Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz Stauffenberg #120 üzenetére

    Máshogy szar fiatalnak lenni. A régi fajta szegénységet nyomornegyedekben, gettókban találni meg.

    Rossz lehetőségekkel bíró környéken lehet manapság is "olcsón" ingatlant találni. Csak ugye átlagembernek az pont nem esik egybe azzal, ahol munkahelyt is lehet találni.

    Nameg, ma sokkal többet láthat az átlagember abból, hogy mennyivel gazdagabb és szórakoztatóbb életet is élnek mások az ő üres életéhez képest, miközben a napi betevőért küzd. De ez is helyfüggő. Van ahol már 50-100 éve is megvolt ez, ami nálunk csak a rendszerváltás után vált láthatóvá. Szóval nem jó ugyanannak az időszaknak a magyar és például amcsi jellemzőit nézni, mert vagy 100 év lemaradásban vagyunk a jó részében is. De még itthon a nagyvárosi vs vidéki élet is durván nagy különbséget mutathatott 50 éve és mutathat manapság is. Csak az olcsó kínai tömegtermékek azok, amelyek itt is megvannak most egyszerre.

    Amiben még nehézséget látok a mai boldogulás terén: minden agyon van szabályozva. Mindenért adóztatnak. Szóval nincs meg az az egyéni szabadság, hogy valaki "önálló" életet éljen, mert a rendszer követeli a jussát és üldözi a bartert / közösségen belüli kölcsönös segítést. Cserébe kínál valami állami szolgáltatást, ami szintén relatív, hogy mihez képest jobb vagy rosszabb, mint régen itt vagy most máshol.

    Az olló kapcsán meg tényleg érdemes figyelembe venni azt is, hogy nem mindegy, arányokról vagy konkrét létszámokról beszélünk. Nagyon csalóka lehet ez emiatt. Olyan sok kisember van, hogy őket egyénileg semmibe sem becsülik, mert ezer másikat lehet a helyükre beállítani. Most egy-egy nagyobb cég vezetői több ember felett "uralkodak", mint régen egy nagy uralkodó. Ezerszer több alattvaló, ezerszer több vagyon az uralkodó kincstárában és nem szempont, hogy elhullik pár gyalog, mert akkor is lesz bőven másik bérrabszolga. És az is csalóka, hogy most sokszor ki vannak szervezve külön cégekbe a parasztok, ezért nem látszik direktben, hogy hány millióan dolgoznak be egy cég alá.

    De úgy általában, arányaiban sokkal jobb és tartalmasabb élete lehet egy mai embernek. A szó szerint nyomorgók arányaiban kevesebben vannak, aboszolút létszámban viszont lehet sokan, csak van mondjuk 6 milliárd jobban élő is melletük.

    A modern társadalomban a fiatalok nyomora sok esetben pszichológiai: nem látják, hogy hogyan lehetnének valakik, akik híresek vagy fontosak. Nem tudnak kitűnni a tömegből, de látják a látszatot, hogy mások milyen sikeresek és boldogak. Szerintem ez vezet sok extrém és idiótának tűnő lázadáshoz is, mert bármilyen hülyeség mögé beállnak, csak hogy azt érezzék különlegesek. Sokan nem bírják elviselni ezt, vagy nem tudnak találni olyan elérhető célokat, amelyekkel sikerülélményük lehetne.

    [ Szerkesztve ]

  • nevemfel

    senior tag

    válasz Stauffenberg #120 üzenetére

    Hát talán azért történt mindez, mert ami 1945 után történt nyugaton, az nem a szabály, hanem a kivétel volt. Aztán a 70-es évekre egyszerűen kifulladt az a növekedési modell, és most kezd visszaállni az az állapot, ami mindig is jellemezte a társadalmakat, a kevés kézen nagy vagyon.

    Forget your troubles, c'mon get happy

Új hozzászólás Aktív témák