Új hozzászólás Aktív témák

  • fordfairlane

    veterán

    Lényegében a létező összes ziccert kihagyták, amit a technológiai szektor tálcán kínált nekik az elmúlt 10-12 évben, és mindent előzékenyen átengedtek az amerikai, európai és dél-koreai, kínai vállalatoknak.

    Tipikus tech megközelítése egy sokkal komplexebb problémának. Ázsiában nem az történik, hogy a buta japán cégek kihagyják a ziccereket, ez csak a felszín. Egy gazdasági / hatalmi / társadalmi átrendeződés zajlik.

    Japán a 80-as évek elejéig tempósan fejlődött, azóta viszont stagnál, ugyanis a növekedés hátán kiépült egy olyan rendszer, ami egyre inkább finanszírozhatatlanabb. Részben a kevés gyerek miatt, részben a magas bérek miatt, nagy részben Dél-Korea és Kína miatt. Japán most oda érkezett el, mint mondjuk Németország a kilencvenes években vagy a 80-as években Nagy Britannia Tatcher alatt, hogy gazdasági szerkezetváltás, és nagyfokú munkaerőpiaci liberalizáció nélkül nem tud váltani (és persze muszáj leértékelniük a jent, elinflálva a belső államadósság egy részét, ésatöbbi, ésatöbbi)

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • nubreed

    veterán

    "Az emberek nem akartak drága (és tartósabbnak hitt vagy mondott) termékeket vásárolni, hiszen annyira gyorsan érkeztek az újdonságok, hogy nem volt értelme a régebben megszokott módon venni valamit, ami akár évtizedekig is kitart."

    Szerintem ez egy nagyon buta trend, és ezt elsősorban nem az emberek akarták, hanem a brutálisan jól működő marketing gépezet alakította ki az emberekben ezt a vágyat. De ez kezd megváltozni és a válság hatására is, az emberek újra inkább keresik a megbízható, őket sok évig szolgáltó termékeket mint az évente cserélendő cuccokat. Most őszintén, ki az aki évente cseréli a 300-500 Ft-os tv-jét zsilliárdosokon kívűl, meg mi értelme van ennek?

    Aztán annak meg minek tapsikoljunk, hogy az Samsung, LG és egyéb koreai gyártók erős állami támogatással jutottak el oda ahol most vannak. Számomra a parasztvakítás nem egyenlő az igazi innovációval és az is a marketing gépezetnek köszönhető, hogy az emberek sokkal inkább fogékonyabbak lettek a parasztvakításra, amit úgy tálalnak nekik mintha valódi fejlődés lenne (pl smart tv.. my ass).
    Nem kéne temetni a Sonyt meg a többi japán nagyot, az évtized közepére összefogják kapni magukat és újra az élre állnak, lehet hogy páran a porba hullanak, talán kell is a konszolidáció de eljön azaz időszak amikor a Samsung fog úgy pislogni mint a 2000-es évek közepétől a Sony.

    We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

  • Snoop-y

    veterán

    válasz gabancs #48 üzenetére

    En csak arra probaltam ravilagitani, hogy a minoseg nem hordozza onmagaban azt a tenyt, hogy akkor majd mindenkeppen olyat veszel. Ha nekem megeri inkabb 3 evente cserelni akkor cserelem. Ha kenyelmes vagyok vagy nagyon draga az idom akkor nyilvan figyelembe veszem azt is es akkor megeri megvenni a dragabbat.
    A felgyorsitott termek eletciklus miatt nem feltetlenul keresik az emberek azt a minoseget mint regen.
    egyes termekekben igen. Mikor Zsigulink volt lehetett ra szamitani, hogy raketatechnikai tudas nelkul fogom tudni uzemeltetni es szerelni akar 20 evig is. Ma ki akar 20 eves autoval jarni? ( az oldschool rajongokon kivul )
    Nalunk nagyon olcso a hasznalt auto ( kb fele annyi mint Magyarorszagon egyes dragabb modelleknel megnagyobb a kulonbseg ) A teljesen atlag emberek is hozza vannak szokva, hogy cserelni kell legrosszabb esetben 10 ev utan. Az atlag inkabb 4-6 evente csereli itt. Viszont itt nem is latsz mindenhol autoszerelo muhelyt. Amint egy auto itt problemas ( ertem ezalatt, hogy nem csak kopo fogyo alkatreszeket kell rajta cserelni ) rogton eladosorba kerul mert nem eri meg szervizeltetni a magas szervizdijak miatt. A hasznaltauto piac itt nagyon porog ami lenyomja az arakat.

    New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

  • Snoop-y

    veterán

    válasz nubreed #53 üzenetére

    Vasarlokent ezt ha felismered kontrollalhatod. Hiszen te vasarolsz vagy nem vasarolsz valamit.
    Nekem is Galaxy 2-m van. Gondolkodtam rajta, hogy cserelni kene majd. De ez csak egy tizedmasodperc volt.
    Amig az en igenyeimnek megfelel teljesen felesleges lecserelni.

    New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

  • bloomberg

    tag

    válasz gabancs #18 üzenetére

    "Röhej, de már akkor nagyítóval mutogatták a kórokozókat, és már akkor "patyolat tiszta lett a konyha. Ehhez képest ma ugyan ezt mutatják. Akkor valaki árulja már el nekem, mi a szarért kellett a tökéletesen tovább fejleszteni."

    Nem vagyok túl öreg (32), de amióta az eszemet tudom (az sincs régóta :D ), azóta összeadnám, hogy hányszor sűrűbb már a nők szempillája az újabb és újabb szempillaspiráloktól, azt már a magyar puli is megirigyelhetné.

