Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    Amikor itt olvasom a hozzászólásokat bármilyen mobilinternetes cikkel kapcsolatban, mindig eszembe jut, hogy ideje volna már írnom az ADSL-es és optikai eléréses cikkeimen kívül egy mobilszélessávról szólót is, olyan szinten nincsenek tisztában az emberek, még a műszaki érdeklődésűek sem, hogy mire képes a 3G-s technológia.

    Ez lehet az oka annak, hogy irreális elvárásai vannak a többségnek a mobilinternettel kapcsolatban. Ez a technológia önmagában nem képes kielégíteni egy power user igényeit. Nem az a baj, hogy valaki folyamatosan HD videókat akar nézni a youtube-on, nem az a baj, hogy torrentezni szeretne, hanem az, hogy ekkora adatátvitelt a mobilhálózat egyszerűen nem képes kezelni. Nem azért, mert a szolgáltatók nem akarnak fejlesztésre költeni, hanem mert a rádiós kapacitás osztott közeg, amin soha nem egy ember osztozkodik.

    A technológiai részletek nélkül: a 21megabitet úgy kell érteni, hogy ha:

    1. Üres az állomás.
    2. Az ügyfél rendelkezik a 21megabit eléréséhez szükséges modemmel(!).
    3. Az ügyfél optikai rálátással rendelkezik és a bázisállomás néhány száz méteres körzetében van.
    4. Az interferencia elenyésző mértékű.
    5. Van megfelelő gerinc kapacitás.

    akkor képes megközelíteni ezt a sebességet, mondjuk 16-17megabit/s-ot.

    A fenti 5 pontból 4-re nincs, vagy nagyon kis ráhatása van az operátornak. Általában azokon az állomásokon, ahol a 21mega be van kapcsolva, ott rendelkezésre áll a megfelelő rádiós és átviteltechnikai erőforrás, de hogy az ügyfél hány fal mögül, hány másik előfizetővel osztozva, és milyen modemmel kapcsolódik, arra nincs ráhatása. Állomást építeni alig lehet a nagyobb városokban, mert ugye senki nem akar állomást a feje fölé, ugyanakkor az egyre kisebb méretű cellák nélkül nem lehet tovább növelni a rádiós erőforrásokat.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz orbano #101 üzenetére

    Tőlem nyugodtan leszarhatod a tényeket, de attól még azok nem fognak megváltozni. Én csak elmagyaráztam az okokat. A kérdésedre a válasz:Az 54megás wifire is azt írják, hogy 54 mega, mert annyit tud átvinni a fizikai réteg optimális körülmények között, te abból mégsem látsz soha 20-30megánál többet. Ugyanez igaz az összes távközlési protokolra a wifitől a bluetooth-on át, a kábelnettől az ADSL-en át az optikai elérésekig, csak annyi a különbség, hogy egy olyan megbízhatatlan átviteli közegen mint a levegő, nem árt némi redundancia ahhoz, hogy ha meg is akarod kapni az adatokat hiba nélkül.

    Ha éppen kíváncsi vagy rá, a Release 7-es HSPA (ez a verzió képes maximum 21 megára) modulációs táblázata 30 elemből áll, íme (54. oldal):

    http://www.quintillion.co.jp/3GPP/Specs/25214-7d0.pdf

    tehát ha csak és kizárólag a rádiós viszonyok határoznák meg az elérhető sebességet (de ugye leírtam, hogy ez távolról sem igaz), az operátor akkor sem tudna pontosan tájékoztatni téged arról, hogy ahol éppen használod, ott mennyi jönne ki a valóságban. Például előfordulhat, hogy a két szintes házad tetején jönne a 21 mega, míg az első emelten már csak 10 körül. Az összes rádiós protokol, a WIFI is így működik. Ha távolabb vagy, netán sok a fal, vagy a szomszéd is ugyanazt a csatornát használja, akkor jelentősen lassul.

    Az egész 21megabit arra jó, hogy a jó rádiós körülmények között lévő, az állomáshoz közeli ügyfeleket gyorsabban ki lehessen szolgálni, így a távolabbi ügyfeleknek több adásidő jut, lehet pakolni rá még redundanciát, és/vagy gyorsítani lehet az átvitelt.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz renee7 #135 üzenetére

    Nem értitek a lényeget. Tök mindegy, hogy mivel és hogyan generál jelentős adatforgalmat valaki, és az sem számít, hogy vérpistike, vagy húsos vállalatvezető, ezek technológiai szempontból nem relevánsak. A szolgáltató nem akar erkölcsrendészetet játszani, neki mindegy, hogy hogyan generálsz forgalmat, a lényeg, hogy mennyi forgalmat generálsz.

    A jelenlegi hálózat nem képes arra, hogy minden az állomáson lógó előfizető 20-30giga forgalmat generáljon egy hónapban. Mert akkor az lesz, hogy senki nem fogja tudni használni semennyire sem.

    Egy 20 gigás csomagba szerintem vastagon belefér mindenféle reklámszpot meg Youtube, szerintem még orbano nyilvánvalóan nem mobilnetre optimalizált igényei is, de még egyszer mondom: a mobilnet nem képes helyettesíteni egy az átlagosnál jelentősen nagyobb forgalmat generáló előfizető igényeit. A hiba ott lett elkövetve, hogy egyik másik operátor ezt megpróbálta elhitetni az emberekkel.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz orbano #138 üzenetére

    A példa olyan értelemben rossz, hogy például 3G hálózaton nagyon de nagyon sok hanghívást, akár több százat is ki tud szolgálni egy állomás, míg például 2G-n 8-16 hívással szét lehet offolni egy szektort, szóval nagyon is technológia függő és nagyon is jelenthet korlátot a mobil telefon a vezetékeshez képest, bár azt remélem senki nem gondolja, hogy a vezetékes digitális alközpont tud annyi hívást kezelni, mint ahány előfizető van rajta.

    Továbbra is azt gondolom, be kell látni, hogy a távközlési infrastruktúra osztott közeg, ezért is kerül annyiba, amennyibe. Nem bérelt vonal, nem végtelenek a kapacitások, és a technológiai lehetőségek igenis limitálják, hogy hol milyen szolgáltatást lehet nyújtani különösen sávszélesség tekintetében. Baromira nem mindegy, hogy egy hanghívást 12 vagy akár 8kbit/s-mal kell tudjak az ország minden pontján kiszolgálni, vagy előfizetőnként több megabitet kéne biztosítanom ugyanúgy mindenhol.

    A jelenlegi infrastruktúra jelentős része (szerencsére mostmár egyre kisebb) még arra volt kitalálva, hogy hanghívásokat szolgáljon ki néhány kilobit/s-mal. Idő kell ahhoz, hogy az átviteltechnika és az egész hálózat adaptálódjon az új igényekhez. MInden ilyen frissítés mint amilyen a 21mega bevezetése, ezt célozza.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz orbano #143 üzenetére

    Értem a problémádat, de ebből a helyzetből nagyon nehéz, vagy leginkább lehetetlen kikerülni. E szerint az lenne a megoldás, hogy mindenhol garantálnak legalább egy megát, ami totális bukta lenne még a jelenlegi 5-7gigás csomagok mellett is, és ha ezt szerződésben az operátor bevállalná vagy a jelenlegi ár többszöröséért kéne adnia a szolgáltatást, hogy be is tudja tartani amit ígért, vagy félretájékoztatna, hiszen nem tudnád mindenhol elérni a minimum 1 megabitet. Az a helyzet, hogy a legnagyobb körültekintéssel és gondossággal sem lehet még nagyjából sem megmondani, hogy a város egy pontján adott időben milyen sebességre számíthatsz, mert annyi tényezőtől függ. Ez nem félretájékoztatás, mivel nem megjósolható.

    Mint iparági szakértő, a következőben látom a megoldást:

    1. A megabitek hajkurászása helyett országos lefedettséget kellene adni. Ez kizárólag a 900MHz-es GSM sáv felszabadításával, refarmingjával lehetséges, és jelenleg is meg az elmúlt években is az állam volt a kerékkötője. Szinte mindenhol Európában, még a románoknál is megtörtént a freki felszabadítás, és van működő szolgáltatás is, nálunk őszer ígérték a tendert, miközben mindhárom operátor komoly hálózatmodernizációt hajt végre, és bizony baromira nem mindegy, hogy olyan hardvert raknak-e ki ami az őszi tender után használható 900MHz-en 3G szolgáltatásra. A szerencse az, hogy ilyet raknak ki.

    2. A magyar piac túltelített, nincs még egy ország, ahol ennyi emberre ilyen sok mobil operátor jut. A szélessávú szolgáltatásokhoz frekvencia kell, abból pedig már most sincs elég, mert fenntartanak frekit egy negyedik operátornak, de az elmúlt években sem véletlenül nem tudták értékesíteni ezt a csomagot, mert nincs olyan tőkeerős vállalat, aki ebben az országban fantáziát, illetve profitot és a százmilliárdos nagyságrendű befektetésének a megtérülését látná.

    3. Az államnak elő kellene segítenie a fejlesztéseket, amik súlyos százmilliárdokban mérhetőek, nem pedig kerékkötőnek lennie a távközlési különadóval, és az éveken át húzódó frekvencia tenderekkel, frekvencia gazdálkodással. A frekvencia díj számítása végre kezd normalizálódni, de ez messze nem elég az üdvösséghez.

    Megint az a baj, hogy a péknek honnan kéne ezt tudnia. Hát sehonnan, de ezek mind hatással vannak arra, hogy hol, mennyiért és milyen gyorsan fog mobilnetezni.

    Dchard

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz amdphenomX4 #161 üzenetére

    21megás hálózaton 5-10mega a realitás (csúcsidőben inkább 1-3), szóval nincs is miről lemondani :)

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz amdphenomX4 #163 üzenetére

    Az APNDroidnak nagyon örülünk, mert a rengeteg hibás APN-nel történő PDP aktiválás teljesen fölöslegesen egy rakás signalling terhelést rak a hálózatra, emellett a statisztikákat is elrontja. Tessék letiltani a mobil adatot Androidban az ilyen alkalmazások használata helyett.

    Egyébként hidd el: ha minden előfizetőnek lehetne garantálni mondjuk 1-1,5Mbit/s-ot (csúcsidőben is!), akkor én már nagyon elégedett lennék.

    Az EDGE-vel az a gond, hogy az eddigi frekvenciadíj-fizetési metódus arra kényszerítette a szolgáltatókat, hogy minél több TRX-et (a 2G-s bázisállomás rádiós részét) és ezáltal frekvenciát spóroljanak, és ezt minden operátor meg is tette. Namost ha egy vidéki, nagy területet kiszolgáló állomáson (ahol nincs 3G) amúgy is ki van hegyezve a BTS (kevés TRX), akkor a hang hívások nagyon hamar elkajálják az erőforrást az EDGE userek elöl, és akkor jön a brutális lassulás. Összehasonlításképpen: 4 darab beszédcsatorna kell ahhoz, hogy az EDGE lefelé 200-220kbit/s-ot tudjon, és legalább egy beszédcsatorna a feltöltésnek. Egy TRX 8 beszédcsatornát tud, amiből 1 fenn van tartva jelzésüzenetekre.
    Szerencsére a frekidíj fizetés számítása megváltozott, reméljük ez majd segít a vidéki EDGE javulásában.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz FefeeX #167 üzenetére

    Ha ennyit értettél meg abból, amit mondtam, az elég szomorú. Az például eszedbe sem jut, hogy esetleg az államnak nem kellene ilyen pofátlanul lehúznia az operátorokat, és/vagy olyan frekvenvciadíj-fizetési konstrukciót kéne kidolgoznia ami ösztönzi a vidéki TRX bővítéseket, netán a 900-as sáv felszabadításával (amivel 3 éve késnek) biztosítani, hogy végre vidéken is elinduljon a 3G-s lefedettség bővítése.

    Érdekes egyébként, hogy míg a MAgyar Telekom például 7-800 milla állami pénzből vitt kébeltv-t és kábelnetet 7-8 szabolcsi faluba, addig a mobilszolgáltatók nem hogy pénzt nem kapnak (pedig ők ennél jóval kevesebb pénzből le tudták volna fedni az érintett településeket), de még az általuk fizetendő díjtételekből sem kaptak soha mérséklést.

    Elgondolkodtató.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz FefeeX #171 üzenetére

    "Csak éppen, a szakértő szerint sem használható internetezésre"

    Én ilyet sehol nem állítottam. Csak azt ecseteltem, hogy ahol esetleg probléma van, az mi miatt lehet.

    "Csak ugye a pénzéhes szolgáltatók nem akarnak lemondani egy forintról sem az óriási extraprofitból (általában az állam azokat adóztatja ahol a válság ellenére például óriási eredményt tudtak elérni, és érdekesmód mindegyik nyávog)"

    Az állam azokat adóztatja, akiktől könnyű behajtani az adót. Egyébként ha vennéd a fáradtságot és a demagóg bulvármédiában hallott baromságok mögé néznél, akkor láthatnád, hogy a három nagy különadóval (értsd: a meglévő adókon felül fizetett adóval) sújtott három szektorból (bank, energetika, távközlés), az utóbbiban a legnagyobb a beruházásigény, és itt a legkisebb a megtérülési ráta, azon kívül az első kettő a "válság" ellenére is 10-20%-os növekedést tudott produkálni, míg a távközlés recesszióban van a mai napig.

    De neked nem érdemes semmit elmagyarázni, mert nem akarod megérteni amit leírunk, meg olyan dolgokat adsz mások szájába, amit soha nem mondtak.

    Neked legyen annyi elég, hogy ha nincs meg a garantált sebességed, amiről ugye tájékoztattak, benne van a szerződésben, akkor reklamálj az ügyfélszolgálaton.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz FefeeX #174 üzenetére

    Először is nem szorul egyik szolgáltató sem a védelmemre. A lényeg az, amit már orbanonak is elmondtam, csak ő megértette veled ellentétben: nyugodtan szarhatsz a körülményekre, attól még azok befolyásolják, hogy neked milyen gyors a mobilinterneted akkor is ha nem veszel róluk tudomást. Mondhatod, hogy téged nem érdekel, hogy 3 fal mögött nincs térerő, de ettől még nem lesz nálad szolgáltatás. Mondhatod, hogy téged nem érdekel, hogy az állami szabályozás hátráltatja a vidéki mobilszélessáv terjedését, de attól még nem lesz vidéken mobilszélessáv ilyen feltételek mellett. Mondhatod, hogy téged nem érdekel a különadó, de emiatt rengeteg fejlesztési projekt csúszik, vagy elkaszálják. Ennyi.

    De nem vitatkozom veled tovább, mert szemlátomást semmi értelme.

    Csak azt tudnám, hogy ha ilyen "drágának, és szarnak" tartod a mobilinternetet, akkor miért fizetsz rá elő?

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz FefeeX #176 üzenetére

    Aha, szóval a semminél ez a szar és használhatatlan szolgáltatás is jobb mivel kell a munkádhoz. Nem mondom, hogy idilli a helyzet, de azért a GPRS-hez képest az EDGE 4-szeres sebességnövekedést hoz, a válaszidő pedig 6-800ms-ról 130-150ms-ra csökken (ez HSDPA-szerű válaszidő amúgy).

    A lényeg az, hogy az operátorok ne érezzék aránytalan tehernek a frekidíjat, és akkor az új rádiós egységek miatt sokkal szívesebben "tartalékolják túl" a tervezett kapacitást, így csúcsidőben is jóval használhatóbb marad a rendszer.

    Szerintem egyébként EDGE területen ha valaki 3 timeslot-tal tud letölteni (150-160kbit/s) az teljesen elfogadható, tekintve hogy 4TS (220kbit/s) a technológiai maximum.

    A vidéki mobilszélessáv megoldása nyilván az UMTS900 bevezetése lesz, itt a szeptemberi frekitenderre vár mindenki. Igazából két éve lehetne már működő szolgáltatás ebben a sávban, de sajnos a politikusok csak a választási ígéreteik szintjén tartották fontosnak a vidéki mobilnetet.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz samfishR #179 üzenetére

    HA 120/100-at mértél, akkor 32k-ra nem lehetsz korlátozva. Sokkal Valószínűbb a 128/128kbit/s, felfelé általában lassabbat mér ugyanannál a bearer sebességnél a Speedtest, mint lefelé. Szerintem korlátozva vagy 128/128-ra.

    Egyébként a szolgáltatók a Core hálózatban mérik az egyes előfizetők forgalmát CDR-ekből. Itt bájtra pontosan megmérik a le és feltöltési adatmennyiséget, és amikor ez együttesen eléri a csomagban meghatározott maximumot, akkor jön a korlát. Szóval nem a hasukra ütnek, hogy "ez má' elég sokat forgalmazott, ideje lenne lekorlátozni". Igazából még rá is raknak 5-10%-ot biztos ami biztos, nehogy előbb korlátozzanak le, mint az előírt.

    Dchard

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák