 4 pluszos kernellel, és máris más lesz a leányzó fekvése.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10245 üzenetére

    Nekem ennek az elődje (Gen7) fut a hálószobában Kodi-val kiszolgáló módban. Ez is torrentezik. Tökéletes, de ha hálószobába akarod, akkor nem árt bele egy panel táp is, hogy csendes legyen. (Nekem 2 régi SSD fut benne, paneltáppal, teljesen néma a gép.)

    Ja, és kell bele egy olcsó low profil kártya HDMI-vel is, mert csak VGA kimenet van a gépen. Szerintem a legolcsóbb kártya amit csak kapni lehet bőven elég. Én vagy 2 éve vettem bele 5-6 ezerért egy - tudja fene a típusát már - akkori alap nvidia kártyát, és már az is több, mint elég még most is.

    (Ahogy előttem írták többen is, a Kodi egyébként szuper egy cucc. Ha Smart TV-d van google play store-al, akkor még inkább, mert akkor simán a TV-re lehet telepíteni, még külön médialejátszó se kell. Nálam így van a nappaliban. A filmeket NAS-ról fájl megosztással játszom le, a letöltéseket pedig a hálószobai Kodi streameli a TV-n levő kodi számára. Ultra kényelmes.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10257 üzenetére

    Eredetileg XBMCBuntu futott, még vagy 3 éve telepítettem (talán több is). Azt hiszem eredetileg ubuntu 12.04 és xbmc v11 volt rajta. (Még xbmc volt a kodi neve, szóval nem mostanság installáltam :) )

    Az xbmcbuntu lényegében egy ubuntu+xbmc házasítása, az alapja egy tök sztenderd ubuntu, csak bootoláskor egyből XBMC (Kodi) indul, nem a desktop felület jön be. Úgyhogy upgradelni tök egyszerű, az alap OS sima ubuntu dist-upgrade-el, az xbmc pedig a saját repository-ból. Jelenleg 16.04 ubuntu és 17.3-as kodi fut rajta. A torrentezés transmission-nal megy. A letöltött részek bepakolgatására nem használok semmi külső progit, egy saját crontabos shell script teszi be a helyére. A Kodi úgy van bekonfigurálva, hogy a főmenüben külön menüpont van a frissen letöltött dolgokra ("Letöltött", ez alatt filmek, sorozatok és egyéb), és külön főmenü a "fő" média adatbázis, ami az eltárolt, megtartott filmeket, sorozatokat tartalmazza.

    Imco (#10256): Ez nálam nem szempont, mert passzív panel táp van benne. A ház ventik teljesen hangtalanok nálam.

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz itanczos #10260 üzenetére

    Nálam nincs virtualizálva. Az a gép csak média lejátszó, és torrent letöltő gép, nem NAS, simán csak rátelepítetem az XBMCbuntu-t. (Ami gyakorlatilag egy ubuntu disztribúció, csak annyi a különbség, hogy grafikus felületként egyből a Kodi indul. És optimalizált, egy csomó csomag nincs alapból benne, hogy gyorsan induljon, kis erőforrás igénye legyen. Persze minden ugyanúgy telepíthető rá, mint egy ubuntura.). Mivel XBMCBuntu (és az utódja, a Kodibuntu) egy ideje nem frissül, ezért vagy azt lehet csinálni, hogy telepítesz egy 14-es Kodibuntu-t (ez az utolsó hivatalos), aztán mondasz egy dist-upgrade-et, meg egy kodi update-et, ami felfrissíti a legfrisebb ubuntura és Kodira. A másik megoldás, hogy telepítesz egy alap ubuntu szervert (ne is desktopot, mert abban rengeteg fölösleges sz*r van), aztán konzolból telepíted a Kodi-t. Lényegében ennyi. Annyit kell még csak csinálni, hogy az X szerver indító scriptbe beírni, hogy automatikusan elinduljon a Kodi.

    De ha ilyesmivel nem akarsz kavarni, akkor tényleg az openelec a legegyszerűbb. Az rendesen van frissítve, és már mindenféle plugin megvan ahhoz is, torrent, web server, bármi. Lényegében Linux alapú nassá is lehet bővíteni.

    A másik irányt - xpenology a vason, és VM-ben rajta az openelec - nem próbáltam. Nem tudom mennyire működik a hang és video vezérlő direkt hardveres elérése xpenology alatt. Mert erre szüksége lenne az openelecnek, különben nem fog futni normálisan. Lehet, hogy akkor már egy ESXI, és benne két VM, egyik openelec, másik xpenology jobb megoldás. ESXI-ben ki lehet osztani direkt hardveres hozzáférést VM-eknek.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Melorin #10298 üzenetére

    Nem vártál eleget. És nem mindegy, hogy bootoláskor melyik opciót választod. Első induláskor a 2. menüpontot válaszd (nyomogasd a le-fel billentyűket bootoláskor, mert nagyon gyorsan tovább ugrik). Aztán várjál, néha 8-10 perc is kell, hogy az assistant rátaláljon.

    Az "inicializálás" egy béna fordítás. Valójában "nem inicializált"-at kellene kiírnia, azaz, hogy új lemez. Az új lemezzel aztán csinálhatsz amit akar. Készíthetsz rá kötetet, hozzáadhatod meglevőhöz, stb.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Melorin #10299 üzenetére

    Nem létezik, hogy ne látnád :) Ha feltelepült a DSM, akkor annak a vinyónak a gépben kell lennie, hiszen arról fut a DSM. :) És azt meg is kell mutatnia a tároláskezelőben a HDD-knél.

    5-ös DSM-ben nem raid csoportnak hívja, hanem lemezcsoportnak, azért nem találod. A lemezcsoportban tudsz lemezeket kiválasztani, amit összefog egybe, és arra lehet aztán köteteket készíteni. De egy lemez esetén nincs értelme lemez csoportozni, hiszen csak 1 lemez csoportod lehet. Azt meg kötet létrehozásakor automatikusan megcsinálja. Úgyhogy menj a kötet menübe és készíts egy új kötetet. KIválaszthatod, hogy sima, SHR, RAID1, JBOD-t akarsz-e (egy lemeznél raid5, raid6 értelemszerűen nincs). Aztán megadod a méretet és kész. Ha egy kötetek akarsz akkor a teljes méret, ha többet, akkor úgy osztod el ahogy akarod. (lényegében mintha "partícionálnád" a lemezcsoportot.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Melorin #10322 üzenetére

    Ne vedd rossz néven, nem csesztetésnek szánom, hanem segítségnek: az alapján amilyen kérdéseket az elmúlt napban feltettél, javaslom, hogy egy ideig még csak próbálgasd a NAS-t. Élesben egyelőre ne állj át még rá, adj magadnak egy kis időt, hogy megismerd. :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Melorin #10326 üzenetére

    Remek :) Hogy maradjon is így, ha bármit csinálsz, OLVASS mielőtt kattintasz :) A boot képernyő "nem pörög tovább" pl. ott van a képernyőn, hogy nem fog tovább pörögni. A lemezek létrehozásánál, kezelésénél pedig minden ablakban a jobb felső sarokban van egy kérdőjel. Az felhozza az adott ablak funkcióihoz a helpet, ahol elolvashatod és megértheted, hogy mi mit csinál. Jobb pár perccel többet rászánni, mint utána órákat/napokat szenvedni a helyrehozással :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz hackeeeee #10337 üzenetére

    Remek. :)

    (Megjegyzem md-raid-et nem ismerők számára (akik nincsenek TÉNYLEG otthon, hogy hogyan lehet rendberakni egy problémás tömböt konzolból ha kell), a raid1 helyett egyszerűbb, ha csinálsz két sima kötetet a két vinyóra, az egyik vinyóra csinálod a megosztott mappáidat, a másik vinyóra meg beállítod, hogy backupoljon. Ugyanúgy meglesz a két példányod két vinyón, de nem block level szinten, hanem file rendszer szinten, azaz ha jön valami hibás szektor probléma, de a diszk nem halt meg teljesen, elég azt a pár hibás fájlt visszaállítani. Ha már rákérdeztem a btrfs-re, egy ilyen konfighoz pl. a btrfs nagyszerű, mert jelenti neked, ha a fájl megsérült. Erre az ext4 nem képes, az nem veszi észre.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz zozuka #10414 üzenetére