    Manapság egyébként új hobbit találtam ki magamnak - a tönkrement szarok megcsinálása.

    Azóta szerelek mosógépet, porszívót, asztali lámpát, autót, villanyt, vizet, wc-t és mindent, ami a lakásban és a környékén megtalálható az életteremben.

    A kihívás miatt....

  • #06658560

    törölt tag

    válasz <Lacy85> #44 üzenetére

    "Érdekes, hogy akár még a 80-as években is simán belefért szinte mindenkinek egy normális 2 hetes nyaralás, lehetett előre jutni, pár év kemény munkával majdnem egy lakás árát félre lehetett tenni."

    Azért átlagemberként ez nagyon nem volt igaz. Egyik sem.

  • <Lacy85>

    addikt

    válasz #06658560 #57 üzenetére

    Ha valakinek volt másodállása, akkor nem volt lehetetlen. Ma viszont sokan azért dolgoznak 2 helyen, hogy egyáltalán megéljenek.

  • <Lacy85>

    addikt

    válasz #06658560 #57 üzenetére

    Nyilván annak a rendszernek is megvolt a hátránya, és az sem volt hosszú távon fenntartható, de erről kb. könyvet lehetne írni :)
    Nem csak én mondom, hanem minden ismerős, rokon, aki mondjuk 40 felett jár. Mindenkinek az a véleménye, hogy egyszerűbb volt az élet. Ez nem feltétlen a kütyük sara, hanem inkább a pénzéhség, és a hatalomvágy, ami mára már undorító méreteket öltött.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz <Lacy85> #60 üzenetére

    és az sem volt hosszú távon fenntartható, de erről kb. könyvet lehetne írni

    A szemünk láttára omlott össze. Négy évtized nem olyan hosszú idő, és kb. addig bírta ez az egész. A Szovjetunió nem önként, és dalolva mondott le a térség ellenőrzéséről, hanem mert az egész modell működésképtelenné vált, méghozzá a Kelet-Európával bővített formációban kb. 35 év alatt. 1982-ben Magyarország IMF hitelt volt kénytelen felvenni, ami kész röhej volt az akkori politikai körülmények közt (a gaz imperialistáktól).

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • Tapsi

    addikt

    válasz <Lacy85> #60 üzenetére

    Az azért fel sem merül, hogy bennük van a hiba, és emiatt nehezebb az életük, ugye? Persze a történelem is kib@szott velük, ugyanis az akkori tudásuk ma nem piacképes javarészt. Erről azonban marhára nem a piacgazdaság tehet, hanem éppen hogy a szocializmus, ugyanis eltorzította az egészet.

  • Shatterstar

    aktív tag

    válasz Tapsi #59 üzenetére

    Ugyan. Ehhez nem kell közgazdásznak lennem,hogy összehasonlítsam az életszínvonalat a múlt és jelen között! Márpedig a tények magukért beszélnek. Szoktam csevegni nálam kétszer idősebb emberekkel és bizony kivétel nélkül szinte mindegyik pozitívan tekint vissza a múlt század végére :)
    Akkor sem volt kolbászból a kerítés,de létezett olyan,hogy jólét! Választhattál hol akarsz elhelyezkedni nem úgy mint most mikor szabály szerűen a munkáltatók előtt kell térden csúszni,hogy egyáltalán szóba álljanak veled...
    Akinek meg van munkája azt kíméletlenül meghajtják, jóformán éhbérért dolgozik és örülhet ha a cég 3 hónapnál tovább megtartja :U
    Ez nem közgazdaság ismeret kérdése többé! A nemzetközi bankárok tudják ezt a legjobban hiszen ők mozgatták mindig is a szálakat. Itt az ő érdekeik dominálnak és ez ellen mi aligha tehetünk valamit :W

    Why are you wearing that stupid man suit?

  • dabadab

    titán

    válasz Shatterstar #63 üzenetére

    Namarmost az van, hogy a tenyek tenyleg magukart beszelnek, a mai atlageletszinvonal joval magasabb, mint a szocializmus alatt volt. Ja, az erosen szubjektiv beszamolok a multrol nem szamitanak tenynek, ahogy az olyan kijelentesek sem, hogy "örülhet ha a cég 3 hónapnál tovább megtartja" (ami eleg nyilvanvaloan nem igaz).

    "Ez nem közgazdaság ismeret kérdése többé! A nemzetközi bankárok tudják ezt a legjobban hiszen ők mozgatták mindig is a szálakat. Itt az ő érdekeik dominálnak és ez ellen mi aligha tehetünk valamit "

    Az az igazsag, hogy ezek a primitiv osszeeskuveselmeletek nagyon rosszul tudjak csak helyettesiteni a valodi ismereteket.

    DRM is theft

  • #06658560

    törölt tag

    válasz <Lacy85> #58 üzenetére

    A) Másodállással sem fért bele simán.
    B) A másodállás az állításodtól olyan messze van, hogy nem lehet lemérni ebben a világegyetemben.

    "Mindenkinek az a véleménye, hogy egyszerűbb volt az élet."

    Igazold az egyszerübb=jobb állításod!

