Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Kérném a kritikákat a társalgás szabályainak megfelelően, elvégre úriemberek (asszonyok) vagyunk.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz dabadab #2 üzenetére

    Amiket leírtál az úgy van.
    Viszont a felhasználó alapszintű ismerete nem magyarázat a rendszer insatbilitására és megbízhatatlanságára.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz solti_imre #7 üzenetére

    Nagyon rossz példák.
    Több milliárd ember anélkül hallgat rádiót hogy megtanulná az FM moduláció alapjait, a PLL szintézer működését, az A B vagy D osztályú végfok működését. (én pl. ezekhez értek) És ha ezeket esetleg elméletben tudja is, nem fog kf-et, varikap feszültséggörbét vagy pilotérzékenységet állítgatni és beszerezni az ehhez szükséges műszerparkot. Csak hogy hallgassa a Sláger FM-et.

    A második még rosszabb, tehát egy kimondottan alapszintű felhasználóknak szánt desktop rendszer használatához rendszergazdai tudás kell.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Többen félreértettek.
    Nem turkálok a rendszerbe, mint valaki példának felhozta hogy a Win alól kitörlöm a system32 mappát és "összehányja" magát a rendszer.
    Ezt totál elértette a kedves hozzászóló mert nem kotorászok a rendszerbe.
    Valamint nem akarok Windowsos Linuxot sem.
    Amit szeretnék az tökmindegy milyen nevű operációs rendszer alatt működjön a 15 darab napi használatú programom.
    Jelenleg a Debian 4 hetes telepítés, ami gyárilag rajta volt azokon kívül amit én pakoltam fel:
    Viber
    Opera
    Megasync
    Ddccontrol
    4kVideodownloader
    SmPlayer
    SmTube
    ePSXe playstation emulator
    Telepítettem a Samsung lézernyomtatómat
    Sane program majd a szkennerem telepítése most van folyamatban
    Bluetoothon használok 1 darab egeret és 1 darab headsetet
    Wine alatt futtatok 4 darab régi portable Windowsos programot
    Ezek közül kettőt automatikusan indítok a rendszerrel
    3 darab általam írt icipici scriptet használok, fényerő le-fel és a monitor standby
    Szeretném megszokott módon használni a másod hdd-m partícióit.

    Hogy ezek működjenek, a 4 hét alatt kb. 50 fórumos levélváltásom és kb. 25 beleölt órám bánja,
    A Vibert leírtam hogy a telepítőjében libs meg libssl fájlokat kell kicsereberélni,
    az Opera alá az ffmpeg-codecs (ami nélkül nincs videólejátszás se FB.-n se Inda, se online TV) az elvett az életemből napokat.
    A nyomtató aránylag sima volt, 3 óra alatt működött mert azt csak külföldi fórumokon lehet megtudni hogy a Samsung ML1670 nyomtató az a saját illesztőjével nem működik, a cups filterek nem megfelelőek és teljesen más nyomtatót kell megmutatni a rendszernek (310) , majd ezután már működik. Ugye ezt is minden átlaguser, aki nyomtatni akarna, ezt végigguglizza és magyarra lefordítózza?
    A szkenner szerintem külön agyrém lesz mert Manjaro alatt is az volt, de amit ott tanultam az alapján próbálok eljárni, szerintem nem sok sikerrel mert mások a rendszerek.
    Ennyi. A többi amit egyesek bebeszélnek maguknak az urban legend. És a Debian igen, már "hányja össze" magát, a bluetooth döglődik, az autostartos programok indulnak-nem indulnak, a monitor hol kikapcsol 10 perc múlva hol nem.
    Ha ez sok elvárás 2020-ban egy desktop rendszertől akkor emelem a kalapomat és én kérek elnézést.

    Akik megértették a mondandóm lényegét és mögé láttak, azoknak külön köszönetem.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz hcl #66 üzenetére

    ""Nem turkálok a rendszerbe, mint valaki példának felhozta hogy a Win alól kitörlöm a system32 mappát és "összehányja" magát a rendszer."
    Senki nem mondott ilyet, a sxs-ről volt szó"

    Nem. [link]

    ". És a Debian igen, már "hányja össze" magát, a bluetooth döglődik, az autostartos programok indulnak-nem indulnak, a monitor hol kikapcsol 10 perc múlva hol nem."
    Érdekes, nálam pl. nem csinál ilyeneket. Pedig Debian ez is, és van rajta pár cucc. De vajon miért...?"

    Nem tudom. Azt se hogy én miért szívok ennyit. Leírtam hogy 15 szoftvert használok és nem turkálok és törölgetek a / alatt.

    "Az is meredek, hogy nem találkoztál még olyasmivel, ami winfos alatt nem ment volna."
    Ezt egyetlen szóval sem állítottam. Ne forgasd ki légyszíves a szavaimat, idézném magam a témaindító bejegyzésből:
    Egy szóval sem állítom hogy a másik rendszerek hibamentesek, szívtam azokkal is, nem keveset.
    Viszont 20 év alatt nem szögeltem ezredannyit összesen a Wint és az Androidot mint a Linuxokat 2 év alatt.

    "Ezt amúgy nem értem. apt-get install és felsorolof a szoftverek neveit, amit akarsz. Ennél mi kényelmesebb, és mi érthetőbb?"
    Tegnap telepítetted életed első Linux rendszerét. Utánaolvastál hogy a szkenneléshez a Sane nevű szoftver kell. Beírod a csomagtelepítő szoftveredbe hogy "sane" és ez az első 33 találat:

    Van még vagy 30. Te melyiket választanád? Honnan tudnád mi is kell neked?

