Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • finest

    őstag

    válasz twollah #1 üzenetére

    Medical Tribune 2009.05.17.: "A klímaváltozás a 21. század legfontosabb egészségügyi kérdése – állítják vezető brit akadémikusok, akik szerint sokkal komolyabban kell venni a fenyegető veszélyeket.

    A klímaváltozás kérdésének elhanyagolása morálisan legalább annyira elítélendő, mint a 18. századi rabszolga-kereskedelem – állítják a Lancet orvosi lap tanulmányát író szakemberek, akik egy terjedelmes jelentésben foglalták össze véleményüket a klímaváltozással kapcsolatban.

    A tanulmányban az olvasható: a növekvő globális hőmérséklet élelmiszerhiányhoz, aszályhoz, háborúkhoz és áradásokhoz vezethet az elkövetkező száz évben, és akár több milliárd ember fertőződhet meg valamilyen betegséggel vagy zuhanhat kilátástalan szegénységbe. Arra hívják fel az orvosok és az egészségügyi szakértők figyelmét, hogy vegyék komolyabban a klímaváltozás jelentette veszélyeket. „A klímaváltozás olyan egészségügyi kérdés, amely több milliárd embert érint. Ez nem csak a jegesmedvékről és az erdőirtásokról szól” – hangoztatják a szakértők.

    A tudósokból, ügyvédekből, orvosokból, közgazdászokból és mérnökökből álló szakértői csapat az ENSZ égisze alatt működő és Nobel-békedíjjal kitüntetett Éghajlat-változási Kormányközi Testület előrejelzéseit vette alapul, amelyek alapján az optimista becslések szerint két Celsius fokot, a „katasztrofális” forgatókönyv szerint pedig hat Celsius fokot emelkedik a globális hőmérséklet.

    A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a melegebb időjárás növeli az olyan rovarok és baktériumok által terjesztett betegségek kockázatát, mint a malária vagy a szalmonella. A legnagyobb egészségügyi hatás a világ legszegényebb részeit fogja érinteni – figyelmeztetnek a szakértők, akik szerint az aszályok és az áradások sokkal sebezhetőbbé teszik a fejlődő országok mezőgazdaságát és emelkedni fognak az élelmiszerárak a hiány miatt. Ez növeli a vízért és az élelmiszerért folyó háborúk kitörésének az esélyét, és akár több mint egymilliárd ember is arra kényszerülhet, hogy elhagyja otthonát – olvasható a jelentésben."

    Ladakh mint téma már vagy 15 éve terítéken van...amúgy. Szerintem pont arról szól a cikk, h most helyi szinten akarnak tenni valamit, valamint arról, h a globális felmelegedést nem lehet lokális problémaként kezelni, ti. a felmelegedést ott nem tudják megszüntetni, csak enyhíteni a hatásait.

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz buherton #3 üzenetére

    Magyarország szerintem irtó rossz helyzetben van a felszíni vizeit illetően. Fekvésénél fogva itt folyik össze a környező összes ország szennyezése amit a folyók áthoznak, bemosnak a talajba nálunk. Szerintem összefügg vele, h nálunk a környező országokhoz képest is rettentő magas a rákos megbetegedések száma. A legnyomasztóbb az, h a kémiai szennyezések már a mélyebb vízrétegekbe is leszivárogtak.
    Ismerem ezeket a magyar földet fényezős dumákat, de nem sokra tartom őket. Divat lett felértékelni az ország nyersanyagkészleteit, a magyar földet stb. Ez szerintem egyfajta kompenzáció a sok szívásért, kellett találni a jobb oldalnak valamit, ami alapja lehet a nemzeti összefogásnak. A legegyszerűbb megoldás a közös föld, élettér alapján kialakítani ezt a közösséget. Amit írsz, csak egy politikai lózung, semmi tudományos bizonyítékot nem látok mögötte. És éppen azt sugallja, h mi majd itt könnyű helyzetben leszünk, mert eltarthatjuk magunkat. Ez meg a legnagyobb szamárság. (Ugyan az a húzzuk le a rolót és éljünk májkrémen pár évig duma, amit Drábik szokott mondogatni, csak másik köntösben. De sajnos nem működik.) Mi lesz azokkal az emberekkel, akik majd a Mediterráneumból menekülnek ide az elsivatagosodás elől? Velük együtt is elég lesz a víz és a föld, vagy megvédjük magunkat tőlük? Ha igen, mivel és ki véd meg minket az erősebbektől? És itt csak a geológiai adottságokról beszéltünk, a geopolitikai elhelyezkedés még ennél is szánalmasabb helyzetbe hoz minket.

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz buherton #7 üzenetére

    Itt nem az egyszeri szennyezésekről van szó, mint a cián stb., de nagyon is ki vagyunk szolgáltatva a környező országoknak és a folyamatos szennyezésnek, amit a mi környezetkárosító tevékenységeinkhez az övék rádob.
    Szerintem az EU-n belül a minőségbiztosítási előírások nem különböznek, nem hinném, h engedékenyebbek a magyarnál. Azt előbb elhiszem, h az EU-n kívülről importált élelmiszerek gyenge minőségűek stb. Azt sem hiszem, h a magyarok ne sumákolnának a permetszerek lejárati idejével, ha úgy adódik. ;) Próbálok figyelni arra, h mit eszek. Amúgy örülök, h a magyar termelőknek most át kell állnia a biológiai növényvédelemre egy csomó területen az EU miatt. Bár nekik ez nem lehet akkora öröm.

    A bányászatról jut eszembe...Sajnos egyre több cikk jelenik meg arról, h az ipari tevékenységek következtében már a tengerek vizei is annyira szennyezettek nehézfémekkel, h nem ajánlatos tengeri halakat enni, mert telítődnek vele és ezáltal az emberek is, akik eszik azokat. Ilyen szempontból a felszíni vizek tisztaságában sem hiszek annyira, mert a tengerekbe is a folyókon keresztül jut be a cucc. A nagy mennyiségben fogyasztott hormonkészítményekről, amik az emberek szervezetéből kikerülve a szennyvízhálózatba ürülnek, vagy a műanyagokból kioldódó káros anyagokról már nem is beszélve.

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz talmida #14 üzenetére

    Ilyen irányú statisztikát nem ismerek. Szerintem szélsőségessé vált az időjárás, simán döntögettük a meleg rekordokat tavasszal, de a tél is elég hideg volt. Gyakoriak a nagy széllel társuló viharok, újabban a forgószelek is. Rá kellene keresni, h hogyan változott nálunk az évi átlaghőmérséklet. Meglehet, h igazad van. A Golf-áramlat csökkenésével, csökken az északi vizekbe érkező meleg víz, ez most a nyugati kontinenst hűti és kihat ránk is gondolom.

    ollie: Az életvitel is sokat számít, de nem becsülném alá a környezetszennyezésből adódó hatásokat, amik a földrajzi fekvés miatt nálunk akkumulálódnak.

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz ollie #17 üzenetére

    Sajnos nem ismerek ilyen statisztikákat, de biztosan fogunk hallani erről, sokakat foglalkoztat. Nem az én gondolatom, de könnyű belátni, h lehet benne némi igazság.

    buherton: Itt van egy kevésbé optimista cikk az ország ivóvízkészleteit is illetően: [link]

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz buherton #23 üzenetére

    Ezeket komolyan is gondoljátok a legyilkolással, meg a sterilizálással? :DDD Mert addig nagyon fasza a dolog, amíg a világnak abba a 20%-ába tartozunk, akiket nem akarnak kinyírni, meg sterilizálni. (Megjegyzem, csak éppen hogy beletartozunk.) A gond csak az, h a másik felén a világ össznépességének a 80%-a áll és nem mind olyan fejletlen, mint ahogy azt elképzelitek a túlnépesedett Indiáról, Kínáról, akiket a Himalájában folyó változások érintenek és előfordulhat, h lesz egy-két szavuk az ilyen elképzelésekhez.

    Jellegzetes amúgy ez a projekció. Ők tehetnek róla, minek finganak annyi metánt! Az indiánokkal is így bántak a fehérek. Amikor elfogytak a bölények, előjöttek azok a dumák, h az indiánok is kiirtották volna őket. Egy kutató aztán megalkotta "Pleisztocén Túlvadászat Hipotézisét". Itt sokat írnak erről: [link] A lényeg, h mindenki más a hibás, sosem a fejlett, kizsákmányoló országok.

    A linkelt fordítás többi részét is érdemes elolvasni az elejétől: [link]

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz #27483136 #28 üzenetére

    Ez jó, persze a Föld a hibás. Tipikus projekció és tagadás, ti. szerinted a felgyorsult klímaváltozás,amúgy is megtörténne. GOTO: 21, "Pleisztocén Túlvadászat Hipotézis" -ugyan ezt mondod pepitában.
    Nagyon pontos időjárás előrejelzések is vannak ám, a korábban mért adatok alapján nagyon jól meg lehet jósolni az év adott napjaira az időjárást. De itt nem a tévés, kilógócicis időjárás jelentésre kell gondolni. Áh...mindegy.

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz naot #69 üzenetére

    Frappáns megfogalmazás! :R

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    A 2-es pontban szerintem a bioszféra önszabályozása a szűk keresztmetszet. Persze lovagolhatunk megint azon, h vajon mennyiben alakulna át az emberi tevékenység nélkül a világ flórája és faunája. De a gyors változások miatt, amit előidéz az emberi jelenlét, így pl. a fajok rohamos kihalása, esőerdők és általában az életterek kipusztítása/átalakítása, olyan sebességgel zajlik, amihez az élőlények nem tudnak alkalmazkodni. Persze mondhatjuk önszabályozásnak azt is, amikor az evolúció egy katasztrófa után újraindul az egysejtűektől.
    Kár lebecsülni az emberi tevékenység bolygóra gyakorolt hatását és azt mondani, h túl kicsik vagyunk mi ahhoz, volt a Geographicon pár éve egy cikk arról, h a munkanapok járműforgalma igenis hat az időjárásra: [link]

    Egyébként elgondolkodtatott, amit írtál. Ha továbbvisszük a bioszférás gondolatot és a Földre ,mint egy nagy élő szervezetre gondolunk, a végső feloldozást az adhatná, ha elfogadnánk, h mint minden egyes szervezet a Föld is elöregszik, esetleg meghal a Vénusz sorsára jutva az üvegházhatás miatt, ami egy teljesen természetes dolog, ahogy ez a kisebb szervezetekkel is naponta történik. Győz a rák ,ennyi. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz finest #77 üzenetére

    A fenti gondolatmenetnek azért ellent mond, h az élet él és élni is akar. Túlél. A sötét tengerfenéken, borzasztó nyomás mellett, esetleg megspékelve a feltörő magma melegével, is van élet, vannak élőlények a vulkánok kürtőinek környezetében, ahol a legkülönbözőbb gyilkos gázokat, savakat viselik el. A föld leghidegebb pontjától kezdve a legmelegebbig jelen van.
    Nem szívesen gondolom ezért, h az ember, ami az élet igen fejlett megjelenési formája, absztrakt gondolkodással és fantáziával megáldott egyedüli domináns lényként a világon, valójában csak sárkányfog vetemény és annyi telik tőle, ca. 3,5 milliárd év küszködés után, h feléli, megmérgezi a környezetét, versenyt fut az idővel és elhal. Valahol csak cink, nem, h az életet abban a formában, ahogy mi ismerjük nem egy külső hatás, hanem egy élőlény teszi "végső" próbára?

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz Dany007 #80 üzenetére

    Nekem is eszembe jutott az ökológiai lábnyom a kisebb fogyasztású számítógép kapcsán. Sok online "footprint calculator" van, én nem élek kirívóan nagy lábon, de minden kalkulátor úgy saccolja, h 2.7-3.7 Földre lenne szükség, ha mindenki csak úgy akarna élni mint én.

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz Lenry #83 üzenetére

    Persze, nagyon elnagyoltak, de a céljuk csak rá mutatni arra, h sokkal jobban részesedünk az erőforrásokból másoknál, nem a részletekbe menő pontosság. -Mondjuk egy olyan országban, ahol a légi közlekedés elterjedtebb és a magasabb életszínvonal mellett többen utaznak nagy távolságkora rendszeresen üdülni, gyakrabban cserélik a használati eszközöket stb. jóval nagyobb az ökológiai lábnyom a mienkénél. (pl. az egy főre eső ökológiai lábnyom az USÁ-ban: 9.4, az Egyesült királyságban 5.4, Svájcban 5 hektár.
    [link] Erre mondtam, h én a 2.7 hektárammal nagyon visszafogottan élek másokhoz képest.)
    Megtaláltam magyarul is a kalkulátort: [link]

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz talmida #93 üzenetére

    Nagyon gondolatébresztő ez a film, köszi! :R

    [ Szerkesztve ]

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

  • finest

    őstag

    válasz #27483136 #108 üzenetére

    Írj egy blog bejegyzést már erről, így túl kevés emberhez jut el az infó, h nincs semmi gond a környezetszennyezéssel, az éghajlatváltozás az emberi tevékenységtől független, véletlen egybeesés az egész! :DDD (Már ha vannak véletlenek. Szerinted?)

    Amúgy ma már tudjuk, h a koleszterinnek két fajtája is van, az egyik egészségkárosító, a másik nem. És azt is, h gyerekkorban nem jellemző a koleszterinprobléma megzabált tojás és szalonna mennyiségétől függetlenül. De ezeket a dolgokat már nem említed meg. Nem vagy egy kicsit szelektív az infógyűjtésben? .. A tudományos hipotéziseknek alapfeltétele, h fejleszthetőek, megcáfolhatóak. Nem a végső igazságot tartalmazzák. Márpedig Te az emberi tevékenység és a klímaváltozás összefüggését kezdettől fogva lefutott témának tartottad, megmondtad, h nincs ilyen. Egy-egy vulkánkitörés stb. nagyobb környezeti változást okoz, ráadásul nincs rálátás, túl kevés az adat és a többi. Meggyőződésed, h az időjárás nem jósolható. Továbbá, azt mondani, h minden klímakutató, környezetvédő önjelölt ingyenélő, akik felesleges dolgokból pénzt csinálva élősködnek az egyetemeken, kutatóintézetekben enyhén szólva sem egy tudományhoz méltó állítás.
    A tudomány nem tévedhetetlen, de fejlődőképes.

    Sz'al, ugyan ne csúsztass már ekkorákat a példákkal, köszi! :R

    “Don’t shoot, I’m Globish.”

Új hozzászólás Aktív témák