    #63 Shatterstar: "Ugyan. Ehhez nem kell közgazdásznak lennem,hogy összehasonlítsam az életszínvonalat a múlt és jelen között! Márpedig a tények magukért beszélnek. Szoktam csevegni nálam kétszer idősebb emberekkel és bizony kivétel nélkül szinte mindegyik pozitívan tekint vissza a múlt század végére
    Akkor sem volt kolbászból a kerítés,de létezett olyan,hogy jólét! Választhattál hol akarsz elhelyezkedni nem úgy mint most mikor szabály szerűen a munkáltatók előtt kell térden csúszni,hogy egyáltalán szóba álljanak veled...
    Akinek meg van munkája azt kíméletlenül meghajtják, jóformán éhbérért dolgozik és örülhet ha a cég 3 hónapnál tovább megtartja
    Ez nem közgazdaság ismeret kérdése többé! A nemzetközi bankárok tudják ezt a legjobban hiszen ők mozgatták mindig is a szálakat. Itt az ő érdekeik dominálnak és ez ellen mi aligha tehetünk valamit"

    Talán át is kellett volna élned, hogy fogalmad legyen róla. akkor sem választhattál hol akarsz dolgozni, arról sem dönthettél sokáig, hogy mi akarsz lenni, mert mondjuk apád-anyád diplomás volt, ezért mint értelmiségi te már csak melós lehettél, stb. Jólét akkor is volt, pont annyi embernek, mint ma. Nem többnek.
    Ma sem kell térden csúszni munkáért, ha az embernek van valamilyen tudása, szakmája. A kereskedelemben vannak nagyon komoly gondok és az ország egyes részein, de ezek korábban sem voltak túl jól menök. Csak akkor a problémákat elfedte az állam mindenféle hitellel.

    Gondolom a következö az lesz, a nemzetközi bankáork miatt ment csödbe az ország anno.

    [ Szerkesztve ]

  • Shatterstar

    aktív tag

    válasz dabadab #64 üzenetére

    Kinek mit jelent az életszínvonal ugye ;) Ma van választásod és nem csak egyféle fagyit tudsz venni,de ugyanez igaz az összes többi termékre is. Most ennek kéne annyira örülnöm? Mert ha ez a legjobb amit nyújtani tudnak inkább nyírják ki magukat! Hiába elfogult az idősebb korosztály ha egyszer tényleg gördülékenyebben mentek a dolgok anno. Itt jegyezném meg,hogy az a rendszer se volt tökéletes és több sebből vérzett,de az átlag ember mégis tudott egyről a kettőre lépni. Ma csak azért melózol javarészt mert muszáj enned és laknod valahol :((( Előtte maradt annyi pénzed,hogy szórakozni tudj menni és még ki is jöjj a pénzedből hónap végére. Nevelőapám aki most 51 éves keres havi 90-100 HUF között és szégyenszemre nem képes kijönni ebből az összegből. Az anyjától kell kérnie minden hónap végén kölcsön,hogy fizetni tudjon ezt-azt -.-
    Mondanom sem kell 15 éve nem voltak neki se ilyen jellegű problémái!

    [ Szerkesztve ]

    Why are you wearing that stupid man suit?

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Shatterstar #66 üzenetére

    Mondanom sem kell 15 éve nem voltak neki ilyen jellegű problémái!

    15 éve másnak voltak ilyen problémái. Például az én szüleimnek, akiket kiraktak pár éve privatizált állami cégektől.

    Szerk: Egyébként vannak különféle életminőség-mérő számok is a közgazdaságban. Ezek alapján a 2000-es évek első évtizedének közepén (a rendszerváltás utáni legjobb évek ezek) az átlagos életszínvonal kb. megfelel a hetvenes évek közepének. Viszont a jövedelmi különbségek magasabbak, ez is tény.

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • dabadab

    titán

    válasz Shatterstar #66 üzenetére

    "Hiába elfogult az idősebb korosztály ha egyszer tényleg gördülékenyebben mentek a dolgok anno."

    O RLY? Es egeszen konkretan mik azok a "dolgok"? Mert amit en csinalok, azok kozul mindegyik sokkal-sokkal nyogvenyelosebb volt.

    "Mondanom sem kell 15 éve nem voltak neki se ilyen jellegű problémái!"

    Az ugye megvan, hogy a rendszervaltas 23 eve volt?...

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Shatterstar #66 üzenetére

    "Nevelőapám aki most 51 éves keres havi 90-100 HUF között és szégyenszemre nem képes kijönni ebből az összegből. Az anyjától kell kérnie minden hónap végén kölcsön,hogy fizetni tudjon ezt-azt -.-
    Mondanom sem kell 15 éve nem voltak neki se ilyen jellegű problémái!"

    Másnak meg voltak, s nem azért, mert lusta lett volna dolgozni.

  • Shatterstar

    aktív tag

    válasz #06658560 #69 üzenetére

    dabadab,fordfairlane: Azért mert az én családom és a környezetünkben élők életminősége fényévekkel jobb volt a mostaninál, még nem indokolt,hogy cinikus kommentekkel válaszoljatok :) Ahogy azt már az előző hozzászólásomban kiemeltem a régi rendszernek is voltak hiányosságai nem kicsik ráadásul! Ha már mindenáron ki kell ragadni egy részletet a hsz-ból akkor legalább ez a része legyen az. Higgyétek el nem elfogult és nosztalgikus duma az mikor egyre több ember sírja vissza a nyolcvanas éveket és,hogy az milyen fasza is volt. Ez egyrészt ijesztő mert az a világ tényleg minden volt csak szép nem, másrészt ha igaz lenne az állításotok akkor a jelenlegi helyzetnek kifejezetten jónak kellene lennie. De nem! Ez egyre szarabb és szarabb lesz míg 30 éve ha az ember tisztességesen melózott azért járt is valami nem úgy mint most mikor eleve keveset keresel és még az árak is egyre csak emelkednek :U Pluszba még mindenféle kotnyeleskedő törvényt,adót bevezetnek ami tényleg lakhatatlanná teszi ezt az országot...
    Szóval ti akik már 20-30 éve is aktívan tevékenykedtetek miért nem hasonlítjátok össze a két rendszer előnyeit/hátrányait? Mert kurva könnyű ám olyan dolgokkal jönni,hogy "de ma is könnyen el lehet helyezkedni nem kell térden csúszni emiatt" stb dumák! Erre meg én cáfolok rá a saját és a volt munkatársaim tapasztalatával élve :P Sokkal nehezebb ebben a hű de kibaszott nagy "civilizációban" boldogulni mint a csúnya,csúnya átkos rendszerben. Ott legalább volt 1 millió munkahely (még ha azok pénzmosó cégek is voltak,de az meg ki a frászt érdekel ha fizet minden hónap elején :DDD ).

    Why are you wearing that stupid man suit?

  • dabadab

    titán

    válasz Shatterstar #70 üzenetére

    A nemileg vitriolos hangnem annak szolt, hogy egy osszehasonlitasz egy olyan rendszert, aminek csak egy kis szeletet - azt is erosen szubjektiv szuron at - ismered, egy olyan rendszerrel, amit a rendszernek csak kis szeletet - azt is erosen szubjektiv szuron at - ismero emberek nosztagiaval terhelt elbeszelesebol ismersz, aztan az ebbol kijovo eredmenyt tenynek nevezed.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Shatterstar #70 üzenetére

    Azért mert az én családom és a környezetünkben élők életminősége fényévekkel jobb volt a mostaninál, még nem indokolt,hogy cinikus kommentekkel válaszoljatok

    Miért ne reagálhatnék egy családi példára egy családi példával? Tán csak nem azt akarod mondani, hogy a te családod anyagi helyzete reprezentatív, míg az enyém nem az?

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Shatterstar #70 üzenetére

    A mi környezetünkben sok olyan példa van, amelyik pont ellenkezöje annak, amit te állítasz.
    Az árak akkoriban is emelkedtek, s akkor sem keresett midnenki rendesen, bármennyire is jó azt gondolni.
    Tehát mi a cinikus abban, ha egy általad általánosnak kikiáltott állítást megcáfolunk saját tapasztalatainkkal? A cáfolatnak egy is elég, mivel onnantól az állításod nem általános.

    Ha kiemelsz egy mondatot, az egészet tedd, mert úgy van értelme!

    "Ott legalább volt 1 millió munkahely (még ha azok pénzmosó cégek is voltak,de az meg ki a frászt érdekel ha fizet minden hónap elején"

    mondjuk azt, hogy abba ment csödbe az egész, hogy volt egymillió felesleges mukahely, teljesen felesleges termeléssel, hitelekböl fenntartva, amik miatt manapság a te ismeröseid sem kereshetnek normális összegeket.

    Egyébként is eme vita eredeti felvetése a jólét változása volt, ami viszotn tény, a szocializmus alatt a közmüvekkel, szolgáltatásokkal, infrastruktúrával, stb. komoly problémák voltak, márpedig ezek is jólétet meghatározó elemek közé tartoznak.

    Javaslom mivel nem tartozik a tárgyhoz, te is ismerkedj meg az off kapcsoló müködésével.

  • Shatterstar

    aktív tag

    válasz #06658560 #73 üzenetére

    Még mindig azon rugóztok,hogy a régi rendszer mennyi hibát halmozott fel. Mintha nem hangsúlyoztam volna ki ezt elég alaposan! Félreértés ne essék nekem nem célom a letűnt korok ideológiáját reklámozni hanem azt akartam ezzel mondani,hogy még az az istenverte korszak is kedvezőbb volt mint a mai :U
    Nyugodtan lehet jönni nektek is a saját családotok példájával mivel úgy tudom szólásszabadság van tehát ehhez nektek is jogotok van. És egy percig sem állítottam ennek az ellenkezőjét. Azt viszont nem csípem mikor elbeszélünk egymás feje mellett és mindenki csak a saját igazát hajtja. Mert akkor egy vég nélküli flame alakul ki aminek sok értelme nincs. Meggyőzni pedig nem foglak tudni titeket,de amit már egy ideje mondogatok abban azért van valami. A ti állításaitok is sok igazságot tartalmaznak, viszont mindent összevetve ha tetszik ha nem az átlag középosztály élete akkor is biztonságosabb volt mint mostanság! Ebből nem vagyok hajlandó engedni hiába,hogy én csak elbeszélések alapján jutottam erre a következtetésre.
    Egyébként most,hogy "jólét" van Ti meg vagytok elégedve ezzel a rendszerrel? Ez minden tekintetben jobb mint mondjuk a 90-es évek? Azon túl,hogy bejöttek a multik és az EU szépen módszeresen kinyírták az iparunkat és mindezek mellett az államadósság egyre csak növekszik( ami direkt így lett kitalálva...)

    Why are you wearing that stupid man suit?

  • dabadab

    titán

    válasz Shatterstar #74 üzenetére

    "Ez minden tekintetben jobb mint mondjuk a 90-es évek? Azon túl,hogy bejöttek a multik és az EU szépen módszeresen kinyírták az iparunkat és mindezek mellett az államadósság egyre csak növekszik( ami direkt így lett kitalálva...)"

    Ez a bekezdes annyira gyonyoru, hogy kenytelen vagyok igy mindenestul beidezni.
    Van benne alapveto targyi tevedes (az a '90-es evek helyett a '80-as evekrol lenne szo, ugye), van benne targyi tevedesen alapulo EU es multiellenesseg ("módszeresen kinyírták az iparunkat") meg olcso kozgazdasagi osszeeskuveselmelet ("ami direkt így lett kitalálva...") es persze ott van az ervelestechnikai hiba is (miszerint a "jobb" azt jelenti, hogy "minden tekintetben jobb"). Szoval alapvetoen nem a regi rendszer hibain rugozunk, hanem azon, hogy se azt nem ismered igazan, se ezt.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Shatterstar #74 üzenetére

    Most javasloljak neked továbbképzést szövegértelmezésböl? :U

    "Egyébként most,hogy "jólét" van Ti meg vagytok elégedve ezzel a rendszerrel? Ez minden tekintetben jobb mint mondjuk a 90-es évek?"

    Annak, hogy elégedett vagoyk-e egy mostani rendszerrel mi köze van ahhoz, hogy a jólét mint méröszám magasabb most, mint volt huszonöt éve?
    A kilencvenes évek most hogy kerül ide? Egyébként a kilencvenes éveknél mindenképp jobb a mostani helyzet.

    "A ti állításaitok is sok igazságot tartalmaznak, viszont mindent összevetve ha tetszik ha nem az átlag középosztály élete akkor is biztonságosabb volt mint mostanság! "

    Mi az átlag középosztály? Milyen értelemben tekinted biztonságosabbnak? miböl meríted eme kijelentésed valóságalapját? És mi köze a biztonságnak a jóléthez?

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Shatterstar #74 üzenetére

    Ez minden tekintetben jobb mint mondjuk a 90-es évek?

    Tényleg a rendszerváltás utáni évtizedet akarod kihozni jobbnak, amikor milliós nagyságrendben szűntek meg munkahelyek? '75-77 volt a kádár korszak csúcsa, azzal szoktak példálózni.

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • Shatterstar

    aktív tag

    válasz dabadab #75 üzenetére

    "Van benne alapveto targyi tevedes (az a '90-es evek helyett a '80-as evekrol lenne szo, ugye),

    Szinte 100%-ig biztos voltam abban,hogy ezt a bekezdésemet félre fogjátok értelmezni. Bocsánat,hogy nem szájbarágósan írok,de a kilencvenes éveket mint példa hoztam fel, és nem úgy értettem,hogy akkor volt a rendszerváltás ésatöbbi :DDD
    Különben számomra roppant furcsán közelítitek meg a helyzetet mert nem igaz,hogy nem látjátok át a mai világ problémáit. Folyton lehurrogtok mikor más emberek véleményeivel érvelek, pedig akikkel eddig szóba elegyedtem azok se voltak a régi világ fanatikusai pusztán egyszerű emberek akik tudtak boldogulni az életben! Nem kell ezt bonyolítani és beleszőni a közgazdaságot,politikát stb-t. A munkahelyek jóformán biztos lábakon álltak és az ember választhatott hová megy dolgozni. A szakmával és végzettséggel rendelkező emberek el tudtak helyezkedni azon a területen amit kitanultak. Pl ma egy cipő felsőrész készítő sehol sem tudna érvényesülni maximum valami gyárban vagy egyéb helyen. A ruhaipar is döglődik hála a kínai boltoknak és még sorolhatnám tovább egy örökkévalóságig :U
    Sose volt fényes a helyzet,de ennél a mostani bizonytalanságnál klasszisokkal jobb lehetett a rendszerváltás utáni időszak. Akkoriban egy friss pályakezdő tudott magával mit kezdeni nem úgy mint ma,hogy tanfolyamokat kénytelen elvégezni,hogy pénzhez jusson. Az is milyen korrekt elgondolás miszerint a 25 évnél idősebb emberekre nincs támogatás,de az ötven évnél idősebbek jóval könnyebben el tudnak helyezkedni és még kirúgni se fogják őket mert először a fiatalokat küldik el, mondván ez még ifjú titán még könnyen talál magának állást :W :W :W
    Ezeket nem kitaláltam sajnos tényleg így fest a helyzet! Éljenek a multik amik munkahelyeket teremtenek és amik kényük kedvük szerint dobálhatják a munkásokat ^^
    Tavaly ha minden igaz a sárvári flextronics valami 700 embert küldött el a cégtől!!! Dolgoztam ott egy darabig még pár éve is volt szerencsém beszélni olyan dolgozókkal is akik 15 éve ott nyomják és mindegyik azt mondta anno sokkal nagyobb biztonságban volt az állásuk mint manapság.: Ennyit erről. A fizetések módszeres csökkentését már meg sem említem :((

    Why are you wearing that stupid man suit?

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Shatterstar #78 üzenetére

    Különben számomra roppant furcsán közelítitek meg a helyzetet mert nem igaz,hogy nem látjátok át a mai világ problémáit.

    Roppant vicces, hogy ezek után mi nem látjuk át a helyzetet. Ellentétben veled, aki azt sem tudja, melyik évtizedben mi volt.

    x gon' give it to ya

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Shatterstar #78 üzenetére

    " A munkahelyek jóformán biztos lábakon álltak és az ember választhatott hová megy dolgozni."

    Nem, oda mehetett dolgozni az ember, ahova engedték a pártból.

    "ma egy cipő felsőrész készítő sehol sem tudna érvényesülni maximum valami gyárban vagy egyéb helyen"

    Mert akkor hol érvényesült? A Parlamentben, vagy a piacon? Ma több egyéni igényekre dolgozó cipész van, mint korábban volt. Aki akarja, igényli, megfizeti.

    "Sose volt fényes a helyzet,de ennél a mostani bizonytalanságnál klasszisokkal jobb lehetett a rendszerváltás utáni időszak."

    Mondd, mit szívsz? A rendszerváltás után volt a étezö legbizonytalanabb a helyzet, hónapokig, fél évekig fizetés nélkül, nem tudva, holnap lesz-e cég, be kell-e menni, ki a tulaj, mit kell csinálni, amit termelnek hova kell eladni, stb. Akkor épült le nullára az Ikarusz, a Ganz, EVIG, a feldolgozóipar kompletten, a nehézipar, bányászat majdnem teljesen. Akkor volt, hogy az Ikarusz a beszállítóinak, egyes alkalmazottainak busz alvázakkal fizetett, mert mással nem tudott.(Nyolcvanas évek vége, kilencvenesek eleje). Ehhez képest ma kiszámítható minden, igaz, hogy nincs munkahely elég, de az relatíve stabilan álló helyzet.

    "Az is milyen korrekt elgondolás miszerint a 25 évnél idősebb emberekre nincs támogatás,de az ötven évnél idősebbek jóval könnyebben el tudnak helyezkedni és még kirúgni se fogják őket mert először a fiatalokat küldik el, mondván ez még ifjú titán még könnyen talál magának állást"
    Alapvetöen nem hülyeség a fiatalok elhelyezkedését támogatni, mert másképp nem lesz pályakezdöként tapasztalata, a nélkül meg nem akarják alkalmazni. Ismerösi környezetemben pedig mostanság rúgtak ki két ötven felettit, többek között olyan indokkal, hogy fiatalabbra van szükség. eltérö szakterületeken.

    "Különben számomra roppant furcsán közelítitek meg a helyzetet mert nem igaz,hogy nem látjátok át a mai világ problémáit."

    Átlátjuk mi, csak te nem látod át sem az elmúlt világot, sem a mait.

  • Shatterstar

    aktív tag

    válasz #06658560 #80 üzenetére

    "Nem, oda mehetett dolgozni az ember, ahova engedték a pártból."

    Csuhajja! A szüleim akik 62'-es születésűek, nekik miért nem a párt szabta meg hová mehetnek dolgozni? Anyám először a ruhaiparban kezdett el dolgozni, majd később az ausztriai határon lett pénzváltó. Apám a rendszerváltás előtt kerámikusként dolgozott mi több saját kerámia vállalkozása volt. 89 után elment egy gyárba dolgozni ahol egészen 2010-ig nyomta és ki lehet találni miért küldték el :DDD

    "Mert akkor hol érvényesült? A Parlamentben, vagy a piacon? Ma több egyéni igényekre dolgozó cipész van, mint korábban volt. Aki akarja, igényli, megfizeti."

    Pontosan! Aki akarja...annak nyilván a bőre alatt is pénz van mert egy cipő készítése nem olcsó dolog. Apropó ma ez már nem divat mert az emberek többsége,de még a gazdagok is, inkább a multiknál vásárolnak maguknak lábbelit mint sem cipészhez menjen. De ez nem lényeg mert én konkrétan a cipőfelsőrész készítőkről beszéltem akik ha fegyvert fognak a fejükhöz se tudnának ma mit kezdeni ezzel a szakmával mert már régóta halott! Van helyette Nike,Adidas,Puma, és természetesen a óccó kicisájga :C

    "Mondd, mit szívsz? A rendszerváltás után volt a étezö legbizonytalanabb a helyzet, hónapokig, fél évekig fizetés nélkül, nem tudva, holnap lesz-e cég, be kell-e menni, ki a tulaj, mit kell csinálni, amit termelnek hova kell eladni, stb. Akkor épült le nullára az Ikarusz, a Ganz, EVIG, a feldolgozóipar kompletten, a nehézipar, bányászat majdnem teljesen. Akkor volt, hogy az Ikarusz a beszállítóinak, egyes alkalmazottainak busz alvázakkal fizetett, mert mással nem tudott.(Nyolcvanas évek vége, kilencvenesek eleje). Ehhez képest ma kiszámítható minden, igaz, hogy nincs munkahely elég, de az relatíve stabilan álló helyzet"

    Itt nem az a kérdés,hogy én mit szívok hanem Te hol élsz? Azt sajnos a vitánk elején nem említettem - holott fontos lett volna - én vas megyei vagyok és a környezetemben élők is többnyire azok. Itt 20 éve semmi,de tényleg szinte semmi komoly probléma nem volt még akkor sem ha valakit kirúgtak mert rögtön talált magának más munkahelyet. Azzal tisztában vagyok,hogy az ország keleti részén már jóval nehezebb volt egy ember élete,de ha összehasonlítjuk a Tiszántúl 15-20 évvel ezelőtti színvonalát a maival szerintem minden esetben a jelen kor maradna alul.

    "Alapvetöen nem hülyeség a fiatalok elhelyezkedését támogatni, mert másképp nem lesz pályakezdöként tapasztalata, a nélkül meg nem akarják alkalmazni. Ismerösi környezetemben pedig mostanság rúgtak ki két ötven felettit, többek között olyan indokkal, hogy fiatalabbra van szükség. eltérö szakterületeken."

    Itt is érvényes jóformán az amit feljebb írtam miszerint nem mindegy az ország melyik szegletében élsz. Ami azért is fura mert a törvény az mindenhol törvény és kelet Mo. is az országhoz tartozik szóval számomra ez egy talány! Mindenesetre anyám mondta nekem még nemrég,hogy a 25 éven aluliakra van csak támogatás aki ezt betöltötte az magyarán szólva baszhatja. Ez a támogatás állítólag az 50 felüliekre is igaz csak ott annyi eltéréssel,hogy őket már támogatja az állam mert védett korba léptek.
    A fiatalok elhelyezkedését támogatni kéne,de itt ez nem létezik csak papíron :( Ez a tapasztalat dolog is vicces mert volt egy munkatársam aki diplomás végzettségű volt pluszba még rendelkezett C kategóriájú jogsival és mellettem dolgozott 3 műszakban havi 60 ezerért...
    Őt se vették fel mondván nincs gyakorlata :DDD Hát így,hogy szerezzen ha nem adják meg neki az esélyt.
    Az én ismeretségi körömben meg az történik épp,hogy haverom kishúgát aki olyan 21-22 éves azért rúgtak ki egy gyárból mert ők könnyebben jutnak munkához mint az 50 felettiek :U Érdekes eltérések ezek pedig még mindig egy országról beszélünk és mégis!
    Itt a nyugati régióban egyébként jó volt a helyzet egészen úgy 2011-ig mikor történtek a sorozatos leépítések és a munkáltatók genyózásai. Jelenleg már itt sem biztos semmi.