    Mégegyszer. Nem érzem hogy becsméreltem a Linuxokat és istenítettem a Windowst vagy az Androidot.
    Ha ez számodra nem így jött le és más számára sem, akkor elnézést és bocsánatot kérek mert mint írtam is, nem rangsort szándékoztam felállítani hanem amit ÉN tapasztaltam az ÉN szubjektív szemszögemből, azt vetettem papírra.
    Más is jelezte hogy nem teljesen ért velem egyet de nem gúnyosan és cinikusan hanem normálisan.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #54 üzenetére

    Nem szívesen veszem fel a kesztyűt mert Te és énköztem abból nem sül ki jó, próbálok erre az egy válaszra szorítkozni.

    "Csak halkan jegyezném meg, hogy ebből a cikkből is lehet sejteni, milyen stílusban ugrottál neki annak a kezdőket segítő fórumnak. Ja, hogy a rendszer leszarozása ellenére is legyenek kedvesek azok, akik szabadidejükben hobbiból segítenek azoknak, akik szeretnének segítséget?"

    Ezt Te látod így, és talán mások is, és igen, bizonyára van egy stíílusom ami nem mindig a megalázkodó amatőr szepillarebegtetéses istenítése a nálam esetleg tapasztaltabbakkal szemben.
    Miután innen elüldöztél- elüldöztetek, ennek kb. 2 éve, találtam egy fórumot ahol ha nem is mindig súrlódásmentes a viszonyom a tagokkal de 2 éve segítenek. Szabadidejükben, önzetlenül, nem felhánytorgatva hogy Tibi te egy arrogáns hülye vagy.
    linuxmint.hu a konkrét fórum, és bár a nevében benne a csapásirány, az Arch Manjarotól kezdve a Debianig mindenben segítettek.
    Menj fel oda és írd be a keresőbe hogy 444tibi, ott az a nickem.
    Több 100 témában megtalálsz.
    Ami topikokat én nyitottam ott, kb. 40-50-et, az mind egy számomra megoldhatatlan probléma volt. A stílusom nem hinném hogy más lenne ott mint itt volt, ennek ellenére a mai napig nem kaptam hasonló kioktatást.

    "érinthetted volna a laikusok miatt, mi is az a Linux, mi lenne valójában a lényege a desktop disztribúcióknak. Mert így sokan azt hihetik, hogy ez a Linux is csak egy oprendszer, mint a Winx vagy bármi más. "

    Ezt egyszer már megbeszéltük és akkor is és most is ezzel érveltem:
    Kezdd el kérdezgetni az átlagembereket. Érdeklődj, tudják-e mi az az Arch, a Debian, a Fedora, a Suse, Zorin. Majd miután bambán állnak, közlöd hogy ezek Linuxok, mindenki kapcsol és már érti miről is van szó.
    Mivel a köznyelvben a Linux az "A" Linux, erről kár világmegváltó eszmecseréket lefolytatnunk mert milliók köztudatába így terjedt el.

    "Remélem respektálod, hogy csak nagyon zanzásítva írtam le pár észrevételemet!"
    Igen respektálom, sőt köszönöm hogy leírtad az észrevételeidet, amik nagy részével viszont nem értek egyet, de ez az eszmecsere lényege. Nem öldöklésig vita, hanem kultúrált társalgás keretein belüli eszmecsere, ami esetleg közelebb hozhatja a két fél véleményét.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Eddig kb. 5-6 olyan színvonalú hozászólást olvastam amiben benne van hogy én nem járok jó úton, és ezt ennek a 6 fórumtársnak (a többiekkel ellentétben) ezt sikerült úgy szavakba önteni hogy nem sértő és nem bántóan cinikus. Pedig minden benne volt, és negatív is volt.
    Ezt az emberi stílust külön köszönöm.

    Végigolvastam mindent hsz-t és (talán) sikerült is a lényeget értelmeznem.
    Nagy vonalakban a lényeg hogy egy Linux rendszer nem való az átlag közönségnek. A gépet bekapcsoló, ikonokra kattingató majd kikapcsoló típusú embereknek.
    De viszont ez a típus van domináns többségben. Ha a Linux rendszerek nem nekik valók, akkor akkor az asztali disztribúciókat kinek és miért fejlesztették ki? Miért öltek bele millió munkaórát, ha a célközönség mégsem tudja zökkenőmentesen használni, sőt egyáltalán nem tudja használni?
    Mint itt többen írták, ez a rendszer csodálatosan működik célhardvereken, szervereken, konzolos vagy távoli eléréses konfigurálással.
    Akkor miért nem maradt meg ott?
    Miért kellett óriási fejlesztői munkával egy tömegeknek szánt desktopot megalkotni, ha PONT a nagy tömegek képtelenek használni?
    Ha pedig nem ez volt a cél, akkor mi..?

    Értitek a dilemmámat?

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Kedves bambano fórumtársnak, csokorba szedve:

    "csomagkezelés: tehát neked az apk megfelel, szemben az ősével, a deb-bel, aminek egyenesági leszármazottja...
    Biztosan így van, elhiszem mert ennek speciel nem jártam utána.
    9 év alatt nem találkoztam olyan .apk fájllal amit 3 bökéssel ne tudtam volna telepíteni és használni. Linux alatt lásd a témaindító cikkem ezzel foglalkozó sorait.

    "a gond azzal a kisebbséggel van, aki windows beállítottságú, de ezt valamiért nem méri fel és nem fogadja el, és ennek ellenére linuxot rakat fel."

    Nem rakattam fel Linuxot, én raktam fel az eddigi 10-en x disztrót és nem vagyok Wines beállítottságú, épp azért próbálok más rendszereket is hogy ne csökevényesedjek be így 60 felé.
    Érdekes, a 9 éve először, és azóta is napi szinten használt okostelefonokról vajon miért nem írtam egy ilyen cikket...?

    "próbáljatok meg rólam mintát venni, csak fordítva. rühellem a windowst? mint a ...rt. felraktam? NEM. használom? NEM. sőt, windowsos topicokba se járok be fikázni. tájékozódtam, nem felel meg, kerülöm. ennyi. kizárólag akkor szólom le a windowst, ha valaki a linux ellenes érveit akarja vele alátámasztani, mint ebben a posztban is."

    Szövegértelmezési gondjaid vannak, vagy én fogalmazok nagyon rosszul, ezt sem lehet kizárni. Egy sort mutass a cikkemből ahol "rühellem" a Linuxot mint a szart.

    "pl. nekem a Debiannal szállított gyári szoftvertelepítő NEM alkalmas helyi fájlok telepítésére.": neked. nekem pl. alkalmas.

    Nekem meg nem, ha kívánod videóval illusztrálom ahogyan beleszakad egy helyi .deb fájl telepítésébe. A telepítést követő 1. órában és azóta is. Ez egyéni gondom, hanyagoljuk is szerintem mert nem általános. Csak EZT is ÉN szívtam be, a Földön egyedül ezekszerint.

    "wine emulálja a windows ökörségeit is... teljes körű emulátor..."
    Wine Is Not an Emulator azaz nem emulátor.

    "És fogadd el az állítást: aki nem windowson nőtt fel, annak a windows sokkal nagyobb hulladék, mint a linux neked."
    Ezt a #18 hsz-ba írtad le, légyszívess görges feljebb 7 hsz.-al, a #11-re. Eléggé pregnáns ellenvéleményt vélek egy 20 éve Linuxot használó írásában felfedezni.

    "nem sikerült smb megosztást csinálnod? de miért akarsz smb megosztást? a unixok fájlmegosztó rendszere az nfs. az smb windowsos csökevény csak, "
    Én kérek elnézést hogy a munkahelyemen, a fiaimnál,a kollégáimnál, a szomszédba SMB megosztások vannak. Az a rohadt Windows már megint mindenhol...

    "Multiplatform appok? az, hogy egy windowsos app elmegy w7-en is, meg w10-en is, az nem multiplatform"
    Szó szerint nem, de nekem több tucat 10-20 éves portable szoftver ment/megy W2000, XP, Vista, W7-8, W10 alatt.
    Nem multiplatform de időtálló. Wine alatt is futnak :-)

    Ezeket csak azért válaszolgattam meg mert az elején olyan (szerintem indokolatlan) vehemenciával estél nekem hogy nem hagynám szó nélkül a Te hibás példáidat sem. És a stílusom még mindig nagyságrendekkel finomabb mint a Te néhol alpári megjegyzéseid.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz #20749568 #228 üzenetére

    Nem akarom de nem kéne bambán hagynom több, szerintem indokolatlanul agresszív letámadást.
    Ugyanez hcl kollágára is vonatkozik csak semmi kedvem ebbe az irányba elvinni az egyébként néhol még tartalmasnak is ígérkező beszélgetéseket.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #334 üzenetére

    Nekem is Xiaomi van, custom R.R. romot tettem rá.
    A több tucat közül az egyiket.
    Mégis Android, konkrétan egy 7 Adroid.
    Ugyanazon az alapon mint a létező 7. Android 5000 custom változata. Hetes. Slussz.
    Van még Android 8,9,10, régi telefonokon Android 4,5,6. És mind Android. Ezek frissítések és nem Knoppix, Debian, Manjaro, Suse, Fedora, Zorin, Mandriva, Slax, Arch, Ubuntu, RedHat. Hanem Android.
    A köznyelvről beszélek.

    És mindig is volt 'A" Windows. A hőskort kihagyva volt Xp, Vista (ez egy elbaltázott valami volt szerintem), a bajnok hetes, a 8, most meg a 10. Ennyi, a köztes állapotok frissítések. És mindig simán Windows volt. Ismét a köznyelvről beszélek.

    Iphone ugyanez.
    Mid van ecsém, Android vagy Ájfon? Válasz, Ájfon. Itt sincs olyan válasz hogy Debian Buster Ájfonom vagy Chakra ájfonom , esetleg Red Hat ájfonom van.
    Simán Iphone.
    Maga az IOS is vagy 100 verziós már 10 év alatt de ezek frissítések szintén, ettől nem lett 100 féle IOS, mintahogy nem lett 100 féle Android sem, mintahogy a Firefox is Firefox marad, dacára hogy egy vagon frissítésen esett már át. Ettől nem lett se Chrome, se Vivaldi, se Safari, se Internet Exploler. Firefox maradt.

    Mielőtt bárki (sokadszor) megemlíti, hogy a MacOs, az Ios, az Android az Linux alapú, igen, tudom.

    Ebben sosem fogunk egyetérteni csak leírtam a véleményemet. Valószínű Te is tartod a magadét és én is az enyémet. Hogy a népek 90%-a az én utamon jár és így gondolkodik az biztos.
    Példa:
    Befűztem a kisebbik fiamat, kellett neki egy régebbi laptopra egy OS amin csak YT., böngészés menne, egy nagy tévére kitéve a laptop képe.
    Nem akart venni egy Win licencet, bár 7000 forintért retail kulcsot lehet venni, nekem 2 éve van egy ilyen kulcs az egyik pc-men vagyis nem olyan horror. Ha holnap kiírja hogy finito, 2 évet akkor is megért.
    A másik mini pc-met 2016-ba vettem, 24ezer forintért, aktivált W10-el ami a mai napig aktivált, nem kms szutyok.

    Namindegy, nem ez a lényeg, mondom a fiamnak, húzzál le egy Linuxot és dobd rá, tökéletes lesz a célra.
    5 perc múlva hív a gyerek, beírta gugliba hogy "linux download", az első találat a linux.org és ott az első lapon 25 darab Linux van, ő most tulajdonképpen melyiket is töltse le...?
    Életszerű, nem? dehogynem, pontosan így történt 1 hete.
    Mondtam neki, menjen fel a manjaro.org-ra és rántson le egy KDE-t, az jó lesz (ismerem a fiamat, szeret harcolni :-) ).
    Ez sikerült, azóta csak 3x volt nálam a laptoppal hogy Apa, te ezt a vackot évek óta használod, segíts mert megakadtam. És csak azért csinálja tovább mert ő még fiatalos lendülettel kihívásnak veszi ha valamit meg kell szögelni, ezt a fiam szó szerint mondta. Ha nem így lenne, nem számítástechnikai kihívásnak venné vagy tökláma lenne akkor már 1 nap után felrántott volna egy Wint oszt jónapot.

    A másik fiam 6 éve dolgozik egy európai cégnél, magyarországi középvezető már, mindennapos rutin a laptop, pc , tablet professzionális feladatokra használata.
    Otthoni média és tartalomfogyasztásra befűztem őt egy linux disztróra 2 hónapja, 3 napot élt a rendszer nála. Ő nem szereti a kihívásokat ilyen téren, ő olyan mint én, működjön. csak nem úgy működött ahogyan elképzelte.

    Megint megkapom hogy hohó, már megint lehúztam a Linuxot.
    Nem. Elmondtam korrekten, nem ferdítve 2 példát ami pontosan most esett meg a közvetlen környezetemben.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz cami][us #336 üzenetére

    Bakker, tényleg:
    "mondom a fiamnak, húzzál le egy Linuxot " :DD

    Kinőttél a térítésből, nem is rossz politika, szerintem lassan követem a példádat, bár nem érzem hogy hogy bármelyik OS mellett/ellen térítenék (napi szinten 3 rendszert használok évek óta) de ha nem szól szám, nem fáj fejem.

    A pár nap alatt összejött 300 feletti hsz.-ból levonva, eléggé érdekes és az embereket érdeklő témát pendítettem meg, a hozzászólók is sokrétűen nyilatkoztak.
    Pár % ellenem, pár % nekem teljesen vagy némileg igazat adva, a többség majdnem közömbösen leírta a véleményét, esetleg új csapásirányokat vetett fel.
    A kezdeti (véleményem szerint) kissé arrogáns megnyilvánulók a vége felé a túlzó regálások helyett emberi stílusba mentek át, ez talán a többiség hasonló reálisabb, nyugodtabb stílusának köszönhető.
    Már ezért érdemes volt megírnom a bejegyzésem. :)

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bobalazs #347 üzenetére

    Nagyon szépen köszönöm, de ezért téged itt le fognak lőni.
    Most nincs időm de este reagálni fogok az írásra, idézve belőle amiket én pontosan így látok és tapasztalok évek óta.

    Szerk, bár lehet hagyom a fenébe mert értelmetlen.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz totron #348 üzenetére

    "Kétszer megfordulva ülsz a lovon."
    Csak jelzem akkor tulajdonképp jól ülök a lovon, nem?

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz sh4d0w #376 üzenetére

    2017-es az írás ha jól értelmeztem.
    A 99%-a nekem kínai, a kernelek, X meg a többi.
    A maradék 1% az pont az én meglátásomat írja le.Magyarra fordítóztam az oldalt mert nem tudok ennyire (semennyire) angolul.

    "Számos nyomtató szolgáltatás csak egy Windows illesztőprogramokban valósul meg."
    ---Nálam igen, Linux alatt sok nyomtató szolgáltatás hiányzik papír, patron töltöttsége, és csak linux alatt ferdén nyomtat.

    "A szkennerek és (web-) kamerák egyes modelljei nem támogatottak"
    --A szkenneremet használatba venni igen komoly gépészkedés, bin fájlok, konfig fájlok macerálása és megfelelő helyekre tétele, engedélyek megadása. (Az XSane brilliáns, porig alázza a szkennerhez adott Wines szoftvert)
    A nem noname, Avermedia tuneremet több hét netes kutakodás után sem sikerült beüzemelnem, több firmware, tucatnyi tipp és ötlet végigpróbálása után sem. Autódiagnoszikai és CAN bus célszoftverekről és speciális biztonságtechnikai szoftverekről nem is teszek említést, azokat lehetetlen, de nem is várom el. Napi otthoni PC a cél.

    " A folytatás a Linux felfüggesztése után instabil, és nem működik.'
    --Nekem mind a 2 pc-men pontosan ez van, nem tudok se hibernálni, se altatni mert a visszakapcsoláskor feléled az egész gép, hdd pörög, egér világít de a monitor nem jön vissza, nincs kép. Ezügyben is turkáltam pár napig, sajnos eredménytelanül.

    "A Linux disztribúciók nagy számokkal kapcsolatos problémák:! Nincs egységes konfigurációs rendszer különféle rendszerdémonok, számítógépes beállítások és eszközök felhasználására. "
    ---Ezt én a csökött agyammal úgy értelmezem hogy nincs egységes mappaszerkezet, és ez így van, pl. AbevJava telepítése után 1 órai keresgélés után kaptam tanácsot hogy miért is nem hajlandó működni, mert amelyik mappába települt abba nincs joga írni, másik rendszeren ez nem volt mert ott annak a mappának megkapta az írási jogát.

    "! Nincs egységes telepítő / csomagkezelő / univerzális csomagolási formátum "
    --Ezt kifejtettem a témaindító írásomban, maximálisan egyetértek ezzel a kijelentéssel.

    "Nincs természetes és / vagy egyszerű megoldás az igazán egyszerű titkosított fájlmegosztásról"
    Biztosan én vagyok béna de le is írtam már hogy nekem egyszer sikerült smb megosztást bekonfigolnom és soha többet. Most sincs debian alatt megosztásom pedig kéne.

    "A DE fejlesztők (KDE / Gnome) rutinszerűen kardinálisan megváltoztathatják a felhasználó felület elemeit, konfigurációját, viselkedését stb."
    --Ezzel speciel nem értek egyet, a W10 minden frissítése alap dolgokat tesz át máshová vagy éppen szüntet meg, ez igen bosszantó.

    "A Distros tárolói nem állnak rendelkezésre minden nyílt forráskódú szoftvert (a könyvtári konfliktusok ezt követően egy luxust sem teszik fel). A felhasználót nem lehet szabadon választani. / Konfigurálás, gyártás, telepítés, felhasználás (alaphelyzetben a munkavégzés elősegítése, és a működés elősegítése, ha a felhasználó nem képes működni Bármelyik számítógépen telepítve kell lennie egy csomag letöltésével és dupla kattintással (igen, mint egy Windowsban"
    ----Ezt úgy értelmezem hogy minden disztróra minden szoftver faékegyszerűen nem érhető el, így is van, ppa és társa, vagy így sem. A végén a kétkattos telepítés hiányával maixmálisan egyetértek.

    Tudom hosszú ez a hsz de annyit még hozzátennék hogy a problémáim nem noname hardverekkel és szoftverekkel történtek.
    Samsung, Epson hardverek beüzemelése órákig tartott, az Avermedia nem lehetséges sehogy.
    Szoftverekkel a teljesen ismert, elterjedt Dropbox, Opera böngésző, 4KVideoDownloader, MegaSync, AbevJava, ezekkel napokra tehető szívásaim voltak. Az SmPlayert már rutinból optimalizálom (hálistennek a guija alól lehet) mert különben nem képes FHD videókat szaggatásmentesen 100% procihasználat alatt lejátszani.

    A Linuxszal szállított gyári szoftverek közül a képernyőbillentyűzet, vágólap, Vokoscreen, Spectacle, a rendszer gyári szoftvertelepítője, ezekkel voltak eddig komoly problémáim.
    Valamint a KDE kompozitorral, és néha csontra fagy a Dolphin fájlkezelő, ez jellemzően fájlok másolása közben jön elő.

    Mégegyszer kihangsúlyoznám, lehet hogy ezek egyedül nálam jelentkeznek. Akkor én peches vagyok.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz totron #379 üzenetére

    hogy gőzgép, de mi hajcsa. Rejtély. Unalom?-1.

    Szeretnék olyan szituációba belefutni hogy ha valakinek ajánlom ezt a rendszert, akkor ne úgy élje meg az új vagy a másság varázsát hogy hetekig guglizik, fordítózik, harcol, termináloz.
    Tudom erre a választ, másnál ez nincs így. Nálam 2 év alatt sokszor volt így.
    Nem mondom hogy az írásommal alapjaiban fogom megrengetni az egész linuxos társadalmat vagy a magát a rendszer meg fogom változtani, akár a legcsekélyebb mértékben is.
    De itt néhányan hasonlóan gondolkodnak, külföldön is néhányan így látják ahogyan én. Vagyis némi ráció van abban ahogyan én látom, én gondolom.
    Talán ha évek múltán ezeket a tárgyú írásokat többen olvassák, történhet olyan irányú változás ami előremozdíthatná ennek a rendszernek a szélesebb elterjedést.
    Bár lehet ezzel is rossz úton járok mert itt a hsz.-ok között olvastam több olyan megnyilvánulást hogy nem kell ez a vérpistikéknek, a tömegeknek, maradjon csak meg egy kisebb csoportnak "homokozónak" (nem én írtam, itt olvastam).
    Ez mi, féltékenység...? Elveszik a játszókáját, a kispárna csücskét, hogy esetleg más is használhatná a vérterminálos keménymagos usereken kívül?
    Akkor, ha így van, egyáltalán minek a desktop vonal, a fejlesztés?

    hogy gőzgép, de mi hajcsa. Rejtély. Unalom?-2.

    Tetszik az egész rendszer kinézete (KDE)
    Sok szoftver kinézete, használhatósága sokkalta jobb mint Winen.
    Soké viszont minősíthetetlen.
    Nem akarok Win pótlékot. Megértettem és elfogadom hogy ez más. De akkor a maga más módján de segítsen nekem a használatába és ne korlátozzon.
    Szeretném hosszútávon stabilan (!) használni, nem szögelgetni.
    Maga az elképzelés nagyon jó,
    a megvalósítás, sok helyen a kezelhetőség csapnivaló.
    A kezessége egyik szempontból vitahatatlan, azt és úgy csinálja ahogyan én akarom. Viszont a kezessége a másik szempontból, ezt az állapotot elérni baromira nehézkes.

    Kb. ennyi.

    Meg szeretném köszönni azoknak akik bár nem osztják a véleményemet, ezt teljesen normális formába adták tudtomra.
    Akik ebből az egészből csak azt szűrték le hogy ojjjé, támadás, menjünk neki, szólogassunk be, azoknak is köszönöm mert ezzel magukat minősítették csupán.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #378 üzenetére

    Arch-ról váltottam Debianra. 16 hónapig Arch volt.
    Állítólag az sem light modell, mégis elvoltam vele csak minden frissítés orosz rulett volt.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #380 üzenetére

    Látod Te is csak a magad gondolatmenetével foglalkozol. Én is ezt teszem viszont én gúny tárgya vagyok emiatt.
    Idéznélek:

    ""Nálam igen, Linux alatt sok nyomtató szolgáltatás hiányzik papír, patron töltöttsége": gondolom nagyvállalat vagy otthon, sok folyosón kell végigmenned, mire meglátod a nyomtatót, benne a papírtálca telítettségét... miért nem küldöd az inasod?"

    Ezt szépen kicikizted, de az egész mondatom végén ott volt a fő probléma amit már nem idéztél végig:
    ""Nálam igen, Linux alatt sok nyomtató szolgáltatás hiányzik papír, patron töltöttsége, és csak linux alatt ferdén nyomtat. ""
    Ez volt az eredeti szöveg, de erre már nem reagáltál pedig ez a fő hiba, amire eddig a 4 disztró alatt nem találtam megoldást.
    Így nyomtat Linuxok alól, a kék a papír a piros meg ahogyan el van csúszva.

    Vagyis mindenki úgyis csak a magáét hajtogatja (én is) :)

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #387 üzenetére

    "Mondjuk ha kapsz egy fekete képernyőt, konzollal el tudj navigálni és ne csak a fejedet vakard."

    Ez párszor megtörtént.
    ctrl+F3 mindig kivisz konzolra, legalábbis a Manjaro alatt, és indult a telefonos guglizás, és a talált sorokat átpötyögve a konzolba, indult a Neo-Matrix féle folyamat :) Láványos az biztos, és így vissza tudtam hozni.

    "Egyébként szerintem a két csomagkezelés és eltérő frissítési módszert használó disztrócsoport között ugrabugrálni nem biztos, hogy bölcs dolog "
    Fenntartom hogy az Arch csomagkezelése verhetetlen (és bizony csak gui alól is ment nekem simán) de a rolling módszer nem stabil, illetve inkább túl gyors.
    Messze felülmúlja a a frissítések számában és mennyiségében a legharcedzettebb, Windowson nevelkedett userek elképzelését is.
    Ezt komolyan mondom, volt hónap hogy 3x 1 gigákat huzigált le és telepített.

    És erre mondtam hogy orosz rulett, frissítések után makkant meg a nyomtatás, az Opera, a 4K, a Dropbox, a Megasync, a kompozitor stb.
    És ezért váltottam mert ez a random megbízhatatlanság nem jó.
    Debiant ajánlották.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #390 üzenetére

    "tehát nem tudom, hogy miért nyomtat ferdén a nyomtatód, de ha valaki ennyi esetben okozott hibát, mint amit te elmondtál magadról, nem nagy bátorság azt gondolni, hogy ezt is te okoztad."

    Tehát Linux Mint 18, 19, Manjaro , Debian. Ezek voltak az utolsó 2-2,5 évben.
    Mindegyiknél a telepítés utáni pár órában telepítettem a nyomtatót, a Minteknél semmi további teendőm nem volt, azonnal nyomtatott. Ferdén.
    Manjaro és Debian alatt az én Samsung ML1670 lézerprinterem a gyári driverrel nem működött, a Samsung honlapjáról letölthető univerzális nyomtatódriver gyűjteményt letöltve és megmutatva a telepítőnek az ULD könyvtárba lévő Samsung_ML-1670_Series.ppd fájlt, azonnal működött.
    Ferdén. Vagyis én ezt is elrontottam, vagy hogyan kéne máshogyan, nem elrontva?
    Mindenről én tehetek. De miért?

    Bocsánat, nem jól írtam, a Mitnteknél kellett a ppd fájl, a manjaro és Debian alatt ezzel sem volt hajlandó nyomtatni, pár nap fórumozás után kiderült hogy a Samsung 310-es driverrel lesz jó, és valóban így is volt, nyomtat így. Ferdén.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #391 üzenetére

    Manjarot használtam, ez év február vége, március elejéig, jól látod, a Debian kb. 4-5 hete megy nálam.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Dave™ #394 üzenetére

    Ebben nagy igazságod lehet, egyszer megpróbáltam egy Magyarcs Linux nevű, a vanillára erősen hajazó de azért könnyebben telepíthető valamit de kudarcba fulladt.

    Ha így írom,
    Arch alapú Manjarot használtam 16 hónapig, így helyes?

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #396 üzenetére

    Tiltakozom, bírónő,
    nem vettem hanem ingyen kaptam, vadiújan sacc. 6-7 éve.
    Akkor viszont, ajándék nyomtatónak ne nézd a ferdeségét...? :P
    Azokat a szellemscripteket megnézem.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #398 üzenetére

    Nem sértődök vérig, már megtehettem volna párszor de látod megint szurkálsz kicsit.
    Érdekes, a másik "rávezetés" működik..? Talán nem süt belőle a cinizmus, azért.

    Akkor a Manjaro az egy konyhakész (felhasználókészre szoftverezett) Arch gyakorlatilag?

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz mefistofeles #412 üzenetére

    Köszönöm a normális hangnemben íródott kiritikát.

    Egy sort idéznék tőled:
    "Akkor elmondom neked, hogy a mai kimondottan kezdő felhasználóknak írt linux rendszereket hónapokig használhatod úgy, hogy a terminálra rá sem nézel."

    A mai délutánomat rászántam hogy smb megosztást varázsoljak a Debian10-KDE rendszerre.
    Keresgélések után az ajánlott gui, az a Smb4k. Telepítettem, próbálkoztam, semmi eredmény.
    További guglizások után még volt pár nekifutásom, elkezdtem gondolkodni hogy nekem lehet nincs is samba mivel minden kudarcba fulladt, elkezdtem parancssoros megoldást keresni.
    Eljutottam [erre az oldalra] és elkezdtem az ott leíratakat.
    az első konzolos parancsra a válasz:

    tibi@444tibi-debian:~$ sudo apt install samba
    [sudo] tibi jelszava:
    Csomaglisták olvasása... Kész
    Függőségi fa építése
    Állapotinformációk olvasása... Kész
    Néhány csomagot nem lehetett telepíteni. Ez azt jelentheti, hogy
    egy lehetetlen állapotot kért, vagy ha az unstable disztribúciót
    használja, akkor néhány igényelt csomag még nem készült el vagy ki
    lett mozdítva az Incoming-ból.
    Az alábbi információk segíthetnek megoldani a problémát:

    Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
    samba : Függ ettől: samba-common (= 2:4.9.5+dfsg-5) de csak 2:4.9.5+dfsg-5+deb10u1 telepíthető
    Függ ettől: samba-common-bin (= 2:4.9.5+dfsg-5) de csak 2:4.9.5+dfsg-5+deb10u1 telepíthető
    Függ ettől: samba-libs (= 2:4.9.5+dfsg-5) de csak 2:4.9.5+dfsg-5+deb10u1 telepíthető
    Ajánlja: attr
    Ajánlja: samba-vfs-modules de az nincs telepítésre megjelölve
    E: A problémák nem javíthatók, sérült csomagokat fogott vissza.

    Ezzel itt mára én be is fejeztem a samba szervert.
    És sokszor járok így. Biztos nincs bennem kitartás.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    A nagyon segítőkész linuxos társadalom felé összefoglalnám az eddig itt leírtakat.
    Eddig 4 disztrót használtam. Ha megakadtam, a disztró specifikus oldalain és fórumain próbáltam segítséget kereseni, linuxmint.hu, manjaro.org, archwiki, debian.org.
    Én vagyok a hülye.

    A gyári szoftvereken kívül kb. 10 szoftert használok és egy szkennert meg egy nyomtatót,
    én vagyok a hülye,
    Ezt a 10 szoftvert több hetes procedúrákkal tudtam használatba venni,
    én vagyok a hülye.

    A Samsung nyomtatómmal havi 20 oldalt nyomtatok, és nem vennék helyette egy kyocerát,
    én vagyok a hülye.

    A gyári csomagtelepítők több esetben csődöt mondtak, az itt elhangzottak viszont egyöntetűen állítják hogy a linux csomagtelepítőjénél jobb a földön nincs, majd miután azok elhasalása után a konzolhoz nyúltam,
    ezért is én vagyok a hülye.

    Minden oldalon a konzolos babrálások 80%-a sudoval operál, én is így tettem,
    én vagyok a hülye.

    Egy 4 hetes Debian telepítést a fenntebb leírt szoftverek telepítésével állítólag már teljesen ELBASZTAM, erre megoldásként az újratelepítést javasolják. Egy 4 hetes rendszeren. Ez nem a Winen szokás?
    Pardon, megint én vagyok a hülye.

    A debian ezzel foglalkozó oldalán leírtakat követve, a samba telepítése az első parancsnál lukra futott,
    én vagyok a hülye.

    Ne használjak Manjarot mert az nehéz. Ne használjak Debiant mert bár az itt leírtakból azt olvastam ki hogy annak a legjobb a csomagtelepítése,
    rá 30 hozzászólással később azt olvasom hogy a Debian hisztis és érzékeny a csomagtelepítőre meg a függőségekre.
    Itt is biztosan én szenvedek értelmezési zavarban, ennek egyenes következménye--->
    én vagyok a hülye.

    Nagyon szépen köszönöm az építő hozzáállást, legalább tudatosult bennem a nyuszikás vicc lényege, teljesen mindegy mit és hogyan csinálok, én csak hülye lehetek.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz #64791808 #447 üzenetére

    Köszi, nem kell állnod a licencet :)
    2 darab, egy home meg egy pro van jogtisztán megvéve a 2 pc-mre és 2 illetve 4 éve használva.
    A melóhelye(i)men meg további 6.

    Nem akarom ezt kihallani. Te az én helyemben mit hallanál ki, a segítőkészséget, a talán valamiben igaza van helyzetet, vagy a folyamatos lenézést és kicikizést?

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    Updateltem a temaindito cikkemet, aminek van kedve olvassa el.
    A problemaim nagy reszet hardver osszeferhetetlenseg okozta, legalabbis en nem tudok mas ertelmes magyarazatot mert 2 ev folyamatos szlvasi utan egy Ubuntu hiba nelkul fut 5 honapja.

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz hcl #494 üzenetére

    Nem tudom.
    Az tudom hogy ezen a PC-n 2017 óta fut egy W10, ami túlélt 2 klónozást (2x költöztettem, egyszer nagyobb msta ssd-re, egyszer egy Samsung Evo 860 1TB ssd-re), túlélt minden build updatet és egyetlen reccenés nélkül fut azóta is, ugyanezen a vason. Vagyis hardverhiba kizárva.

    Ezzel szemben, 2018 óta szenvedek ugyanezen a vason kb. 8 Linux-szal, és mind beadta kulcsot, volt amelyik a telepítést követő első órában szállt el fagyással. A többi disztró pár nap-pár hét után kezdte a megmagyarázhatatlan hibákat amiknek egy részét leírtam a blogba. Minden nap újabb jött elő, ha valamelyiket megoldottam, 1 hét múlva jött egy másik hiba.

