Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Blasku

    tag

    válasz dabadab #11 üzenetére

    Elírtam :). Solariára gondoltam, az az amiről Asimov írt.

    http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=blasku

  • UnA

    Korrektor

    válasz dabadab #42 üzenetére

    Ebben igazad van, csak nehezen szakadnak el a cikk fellengzős kijelentéseitől.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz dabadab #42 üzenetére

    Én megértem az emberek félelmét, annak ellenére, hogy tudom/hiszem, hogy hosszú távon ez pozitív. Azonban nem egyik napról a másikra fog megtörténni. Kezdeti időszakban az várható, hogy megnő a munkanélküliség és ez sok ember számára évekig tartó pénztelenséget fog jelenteni. Az ipari forradalom idején is volt egy hosszú időszak, amíg tömeges munkanélküliség volt, ami hosszú távon megszűnt és életszínvonal növekedést hozott, de az átmeneti időszak nagyon sok embernek a nyomort jelentette.

  • Alchemist

    addikt

    válasz dabadab #42 üzenetére

    azzal foglalkoznék, ami tényleg foglalkoztat

    Jogos... de lenne rá kereslet? meg is lenne fizetve?
    A legtöbb embernek itt vannak kérdőjelei...

    Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

  • Sir Ny

    senior tag

    válasz dabadab #39 üzenetére

    "Ez egyrészt igaz, másrészt semmi köze a témához, ugyanis a számítógép egészen egyszerűen azért gyorsabb, mert az pont erre van kitalálva"

    Szvsz a másik irány hangsúlyosabb: az emberi agy azért gyorsabb, mert pont arra van kitalálva (képfelismerés, emlékek keresése), illetve, mert sokkal nagyobb hibaaránnyal dolgozik.

    -

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz dabadab #42 üzenetére

    Az ipari forradalom idején, majd a sorozatgyártás, a szalagmunka bevezetése során is csökkent a munkahelyek száma. A robotizálás során is egyre több munkahely szűnik meg, miközben nő a föld lakossága. Igen, keletkezik is új munkahely, de kb. 10 megszűntre jut 1 új. Az alulképzett kétkezi munkásnak mondhatod, hogy legalább lesz ideje a fontos dolgokkal foglalkoznia...Merthogy azok az állások szűnnek majd, meg, nem a vezetőé vagy a mérnöké, sőt még nem is a technikusé.

    Szerencsére még jelenleg nem tűnik úgy hogy valami robotizálási boom kezdetén lennék, szóval nincs pánik és jobb is ha szép lassan megy végbe, mert akkor valamennyire önszabályozó lesz. Ha pl. megszűnik a munkahelyek fél százaléka, valószínűleg a fogyasztás is csökken majd hasonlóan. Aztán eljut az egész oda, ahol rájönnek majd a gyártók, hogy tök jó hatékonyan és olcsón termelni, csak a sok munkanélküli nem épp jó vásárló. A technológia hamarosan ott lesz, hogy robotokkal összerakható lesz bármi egy gyárban szinte minimális emberi beavatkozással, de akkor nem lesz kinek eladni. Az én gyáramban is robotok, gépek, automaták dolgoznak, a másikban is, a harmadikban is...az emberek meg otthon ülnek állás és pénz nélkül.

    Persze egy nem pénzre épülő társadalomban ez is működhet, de arra jelenleg nulla az esély, hiszen minden abba az irányba megy, amerre a pénzemberek, a felső tízezer, vagy inkább felső ezer (száz?) tereli. A pénz mozgat mindent. A robotizálás is azért van, mert úgy olcsóbb, hatékonyabb termelni, vagyis nő a profit.

    Ha túl gyorsan haladnánk a robotizálás terén az biztos, hogy nagy társadalmi feszültséget okozna. Szétverne a tömeg néhány gyárat, mire leesne a gyár tulajdonosoknak, hogy ez így nem "eladható".

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • UnA

    Korrektor

    válasz dabadab #136 üzenetére

    Ez tényleg így van, csak van egy kellemetlen része a történetnek: egy ilyen berendezkedéshez nem állnak rendelkezésre a szükséges erőforrások.

