Új hozzászólás Aktív témák

  • Kalandor

    HÁZIGAZDA

    LOGOUT blog

    válasz medica #25 üzenetére

    Ha szavakat nettó súlyuknál fogva egy mérlegre tesszük, akkor igen, igazad van, hiszen a szólás például az utólagos moderáció nyomán eltűnik.

    Ha a szólásszabadságot mint jogi kategóriát vesszük, akkor nem, mert a szólásszabadság nem azt jelenti, hogy bárhol bármit mondhatsz, és azt bárkinek végig kellene hallgatnia vagy tűrnie, vagy felületet biztosítania számára (van erről egy nagyon jó xkcd, csak sajnos feleslegesen vulgárisan fogalmaz).

    A szólás szabadsága tehát eszmei kategória, egy idea, egy erkölcsi norma, melyen belül részhalmaz egyébként lehet a szólásszabadság mint jogi kategória.

    Még eggyel visszalépve pedig: egy szűk közösségben inkább az erkölcsi normák, míg egy modern államban (jó esetben) a jogi normák a szervező erők, tehát míg pl. egy kisközösségben komoly retorziók érhetik azt a közösség tagjai felöl, amiért korlátozza egy helyi kis rendezvényen egy ember szólásának a szabadságát és mondjuk nem adja át neki a mikrofont, nem ad neki szót, stb., addig ez a szólásszabadság jogi keretei közt ez alapvetően nem értelmezhető (amíg más ismérvek be nem lépnek, pl. ez nem egy részvényes közgyűlés).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák