Új hozzászólás Aktív témák

  • szeva000

    addikt

    Ezt ma kaptam,természetesem a kitöltendő részekkel együtt:

    Tisztelt Hölgyem/Uram!

    Köszönjük, hogy a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségéhez (FEOSZ) fordult a ppo.hu oldalt üzemeltető cég általános szerződési feltételeinek egyoldalú, jogszabályellenes módosítása miatt.

    A ppo.hu internetes oldalt üzemeltető vállalkozás, a svájci székhelyű CEBTILLION Consulting and IT Technology AG (székhely: Svájc, 6301, Zug, Gubelstrasse 5.) szolgáltatását 2009-ben a fogyasztók álláspontja szerint teljesen ingyenesen végezte, azaz sem hirdetéseiben, sem az általános szerződési feltételekben, sem az egyedi regisztrációban nem közölt regisztrációs díjat, vagy éves díjfizetési kötelezettséget számukra. Ugyanakkor a ppo.hu honlapon jelenleg megtalálható 2009-es Általános Szerződési Feltétel Díjtáblázat értelmében havi díja nem volt a szolgáltatásnak, 940 forintos adminisztrációs költség azonban igen.

    Akár az ingyenes regisztrációhoz, akár a 940 forintos összeghez viszonyítjuk, a 2490 forintra történő emelés amellett, hogy jelentős anyagi kárt jelent a fogyasztóknak, egyszersmind jelentős anyagi hasznot a vállalkozásnak, jogszabályba is ütközik az Általános Szerződési Feltétel ilyen módon történő megváltoztatása miatt. A Polgári Törvénykönyv értelmében az ügyfeleket külön tájékoztatni kell arról az általános szerződési feltételről, amely a szokásos szerződési gyakorlattól, a szerződésre vonatkozó rendelkezésektől lényegesen vagy valamely korábban alkalmazott kikötéstől eltér. Mivel ezen tájékoztatás nem történt meg – a 2490 forintra történő emelés pedig lényeges szerződésmódosítást jelent –, a cég jogszabályba ütköző módon változtatta meg szerződési feltételeit és jutott hozzá a fogyasztók pénzéhez.

    A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban Ptk.) 205/B. § (1) bekezdése értelmében „az általános szerződési feltétel csak akkor válik a szerződés részévé, ha alkalmazója lehetővé tette, hogy a másik fél annak tartalmát megismerje, és ha azt a másik fél kifejezetten vagy ráutaló magatartással elfogadta.”

    A (2) bekezdés szerint „külön tájékoztatni kell a másik felet arról az általános szerződési feltételről, amely a szokásos szerződési gyakorlattól, a szerződésre vonatkozó rendelkezésektől lényegesen vagy valamely korábban a felek között alkalmazott kikötéstől eltér. Ilyen feltétel csak akkor válik a szerződés részévé, ha azt a másik fél - a külön, figyelemfelhívó tájékoztatást követően - kifejezetten elfogadta.”

    A vállalkozás jogszabályellenesen jár el akkor, amikor általános szerződési feltétele 4.2 pontjában kimondja, hogy „Üzemeltető fenntartja a jogot, hogy a PPO Tagságra vonatkozó jelen Általános Szerződési Feltételeket részben vagy egészben bármikor módosíthatja.”

    A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége a fentiek alapján levélben kereste meg a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot és a Gazdasági Versenyhivatalt, és javasolta eljárás megindítását, valamint megkereste a Pénzügyis Szervezetek Állami Felügyeletét és az OTP Bank Nyrt.-t is tájékoztatás kérése céljából. Ezen túlmenően a Szövetség minden rendelkezésére álló jogi eszközt igénybe fog venni annak érdekében, hogy a fogyasztói jogok érvényesüljenek.

    Így a FEOSZ tervezi, hogy minden egyes hozzá forduló panaszos nevében békéltető testületi eljárást kezdeményez. A Fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 29./B § ugyanis lehetőséget ad a fogyasztónak, valamint az őket meghatalmazottként képviselő társadalmi szervezeteknek, hogy békés úton, a bírósági eljárást elkerülve rendezze a gazdálkodó szervezettel szemben fennálló jogvitáját. A későbbiekben természetesen folyamatosan tájékoztatjuk a közvéleményt az ügy jelenlegi állásáról.

    Amennyiben meghatalmazza a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségét, hogy az Ön nevében eljárjon az illetékes békéltető testület előtt indítandó fogyasztói jogvita során, kérem, hogy a csatolt meghatalmazást, és békéltető testületi eljárás iránti kérelmet kitöltve küldje el a feosz@feosz.hu elektronikus levelezési címre.

    Szíves tájékoztatásul hozzá kell tennünk, hogy a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége társadalmi szervezetként, az egyesülési jogról rendelkező 1989. évi II. tv., a fogyasztóvédelemről rendelkező 1997. évi CLV. tv. keretei között ad felvilágosítást és lát el tanácsadási tevékenységet, azaz nem hatóságként jár el.

    Tisztelettel:

    Budapest, 2010. január 18. Dr. Baranovszky György

Új hozzászólás Aktív témák