Új hozzászólás Aktív témák

  • Rive

    veterán

    válasz neduddgi #587 üzenetére

    De, egészen ez a helyzet. A kvantummechanika összes (!!!) egyenlete meg mindene természetes módon magában foglalja a relativitáselmélet alapjait is. Pölö ugye ott van az a nyamvadt Maxwell összes. Ami mostanra a QED speciális esetévé redukálódott ugyan, de azért még mindig igencsak ott van az alapoknál.
    Szóval az egész relativitáselméletesdi tkp. azzal kezdődött, hogy a Maxwell bácsi egyenletei köptek a Galilei-féle relativitási elvre. Jó magasról, ami azt illeti. Csak akkor működtek jól, ha a Lorentz-féle összefüggésekkel helyettesítették a Galilei-féle elv transzformációs függvényeit.
    A relativitáselmélet meg végülis abból csírázott ki, hogy a Maxwell-egyenletek ezen kellemetlen tulajdonságait végül nem próbálták meg belezsúfolni Galilei alá, hanem elfogadták önálló térelméletnek. Voilá, relativitáselmélet.

    De ha utánanézel pl. a Dirac-egyenletnek - no, hát azt is egyből úgy írták fel, hogy passzoljon szépen a relativitáselmélettel. Van elég online irodalom, nézz utána.

    Az említett könyvre még nem jutott időm. De hadd feltételezzem már, hogy nem írja felül a kvantummechanikai szumma alapjait :DDD Elég bonyodalmas ügylet a kvantummechanika ahhoz, hogy egyes dolgait nehéz legyen értelmezni. Ez OK. Az viszont nem OK, hogy nehezen értelmezhető vagy egyenlőre nem kielégítően megoldott problémák esetén valaki mindjárt kétségbe vonná az ügylet legelemibb alapjait.

    Ui.: ha a kvantummechanika nem volna relativitáselmélet-kompatibilis, az olyan jellegű és mértékű problémákban csapódna le, hogy az egyik megfigyelő szerint a neutron protonná és elektronná bomlik, egy másik, emehhez képest gyorsan mozgó megfigyelő szerint meg pölö protonná és müonná :)) Kétségtelenül érdekes volna - de a dolgok végül nem így viselkednek, szerencsére.

    [ Szerkesztve ]

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

Új hozzászólás Aktív témák