    És az Ubuntu eddig 1, azaz 1 árva hibát sem produkált lassan fél év alatt. Nem dőlt be szoftver, hónapok óta atomstabilan megy a Samba, nincs egér meghülyülés, azóta 1x se borult be a bluetooth, stb.stb.
    És tudom már említettem de ha bármi hardveres hiba, akkor a W10 4 év alatt hogyhogy nem mutatott 1 apró anomáliát sem?

    Mindegy mert már nem is keresem a megoldást, ez a teljesen hihetetlen kategória, olyan számítástechnikai eset amire sosem lesz egzakt magyarázat.
    Azt meg udom még csinálni mert van szabad partíció a msata és a 1terás sata ssd-n is hogy felpakolok bármelyikre egy debiant, vagy Manjarot vagy Mintet és tesztelem.
    De nem akarom, ez a mazochizmus határát feszegetné :)

    [Ilyen mini PC-ről van szó egyébként] Én még nem ennyiért vettem, 4 éve még csak 30ezer volt és 8G rammal.


    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz LordAthis #499 üzenetére

    Szia, köszi a kommentedet.
    Azon nagyon kevesek táborát gyarapítod ezzel az írásoddal akik nem azonnal húztak le, nem rögtön lehülyéztek, nem zavartak vissza Winre hanem meglátták a mondanivalót is.
    Igen, talán sarkítottam de ez azt hiszem elnézhető, ennyi kínlódás után.

    Jelentem, a KXubuntu, szerintem ez találó mert KDE és XFCE is, azóta is hibátlan, sőt átesett nem kevés nyúzáson, valamint elkészült egy hordozható változata is egy USB ssd-re, és még frissítettem is a 20.01-re.
    Ez megfordult tucatnyi gépbe, laptopon mint portable OS, valamint rá lett klónozva egy igen érdekes állatfajtára, ez egy Z8300 alapú, abszolút egzotikus hardveres és szoftveres megoldásokkal tele mini pc.
    És atomstabil.

    Swapra reagálnék, ha nem dinamikus, hanem fix méretű, akkor nem fog töredezni.
    Valamint az esetek 99%-ában a swap, ha külön partíció, akkor is ugyanazon a fizikai lemezen van.
    HDD-nél ez erősen lassít mivel át kell ugrani egy másik fizikai helyre, ssd-nél meg mindegy mert ugyanaz a lemez fog használódni az IO műveletektől. Én a swap partíciót nem favorizálom, a saját partíción swapfile amit használok már régóta.
    Az előzőben részletezett hordozható rendszernél nem is lehetséges más megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bazsi83vp #505 üzenetére

    Úgy vagyok vele hogy miért ne, mit veszíthetek? Semmit. Kipróbáltam én már Android x86-ot, ReactOs-t, mindent,
    Letöltöttem, telepítettem... volna de nem támogatott multiboot azaz a Ventoy nem jó neki.
    Mivel mióta a Ventoyos 1 terás usb ssd-met használom még kávét főzni is, elosztogattam a pendrájvokat, szégyenszemre kölcsön kellett kérni.
    Viszont a bP. válogatós, 3 gépemből kettőre nem hajlandó feltelepülni, amire meg felmegy az PONT az amelyikről ez a blog szól.
    És dettó ugyanazokat a hibákat, fagyásokat produkálja mint az összes Linux vagyis az Ubuntu kivételével erre a gépre semmi más Linux származékot nem lehet telepíteni, ez 101%.
    Így a nagy bP. tesztnek egyelőre reszeltek sajnos,

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz totron #510 üzenetére

    Az a baj hogy a live bootnál olyan gyorsan átlép a hibaüzeneten hogy nem tudom lefényképezni, próbáltam pedig.
    És valami tényleg nem jó neki mert bejön a logo, 3 percig molyol majd visszadob a boot menübe azaz nem tud továbblépni valamiért.
    Megpróbálom elkapni a hibaüzenetet.
    Amúgy nem tudom mi a baja mert az összes gépemen megfordult már jópár os, Win meg linuxok és semelyik nem vakarózott telepítéskor, simán felmásztak mindegyik gépemre.

    Teljesen szabvány a telepítője egyébként, és a grub is ugyanaz, simán felvette a W10-et, az Ubuntut és a Manjarot a listába.
    A felület egy eléggé kontrasztosra, mármár harsányra átalakított KDE, a csomagokat a saját tárolóiból szedi (deb fájlt nem tudtam kipróbálni mert percenként fagyott) valamint jópár extra van hozzáadva menü, beállítás és egyéb helyeken.
    Eddig jutottam vele és ezalatt volt 3 durva akadás és 3 olyan fagyás amin csak a reset gomb segített. De ez mint mondtam nem a bP. hibája, ez a gépemé.

    Így letettem róla mert így nem lehet nemhogy tesztelni de használni se.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz totron #512 üzenetére

    Nezd en errol a vitarol, szeretem-nemszeretem vagdalkozasrol semmit nem tudok. Annyi hirt olvasfam 1 eve kb. hogy a bP fejlesztoi megsertodtek mert nem ok hanem egy Linux Mint lett a Digitalis joleti alapszoftver. Ezzel szamomra ki is merult az os-rol minden tudasom.
    Nem mondok le a teszteleserol, es addig se nem fikazom se nem istenitem. Ha kell es megerdemli, ugyanolyan vehemensen fikazok barmilyen Windowst vagy Linuxot. Es ugyanigy dicserem ha valamiben jol teljesit barmelyik.

    Amiota aktivan Linuxozok, ennek hozadeka hogy egyre jobban latom a Windows hibait. Csak ugye a melombol kifolyolag, meg az otthoni gepeimen is meghagytam a Wint, igy latom a Linux hibait is.
    A kettobol egy brillians rendszert lehetne osszelegozni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák