Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bepken

    veterán

    válasz attila9988 #19 üzenetére

    szerintem a zenék beszerzésére már van alternatíva. én legalábbis zenét már nem töltök le, inkább benyomok egy podcast-ot vagy hallgatok egyéb stream-et, mondjuk Deezert. még mindig nem fizettem egy fillért sem, de "kárt" se okoztam. sőt...biztos vagyok benne, hogy jó pénzt szerzek én nekik azzal, hogy lejátszási listákat hozok létre, meg statisztikákat állítanak össze rólam :) ráadásul valóban jó reklám ez az együtteseknek, nem egy csapatot ismertem meg ilyen oldalakon, ami azóta kedvenccé nőtte ki magát nálam.
    egyértelműen erre mozdul el a piac, egyre több online szolgáltató van. szerintem nem kell félteni a filmipart sem, mindig meg fogják találni azt a piaci rést, ahonnan pénzt lehet kiszipkázni :)

    persze az már más kérdés, hogy egy Universal vagy épp Paramount méretű stúdiót nem feltétlenül érint olyan érzékenyen a kalózkodásból eredő pénzkiesés, mint mondjuk egy kisebb stúdiót, ahol egyébként kiváló minőségű, mégis rétegfilmeket gyártanak.

    ╔═══════ "Csak egy visszatérés létezik és az nem a királyé...hanem a JEDIÉ!" ═════╗ ╚════════════════ Xiaomi Mi A1 ═════ Huawei Nova 5T ═════════════╝

  • Dezsike

    tag

    válasz attila9988 #19 üzenetére

    "Egyébkét emlékszem, mikor gyerek voltam, senkit nem akartak felakasztani azért, mert videó szalagra felvett egy filmet...."
    A magáncélú másolás tudtommal legális - ha felveszel egy filmet, sorozatot, egyéb műsort a tévéből azzal a céllal, hogy később (akár többször) megnézd, nincs semmi baj, ezt szabad. Ha a kazettát utána pénzért eladod az már illegális. Ez most is így van tudtommal, letölteni szabad, csak megosztani nem. Más, hogy a torrent technológiai sajátosságai miatt aki letölt az egyből meg is osztja, így ebben az esetben már a letöltés is szankcionálható.

  • MageRG

    addikt

    válasz attila9988 #30 üzenetére

    "Mitől lesz tehát A eset bűn, míg B nem az?"
    A "letölthetővé teszek egy e-könyvet" sajnos a "nyitok egy nyomdát és a jogtulaj engedélye nélkül kezdek nyomtatni és árulni" szituval azonos. Akkor is ha ingyen adod.

    A hülyeség itt az, hogy a szerzői jog:
    a. nem követi a technológiai újításokat és hogy hogyan használja azt a társadalom.
    b. már nem az a cél, hogy a szerző munkája megtérüljön, hanem hogy nagy cégek évszázadokig üljenek a pénztermelő műveken. Közben a kevésbé ismert művek meg elvesznek, ha jogtulaj nem körültekintő.

    "What is bravery, without a dash of recklessness!"

  • bepken

    veterán

    válasz attila9988 #30 üzenetére

    talán annyi különbséget látok, hogy míg egy ilyen szolgáltató fizet valamennyit ezekért a tartalmakért a jogtulajdonosnak - ha más nem, a kedvenc oldalamat/szolgáltatómat támogatom a fent említett formában (információk nekik, rólam) - addig egy akárhonnan letöltött másolattal ilyesmiről szó sincs.

    az ebookos analógiát értem, valóban érdekes :) talán azért gondol mindenki inkább az ilyen megosztásra bűncselekményként, mert míg egy könyvet, vagy egy magnókazit kölcsönadsz egy valakinek, a közvetlen környezetedben, addig egy elektronikus tartalmat gyakorlatilag bárkivel megoszthatsz.

    ╔═══════ "Csak egy visszatérés létezik és az nem a királyé...hanem a JEDIÉ!" ═════╗ ╚════════════════ Xiaomi Mi A1 ═════ Huawei Nova 5T ═════════════╝

  • janeszgol

    félisten

    válasz attila9988 #41 üzenetére

    Egyetértek veled. Ezzel a HSZ-eddel is és az ebookossal is. Nincs épkézláb törvénykezés még. És ahogy jobban terjednek az okos eszközök, meg a hordható eszközök, egyre jobban tévednek el a jogalkotók.

    [ Szerkesztve ]

    2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz attila9988 #41 üzenetére

    Azért van egy jelentős különbség: ha a könyvtár megvesz egy könyvet egy példányban, akkor azt egyszerre csak egy ember tudja kikölcsönözni, a többieknek várniuk kell amíg ő nem végez. Ha ezt el akarja kerülni a könyvtár (mert annyi ember jár oda és annyian érdeklődnek az adott könyv iránt), akkor meg kell vennie több példányt. Ráadásul emiatt a kölcsönözni járó embereknek van motivációjuk hogy megvegyék a könyvet: a) biztos elérhető legyen amikor ő szeretné, és ne kelljen rá várnia, b) hogy ne kelljen elmenni érte a könyvtárba, hanem az otthonában elérhető legyen.
    Ezzel szemben egy ilyen filmes streamoldalnál egyik motiváció sincs meg arra, hogy valaki megvegye a filmet. Hiszen nem kell várnia, hogy más megnézze, és bármikor egy kattintásra eléri, mint ha a sajátja lenne.
    Szóval nem, nem ugyanaz a két eset. Akkor lenne ugyanaz, ha amikor megveszel egy filmet, akkor egyszerre egy embernek (usernek) streamelhetnéd, és ha más is nézni akarná, akkor várnia kéne. Ha egyszerre 1000 ember akarná nézni, akkor meg kéne venned 1000x. Ekkor lenne ugyanaz a két eset.

  • Polllen

    nagyúr

    válasz attila9988 #41 üzenetére

    Szerintem a könyvtárak működését szerzői jogi szempontból szabályozzák. A megfelelő jogosítvánnyal rendelkező streaming szolgáltatások lényegében ugyanazt teszik, amit egy könyvtár csak jobbak a feltételek. Pl. nem kell várni arra, hogy visszahozzák a kikölcsönzött példányt.

    Azt üldözik, ahol a törvényt nem tartják be.

    [ Szerkesztve ]

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • GhanBuri Ghan

    őstag

    válasz attila9988 #41 üzenetére

    Nem lepődnék meg, ha ugyanúgy lenne ebookos streamelés, mint filmes vagy zenei. Fizeted a havidíjat (mint a könyvtárban), aztán az olvasódon lehet egyszerre max. hat könyv, amit nem tudsz kimásolni az eszközről. Onnantól már a te dolgod, hogy mit veszel ki a kínálatból.

  • #00137984

    törölt tag

    válasz attila9988 #53 üzenetére

    Jónéhány éve megszünt Fehérvár legnagyobb nevű videókölcsönzője. Már VHS kazikat is innen vittem és a DVD filmek is szépen felgyülekeztek az idők folyamán a polcokon. 7-8ezer cim volt a 18+ felnőtt tartalommal együtt. Aztán egy nap megszünt. Nem kimondottan a Net és letöltések miatt, mert sokan jártunk oda filmekért és a hétvégekre megvolt a nasi mellé az a 2-3 film. Nem adtam én a DVD RIP minőségre hiába volt 1 vagy 2cd méretű (700MB vagy 1.4GB), amikor ott volt az eredeti minőség szinkronokkal és nem kellett várnom az akkori lassú letöltésekre sem (max 50-300kbps). A költségek kezdtek el nagyon magas szintre menni. Az elején nem volt ritka, hogy egy filmből 3-4 példányt is kitettek és ezért még a várakozási idő is rövid volt (1-2 napot én kibirtam várni egy jó filmre). Az emelkedő beszerzési árak miatt ez visszaesett egy-két példány megvételére és nagyobb kényelmetlenséget jelentett a hosszabb várakozás egy filmre. Nagyon megemelték a jogdijakat és egyéb járulékokat, ami akár 3x nagyobb költséget (pl. a 3390 forintos Matrix Forradalmak akár 10ezer) jelenthetett filmenként a kölcsönzőnek. Ebből még kölcsönzésenként leadtak valamennyit és némelyik új film sikertelensége miatt lehet meg sem térült a cégnek. A dijakat nem akarták tovább emelni, mert a gyorsabb net előfizetések száma akkor már nagyon elterjedőben volt és nem akartak további ügyfeleket veszteni. Majd ez a két tényező miatt a végén bezártak, mert belátták ilyen körülmények között ráfizetéssel lehet csak ideig-óráig fentartani a DVD kölcsönzőt. A harmadik tényezőt inkább a békesség miatt nem mondom meg, de nem miattuk volt. Nem ez volt itt az első ilyen befulladt üzleti tipus. Volt nekünk használt adok-veszek CD és DVD üzletünk (a konzol játék még megy), még konzol játék és játékgép kölcsönző bolt is. Kicsit üresebb lett igy a város, de van gyors és szabad Net és hurrá...! Most jőn majd itt is az ezt nem szabad és a ne tedd, meg a fizesd meg a szolgáltatásomat ezerrel. Ha nem kell, akkor nem erőszak a disznótor. A műsoros DVD gyüjteményem itthon figyel és a TV sem a régi már, de kitartás emberek... lesz ez még igy sem! :)

  • lugosi

    MODERÁTOR

    válasz attila9988 #41 üzenetére

    Nem sokat jártál könyvtárba, ugye?
    A könyvtárban tagdíjat fizetsz, a könyvtár pedig megvásárolta a könyvet. Ha nem fizeted a könyvtári tagdíjat, nem vagy jogosult kölcsönözni. A könyvtár nem kölcsönöz olyan könyvet, ami nem legálisan került hozzá.
    Látod már mi a különbség a torrent és egy legális streaming szolgáltatás között?
    A torrent azért nem hasonlítható a könyvtárhoz, mert ott nincs meg az a lánc, amin a díj eljut a jogtulajdonoshoz.

  • Polllen

    nagyúr

    válasz attila9988 #124 üzenetére

    "Ez így alap helyzetből nincs túl sokkal beljebb, mint ha leül az ember egy tv elé, és kapcsolgatja."

    Szerintem hatalmas a különbség. Az egyik esetben igazodni kell x csatorna műsorához, a második esetben pedig a teljes kínálatot akkor nézem meg, amikor csak szeretném.

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz attila9988 #124 üzenetére

    "Tulajdonképpen ez olyan, mint ha hagyományos tv csatornát néznél, csak épp kiválaszthatod az aktuális kínálatból, hogy mit akarsz nézni, de semmi garancia arra, hogy azt máskor is megnézheted."
    Tehát szerinted ugyanaz, hogy
    a) XY filmet megnézhetsz pontosan Január 15. 23:00 órakor, és lehet soha többet, vagy legalábbis nem tudod előre, hogy melyik adó mikor fogja adni.
    b) XY filmet megnézhetsz 2016 január 1. és 2017 január 1 között bármikor, bárhányszor.

Új hozzászólás Aktív témák