Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geffry

    aktív tag

    Érdekes hogy azok az emberek akik verik a hátsójukat a földhöz amikor egyel nagyobb számozással megjelenik egy telefon, milyen kritikussá tudnak vállni igazán komoly technikai kihívásokkal szemben...

    Az egész lényegét kellene látni.

    Tény hogy kellemetlen a leszálló elvesztése, de ha belegondolunk a korlátozot üzemideje nagy csodákat nem tárt volna elénk, szóval ahogy azt már többször kihangsúlyozták, a lényeges feladatot teljesítette még így is.

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • Geffry

    aktív tag

    válasz emelhu #26 üzenetére

    Egy techdemo volt, amolyan, "ha már arra járunk akkor vigyük ezt is" alapon. Itt ténylegesen nem bukott semmi jelentős, viszont ennyivel okosabbak lesznek legközelebb amikor a leszállás lesz a fő attrakció.

    Tudom hogy itt költségvetésekről van szó és hogy a világ nem ilyen szép idealizmusokra épül, de nézd meg a videót. Amikor kiskorodban elestél azután soha nem próbáltál újra talpraállni?
    Vannak dolgok amiket nem lehet letesztelni előre. Aki rászánt pár(tíz) órát a KSP-re az már kaphatott egy ízelítőt abból hogy milyen az amikor 1évvel az indulás után jut eszedbe hogy az a bizonyos alkatrész otthon maradt...

    [ Szerkesztve ]

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • Geffry

    aktív tag

    válasz #28752640 #36 üzenetére

    Az összes Marsra indított küldetésnek csak kb a fele ért célba sikeresen. 50-50%-nál szerintem nincs amatőr hiba, vagy tökéletes minden, vagy nem.

    Ehhez még tegyük hozzá azt hogy a NASA a kezdetektől ott volt és több sikeres küldetésen van túl, míg az ESA most futott neki másodjára.

    Ez kb ennyit számít például a leszállási terület meghatározásánál:

    Az hogy ez a know-how még mindig nemzetek határaihoz van kötve, már inkább amatőr hiba az emberiség részéről.

    [ Szerkesztve ]

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • Geffry

    aktív tag

    válasz Cifu #39 üzenetére

    Egy kis helyesbítés... Amerikának is sikerült a leszállás a Vénuszon, a Pioneer Vénusz szondákkal, bár nem leszállásra voltak tervezve, de egy mégis megúszta a becsapódást, valószínűleg a nyomásnak köszönhetően és pár órán át még méréseket is tudott végezni.
    De az oroszok az egyetlenek akiknek fotót is sikerült készíteniük a (gonosz) "testvérbolygónkról". :R

    Mellesleg egy elismerésreméltóan ambíciózus program volt, több ilyen kellene szerintem.

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • Geffry

    aktív tag

    válasz Cifu #41 üzenetére

    Szeretem amúgy a "mi lett volna ha" beszélgetéseket, egy kis agytorna aaz utólagos rálátás bölcseleteivel.

    Én személyszerint az űrsiklót mint nemzeti e-péniszt egy az egyben töröltem volna a NASA repertoárjából, az űrállomás... más tészta. Néha értelmetlennek tűnik hogy lassan 50 éve nem ment messzebb ember mint ameddig egy golflabdát el lehet ütni, de valahol indokolni tudja magát azzal hogy megalapozza a távolabbi utazásokat. Mert lássuk be, az emberekkel csak a baj van.

    Tény, ha például Schiaparelli-t egy ember vezette volna, akkor nem csapódik be, hiszen el tudja dönteni hogy a negatív érték nem ésszerű szabadesés közben, tehát a robotok sem kivételek és velük is van sok nyűg. De ha ezek megoldódnak, márpedig volt rá pár példa hogy még a lehetetlennel dacolva is sikerült utólag korrigálni "apró" (értsd akár a küldetés végét jelentő) problémákat, akkor akár évtizedekig is szolgálhatnak anélkül hogy akárcsak egyszer is nyavajognának olyan ostobaságok miatt minthogy elfogyott a kaja vagy nincs levegő...

    Csak pár példa, a Voyager 2 már az indulása után bemondta az unalmast, a Szaturnusz után pedig még ínhüvejgyulladása is lett, a Galileonak nem nyílt ki az antennája, mitöbb, évekkel később indult mert azt a "remek" űrsiklót kellett eröltetni, ahelyett hogy egy töredékárú Atlas-Centaur konfiggal indították volna el. (és akkor ki tudja milyen lenyűgöző képek készültek volna a Shoemaker–Levy 9 üstökös becsapódásáról a helyszínen, így csak félúton sikerült rápillantani...) De ide sorolhatjuk az Opportunity-t is ami már lassan ijesztővé válik. Lehet hogy így szabdultunk meg Skynet-től? :)

    És még sorolhatnám a pro-con érveket, ki mit lát előnyösnek. Én pártolom az emberi űrkutatást is, de padlógázt nyomnék a robotikus kutatás terén, pláne az egyre kompaktabb gépek által nyújtott lehetőség miatt.
    Számomra már nem elfogadható érv az hogy "mert nem fér bele a költségvetésbe. A Grand Tour majdnem teljesen meghiusult volna ha nem facsarják ki azt a kis extrát a két Voyager-re amik az emberiség (görbe tükrei) utolsó emlékművei lesznek jóval azután hogy minden más nyomunk eltűnt.
    De a 70es években 4 személygépkocsi méretű robotot elindítani még valóban költséges is volt, mostmár teljesen másképp vagyunk a Cubesat-ok elterjedésével, ezek mellékküldetésként robognak fel minden második rakétán mert elférnek.

    De az igazi bajt már többször kihangsúlyoztuk, fel kell nőni hozzá. Ahogy írtam is, még a tudományos világ is országhatárokba ütközik, pedig én itt nem látok egyet sem berajzolva.

    [ Szerkesztve ]

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • Geffry

    aktív tag

    válasz #28752640 #48 üzenetére

    Értem a lényeget, de a fordulattal elég lenne 180-nál megállni, a zs betűs szót pedig a PH-n célszerű kerülni. ;)

    [ Szerkesztve ]

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • Geffry

    aktív tag

    válasz Cifu #51 üzenetére

    A leírtakkal mind egyet is értek, illetve ismerem is a történetet. Én azért sarkítottam le kissé csúfolkodóan mert már így is egy új cikk írásába kezdtem :D

    A Von Braun féle Mars küldetés valóban túlment már az ambíción, inkább a lázálom felé húzott. Épp ezért is mondtam hogy még ha gyér eredménynek is tűnhet az űrállomásosdi, értelme azért bőségesen volt. Csak ahogy én ezt dióhéjba sűrítve leírtam, a nagyközönség szemében elég kevés az ha nincs közvetlen, kenyeret az asztalra eredménye valaminek.
    Igazából kissé merészen én azt mondanám hogy az állomás kutatásokkal nekem csak annyi a bajom hogy itt maradtunk vele a Föld körül, holott elérhető távban van egy idegen világ. Persze tudom hogy a Hold az nem a Mars és nem megfelelő tesztkörnyezet stb stb. De kutatás szempontjából érzem igazán szomorúnk azt hogy 1972 óta senki nem járt ott. Tudom hogy politika hajtotta azokat a leszállásokat is és tudom hogy épp ezért nem mentünk vissza mert ehhez a tudomány önmagában nem elég értékes... De majdnem két generáció keleltt ahhoz hogy újra nekivágjanak és végeredményben ugyanazon az elven fognak menni mint 40 éve, csak rácsapnak két SRB-t mert ez haladás.

    Ennek ellenére én elismerésreméltónak tartok mindent ami az elmúlt 50 évnyi űrkutatásban történt. Tény, egy másik, ambíciózusabb, ideálisabb idősíkban valószínűleg sokkal többet elérhettünk volna, de a valós, szerényebb sikereink is olykor egészen hősies mértékeket öltöttek, legyen szó emberi vagy robotikus küldetésekről.

    Az űrsiklóról viszont megtartom az általános negatív véleményem. Személyszállítónak nem lett volna rossz ötlet, tehát ahogy írtad is, kisebb kivitelben, de csak miután volt infrastruktúra ahova szálílthatta a személyeket. Viszont mint hordozó... Gazdaságtalan és túlbonyolított. De látványos, innen az e-pénisz jelző. Igaz hogy a Saturn V fallikusabb volt, de abba a gépbe belacsaphatott egy istenverte villám és még úgy is teljesítette a feladatát, mindezt úgy hogy egy zsebszámoló számítási teljesítménye repítette (vagy kevesebb) a Shuttle egy O gyűrű hibájából is szétesett...

    [ Szerkesztve ]

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

  • Geffry

    aktív tag

    válasz Cifu #57 üzenetére

    Persze, teljesen egyetértek. Szokásomhoz híven lesarkítom a dolgot. Ha nagyon részrehajlóak vagyunk akkor mindenképp igazad van. És bár gyerekesnek tűnhet hogy most mentegetem a saját álláspontom, de ha a megvalósult űrsiklót vesszük figyelembe a hagyományos rakétákkal szemben, akkor egy kis részigazság van a negatív kritikámban, természetesen pontosan azért amit le is írtál és én is megemlítettem. Túlbonyolították.
    Az Apollo programot nem kimondottan technikailag isntenítem, de ebbe most tényleg nagyon off lenne belemenni.

    Továbbá tény, az O gyűrűs dolgot rosszul fogalmaztam, de azzal arra céloztam hogy egy ilyen apró kis részlet is halálos lehetett, ellenben az Apollo 13 balesete, szerintem, de én kissé elfogult vagyok, egy sikeres küldetés lett végül, hiszen a legénység élve visszatért, ami mindenek felett kell hogy álljon. Az Apollo 1 kigyulladása pedig a szoros határidők és figyelmetlenség eredménye volt, akárcsak a Challenger...

    A Hold fikciómról pedig annyit hogy én is valahogy így képzeltem, csak nem fejtettem ki. Tesztelési terület lenne különböző technológiáknak. Többszörös biztonsági és menekülési rendszerek a felszínen és Hold körüli pályán, illetve egyfajta Moonlab a Skylab analógiájára ami az elsődleges menekülési pont lett volna, illetve a bázisépítés frontvonala...
    Tiszta sor hogy 400km magasból "könnyebb" visszahozni a legénységet ha baj van, de lássuk be, a terven felüli visszatérés nehézsége minden emberi küldetés veszélyforrása, így ezt is érdemes gyakorolni, természetesen sokszorosan biztosított módon.
    Szóval átgondoltabb a fiktív ötletem annál hogy bumm, menjünk a Holdra mert meg tudjuk csinálni, épp az volt a gondolat lényege hogy volt rá eddig 40 év hogy ennek legalább egy része megvalósuljon... De sajnos az első kis lépés után megálltunk és visszahúzódtunk az anyukánk szoknyája mögé.

    A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

Új hozzászólás Aktív témák