Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Jim Tonic

    nagyúr

    válasz orbano #33 üzenetére

    Ezt a sok álszent fasságot...
    Ilyen szarba köttök bele, miközben megannyi foszilis üzemanyagot zabáló autó rohangál az utcákon, az energia igen kis hányadát nyerjük megújuló erőforrásokból, nem tisztítjuk eléggé a szennyvizet, írtjuk az őserdőt, stb.
    Ti meg jöttök ezzel a sületlenséggel, és pont egy ilyen szarban látjátok meg az életetek tönkretevőjét? Mire jó egy MP3 lejátszó? Vagy az oldalon felsorolt termékek legnagyobb része? Ugyanmár, ha forradalmárt akartok játszani, ne itt kezdjétek el, mert ez kicsinyes.

    Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

  • lapa

    veterán

    válasz orbano #33 üzenetére

    az offos részt szinte szóról szóra ugyanígy írtam volna le, csak lusta voltam. annyi a különbség, hogy én végül megvettem a tévét, meg még nem tudtam rászánni magam a bringával munkába járásra. viszont már építem a napkollektort :)

    a "termékkel" kapcsolatban nekem az a bajom, hogy a fogyasztó hajlamos félreérteni a dolgokat és egyből megeszi majd a reklámokat (tárgyilagos ismertető cikkeket), amik a dolog "kúlságát" sugározzák. már most státusszimbólumnak nézik egyesek, lévén a kocka nagymuterjának tutira kell egy ilyen. szerintem nem kell.

    a másik, aminek nem örülök az az, hogy a nagy többségnek végig sem fut az agyán a gondolat, hogy valóban van-e értelme annak a dolognak amit megvesz/megvenne, pontosabban milyen "ár"-érték aránya van. az "ár" helyére a furfangosabbak képzeljenek más fogalmakat... az átlagos fogyasztó agyában kb a következő zajlik le ilyenkor: nézzedmá termék --> láttam reklámban ettől nekem jó lesz --> fogyasztok --> otthon ráverem --> büszke vagyok rá, mert megdolgoztam érte. nem kéne annyi tévét nézni, kicsit kitágulna a világ.

    nem vagyok tisztában egy ilyen eszköz előállításának költségeivel és technológiájával, de arról meg vagyok győződve, hogy brutális mennyiségű papírt lehet gyártani ugyanannyi energia és alapanyag-felhasználással. mégha a nyomit meg a festéket is beleszámoljuk. erős közelítéssel annyi fotó nyomtatható ki "hagyományos" eljárással, aminek az ára megegyezik képkeretével (itt nagyolva arról van szó, hogy egyik technológiánál sem vettem figyelembe az energia tényleges költségét, csak a pénz gazdasági egyenértékéből következtetek). a nagyi belefullad a sok unokásfotóba szvsz.

    (mondjuk hozzáteszem, hogy az otthon-fényképnyomizás nálam hasonló kategóriába esik, mint a tárgyalt csoda. azon viszont túlteszem magam mert belátom én is, hogy ha az embernek nincs lehetősége munkahelyen nyomizni, akkor az alternatívák kényelmetlenek). a nyomik közül meg már alap a színes nyomi.

    ha nagyi dvd-játékost kap, akkor arra aszondom ok, lehet rajta fotókat nézegeni meg neadjisten videókat is, hogy az unoka orábból milyen aranyosan bugyborékol a takony. akár postán lemezküldősen is. tévéje csak van a nagyinak. most a másik megoldást nem is merem megemlíteni, hogy a fotóapparátok jórésze tartalmaz kábeltet, amivel látogatókor további eszközök nélkül végig lehet pörgetni mind az ezer fotót, a jobbakat meg elő lehet hívatni internyeten. mert a fotólabor tényleg hatékonyabb és jobban kezeli a hulladékot. nem sokkal, valamivel.

    a "nincsen semmilyen űrkütyüm fotónézére"-nagyikon kívül nem - meg ahogy fent írtam belül sem nagyon - tudok elképzelni olyan helyzetet, amikor ennek létjogosultsága van. mindenki tele van olyan eszközökkel, amik még a célfeladatot is jobban el képesek látni, emellett 300e más dologra is jók.

  • #56573440

    törölt tag

    válasz orbano #52 üzenetére

    ne legyünk már naívak :B tartós ipari cikk a 21.században? a gyárak sajnos rájöttek hogy ha nem tartós akkor elromlik és vehetsz másikat az meg nekik nem probléma sőt. tisztelet persze a kivételnek, de ezek árképzése sem nevezhető reálisnak így kevesen is veszik. megint más kérdés hogy a társadalom sem erre van berendezkedve, inkább vesz egy közepesen jót, esetleg gagyit mert amire elromlik már kint van a jobb, újabb technológia. elég ha a pc-t nézed. 3-5 év a max gari. amire lejár addigra az eszköz gyakorlatilag a múzeumi kuriózum szintjére süllyed. ez a folyamatos fejlődés ára. ha nem lenne akkor mindenki még a fekete fehér némafilmre örülne, és fotel méretű rádiónál ülne esténként gyertyafény mellett. nekem sem tetszik de sajnos ez van.
    (jó pénda itt pl a tv,dvd felvevő a családunkban, mindkettő jó minőségű márkás darab egy valag pénzért, eltelt 2 év és már az akkori vételár töredékéért sokkal jobb, energiatakarékosabb modellek vannak, amiket nem érdekel a régiókód, vagy ír minden alapanyagot, szebb képe van, stb)
    mennyi károsanyag kibocsájtás volt amíg fellőtték a műholdakat? el sem merem képzelni. és mi lett a vége? tv internet gps miliméter pontos térképek és valag más előny van. meg lennénk nélküle is? lehet.
    az emberiség ilyen. csak akkor lép ha szarban van. addig menni fog a benzin amíg van. ha már nincs vagy irreális ára van akkor keres alternatívát és nem hibrideket hanem hosszabb távon is fentartható megoldást, etanolt vagy akármit. akkor majd a sivatagban nem kutak lesznek hanem napkollektorok, akkor majd újrahasznosítanak több elektronikai kütyüt ha már kevés lesz az alapanyag. addig meg megy minden ami eddig volt. mindennek egy kulcsa van a profit és pont. senkit nem érdekel hogy a viharok tízezreket ölnek meg, hogy a hőség és az üvegházhatás országokat lehetetlenít el.

    [ Szerkesztve ]

  • #56573440

    törölt tag

    válasz orbano #61 üzenetére

    elektronikában lehet hogy nem, de cipőben pl van ami tényleg minőségi és azt 6 éve nyúzom ha kimosom nem is látszik hogy használt nagyon. az tényleg azt mondom hogy okés nem kínai vacak.
    nem os érdemes ilyen életciklus mellett "minőséget" gyártani bár itt a minőség fogalma erősen szubjektív szerintem. ami nekem pl erősítőben hangfalban jó arra a hangmérnök rá sem néz és így tovább. mit nevezünk minőséginek? ami 20x addig menne mint kéne az életciklusa miatt? gyártsunk 40 évre pc-t? nem lenne jó vége szerintem :DDD

Új hozzászólás Aktív témák