Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz Rive #588 üzenetére

    Huh, hát én ezt most nagyon nem értem...
    Vag túl késő van, vagy sok volt az a mézes pálinka :D Szal előre is elnézést, ha marhaságokat beszélnék.

    Namármost, te azt írod, hogy az Einstein féle relativitás és a kvantummechanika kompatibilis egymással, vagyis egyik levezethető a másikból???

    Gyakran keverem a spec relativitás és az álltalános rel. elméleteket. Szal te most az E=mc2-re vagy a idő-tömeg- stb egyenletekre gondolsz?
    Ha jól tudom mindegyik a kvantumszint fölött értelmezi a fizikát. Nagy sebességű nagy tömegű teste mozgása, gravitációs kölcsönhatása stb...
    A kvantummechanika viszont az atomoknál kisebb egységekkel foglalkozik.

    És ha jól tudom most épp az a legnagyobb problémája a tudománynak, hogy megtalálja a kettőt összekötő képletet. Az egyesített elméletet. De ha szerinted a kettő kompatibilis akkor megtaláltad ezt.

    Vagy én értelmezem nagyon félre a dolgokat - mondom jelen helyzetben ez most esélyes - de a relativitás elmélet szerint (ami a világ legnagyobb pontossággal igazolt elmélete) az elektronnak, ami közel fénysebességgel mozog közel végtelen tömegűnek kellene lenni, nem?
    Már nemtom hogy van a képlet, fenn van a wikin, nem keresem ki, de a lényeg, hogy a sebesség minél közelebb van a fényhez, a tömeg annál jobban közelít a végtelenhez ahogy a sebesség tartásához szükséges energia is. De jé, az elektron tömege messze nem végtelen. Ergo azon a kvantumszinten nem alkalmazható a relativitás azon része, ami mondjuk a műholdaknál nélkülözhetetlen. Pedig azok sebessége nagyon messze van a fénytől.

    Ergo a relativitás képletei nem alkalmazhatók kvantumszinten. Erre ad elvileg elméleti magyarázatot a húrelmélet. Amit számításokkal igazoltak, kísérletileg még nem.

Új hozzászólás Aktív témák