Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz Horvi #2225 üzenetére

    Szia,

    Szerintem:
    1 db Ubiquiti, Security Gateway
    1 db Ubiquiti, UniFi Switch 8GbitLAN, 2SFP - 150W POE US-8-150W, amivel tudsz áramot adni AP-knek.
    2db jól elosztott AP ha udvaron nem szeretnél: Ubiquiti, UniFi AC Pro 1300Mbit 802.11a/b/g/n/ac accesspoint
    + kábelek.
    Ha egy gépet használsz amiről állítgatod akkor nem kell Cloud Key, ha IP-re be akarsz lépni másik gépekről is akkor kell Cloud Key ami a Contorert futtatja és menti. Ha nincs akkor arről a gépről tudod majd az alkalmazással elérni és állítgatni a rendszert amivel elkezdted.
    Cloud Key 2 megjelent, a Plus-os verzió annyival tud többet hogy kamerákat is kezel beépített winyóval felvételeket rögzít.
    Olvass vissza itt 1-2 oldalt jó kis infókat írtunk páran a jövőbeni tervezésről.

    joceehunt felhasználónak 60 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=joceehunt

  • Mr Bond 007

    őstag

    válasz Horvi #2225 üzenetére

    Vagy ha költséghatékonyság kell, akkor 1x edgerouter lite (esetleg edgerouter 4 ha gyors vpn vagy egyéb extra kell)
    Unifi ac wifiből a pro ha tényleg kell a leggyorsabb wifi (de nekem pl a lite is bőven elég), bármilyen switch igény szerinti port mennyiséggel (az edgerouter portja nem erre van, abba csak a switch meg a bejövő net megy) egy normálisabb 5 portos switch kb 6-7k
    Nasra meg felrakod a unifi controllert, (Synology és Qnap tuti támogatja) így nem kell cloud key amin a vezérlő fut.
    Ennek a felállásnak az a hátránya hogy a routert és a wifit külön kell bekonfigolni, és kell külön áram konnektor a unifi ac eszközöknek a poe injektorhoz (az olyan hogy bedugod a konnektorba és poe-t ad a lan kábelnek, tehát az ap-hoz 1 kábel kell ugyanúgy, csak menet közben kell még egy ilyen eszköz amit amúgy ingyen adnak az ap-hoz ha nem az 5-ös csomaggal veszed meg), cserébe viszont nagyságrendekkel olcsóbb mint az előttem lévő kommentben felvázolt megoldás. (ami viszont teljesen unifi rendszerű így átláthatóbb és egyszerűbb a piszkálása. Más kérdés hogy én kb csak fw frissítésre lépek be a rendszerbe, mert már kb 2 éve bekonfigoltam mindent, és azóta csak megy ahogy kell.)
    Ja és a mikrotik hap ac2-t már az edgerouter lite is legyalázza tudásban. Nekem is az van gigabites digivel, de még sosem tudtam kiakasztani, nem is értem itt a topikban miért akarnak rengetegen edgerouter 4-et erőltetni az emberekre. (az már otthonra totálisan overkill)

    [ Szerkesztve ]

  • Egon

    nagyúr

    válasz Horvi #2229 üzenetére

    Az Ubi routerekben (ahogy egyébként random professzionális routerben is megfigyelhető) nincs wifi (és switch chip sem).
    Ha all-in-one eszközt akarsz, akkor vannak elég jó Mikrotik cuccok, pl. 10 porttal (ami akár elég is lehet, még egy családi házban is, ha nincsenek nagy igényeid vezetékes vonalon).
    Ubiból az USG vonal való inkább a wifihez (az Edgerouter vonal viszont némileg több lehetőséget rejt, de ahhoz érteni is kell, hogy kihasználd).
    Leginkább a keretet kellene eldönteni, mert az sokmindent meghatároz. A legdrágább Ubi vonalon a (sokportos) PoE switch, talán arról lehet lemondani a legfájdalommentesebben. Ugyanakkor nyilván megvannak az előnyei a homogén hálózatnak is (persze kérdéses, hogy otthoni környezetben ez mennyire költséghatékony).

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • rekop

    Topikgazda

    válasz Horvi #2229 üzenetére

    Igazából erre is kíváncsi lennék, hogy melyik lehet a jobb a MT vagy az Ubi megoldása.

    Nekem van mindegyik itthon, nem tudom azt mondani hogy az egyik egyértelműen "jobb" mint a másik. Az Ubi-t szerintem egyszerűbb konfigolni, akár annak is aki kevésbé járatos a hálózatos témakörben. Én személy szerint jobban szeretem az Ubi-t, de biztos van olyan aki pont fordítva van ezzel. :)

    Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

  • #19482368

    törölt tag

    válasz Horvi #2229 üzenetére

    Igazából erre is kíváncsi lennék, hogy melyik lehet a jobb a MT vagy az Ubi megoldása.

    Nincs jobb, meg rosszabb. Csak úgy mint az MK ugyan úgy a UBI vonal is teszi a dolgát, legyen az Edge vonal, vagy Unifi.

    A kérdés mindig az, kinek milyen szintű a tudása, tapasztalata. Ki mennyi időt energiát hajlandó rá szánni arra, hogy megtanulja felügyelni, beállítani.

    MK vs UBNT Edge
    Az edge vonal, csak úgy mint a MK rengeteg lehetőséget biztosít. Ami a Edge vonal felé billentette nálam a mérleget, az a könnyebb, átláthatóbb felület. Gondolok itt a tűzfal szabályok felvitele, akár web gui akár CLI felületen, vagy a statisztikákra, és egyéb aktuális forgalmi adatok kényelmesebb átláthatóbb felülete, felügyelete. Számomra gyorsabban átláthatóbb, mint a MK.

    Edge vs Unifi
    Az edge csak az aktuális adatforgalmat mutatja, de azt hosszú távon nem rögzíti, ellenben a Unifi termékcsaláddal, ahol ezt a Cloud-key folyamatos működése biztosítja. Az edge vonalon, egyszerűbb rá nézni pl a tűzfal szabályok statisztikájára. A Unifi hosszú távon képes megtartani a rögzített forgalmi adatokat. viszont lényegesen kevesebb információt árul el más jellegű statisztikákat. Sokkal inkább a DPI statisztika megtartására ment rá. A Unifi felügyeletéhez szükséges hogy folyamatosan menjen a Cloud-key. Beállítása nagyon egyszerűre van véve. Viszont Edge vonalon lehetőség van DPI szinten tiltani, szabályozni, ami Edge vonalon lényegesen jobb mint Unifi vonalon.
    Nekem egyik UBNT termék se okozott beállítási problémát. Mindegyik rendszer teszi a dolgát. Talán annyi hogy a Unifi-t még könnyebb beállítani mint az Edge vonalat. És pl IPS/IDS szűrésben sokkal könnyebb. Igaz, ez viszont a sávszélesség rovására megy ha bekapcsolod.
    Neked kell eldönteni. melyik fekszik nálad jobban. Akár az MK, vagy valamelyik UBNT vonal. Mindegyik rendszer olyan felhasználóknak van kitalálva, akik ki szeretnének lépni az All-In-One, bekapcsolom és működik kategóriából. És szeretnék felügyelni a saját kis hálózatukat.

    Egy kis segítség ami lehet segít dönteni UBNT vonalon, és egyben ajánlott mindenkinek aki most akar megismerkedni ezekkel a rendszerekkel.

    Crosstalk Solutions
    Crosstalk Solutions Ubiquiti Routing and Switching
    Willie Howe
    Quik Tech Solutions L.L.C
    UBNT hivatalos fórum
    UBIQUITI BLOGS

    [ Szerkesztve ]

  • #19482368

    törölt tag

    válasz Horvi #2229 üzenetére

    Bocs, amivel még érdemes foglalkozni lakossági szinten, véleményem szerint. Az a Pi-Hole projekt.
    Gyakorlatilag egy PI gépre könnyen telepíthető, de akár egy dedikált elfekvőben lévő régi PC-re.
    Ez gyakorlatilag egy belső hálózatra szánt DNS szerver, amikbe bele tudsz tenni különböző szűrő listákat. legyen az fehér, vagy fekete. :D Ennek az az előnye, hogy pl okos TV, Telefon, Tablet, stb.. egyaránt add egyfajta DNS szintű védelmet, abban az esetben ha a névfeloldás ezen az eszközön megy keresztül. Vannak hozzá reklám szűrők, telemetria szűrők, és különböző rossz indulatú oldalak szűrésére listák. De lehet akár egyéni szűréseket is bele tenni. Érdemes erre is rá nézni, ammennyiben hasznosnak találod, és látsz benne potenciát. Ez akkor hálálja meg magát igazán, amikor olyan eszközök vannak a hálózaton, amikre nincs lehetőség különböző védelmi szoftverek telepítésére. Hogy mikor hova csatlakozik a Pi-hole, honnan veszi le az aktuális frissítéseket egy remek ki induló pontot add a Unifi termékek is. :D
    A magam nevében, ajánlom minden olyan felhasználónak, aki eddig esetleg nem ismerte. Nem 100% de a semmitől, lényegesen jobb, és optimális esetben add egyfajta védelmet. Sajnos, ezt is meg lehet kerülni, lehet kompromittálni.

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz Horvi #2236 üzenetére

    A Mikrotik rádiói szerintem nem annyira jók, egy kicsit lemaradtak. Pont-pont esetén vannak továbbra is jó cuccaik, azt nem vitatom.

    Egyébként otthoni környezetben a hibrid megoldásokkal sincs gond szerintem, illetve azt érdemes átgondolni, hogy kell e centralizált management. Nekem pl. nem kell, hányszor nyúlnék hozzá egy évben? (a monitoringot nem sorolnám ide, az egyéb dolgok miatt fut úgyis saját megoldás, abba meg szépen integrálható bármi). Annyi miatt feleslegesen korlátoznám be magam, és megvan az a szabadságom, hogy routernek Tiket vegyek, AP-nek meg UBNT-t, szóval mindegyik gyártótól azt, amiben igazán erősek :)

    [ Szerkesztve ]

  • rekop

    Topikgazda

    válasz Horvi #2236 üzenetére

    Szerintem kicsit alulméretezed a hálózatot egy ekkora házban. 2db vezetékes eszköz összesen? :Y
    Inkább tervezz úgy hogy szobánként legyen egy végpont, ahol lehet TV is oda inkább kettőt(pl . mediaplayer,konzol). Nas-nak is hagyhatsz kettőt, esetleg IP kamerák, stb. 16-os switch alatt nem is gondolkodnék. Ha mindenhol szeretnél 5GHz lefedettséget akkor inkább kettő AP. Szóval ide biztosan kevés lesz a hap ac2, ami wifiben amúgy sem túl erős.
    Én sem terveztem előre tíz évvel ezelőtt, és nem kevés meló volt megcsinálni a hazát a mostani igényeknek megfelelően.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

  • Mr Bond 007

    őstag

    válasz Horvi #2240 üzenetére

    Akkor meg egy olcsóbb switchet vennék, (nekem pl 5 portos tp-link sg105van 5-6k körül) egy unifi ap ac is bőven jó, kb 27k és egy edgerouter lite ami kb 32k (a digi 1000 miatt én csak ezt ajánlanám, ha sima upc lenne, akkor az edgerouter x vonal is jó) Nekem konkrétan ez van otthon, és 2 éve hibátlanul teszi a dolgát. Qnap nasom van, azon fut a controller, így nem szükséges vezérlőt venni (cloud key).
    És ez a felállás is bőven bőven jobb mint az általad említett mikrotik. Ha ezt a tudást mikrotik cuccal akarod, az már árban is ott lesz ha nem több. (de inkább jóval több)
    Ha később bármikor kevés lenne bármelyik komponens, akkor gond nélkül cserélheted pl nagyobbra a switchet vagy hozzá rakhatsz több ap ac lite-ot ha nagyobb lefedettség kell. (router biztos nem lesz kinőve, ha csak nem hoz a digi 1000mbit fölötti csomagot, mert akkor már 10gbit-es cuccok kellenek majd, de az embertelenül drága lesz még évekig hogy megérje. Max cégeknek.)

    [ Szerkesztve ]

  • Egon

    nagyúr

    válasz Horvi #2240 üzenetére

    Az eszköz a legkevesebb, mert az cserélhető. Ellenben a végpontok kialakítása, elhelyezése már kevésbé (vagy szét kell verni mindent, vagy ronda lesz).
    Ha elfogadsz egy tanácsot: fontold meg a fentebb írtakat (minden szobába legalább 1 végpont) - hosszú távon áldani fogod a döntést...:)

    Szerk.: a konkrét eszközök vonatkozásában a helyedben vennék egy USG-t vagy Edgerouter Lite-ot (igény függvényében), és 1-2 AP-t (AC LR-t, ne Lite-ot), valamint egy közepes 8 pontos gigás Switch-t (én Netgear-t vettem: a tesztek alapján jobban bírja a terhelést, mint az olcsóbb (TP-Link, Zyxel stb.) eszközök). A későbbiek folyamán pedig az igények fügvényében bővíted.

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Core2duo6600

    veterán

    válasz Horvi #2229 üzenetére

    Ezt nézted ?

    A processzore tutira kihajtja a gigas digit pppoe vel, kb észre sem veszi.
    Ugyanez a cpu van az RB1100 AHX4 esben, ilyenem van, és röhögve viszi a gigas netet.

    Azt hozzá kell tenni, hogy izomból teszi mindezt és nem HW NAT tal, ellenben a Erlite 3 al.

    Ha ugyanabba a helységben wifit is akarsz ahol a router van akár jó is lehet, és a másik szintre még egy plusz AP

    Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

Új hozzászólás Aktív témák