    Az alaplapi raid-el nem az a legnagyobb probléma, hogy buta, hanem az, hogy nem kompatibilis mással. Ha elszáll az alaplapod, akkor vagy veszel egy PONTOSAN ugyanolyan alaplapot, vagy gyakorlatilag keresztet vethetsz az adataidra.

    A DSM raid-je a Linux/*nix rendszerek ismert md-raid-je, széles körben kompatibilis. Ha elszáll a gép, átteszed bármilyen másik gépbe a vinyókat, bebootolsz mondjuk egy Linux live CD-t (lényegében bármelyiket) és simán vissza tudod állítani az adataidat. (Úgy értem visszaállítani sem kell, mert a bebootolt Linux összerakja neked a raid kötetet, csak mountolnod kell és már látod is.) Vagy ha a gép száll el, csak kicseréled a problémás alkatrészt és megy tovább a DSM. Vagy ha gépet cserélsz, upgradelsz, szintén. Vagy ha eleged van az xpenologyból és inkább csinálsz magadnak egy Linux alapú NAS-t, szintén be tudod tenni a lemezeket, nem kell újraformázni semmit, össze tudja rakni a tömböt és dolgozhatsz vele.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz zozuka #10427 üzenetére

    Mit értesz távoli elérésen? Otthon (irodában) szeretnéd az otthoni / helyi hálózaton elérni az excel fájljaidat, vagy pedig interneten keresztül is?

    Előbbi esetben nem kell semmi extra. Csinálsz egy megosztott mappát, beállítod az SMB megosztást, windows gépről rákeresel a hálózatra, meg fogja találni a NAS-t és annak a megosztott mappáját. Onnan is megnyithatod, de a windows tudja azt is, hogy a megosztott mappát csatlakoztatod egy meghajtóként. Mondjuk E meghajtó. És onnantól kezdve úgy dolgozol rá, mintha saját gépben levő vinyóval.

    Ha interneten keresztül is el akarod érni, akkor a DS Cloud lenne a kézenfekvő megoldás, de ha jól tudom az nem megy regisztráció nélkül. (Ha esetleg megy, akkor egyértelműen azt javaslom, az olyan mint a goodle drive, one drive, dropbox, klasszikus felhő tárhely. Tárol egy példányt a vinyódon, azt szerkeszted, ő meg megoldja, hogy szinkronizálja a változásokat.)

    Ha DS cloud nem megy, akkor talán tényleg a VPN lenne a legjobb megoldás. Felrakod a VPN szervert a DSM-ben, letöltöd a vpn klienst, és csatlakozol. A vpn portot ki lehet ajánlani routeren. Utána viszont nem kell semmi extra, simán látni fogod a megosztott kötetet SMB megosztással is, ahogy feljebb leírtam otthoni (helyi) hálózat esetére)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz HIJ #10476 üzenetére

    Az is előfordulhat, hogy az alaplap kehes, és valamelyik hardver elem nem éled fel. Például a hálókártya. Én jártam így egy kis atomos lappal. XBMC futott rajta, és időnként nem éledt fel a hálókártya. Ilyenkor ismét kikapcs, bekapcs és ment. Kis paneltáppal ment a gép, lehet, hogy az volt a probléma, jobb táppal nem csinálta volna, de nem ért annyit, hogy kísérletezzek. :)

    Mindenesetre egy nem elinduló hálókártya látszatra okozhatja azt, hogy úgy látod mintha az xpenology nem menne. Pedig lehet hogy megy az, csak mivel nincs net, nem tudod elérni.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

Új hozzászólás Aktív témák