Új hozzászólás Aktív témák

  • FTeR

    addikt

    válasz MichaelSD #142 üzenetére

    nemtom a marketing most hogy jött ide. általában nincs jó véleményem a marketing dumákról, kiemeltem a firefox meg a mac kamuhadjáratával van bajom, utóbbinál még a stílussal is. linux marketingről sztem sosem beszéltem. a partnerség vagy terméktámogatás nem tartozik a marketing körébe.

    két külön dologról beszéltem. alapvetőn technológiai oldalról szemlélem a dolgokat, a dolog gazdasági vonzata kevésbé érdekel. utóbbiban ms kapcsán sincs semmi újdonság, nemcsak az xbox bevezetése, minden új termék bevezetése veszteséges a kezdeti időszakban. a különbség csak azt,h jelen esetben ezt első kézből tapasztalhattuk.
    az, h ms milyen erőfeszítések árán tud betörni egy piacra, az max a versenyképesség szempontjából érdekes. hajlamosak vagyunk megfelejtkezni róla, h ms ezzel megtörte a sony monopóliumát. érdekes, h a tisztelt társaság csak az ms monopóliumával rigolyás.
    előbbiről (tech) alkotott véleményemet meg semmilyen szinten nem befolyásolja a gazdasági szempont (max abban a vonzatban, h nekem melyiket használva egyszerűsödik a munkám, így kevesebb munka->több pénz). ellentétben azzal amit hiszel, nem vagyok elfogult. egyszerűen sok terülten az ms megoldását preferálom. nincs mindennel ez így és az állapot még csak nem is állandó. volt olyan, amikor adott területen nem is ms cuccost használtam és lesz még olyan ms cuccát másra cserélem. attól függően, h adott pillanatban melyik felel meg jobban.

    jelen pillanatban 3 termékéről gondolom, h messze jobb mint bármilyen más alternatíva, 2 termékről, h érdemben jobb, mint a konkurencia kínálata és pár másikról, h preferenciáktól függően jó választás lehet vagy jobb irányba halad mint a többi halad. ezek rendre win, ofisz, asp.net és sql server, .net többi része végül az egyéb kisebb alkalmazások (pl WLMsg/ail, wmp, ie). az összképhez vegyük hozzá, h ms-nek több száz kisebb nagyobb különálló terméke van.

    a wines alapvető flame témára nem térnék ki. az ofisz elég egyértelmű, ott a konkurenciának csak az "ezért a költségért az átlagnak ez is megteszi" marad. az asp-re még kitérek egy hosszabb példával.
    az sql servernek elég megnézni a statjait, h mennyire stabil, biztonságos, gyors és mi mindent támogat (és mi minden működik vele együtt, szemben azzal, ahogy pl php nem támogat rakat alapvető mysql fícsört). a .net vs egyéb fw-k kapcsán általában a libek sokasága meg egyéb lang fícsörök állnak szemben az interopal (habár sl kapcsán már ez is árnyaltabb).
    a maradéknál meg WLMsg-t mindig jobban preferáltam, szemben icq vagy egyéb cuccal, most skype mellett használom párhuzamosan. WLMail is tetszik kis hibái ellenére az egyszerűsége miatt, szemben az outlookal vagy más kliensekkel, előtte mindig is vmilyen webmailt használtam. wmp akkor akadt először a kezembe, amikor a sználták a winamp fejlesztést és magam is megleődtem, h milyen jók lettek az újabb wmp-k, annak ellenére. persze videó nézésre még mindig nem azt használom. az első ie, ami default böngim lett az az ie7 volt, miután opera után az fx-ből is elegem lett. most még nme tom, h a köv böngim az ie8 vagy fx3 lesz, majd meglátjuk a végleges verziókat.

    talán a ebből érezhető, h nem érzelmi szinten döntöm el a dolgot, szemben azokkal, akik vmilyen ideológia mentén már eleve kizárnak vmit.

    asp.net-re visszakanyarodva. egyrészt említettem már, h pl php nem támogat olyan alapvető fícsört,mint a tárolt eljárások. miközben pl mssql már megérti közvetlen a linq lekérdezést. két ellenpélda a technológiák együttműködésre. és lássuk, h előbbi pont az opensource-os felfogás mentén képtelen erre.
    másrészt egy példával hagy illusztráljam a hatalmas különbséget. azért asp, mert a webfejlesztés a szakterületen, talán ebben a témában relevánsabb vagyok. de sok más területen lehetne példát hozni, ahol az ms sokkal jobbat nyújt.
    szal tegyük fel az a feladat, h adott webshop termékeit excelbe vagy pdf-be kell exportálni.
    php lehetőség:
    utána nézek a különféle libeknek és sok tanulmányozás tesztelés után kiválasztom a vélhető legjobbat, bízva benne, h ez végül mindent tudni fog ami kellhet.
    ezután megtanulom a lib használatát.
    neki állok a layaoutnak megfelelő kinézetet összedobni, ami minden kis beállítás és karaktersorozatnak megadásnál külön függvény hívást igényel. egy külön sor a betűszínnek, a méretnek, a típusnak, a háttérnek és bonyolult hívások egyéb külső forrásoknak, pl képek és azok pozicionálásának. gyak teljesen esélytelen, h záros időn belül komolyabb (látványosabb) pdf-et hozzak össze.
    ha ez megvan jöhet az exceles móka. itt gyak a csv generálás marad, amit talán ráfoghatunk az xls zártságára. ha mégis van megoldás, akkor a fenti tortúra jön újra.
    ugyanez asp.net-ben:
    legeneráltatok egy reporting fájl együttest, a szögszerkesztőkből megismert módon összehozom a layautot és exceles értékadásra hasonlóan megadom a megjelenítendő változókat, majd mindezt meghívo, egy webformban (aspx). ezután a felhasználó válszthat, h mibe szeretné elmenteni.
    lássuk a különbséget. előbbinél kemény (több napos akár hetes) munka árán nagy eséllyel nem sikerül teljesíteni kifogástalanul a feladatot, mert túl nehéz és átláthatatlan, addig utóbbinál a már sok helyről ismert módszerrel pár óra alatt összerakom a megfelelő kinézetet és minden más a keretrendszerre van bízva.
    ez nem azt jelenti, h az utóbbi egy tökéletes megoldás. sztem még így is indokolatlanul körülményes használni és bőven lenne fejleszteni való rajta. de már ez az igény csak abból fakad, hamár ezt az egyszerű megoldást használja, akkor lehetne a többi mintájára tovább egyszerűsíteni, szemben azzal, h php-ban semmi esély rá, h bármi változni fog, mert egyszerűen ilyen a nyelv és annak környezete, ami alapvető akadály.

    ez megint csak nem azt jelenti, h php-nak nincsenek érdemei. php egy egyszerűen használható nyelv, ami könnyen tanulható. de ez csak egészen addig előny, míg a végrehajtandó feladat is elég egyszerű. azzal arányosan, ahogy a eladat nehezedik, a php alkalmassága is csökken. szemben asp.net-el, amit jóval nehezebb elsajátítani (egy fullos kis weblapot már nevetségesen egyszerű összerakni vele, de a testre szabás már megkíván némi ismeretet, ami természetesen a végletekig végrehajtható), miközben összetett feladatokat lehet benne nagyon könnyen megoldani.

    ez sem volt mindig így. sztem asp.net1.1 volt az első versenyképes alternatíva és a 2.0 hagyta állva a konkurenciát. azóta 3.5-nél tartunk és durva dolgok várhatóak a köv verziótól (gyk, sima asp 3 verziót is megélt).

Új hozzászólás Aktív témák