Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    Ahogy öregszem úgy egyre jobban elfogadom, hogy szükség lehet drm-re. Ha nem lenne drm, akkor nem fizethetnék elő azokra a havidíjas (időkorlátos) szolgáltatásokra, amiket használok. Ez olyan mint a régi technikában a fizikai csatorna, amely nélkül illetéktelenek nem férnek hozzá a tartalomhoz.

    Viszont komoly problémát jelent az, amikor a drm nem a háttérben működő másolásvédelemben nyilvánul meg, hanem a fizető ügyfelek szívatásában. Azt hiszem, ha a html5 videókra is lehetne drm-et tenni, akkor nem minden platformon lehetne megnézni az ilyen tartalmat. Videó tartalmak terén még a licenszköteles h264 codec sem mindenütt támogatott a html5-ben. A drm kapcsán is hasonló helyzet állhatna elő, valsz egy jogvédő cég kezébe kerülne a drm modul és rajta múlna, hogy kinek engedi használni. Vagy zárt megoldás lenne, vagy olyan digitálisan aláírt, amely kezelése megint csak valakinek a kezében összpontosulna. Valószínűleg csak a nagy kereskedelmi cégek böngészői és szolgáltatásai működnének ebben a formában, alternatív böngészők valsz nem kezelnék a nagy tartalomszolgáltatók rendszerét, a kisebb szolgáltatók tartalmát pedig nem biztos, hogy viszi a nagy cég böngészője.

    Flash esetén ez a probléma "ki van szervezve" az Adobe programjába, de a html5 az a böngészők saját implementációiról szól, nem külső pluginekről. Legfeljebb annak lenne értelme, ha lenne egy szabványos api amivel a másolásvédelmet kezelő külső modullal kommunikálhatnak a böngészők, de ilyen nem hiszem hogy létrejönne, mert ha védelem nélküli tartalomként kapja meg a megjelenítő réteg, akkor percek alatt össze lehetne kattintgatni egy olyan programot, ami lementi a felnyitott tartalmat.

    Ahhoz hogy a w3c bevegyen a szabványba valamit, talán két böngészőmotorban implementálva kell legyen. Manapság elég kevés böngészőmotort használnak, Trident / Gekko / Webkit talán az elterjed trió. Persze meg kell nézni azt is, hogy az ilyen irányú bizottságban kik kapnak helyet, mely cég képviselői lobbizhatnak a saját céljaikért.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Penge_4 #45 üzenetére

    Ezen én is gondolkodtam, hogy vajon hogyan számítanak a különböző motor forkok, mert mostanában volt pár szétválás.

    "Ha nem lenne drm, akkor nem fizethetnék elő azokra a havidíjas (időkorlátos) szolgáltatásokra, amiket használok."

    És ez miért rossz neked?

    Mert nem érném el ilyen kényelmesen azokat a tartalmakat. Kevesebb mint egy cd áráért hallgathatok korlátlan mennyiségű reklámmentes zenét, konkrét előadók albumait akár megjelenés napján. Nem véletlenül népszerűek nyugaton az előfizetős szolgáltatások. Sokkal kényelmesebb, mint az ilyen-olyan warez keresgélés, töltögetés és a minősége is garantált.

    Tegnap volt, hogy haverom hallgatni akart egy számot, nézte hogy megvegye -e 2 euróért azt az egy számot az általa használt mobil platform zeneboltjából, végül inkább teljes albumot vette meg 10 euróért (top 100 pop 80') ami így sem volt rossz vétel. Kíváncsiságból rákerestem az előfizetős szolgáltatáson, megtaláltam, katt és már töltődött is le a tabletemre havi 7 euróért. Akár gépen, akár a három legelterjedtebb mobilplatformon hallgathatom. Ha csak webes felületen akarom használni, akkor fele.

    Alapból az a mondása, hogy nem hisz az előfizetősben, hanem inkább megveszi, mert az megmarad. De mikor ezt látta azért rákérdezett és elgondolkodott rajta, hogy talán mégis jobb sok szám közül bármit hallgatni, mint legalább ennyi pénzért csak néhány újabbat vásárolni. Persze ez nézőpont kérdése, nekem nincs azzal bajom, hogy a használatért fizetek a birtoklás helyett. Másnak más lehet a nézete. Régebben használtam már hasonló szolgáltatást, az talán még jobb volt, csak európából nem elérhető a jogvédősdi miatt. Szóval nekem például ez a kényelmes használat hiányozna.

    Ilyen szolgáltatás még nem sok érhető el nálunk. Egyik mobilszolgáltatónál láttam hasonlót, de ott alig volt néhány szám, azok nagy része is magyar termés. Nézegettem már futólag az egyik mozicsatorna filmes szolgáltatását is, de úgy tudom csak azoknál teljes értékű, akiknek van tévé előfizetésük is. Önmagában csak korlátozott szolgáltatást nyújt a neten.

    Egyébként régebben, amikor még csak az iskolát kerülgettem és pénzből kevesebb, időből meg több állt rendelkezésre, akkor teljesen másként éltem meg a helyzetet. Most, meló után ha valami érdekel, akkor azt rögtön, kényelmesen és macera nélkül szeretném, pihenés gyanánt. Ha ezt hozza a szolgáltatás, akkor nem érdekel, hogy drm van e rajta, de ha kényelmetlen módon védik, akkor tőlem nem lesz bevételük.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Penge_4 #51 üzenetére

    Technikailag működhetne drm nélkül az előfizetéses modell is. Viszont digitálisan nem kell visszavinni a kölcsönzött tartalmat, így érthető hogy kell rá valami lejárati idő. A szolgáltató cégek működésének lehetőségéhez azért lehet szükséges a drm használat, mert más díjat kell fizetni a tartalom után, ha az hallgatásra (lejárati idővel) vagy korlátlanul (lementhetően) áll rendelkezésre. Az utóbbi lehetősége még kiadónként is változó, van amelyik csak drm-esen engedi a vásárlást is.

    Több rendszerben úgy csinálják, hogy havidíjasan drm-es megoldást használnak, de megvásárláskor védetlen formátum is választható (digitális ujjlenyomat azért ott figyel, hogy ne terjeszd tovább).

    Előbb megnéztem a webes változatnál, hogy 3:24-es szám 7.8MB, ami ha nem számoltam el közel 320kbps (nem tudom milyen codec, lehet vbr is). Lehet gyengébb minőségre is állítani, de ez az alap.

    "A magukhoz láncolás pedig ugyancsak nem működik"
    Az előfizetés kapcsán erre még nem is gondoltam, tényleg fel lehet sorolni pozitívumként :)

  • azbest

    félisten

    válasz Rickazoid #54 üzenetére

    A szerényebb választék miatt a magyar kiadók és jogvédők pénzéhsége a magyarázat, hiszen a magyar piacon való megjelenésről velük kell tárgyalniuk a szolgáltatóknak. Tényleg szánalmas, hogy egy amerikai szolgálatónál több tankcsapda album van, mint a magyarországon is használható uniós szolgáltatónál. A szolgáltató cégeknek inkább csak könnyebbség lenne, ha lehetne globálisan egyforma tartalmat adniuk és nem kéne országonként mást adni.

    A drm a havidíjas szolgáltatáshoz szükséges "rossz". A vásárlásnál valóban inkább negatívum.

    Flac-ban nem valószínű, hogy a közeljövőben streamelnének. Eddig aac és wma és mp3 hanggal találkoztam különböző szolgáltatóknál.

Új hozzászólás Aktív témák