  • #82729984

    törölt tag

    válasz dabadab #136 üzenetére

    "Most azért van az, hogy dolgozunk és nem mindannyian a strandon heverészünk koktélt szürcsölve, mert ha mindenki ott heverészne, akkor nem lenne, aki koktélt csináljon."

    Ezt te sem gondolod komolyan. Jelenleg a világon az egyik legnagyobb probléma a munkanélküliség, következésképp ha már munkát sem tudunk adni az embereknek akkor annyira nagy a jólét hogy mindenki koktélozhatna a tengerparton.

    Nem, a fő ok az az hogy a jövedelmek (javak) nincsenek elosztva, hanem koncentrálva vannak. Valakinek dollár milliárdjai vannak és már a 26. jachtot meg sportautót veszi, más meg a hid alatt kuporog. És még a 27. jacht után sem érzi úgy hogy adni kéne a többieknek is hogy mondjuk mindenki ihasson egy koktélt a tengerparton. A robotizált jövőben ez méginkább igy lesz, lesznek piszkosul gazdag emberek, meg nagyon sok, mélyszegény emberek.

  • azbest

    félisten

    válasz dabadab #136 üzenetére

    Vannak kollégák, akiket úgy kell szabadságra kergetni, de akkor is látom, hogy online a munkával foglalkoznak, beszélgetnek róla, hozzányúlnak a forráshoz. Van aki akkor is dolgozik, ha nem fizetnek érte. Én inkább külön munkákat vállaltam, amivel a tudásom és a pénztárcám is gyarapodhat.

    (#138) dabadab
    az évek során megtanultam, hogy rövid és egyszerű módon kell kifejezni a dolgokat. Ha oldalakat írok róla, akkor azt nem olvassák... vagy ha mégis, akkor nem értik meg. Rablógazdálkodás az ami folyik, majd más baja lesz, hogy oldja meg az emiatt felmerülő későbbi problémákat.

    (#140) Porthoszx
    naja, a munkakerülők mellett legalább akkora probléma, hogy aki dolgozna az sem mindig tud. Persze lehet mondani, hogy aki akar, az valami alja munkát elvállalhatna, de pont azokat gépesítik. Egy csomó munkahelyet biztosít nyugatabbra az, hogy az emberek költekeznek nem létszükség jellegű dolgokra. A szolgáltatóipar rengeteg embert fel tudna szívni, ha lenne fizető kereslet rá. Kereslet valószínűleg lenne rá, ha pénz is lenne rá.

    Nem mindegy, hogy azért dolgozok, hogy éljek vagy azért élek, hogy dolgozzak. Nálunk sokan azért élnek, hogy dolgozzanak, mert a jövedelmükből még a létfenntartást is nehéz fedezni. Ezzel szemben nyugatra szakadt ismerőseim azért dolgoznak, hogy éljenek. Van aki minden évben új kocsit vesz és azzal jár el a túrái helyszínére. De itthon is van aki megteheti, hogy pár hetente külföldi túrákra, síelésre, kirándulásokra menjen.

    (#143) dabadab
    érdekes egyébként látni, hogy a szélességi körök szerint hogyan változik a jólét. A sarkkör felé haladva például azért is lehet sokkal összetartóbb a társadalom, mert aki kiesik belőle, az szó szerint meghal télen.

    [ Szerkesztve ]

  • #82729984

    törölt tag

    válasz dabadab #143 üzenetére

    " Magyarorgász nem volt Ausztria gyarmata"

    Nem hát, ausztria a magyar király vazullusa volt és ide fizették az osztrák adót nem?...

    "és ha megnézed az 1848-as 12 pontot, az sem pont egy gyarmati ország követeléslistája."

    Felelős ministeriumot Buda-Pesten.
    Évenkinti országgyülést Pesten.
    A’ katonaság esküdjék meg az alkotmányra, magyar katonáinkat ne vigyék külföldre, a’ külföldieket vigyék el tőlünk.

    akkor ez mi? soroljam még?

    "Akkor nem csak a XX. századi magyar történelemmel nem vagy tisztában, hanem úgy általában a történelemmel sem"

    A fentiek fényében ez több mint vicces...

    És nem mondtam hogy minden egyes nyugati ország a gyarmatbirodalom miatt lett gazdag, olyanok is bejátszottak mint a mérhetetlen olajvagyon (norvégia) vagy mint pl. hogy az usa újjáépítette az országot (németország).

  • #65755648

    törölt tag

    válasz dabadab #143 üzenetére

    Úristen, Te olvasod amit írsz?!

    Csak ha már a 12 pontot említettem, íme azok, melyek Téged cáfolnak (mivel a hűbérúri és gyarmati viszony eltörlését jelentik, vagy összefüggnek vele):
    Kivánjuk a’ sajtó szabadságát, censura eltörlését.
    Felelős ministeriumot Buda-Pesten.
    Évenkinti országgyülést Pesten.
    Törvény előtti egyenlőséget polgári és vallási tekintetben.
    Közös teherviselés.
    Urbéri viszonyok megszüntetése.
    Esküdtszék, képviselet egyenlőség alapján.
    Nemzeti Bank.
    Unio.

    A gazdag Nyugatnak pedig most is gyarmatai vagyunk, csak most még mi könyörgünk nekik, hogy hadd lehessünk azok és hozzánk telepítsék a gyáraikat és ne egy másik gyarmatnak aki még nálunk is olcsóbban szolgál nekik. Mint kurva a stricijének.

    Ami az általad felsorolt országokat illeti: Norvégia az olajból gazdagodott meg, Németo. gyarmata K-Európa, Olaszo. gazdasága a béka segge alatt (bár régen övék volt Kelet-Afrika, akkor jól is ment nekik...). A svédek és finnek már csak az utóbbi pár évtizedben jöttek fel, a modernkori kizsákmányolás, a multik révén (IKEA, Nokia stb.).

    Az iparunkat pedig igenis legyalulták, majd jórészt nyugati tőkén (de sokszor magyar állami pénzeken), és így immár nyugati tulajdonban, nyugaton lefölözött haszonnal vásárolták föl és építették újjá. Mi pedig még ezt is meg kell köszönjük nekik... ki van ez találva kérem. Modernkori rabszolgaság.

    (#147) Porthoszx: megelőztél.

    [ Szerkesztve ]

  • #65755648

    törölt tag

    válasz dabadab #152 üzenetére

    "Ráadásul elég sok arról szól, hogy a magyar nemesség előjogait korlátozzák"

    Így van. Két fajta kizsákmányolás ellen is fellépés volt a forradalom, az osztrák-magyar és nemesi-jobbágyi kizsákmányolás ellen is. A javak igazságtalanul és egyenlőtlenül egy-egy réteg és népcsoport kezében való összegyűlése ellen tiltakoztak.

    Mindkét említett kizsákmányolási típus él ma is, csak ma sokkal kifinomultabban, burkoltabban űzik. A mai "nemesi kaszt"-ról azt hitették el, hogy oda bárki bekerülhet, akár Te is, pedig kb annyi esélyed van valójában, mint nyerni a lottón. Az országok közti pénzelszívást pedig kegyes adománynak, "munkahelyteremtésnek" láttatják, így ma nem lázadozik a nép ugyanazért, amiért 150 éve fegyvert fogott. Pedig hihetetlen, de a javak eloszlása ma még egyenlőtlenebb mint akkor!

    Egyébként minden autonómia lényege is éppen ez, Erdély is azért akar függetlenedni, mert Bukarest elszipolyozza a pénzt és sokkal kevesebbet ad vissza (még kevesebbet mint a román lakosságú megyéknek).

    Nem kell közgazdásznak lenni hogy észrevedd mi folyik és folyt itt. Elég csak nyitott szemmel járni a világban. De látom ez nem megy.

  • #65755648

    törölt tag

    válasz dabadab #154 üzenetére

    Nem az enyém volt az eredeti állítás a gyarmati mivoltról, nem is azt akartam igazolni, különben is megtette azt a kolléga akié az állítás volt bőséges bizonyítékkal, amire persze nem reagálsz.
    Én a régi és modernkori igazságtalan pénzelszívásról, gazdasági egyenlőtlenségről írtam és érveltem, talán ha vennéd a fáradtságot és visszaolvasnál megértenéd.

    A másik állításom igazságtartalmáról pedig:

    "You would expect that the world of the Qing dynasty, Tsar Nicholas I and the British East India Company would be more unequal than today’s. Yet in China, Thailand, Germany and Egypt, income inequality was about the same in 2000 as it had been in 1820. Brazil and Mexico are even more unequal than they were at the time of Simón Bolívar. Only in a few rich nations—such as France and Japan—do you find the expected long-term decline in income inequality."

    Bár nem konkrétan Mo-i adatok, a trend jól látható. 1820 és 2000 közt a gazdasági egyenlőtlenség egyforma volt, 2000 óta pedig tudjuk hogy mindenhol tovább nőtt.
    Itt is böngészgethetsz a témában: Wiki

    Úgyhogy hajrá, csak próbáld bizonyítani, hogy nem volt igazam.

  • Vladi

    nagyúr

    válasz dabadab #39 üzenetére

    Én nekem itt több dolog is szemet szúr:
    - miért is kellene pontosan modellezni. Jó rendben, azt értem, hogy a megismerés egyik módja, de elég költséges. Olcsóbb hullákat cincálni.
    - Ha viszont azért akarják modellezni, hogy legyen egy emberi tudattal rendelkező nem ember.... mi a csöcsnek? Van már 7 milliárd, nem elég? :U

    Egyébként durva amit írsz. Ezek alapján az mi az agyhoz képest összességében fasorba sincs. Nekem az a meglátásom, hogy nem ezen kéne rugózni. Valós problémákat megoldani kellene. (lásd fentebb.)

    A szimulációnak én nagy hátrányát ott látom, hogy a jelenlegi hardverek fixek. az agy meg nem. egy cpu nem képes önmagát módosítani fizikailag a célfeladat megoldásának érdekében. Míg az agy lényegében igen. Gyakorlással tanulással az agy, s tágabb értelemben az emberi test és még tágabban az ember maga is változik.

    például: fogok egy p3-as proccot és elkezdek 1080p-s videót lejátszani. Soha nem lesz a folyamat gyorsabb. Az agy esetében pedig fogok egy feladatot, megoldtaom egy pofával 100x, s leírom görbékkel, hogy mennyit gyorsult. Sőt, még a testi változást is tudom mérni. :K

    (#40) bambano:

    Jó a hasonlat, tetszik. Amit hozzátennék az itt van fent.

    (#41) Tigerclaw:

    analóg. Olyasmi. Inkább biológiai. Én tudok csinálni biológiai számítógépet, ami reményim szerint egy napon engem is meghalad. ;)

    (#44) consono:

    1. nem leszünk ott
    2. tök felesleges oda eljutni, már ott vagyunk
    3. nem is jó irányba megyünk.
    4. :P

    (#49) consono:

    Alapjövedelem. Írtam erről a blogomban, ottse nagyon érdekelt senkit. :D
    És ha a parasztja teszem azt.... ffff.... dolgozni akarna? :DDD

    (#61) Tigerclaw:

    A kérdésem az, hogy ami most zajlik analóg -e az ipari forradalom eseményeivel, vagy minőségileg más szintet képvisel. Vagyis az ott szerzett tapasztalatok használhatóak -e?

    (#87) ToMmY_hun:

    Mért nem bizonyított? :F
    Rohadtul nem irreleváns, ha épp az emberi tudatot szeretnéd létrehozni szilikon alapon.

    (#134) toflehi:

    Akkor most kicsit letöröm a lelkesedésed. Az ember nem csak agyból áll. Az emberi képességek, az értelmet is beleveéve testiek. Elvileg az egész test részt vesz, vehet benne. Vagyis hogy végül felérj az ember szintjére, akár csak értelmileg, modellezni kéne az egész emberi testet.

    Jó munkát. :DD

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Új hozzászólás Aktív témák