Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    Ha valaki megtenné, hogy Vargalex alatt lefuttat egy

    iw list

    parancsot a wdr3600-on és a kimenetét megosztja velem, azért hálás lennék.

    Azt próbálom kideríteni hogy regulatory nélkül mit tud ez a router 2.4-en és 5gigán tx powerben.

    Köszi!

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kaciokos #2342 üzenetére

    Köszi,

    Vajon ez a 27dBm ki is jön belőlük? Nálam most egy 1043ND van, abból tényleg kijön, bár nem járatom annyin, csak 80mW-on. Viszont ahová az utóda kéne oda kelleni fog a tx power a nagy távolság miatt.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz brumi1024 #2344 üzenetére

    A wdr4300-ról is kaptam iw list-tet amiben látszik, hogy mindkettőn 27dBm a maximum. Azt sem hittem el, ezért kérdezem :)

    A wdr4300-nál az LNA max 22dBm-et tud hardverből, azt nem tudom hogy maga a chipset mennyivel tolja meg az erősítő bemenetét.

    wd3600-nál éppen lehet más LNA rajta és tudhat többet, ráadásul Alex magyarázata a linken azt sugallja, hogy a limitáció pusztán szoftveres, pedig simán lehet, hogy mindkét típuson olyan LNA van, hogy nem jön ki belőle több 20-22dBm-nél.

    Ezért kérdeztem, hogy valaki megmérte-e. Jó lenne, ha valaki akinek tényleg rendesen fel van hekkelve a két típus közül bármelyik (tehát nem a szoftver korlátozza a tx powert), az egy klienssel megmérné. A 20 meg a 27dBm között elég jól mérhető akár telefonnal akár klienssel a vételi szint változása, openwrt/Vargalex-ben meg számszerűsödik is az adat :)

    MOD: amúgy a 4300-nál megnéztem az LNA-t, és az antenna előtti feszültségszintet használja szabályozásra, és 22dBm-nél vág, de ebben az antenna nyeresége nincs benne. Persze egy ellenállás beiktatásával át lehet verni, hogy jobban eleressze, de ez már hw mod.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz dchard #2345 üzenetére

    Most nézem a 3600-at, és 5gigánál 22dBm-nél vág a rajta lévő erősítő, 2.4gigán pedig nem találtam olyan képet amiről ki lehetett volna deríteni, de nem jellemző, hogy egy terméknél két féle gyártótól hoznának LNA-t, úgyhogy jó eséllyel itt is 22dBm-nél vág, hangsúlyozom, az antennakimenet előtt, tehát err emég rá jöhet az antenna 3-5dB-s nyeresége ami már megközelíti a 27dBm-et.

    Azt nem írtam, hogy az erősítő bemenetére max 12dBm érkezhet, de hiába ha az LNA az antenna kimenet előtt mér, és nem enged ki 22dBm-nél nagyobb jelet...

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz nash2 #2347 üzenetére

    Nem értetted meg, amit írtam. A 3600-ban lévő LNA maximum 22dBm-et tud (enged) ki, de ezt az antenna kimenet előtt méri. Gyárilag 3dB-s antennák vannak, tehát ennek a konfignak a maximum kimenete 22+3, tehát 25dBm. Nagyobb antennával nyilván több. De mivel az LNA konfigurálható (hardveresen), ezért simán előfordulhat, hogy amikor mi mondjuk 20dBm-et választunk ki, akkor ezt már antenna nyereséggel együtt kell érteni, mivel az LNA-t rá lehet venni arra is, hogy előbb korlátozzon. Egyébként az LNA maximum 18dB-t tud erősíteni 5gigán, de azt is tudni kéne, hogy maximum mennyi megy bele.

    Érdekes lenne kipróbálni, hogy mégis meddig lehetne elmenni vele hw moddal. A mostani SW-vel maximum 22dBm az elvi maximum, és ez minden bizonnyal a 2.4gigára is igaz.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz brumi1024 #2349 üzenetére

    Az antenna nyeresége változhat, például úgy hogy lecseréled nagyobbra :) Viszont az LNA által leadott max 22dBm sehogyan sem fog változni.

    Nekem az piszkálja a csőrömet, hogy kiderítsük:

    1. Most mennyinél vág az erősítő, mekkora rádiós teljesítmény jön ki belőle?
    2. Ha kiderül, hogy mondjuk 18dBm-nél vág (reális a 2dB-s antennával), akkor valamilyen nagyon egyszerű hw moddal rá tudom-e venni, hogy kitolja magából a 22dBm-et amire egyébként képes.

    A második kérdésre valószínűleg igen a válasz, mert az LNA az antennakimeneten mért feszültség szintből állapítja meg, hogy mennyit kell erősítenie, minnél alacsonyabb a visszatérő ág feszültsége annál kevesebbet. Tehát valószínűleg van egy ellenállás amivel a gyártók hangolhatják a kütyüt az EIRP limitnek megfelelően, hogy ne lépjék túl a limitet. Namost ha ezt megtaláljuk és egyszerűen ki lehet cserélni egy kisebbre, akkor egyszerűen és olcsón lehet nyerni 4dB-t. Ha ehhez hozzávesszük, hogy rakhatok fel nagyobb antennát, és a vételi érzékenysége is elég jó ennek a példánynak, akkor az nem is rossz.