    Why are you wearing that stupid man suit?

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Shatterstar #81 üzenetére

    "Csuhajja! A szüleim akik 62'-es születésűek, nekik miért nem a párt szabta meg hová mehetnek dolgozni? Anyám először a ruhaiparban kezdett el dolgozni, majd később az ausztriai határon lett pénzváltó. Apám a rendszerváltás előtt kerámikusként dolgozott mi több saját kerámia vállalkozása volt. 89 után elment egy gyárba dolgozni ahol egészen 2010-ig nyomta és ki lehet találni miért küldték el "

    Akkor szüleid szerncsések voltak, hogy a párt nem szólt bele az ö életükbe, rengeteg embernek megtette. Színészeket pateroltak le Bp-röl a világ végére, mérnököket tanyára földmüvelni, a TSZ-ben munkát sem adva, stb. Mondom, hogy meg kéne ismerned mi is volt az a szocializmus. vállakozni sem lehetett nagyon sokáig, csak valamimortól a kilencvenes évek közepétöl.

    "Pontosan! Aki akarja...annak nyilván a bőre alatt is pénz van mert egy cipő készítése nem olcsó dolog. Apropó ma ez már nem divat mert az emberek többsége,de még a gazdagok is, inkább a multiknál vásárolnak maguknak lábbelit mint sem cipészhez menjen."

    Egyrészt, most akkor mi is a baj a cipöfelsörész-készítökkel és lehetöségeikkel, másrészt a rendszer a hibás, mert megváltoznak az emberek igényei?

    "Itt a nyugati régióban egyébként jó volt a helyzet egészen úgy 2011-ig mikor történtek a sorozatos leépítések és a munkáltatók genyózásai. Jelenleg már itt sem biztos semmi."

    Ahonnan a példáim származnak a kirúgásra azok Dunántúlon vannak, egyébként látom a Budapesten történt változásokat és a Kelet-Magyarországon bekövetkezett átalakulásokat is. Nem inkubátorból ismertem meg az országot. Örülj neki, hogy eddig jó viszonyok voltak felétek, mert bizony más tájakon mostanra már lezajlott annak a durvább változata, amit ti éltek meg.

    "Ez a tapasztalat dolog is vicces mert volt egy munkatársam aki diplomás végzettségű volt pluszba még rendelkezett C kategóriájú jogsival és mellettem dolgozott 3 műszakban havi 60 ezerért..."

    Nem mindegy milyen diploma, milyen munkakör.

    "Mindenesetre anyám mondta nekem még nemrég,hogy a 25 éven aluliakra van csak támogatás aki ezt betöltötte az magyarán szólva baszhatja. Ez a támogatás állítólag az 50 felüliekre is igaz csak ott annyi eltéréssel,hogy őket már támogatja az állam mert védett korba léptek."

    Jereváni rádió?

  • gabancs

    addikt

    Atya világ! Ezt tanuljátok történelemből? Ez nem csak nem igaz így általánosítva, de még nevetséges is.
    A PÁRT maximum a saját embereit tologatta, nem foglalkozott a névtelen, arctalan tömeggel.
    Engem sose terelgettek a párt emberei, pedig nem akárhol dolgoztam a pártban. A honvédségnél voltam civil alkalmazott. Azon túl, hogy hivatásos katonák voltak a vezetők, az ég világon senkit nem baszogattak, ha nem tett olyat, amiért kellett volna.
    Azt nem állítom, hogy az idősebbeket régebben (60-70-es években) nem invitálták a pártba, mert ilyen volt, ez tény. De minket fiatalokat nem.

  • Shatterstar

    aktív tag

    válasz #06658560 #82 üzenetére

    "Akkor szüleid szerncsések voltak, hogy a párt nem szólt bele az ö életükbe, rengeteg embernek megtette. Színészeket pateroltak le Bp-röl a világ végére, mérnököket tanyára földmüvelni, a TSZ-ben munkát sem adva, stb. Mondom, hogy meg kéne ismerned mi is volt az a szocializmus. vállakozni sem lehetett nagyon sokáig, csak valamimortól a kilencvenes évek közepétöl."

    Öö ezt most nem teljesen értem. Arról tudok,hogy az 2.világháború után itt kurva világ volt és nemeseket fosztottak meg a rangjuktól,vagyonaiktól és az úri népet száműzték az alföldre,de a szüleim más korosztályba tartoztak! Ők 20 évesen gyakorlatilag szabad emberek voltak és oda mehettek dolgozni ahová akartak. Apám meg pont addig tudott vállalkozni míg be nem jött a rendszerváltás. Addig érte meg utána ha jól tudom már egyéb adókat kellett volna neki fizetnie (most pontosan nem tudom mit,de elég nagy bevétel kiesést okozott volna számára) ami miatt hagyta az egészet veszni. A fater nagyapja viszont echte kulák volt akit aztán rendesen meg is kínoztak amiért nem akart megválni a vagyonától. De érdekes dolgok ezek mert őt pl nem vitték Recskre vagy más hasonló helyekre. Cserébe az egész családját meghurcolták nap mint nap a falubéliek...

    "Egyrészt, most akkor mi is a baj a cipöfelsörész-készítökkel és lehetöségeikkel, másrészt a rendszer a hibás, mert megváltoznak az emberek igényei?"

    Az a gáz,hogy ma már nincs lehetőségük hála a multiknak ráadásul ehhez jön még az emberek igénytelensége szintén hála a mindent bekebelező multiknak. Ha azok nincsenek ma is léteznének még úri szabók vagy cipészmesterek. Én értem,hogy változik a világ csak azzal nem értek egyet,hogy ami jól működik azt miért kell megváltoztatni? Ezerszer többet ér egy cipész által készített cipő mint a szaros Nike és társaik. Ja,hogy az a menő...hát bocs :U

    "Ahonnan a példáim származnak a kirúgásra azok Dunántúlon vannak, egyébként látom a Budapesten történt változásokat és a Kelet-Magyarországon bekövetkezett átalakulásokat is. Nem inkubátorból ismertem meg az országot. Örülj neki, hogy eddig jó viszonyok voltak felétek, mert bizony más tájakon mostanra már lezajlott annak a durvább változata, amit ti éltek meg."

    Mostanra már minket is elért ez a hullám és remegve gondolok bele abba mi lesz itt 3 éven belül O_o

    "Nem mindegy milyen diploma, milyen munkakör."

    Földrajz,tesi szakos tanár pluszba ugye C-s jogsival. De kérdem én,ha csak a jogsit nézzük mi kivetnivalót találunk abban? Régen úgy mentek a dolgok ha valaki rendelkezett bizonyítvánnyal nem kérdezősködtek hanem felvették. Most meg arra hivatkoznak,hogy nincs tapasztalata. Ez kész röhej :DDD

    Why are you wearing that stupid man suit?

  • #06658560

    törölt tag

    válasz gabancs #83 üzenetére

    Még a nyolcvanas években is megvolt az ellenörzés. Maximum nem kötötték az orrára a delikvensnek, hogy maga miért nem dolgozik ott. korábban a képébe vágták.

    #84 Shatterstar:
    "Öö ezt most nem teljesen értem. Arról tudok,hogy az 2.világháború után itt kurva világ volt és nemeseket fosztottak meg a rangjuktól,vagyonaiktól és az úri népet száműzték az alföldre,de a szüleim más korosztályba tartoztak! Ők 20 évesen gyakorlatilag szabad emberek voltak és oda mehettek dolgozni ahová akartak. Apám meg pont addig tudott vállalkozni míg be nem jött a rendszerváltás. Addig érte meg utána ha jól tudom már egyéb adókat kellett volna neki fizetnie (most pontosan nem tudom mit,de elég nagy bevétel kiesést okozott volna számára) ami miatt hagyta az egészet veszni. A fater nagyapja viszont echte kulák volt akit aztán rendesen meg is kínoztak amiért nem akart megválni a vagyonától. De érdekes dolgok ezek mert őt pl nem vitték Recskre vagy más hasonló helyekre. Cserébe az egész családját meghurcolták nap mint nap a falubéliek..."

    Nem csak nemeseket, nem csak a második vh. után. Nagyon sokáig mentek a kitelepítések, pl. Nagy Imre is megszüntette öket mikor hatalmon volt. Vállakozni, TMK-zni is csak a nyolcvanas években lehetett elkezdeni, elötte sehol nem volt rá lehetöség.

    "Az a gáz,hogy ma már nincs lehetőségük hála a multiknak ráadásul ehhez jön még az emberek igénytelensége szintén hála a mindent bekebelező multiknak. Ha azok nincsenek ma is léteznének még úri szabók vagy cipészmesterek. Én értem,hogy változik a világ csak azzal nem értek egyet,hogy ami jól működik azt miért kell megváltoztatni? Ezerszer többet ér egy cipész által készített cipő mint a szaros Nike és társaik. Ja,hogy az a menő...hát bocs "

    Szerinted mit tehetnének a multik a cipészek ellen, ha lenne rájuk igény? Semmit. Nem igényllik az emberek az egyedi gyártású cipöt, mert sokáig tart elkészíteni, drága, körülményes, s semmi nem garantálja, hogy tartósabb. Sok területre nem is praktikus, illetve van jobb termék nála. Te személy szerint mennyi cipöt szereztél be cipésztöl?

    "Földrajz,tesi szakos tanár pluszba ugye C-s jogsival. De kérdem én,ha csak a jogsit nézzük mi kivetnivalót találunk abban? Régen úgy mentek a dolgok ha valaki rendelkezett bizonyítvánnyal nem kérdezősködtek hanem felvették. Most meg arra hivatkoznak,hogy nincs tapasztalata. Ez kész röhej "

    Ja, tanári diplomához kell is a C-s jogsi. Meg úgy egyáltalán, milyen területen akarna dolgozni? Régen sem vették fel vegyésznek a hegedümüvészt, vagyis marhaságot nem kell terjeszteni.

    [ Szerkesztve ]

  • Shatterstar

    aktív tag

    válasz <Lacy85> #87 üzenetére

    Ezt magyaráztam én is nekik,de csak nem akarták megérteni. Részemről vége az off parádénak ;)

    Why are you wearing that stupid man suit?

  • gusthy

    veterán

    válasz #06658560 #65 üzenetére

    Konkrétan nem választhattál sok esetben, hanem küldtek. A tervgazdaság már csak ilyen volt.

Új hozzászólás Aktív témák