    Egyébként ha valaki tud olyan dual band rádiós AP-t/routert amin fut az openwrt és mindkét frekin ki tud tolni legalább 24dBm-et, de inkább 27-et, az megírhatná.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz tzol #2355 üzenetére

    Senki nem mondta, hogy az antenna erősíti a jelet. Csupán azt próbáltam szemléltetni, hogy nem mindegy, hogy a lánc melyik részén nézzük a kisugrzott rádiós teljesítményt. Ha a Tplink a specifikációban 20dBm-et adott meg, az antennának viszont 2dB a nyeresége, akkor az antenna előtti kimeneten nem jelenik meg 20dBm, csak 18. Máskülönben az antenna nyereségével együtt túllépéné az EIRP limitet. Ha így van, és az erősítő 22dBm-et tud, és meg tudom hekkelni a power detectort, hogy kevesebbnek érzékelje a kimenő jelet, akkor el tudom érni, hogy mind a 22dBm-et kitolja a mostani - vélhetően 18dBm - helyett.

    A másik, hogy az erősítőben (legalább is abban amit a 3600-on használnak), van power detector, ami az antennakimenet előtt (de már az erősítő után) egy visszacsatoláson keresztül méri a feszültséget, és ez alapján szabályozza az erősítést. Minnél nagyobb a feszültség, annál nagyobb powert enged, de max 22dBm-et. Az ellenállást ebből a visszacsatolásból szándékoztam kisebbre cserélni, így az erősítő a megfelelő (egyébként 0,8 és 1V közötti szinten) feszültségszinten nagyobb erősítést csinál, mert azt hiszi, hogy még nem érte el a maximumot. Tehát az ellenállás nem a kimenő rádiós jel útjába kerülne, hanem a visszacsatolást terveztem ilyen módon úgy elhangolni, hogy kevesebb legyen az erősítő által érzékelt jel, így nagyobb erősítésre kényszerüljön. A dokumentáció alapján ez nem chipen belül történik

    Egyébként erről van szó:

    http://www.skyworksinc.com/uploads/documents/SE5005L_202446B.pdf

    Ha megnézted a NYÁK-ról készült fotókkal együtt (openwrt-n van egy pár), akkor örömmel várom az észrevételeidet, hogy mi módon lehetne ezt kivitelezni, ha ugyan ki lehet. MOndjuk első körben nem ártana rendesen megmérni magát a készüléket. :)

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz gonger #2360 üzenetére

    Valóban érdemes lehet kipróbálni a pH!-s tesztcsomagot, hátha kodek probléma. A DLNA csak egy hozzáférési technológia. Különösen ha látszanak a fájlok a TV-n akkor inkább kodek támogatási probléma lehet.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz irvinero #2398 üzenetére

    DNS probléma. Telekomnál rengetegszer láttunk már ilyet. Próbáld meg a számítógépeden kézzel megadni a DNS szerverek címét:

    8.8.8.8
    8.8.4.4

    Fontos, hogy a házólzati beállításoknál csak ezt változtasd kézire, a többi beállítást hagyd úgy ahogyan most vannak.
    Ha utána megszűnik a probléma, akkor jó, ha nem akkor még mindig lehet gáz magával az internet kapcsolatoddal, vagy a routerrel, de szerintem sima szolgáltatói DNS probléma ez. Annyit tudsz még tenni, hogy ha előjön ez a probléma, akkor gyorsan elkezded pingelni a fenti két cím egyikét. Ha jön válasz akkor az internet kapcsolat rendben van, ha nem jön válasz, akkor minden bizonnyal az internet kapcsolat vacak és ezért nem történik meg a címfeloldás sem.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz hzcs #2397 üzenetére

    Az MTU rendben van, simán lehet probléma magával az ADSL kapcsolattal is. Ezzel kapcsolatban vonaldiagnosztikára van szükség hogy többet lehessen mondani, de általános érvényű igazság az is, hogy ha régi szürke Dlink 360R modeme van, akkor jó eséllyel ez a probléma forrása. Csere fekete Dlink 360R-re, és még véletlenül se rendeljen digitális telefont vagy IPTV-t, mert akkor vacak HGW lesz a jutalom.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz irvinero #2403 üzenetére

    Lehet az openwrt DNS kezelésével van a baj. Egyébként az openwrt DHCP beállításainál be lehet adni, hogy ezeket a DNS szerver címeket ossza ki minden kliensnek (8.8.8.8 és 8.8.4.4) így nem kell sehol sem kézzel fixálni. Kényelmesebb és kulturáltabb megoldás.

    "De lenne még egy kérdésem, hátha valaki már ezzel is talákozott.
    Ncore-os torrentet istennek se tudok seedelni. Az utorrent mutatja, hogy nincs nyitva a port, pedig az openwrtben engedélyeztettem. Remélem jól is...:"

    Két dolog:

    Nem csak forward rule-t kell létrehozni, hanem hozzá tartozó Traffic rule is!

    A másik pedig hogy az automatic port mapping mellől vedd ki a pipát, hiszen mi nem azt szeretnénk, hogy UPNP segedelmével nyitogasson össze vissza portot, hanem azt szeretnénk, ha az összes bejövő kapcsolat a megadott porotn esne be (mivel ezt továbbítja a forward rule, a többit nem). A tesztnél pedig abandwidth mellől vedd ki a pipát, teljesen értelmetlen és pontatlan.. Minket csak az átirányítás érdekel.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz irvinero #2405 üzenetére

    Pedig úgy néz ki mostmár jól van beállítva.

    Nálam ugyanúgy néz ki a forward és a traffic rule és azt is mondja a kliens hogy aktív módban vagyok és vannak bejövő kapcsolatok is (flag "I").

    Nem lehet hogy a kliens oldalon fut valamilyen tűzfal rossz beállításokkal?

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz vargalex #2409 üzenetére

    Nálam stock Openwrt van (AA) és bizony kell traffic rule, anélkül nem ment a dolog. Azt el tudom képzelni, hogy átprogiztad ezért Vargalex alatt a forward rule létrehozásakor legenerálódik a traffic rule is hozzá, de ez standard openwrt alatt nincs így.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák