Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Weareus

    addikt

    A zsaluzás ellen szól az a tény, hogy, a gízai nagy piramisban nincs 2 egyforma építőelem. A több millió kőhöz külön zsalut készíteni...eh, sehogy se jó ez.

    Forrás

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    Thor Heyerdahl norvég régész, antropológus 1955-56-ban a Húsvét-szigeteken (Rapa Nui) végzett régészeti feltárásokat. Aku-Aku, Kon-Tiki voltak a balsafa-tutajainak nevei, mellyekkel átszelte a Csendes-Óceánt. A H.-szigeteken összebarátkozott a törzzsel és a törzsfőnökkel, ami lehetővé tette számára, hogy rávegye őket, hogy fotólencsék és kamerák előtt újabb Húsvét-szigeti kőszobrot faragjanak, szállítsanak és állítsanak.
    Nem feltétlenül szükséges tehát öntési technikákkal - noha jelen cikk szerint kétségtelenül próbálkoztak ezzel is -, illetve etik (ismertebb, ponyvanyelven használt kifejezéssel 'U.F.O.-k) jelenlétével és ténykedésével magyarázni ezeket a kétségtelenül monumentális és még mai építészeti szemekkel nézve is megdöbbentő, kivitelezhetetlennek tűnő alkotásokat.
    Alábbi képet az Aku-Aku avagy a Húsvét-szigetek titka c. könyvemből fotóztam ki.

    Katt a képre a teljes méretért, akkor el is fordul 180 fokkal. Egyébként youtube-on is van videó arról, hogyan szállítják a több tonnás szobrot!
    Amiben a mai ember téved: amikor T. H. kérésére nekiálltak marokkővel kivájni a szobrot, az nem úgy volt, hogy hipp-hopp elkezdték.
    Először a varázsló imádkozott az Istenekhez, több héten át szertartásszerű rituálékkal egybekötött vacsorát tartottak, transzba esett a törzs ès hasonlók. Mikor elkezdték marokkővel kopácsolni, körbevájni a sziklát, napokig alig haladtak, pár centit beljebb érve a kőzet textúrája viszont felpuhultabb állagban van (nos, attól még kőzet, csak puhább!!!) és a munka folyamatosan gyorsult!
    Azután persze a felállított szobrok külső kő rétege, textúrája az évszázadok alatt újra felkeményedik.
    Persze ez kőzetfüggő is, ill. vigyázni kell a pionír növényekkel (mohák, zuzmók) mert ha ezek megtelepszenek a kőzeteken, savak kibocsátásával és hosszú-hosszú munkával elporlasztják, mállasztják azt, ez a talajkészítés szukcessziójának első lépcsőfoka, ezért úttörő ('kőtörő') növények a zuzmók, mohák.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz csongi #231 üzenetére

    Ez az '50-es években történt, így folyamatkép nincs (nem is lehet) róla, hogy miért, arról később, de Thor Heyerdahl a könyvben leírja, hogyan állították fel a szobrot!
    A könyvet már régen olvastam, de ez még mégmaradt: ott van az akárhány tonnás (20-50-100) fekvő szobor a talapzat előtt és fel kell állítani. Ezt néhány ember botokkal és husángokkal, valamint apró, ék alakú, vékonyabb felükön milliméternél hegyesebb kavicsokkal kezdte el. Beütögették a kavicsot a bottal a szobor és a sziklatalapzat közé, ezt az egyes kövek esetében nem órákig, hanem napokig(!!!) tették, ezred, század, majd tized millimétereket haladva naponként, később már óránként.
    Ha jól emlékszem egy-egy szobor felállítása 2-3 hónapig tartott, de csak az eleje ment nagyon lassan.
    (Dőlésszög, gravitáció).
    Az a baj, hogy a mai idők embere ezt nem, vagy csak nagyon nehezen képes elképzelni. "Semmire nincs időm", mondja a ma embere és kb. úgy, hogy közben:
    1. Semmit vagy legalább is semmi hasznosat, maradandót nem csinál. Persze nem mi tehetünk róla, hogy elqrvult a világ és vele együtt mi, emberek is. Pénz, pénz, pénz. Ok, ezt inkább hagyom. :R
    2. Nehezen v. egyáltalán nem érti meg egy ilyen építkezés közösségformáló erejét a ma embere, amikor ma az építkezés kb.csak a pénzről szól. (Fiam, tartsd a kéményt, amíg felveszem a pénzt.)

    A linlelt piramisos 'tényfeltáró' filmmel én óvatos voltam, mert kb. több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol, de egyszer talán tényleg érdemes lehet megnézni.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz csongi #240 üzenetére

    A szobor odaszállítása lényegesen könnyebb és gyorsabb volt, mint a felállítása. Döntögetve sétáltatós technikát alkalmaztak, két oldalról rángatva kötéllel, kis szögben, előre, a harmadik kötéllel hátulról fogva, nehogy előre dőljön. De ez csak az egyik technika volt, a nagyobb szobrokat fekve szállították.
    Említést érdemel még a szobrok talapzata is, ami legalább akkora munka volt, továbbá a szobrok fejére, más fajta, ált. piros színű kőzetből tobb tonnás fejfedőt helyeztek még a felállítás után.
    Videó arról, ahogy egy Rapa Nui benszülött demonstrálja a szobor szállítás közbeni 'sétálását':
    [link]

    És a valódi szobor sétáltatása:
    [link]

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz Weareus #244 üzenetére

    Ezt csak azért linkelem be, mert a cikk elején a fotón jól látható a szobrok fejfedője, amely másfajta kőzetből lett faragva.
    A szobrok átlagos tömege 12-20 tonna, és mint az előbb linkelt videón látható 1-2 tucat ember pusztán kötelekkel, görgők és kerék nélkül viszonylag könnyen, összehangolt technikával mozgatja, sétáltatja előre.
    A Húsvét-Szigetek szobrai igen változó méretűek, 12-80 tonna között van a tömegük. A feltárás során a kőbányákban félig kifaragott példányokat is találtak.
    [link]

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    Nekem az a véleményem, persze lehet, hogy ebben tévedek, hogy a piramisok építése során mindkét építèsi technikát használhatták, az öntést és a csiszolást is, legalább is a mészkövek esetében biztosan. A gránittal érdekes a helyzet, ez kb 2x keményebb a mészkőnél a Mosh keménységi skála szerint, míg a mészkő, mint puha kőzet, kb. a márvánnyal megegyező keménységű.
    Az öntéses technika ellen szól, hogy hozzá zsaluzni kell, viszont mivel a nagy piramisban nincs két egyforma építőelem, akkor minden kőhöz külön zsaluztak?
    Továbbá, ha a gránitból készült kamrák építőköveit ki tudták faragni és a helyükre szállították, illesztették (ezek ráadásul nehezebbek is a piramis oldalköveinél!), úgy az ehhez képest könnyű és puha mészkövet miért zsaluzták-öntötték volna darabonként külön?
    Ez tehát az öntés ellen szól. Ellene szól még az is, hogy, különböző, félig kifaragott alkotásokat találtak (obeliszk, Húsvét-szigeteki szobor), amelyek 10-80 tonna körüli tömeggel rendelkeztek volna ha elkészülnek.
    Ez azt is jelenti, hogy ilyen tömegű monolitokról - mivel kifaragták - eleink joggal feltételezték, hogy azt majd mozgatni, szállítani is tudják majd, tehát a szállítás sem jelentett nekik gondot.
    Az öntés mellett is szól néhány érv, ami jelen cikk fotóin is látható, pl. kőzetmegfolyás.
    A választ természetesen én sem tudom, de faragni tutira faragtak és szállítottak és a jelek szerint öntéses technika nyomai is felfedezhetők.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz horush #259 üzenetére

    Carl Sagan amerikai csillagász szerint Däniken könyve a vágyvezérelt gondolkodás ékes példája, amelyet az iskolában kéne tanítani a logikai buktatók tárházaként.
    Amúgy lopott, csalt, hazudott, sikkasztott nem is tudom hányszor volt börtönben.
    Műveiben súlyos plágiumokat követett el, még az ufo-s elméletek sem a sajátjai voltak.

    Mindezektől függetlenül lehetne azt mondani/gondolni, hogy voltak helyes és jó gondolatai a témával kapcsolatban, de hát...na. Nehéz.

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz t72killer #268 üzenetére

    +1
    Így van.
    Hogy Rejtő Jenőt idézzem: "Az emberek azt szeretik làtni-hallani, amit maguk is szívesen elképzelnek és nem tűrik, ha a valósàg ellentmond ennek."
    A fantáziálgatások, teóriák nem tényekre épülnek, hanem valakinek szimplán van egy képe a világról és ķész. Istenem: szíve joga. Amíg nem kóros és amíg engem nem akar meggyőzni arról, hogy tényként fogadjam el, addig részemről mehet.
    A jó sci-fiket is szeretem és a helyén is tudom kezelni őket.

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz csongi #270 üzenetére

    Egy elkepzeles, amihez a legbalon adta az otletet.
    Elkeszitettek meretaranyosan a rajzot, valamilyen anyagbol, bor vagy akarmi.
    rakotottek a a balonokat, a balonokat pedig lepanyvaztak, es a levegobe emeltek az egeszet, es a vetitett arnyekot hasznaltak.

    És mi adta az árnyékhoz a fényt? Gondolom, véletlenül sem a Nap, hiszen az látszólagos mozgása lévén folyamatosan vándorol, ergo az árnyékok nem statikusak, hanem engedelmesen követik a Nap és a közéjük tett akármi által megadott végpontot, jelen esetben a föld felületén. Olyasmi helyzet áll elő, mintha te loholva hordanád vödrökben a kikevert betont, de az alap kiásását menet közben folyamatosan újraterveznék, változtatnák. Működne ez így?

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz csongi #272 üzenetére

    Nézd, én számolgattam kicsit...
    A Nazca-fennsík mintegy 1600 kilométerre van légvonalban déli irányban az egyenlítőtől. A probléma és a nehézség a teóriáddal kapcsolatban csillagászati alapokon kezdődik.
    Kérdés: mikor láthatjuk keleten kelni a napot? Erre van ember, aki azt válaszolná: az év bármely reggelén-hajnalán, csak elég korán kell felkelni ehhez. A valóság az, hogy két olyan nap van az egész esztendőben, amikor a Nap keleten kel és nyugaton nyugszik: március 21 és szeptember 23, bár ez a két dátum eltolódhat egy-egy nappal előre ill. hátra, de ez most mindegy.

    Remélem, érthetően fogalmazok - nem vagyok csillagász - de azt próbálom leírni, hogy hacsak nem az egyenlítőn vagy - márpedig a Nazca-fennsík nem ott van - akkor minden egyes napon az építkezés során figyelembe kell venned (az általad teoretikus síkon felvetett napárnyék-vetítéses építkezési módszer esetén), hogy minden egyes napon egy ún. korrekciós faktort kell beiktatni az árnyékszámításokba, pontosabban a kipányvázott hőlégballonok felbocsájtási és rögzítési helyét minden nap újra kell számolni és máshol kell rögzíteni a fent említett korrekciós faktor miatt, ami ugye abból adódik, hogy nincs az évben két nap, amikor a Nap ugyanabban az időben ugyanonnan sütne. Felmerül továbbá a légmozgás kérdése is, de ha a Nacza-fennsík szélcsendes hely, ill. ha a ballonokat jól kipányvázták, akkor ez most mellékes.
    Mindez egyébként abból adódik, hogy a föld képzeletbeli forgástengelye a Nap körüli keringési síkkal nem merőlegest zár be, hanem 23,5 fokkal meg van dőlve.
    Ennek a dőlésnek a földi vetülete egyèbként a déli félgömbbön lévő Baktérítő és az északin a Ráktérítő.

    És hogy poén is legyen, ismeretlen szerzőtől való idézet: (azt hiszem, Dávid Gyula előadásán hallottam)
    "Egy megfelelően kigondolt téveszme több oldalról alá van támasztva".

    Ezt persze ne vedd magadra, a fantáziálgatás a képzelőerő fontos és érdekes dolgok, az emberi lehetőségek/képességek nélkülözhetetlen részei!
    (Régebben én sok ufo-s könyvet olvastam, érdekelt a csillagászat, űrutazás, paranormális jelenségek, ilyesmi), sajnos mára kissé szkeptikusabb vagyok, de - reményeim szerint - még egészsèges szinten.

    Katt a képre, ha vizuális típus vagy, itt átjön a nehézség a teóriáddal kapcsolatban, amit próbáltam vázolni: :R

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz #82729984 #274 üzenetére

    Mert ugyanezen beállítottságú emberek aztán pl. nem oltatják be a gyereküket mert szintén olvastak/kitaláltak valami eget verő f@szságot, aztán nem csak az övé hanem a te gyereked is belehal.

    Gyógyszerészdoktor vagyok. :R
    Igyekszem hiteles forrásokból meríteni, persze van, hogy az ember téved.
    Bizonyára írtam hülyeségeket is, emberi dolog.

    Tévedni emberi, tévedést bevallani emberfeletti dolog - tartja a kiegészített mondás.

    A téma irodalma sajnos meglehetősen felhígult és ez elkerülhetetlenül devalválódást is hozott magával.

    A ma felnövekvő generációnak a szelektálást kétségtelenül érdemes (érdemes lenne) megtanulniuk/megtanítanunk.
    "Csak tiszta forrásból."

    Tudom, hogy ez nehéz, tökélyre vinni pedig lehetetlen, mégis érdemes törekedni rá.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz csongi #275 üzenetére

    Fontosnak tartom az egyensúlyt: pro és kontra.
    Eddig a teóriáiddal kapcsolatban ellenérveim voltak, most viszont találtam valamit, ami akár mellette is szólhat.
    Geológusok a mai korban a Nazca-vonalak vizsgálata során számos helyen találtak égési nyomokat, pontokat a kősivatagban, ami emberek által rakott tüzekre utal.
    Kérdés, hogy miért gyújtották ezeket a tüzeket?
    Fáztak? Szalonnát sütöttek? :DDD
    Vagy esetleg felszállási pontok lehettek, akár építésirányítás vagy csak az építés helyes menetének ellenőrzése céljából?
    Ki tudhatná ezt ma már?
    Még egy adalék: a hőlégballon-teória ellenőrzése céljából kutatók egy csoportja a mai korban épített, "reprodukált" olyan ballonokat, amelyek szerintük az egykori építők által elérhető anyagból és ismerhetett összeillesztési technikával készültek, majd ezekkel, pusztán tábortüzek felszálló meleg légáramlatát használva valóban fel is emelkedtek a magasba.
    Persze ez még nem bizonyíték semmire, de mindenesetre egy megerősítésnek elfogadható a ballonos-teória mellett, akármire is használták azt.
    Ettől persze még a tény tény marad: mivel nincsenek hiteles forrásaink, nem tudjuk pontosan, hogyan építették, készítették ezeket az alakzatokat. :R
    A ballonépítés forrásműve: Magyar Nagylexikon --> Nazca-fennsík szócikk.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz vhw #283 üzenetére

    Hát igen.
    Arról nem is beszélve, hogy a földrengésbiztos építés egyik, az ókori kultúrákban gyakran alkalmazott ismérve, ti. hogy nincs két egyforma blokk, ill. szerkezeti elem, nem hülyeségből lett kitalálva, nem véletlenül nehezítették vele az építkezést, az 100. Mindennek oka van, max. nem mindenki képes értelmezni és akkor azt mondja: véletlen. Véletlenek nem léteznek, csodák igen. :R

    #279 csongi: ehhez a ballonos történethez én most nem tudok többet hozzátenni. :R
    A boszniai piramisokról több ismerősömtől hallottam, magam is láttam róluk fotókat, nem tudom, hogy igaziak-e avagy hogy csak mese habbal az egész. Egyébként a Nap Piramist több ősmagyar-hívő magyarnak tartja, meg második honfoglalásról beszélnek, ilyesmi... Én nem tudok sem mellette sem ellene állást foglalni, mert kevés ismerettel, tudással, személyes tapasztalattal rendelkezem ahhoz, hogy véleményt formáljak. :R
    Egyébként úgy tudom, hogy volt ott egy boszniai v. milyen kutató, aki elkezdett valamiféle feltárást (talán legközelebbre a neve is beugrik), de valami oknál fogva leállították.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz bkercso #285 üzenetére

    Szia!
    Örülök, hogy visszajöttél. Köszönet a munkádért, a cikkért, jó volt olvasni. :R
    Ha olvasgattad a hozzászólásokat, ott említettem, hogy szerintem pontosat nem tudunk a faragás vs öntés vonalon, de szvsz mindkét technikát használták. Az öntésre bizonyítéknak fogadható el cikked több fotója, pl a megfolyt kőzet. Faragásra pedig itt van pl ez, a 2000 (!!!) tonnás obeliszket félig kifaragott állapotban ott hagyták, mert megrepedt. Joggal feltètelezhetjük, ha ilyen monumentális méretű megalitnak nekiálltak, el is tudták volna szállítani és felállítani a kívánt helyen, de a Húsvét-szigeteken is találtak 240 tonnásra becsült, félig kifaragott Moai-szobrot. Ezek után kèrdezném, hogy a faragást kizárhatjuk-e?
    Nyilvánvalóan nem.
    A piramisok építése során felvetődik még egy probléma: az idő. Az egyiptológusok szerint ezek síremlékek, ezért ragaszkodnak a 20 éves építési időhöz. Mi van akkor, ha ez nem igaz?
    Egyébként is: mi erre a bizonyítékuk?
    Az hogy szarkofágot találtak benne? Rendben, aláírom, de ettől még lehetett más funkciója is egy piramisnak. Kérdés még, hogy öntéses technika esetén mennyivel lenne gyorsabb az egész folyamat, tekintve, hogy a piramisba nincs két egyforma építőkő? :R

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    Az utolsót elrontottam:
    [link]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz wednesday #290 üzenetére

    Érdekes dolgok ezek.
    A Nap Piramist vajon miért nem tárják fel?
    Alkalmasint úgy tudom, hogy Kínában is számtalan hasonló, növényekkel borított, érintetlen ősi piramis van, amiket még fotózni is csak madártávlatból szabad.
    Számomra ez felfoghatatlan, ha jagyjuk, úgyis csak ebek harmincadjára jut, akkor miért ne legyen/legyenek ezek is a közkincs, a kultúra v. akár a világörögség részei, miért ne gyarapítatnánk vele az emberi tudást?

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz Hieronymus #295 üzenetére

    A hozzaszólás első felére nem reagálnék, gondolom az öntéses technikát - noha nem kizárható - nem szükséges tényként elfogadnunk, elég, ha feltételezésként kezeljük. Teóriákra pedig további szilárd alapokat építeni nem biztos, hogy az érdemes irányba vezet, noha mondom: nem zárhatjuk ki, hogy használták ezt a technikàt.

    A földrengés tűrést nem a kövek alakjának és méretének változatossága biztosítja a legjobban.

    Hogy a legjobban biztosítja, azt persze nem is állíthatom, de vélhetően szerepe van benne. Mikor egy építészt kérdeztek erről, ő azt válaszolta, hogy ezáltal földrengésbiztos lesz az épület, mert az egyenetlen (noha olyan mértékben összecsiszolt-öntött [nem kívánt rész törlendő mindenkinek a szájíze szerint], hogy a víz sem tud közéfolyni, ez nyilván döntő fontosságú volt) felületek mentén nem tudnak kialakulni törésvonalak. Ez mellett ha eszembe jutnak Japán földrengésbiztos építményei, érdekes azért, hogy ezek szilárd összeköttetésben vannak az alappal, de tudnak 'hajladozni, mozogni.' Ők is sejtenek valamit a földrengésállóságról, szvsz.

    Kétségtelen a kötőanyag nélküli illesztés előnye, hogy kismértékben elmozdulhatnak egymás mellet a kövek, Ezzel "nyelik el" a földrengés okozta erőket.
    Ma már tudjuk, az épület alapja és a felépítmény között között kell rugalmas kapcsolatot biztosítani. Magyarul az épület, a tömege okán, "egy helyben" marad. Alatta az alap, a földrengés erővektorainak megfelelően mozog.

    Ezekre próbáltam fentebb reagálni és saját véleményemet, gondolataimat hozzátenni, ill. ötvözni. :R

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz Hieronymus #302 üzenetére

    +1 :DDD :DDD :DDD :R :R :R

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz wednesday #304 üzenetére

    Figyelem! Nagyon off! Csak saját felelősségre!

    Na igen, talán a végtelen fogalma sem olyan egyszerű, mint ahogy azt elsőre gondolnánk, pontosabban nem az, aminek gondoljuk.
    Pl. az egységnyinek választott (most mindegy, hogy mm, cm, dm, m, km.) számegyenesen a nulla és az egy között mekkora távolság van és ez véges-e?
    Nyilván egy egység (mm, cm, dm, m, km.) és véges.
    Na jó, de hány szám van itt? Nyilván végtelen. (0,0...1, 0,1, 0,1...1, stb).
    Tehát a végtelen nem egy hely a számegyenesen, hanem egy fogalom. :R
    (Lehetségesen téves) elképzelésem, következtetésem: a végtelent ne egy helyként, pontként, stb. próbáljuk meg elképzelni. Nem fog sikerülni.

    Más: ha az orvostudomány pl. csak a testi valónkat hajlandó tudomásul venni, de létezik a test-szobán kívül egy lélek- és egy szellem-szoba is (ezt nem állítom és nem tagadom, csak felvetés!), akkor nyilván, ha a lélek betegszik meg, akkor az orvostudomány a test-szobában fog keresgélni, és a lélek-szobát, mint olyant nem is feltételezvén, hogy az létezik, a betegség igazi okát nem fogja tudni megszüntetni, maximum a tüneteket kezeli. (Ahogy azt teszi is).
    Ez csak egy analógia arra, hogy a világ hajlamos kicsit olyanként viselkedni, megnyilvánulni, amiként rátekintünk, szemléljük. (Ha valamiről nem veszel tudomást, az olyan, mintha az nem is lenne, persze ez nem pontos megfogalmazás, csak tapogatózok).
    "Mosolyogj a világra, s az visszamosolyog rád."
    Ez az effektus a kvantummechanikában is benne van - ha nem is pont ez, de nagyon hasonló - és korrelált részecskepárnak hívják.
    Vajon az miért van, hogy állítólag azoknál a virág/növény/kaktusz stb. tulajdonosoknál (állítólag) jobban nőnek a növények, akik beszélnek hozzájuk?
    Puszta humbug, vagy csak valami, amit nem értünk, és ezért ráfogjuk, hogy az?
    Végtelenül elkanyarodtam, sorry mindenkitől. :R

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz Eastman #307 üzenetére

    Nézzük elemenként!

    Én azt gondolom, hogy Püspökladányban nagyon sok hangya élhet. Elképzelhető.
    Több százmillió, Elképzelhető
    de talán hétmilliárdnyian is lehetnek arra. Elképzelhető
    Biztosan egy-kettő felmászott már kerékpárkormányra, nem biztos, de elképzelhető
    talán csengőt is láttak közelről. kérdés, hogy ők hogy látnak?
    De Stockholm szott messze van tőlük
    Ez relatív. Ha egy Püspökladányi hangya bejutott egy arra járó ember
    gatyaszárába, aki épp Stocholmba utazott, a hangya simán eljuthatott Stocholmba, sőt, ha a hangyanőci is vele volt, akár családot is alapíthattak és most a stocholmi biciklik csengőjét vizslatják a kis atom-anti utódok.

    Elképzelésü(n)k sem lehet a valóságról
    Az ő (értem az analógiát: mi) valóságu(n)k pontosan az, amennyit elképzelnek (elképzelünk), megértenek (megértünk) belőle, még pontosabban, ami megtörténik velü(n)k; se több, se kevesebb.
    Mit tehetnek? Kitolják a korlátaikat.
    Megmérik. Megértik, megérzik, esetleg rájönnek arra, hogy a tudás = nem tudás.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz Eastman #310 üzenetére

    Érzelem nélkül a ráció csak egy zsákutcába vezető stáció (a rím helye, sorry fűzfapoéta vagyok).

    A tudomány, bármennyire is törekszik az objektivitásra, "földhözragadtan" szubjektív.

    Kénytelen rá. Különben nem tudománynak hívnák, hanem misztikának, asztrológiának, stb.
    Bármennyire hihetetlen, viszont, ezek is kellen(én)ek, szvsz, csak nem külön-külön egy-egy egyedben, hanem mint pl, ahogy Einstein zenélt is (érzelmek) az elméleti fizikusság mellett.

    Az Univerzum fogalma is megváltozott mára, számomra nehezen is követhető.
    Univerzum
    Párhuzamos univerzum
    Merőleges univerzum
    Multiverzum
    Omniverzum
    Ésatöbbi.
    Egyre nagyobbakat és nagyobbakat próbálunk mondani, pedig elég lenne az univerzum is, egyenlőre (még sok is). Kicsit olyan ez, mint amikor a relativitáselmélet-topikban minden héten felbukkan valaki, hogy megcáfolja Einstein általános relativitáselméletének egyik alaptételét, miszerint a fénynél nem lehet gyorsabban menni. Ő most olvasta, de jön és bebizonyítja, hogy lehet. Holott a lényeg az volna, (csakis szerintem, és lehet, hogy ebben tévedek) hogy először megpróbáljuk megközelíteni azt (és nem feltétlenül csak a gyorsítókban, elemi részecskékkel, hanem nagyobb anyagi léptékben is), hogy tapasztalatot szerezzünk, aztán jöhet a többi.

    Szinte biztos vagyok abban, hogy 500 évek múlva sötét korként gondolnak a maira.
    Nana, itt van ez a topik is ne feledd!
    Te most sötétként gondolsz az óegyiptomi civilizáció papjaira, fáraóira, munkásaira?
    Ha igen, az balgaság lenne tőled, és én úgy látom (és ebben nem tévedek), hogy nem vagy balga.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz csongi #313 üzenetére

    Talan egy bizonyitas van eddig a fanysebesegnel gyorsabbra.
    Vegeztek egy kiserletet, ahol egy foton par egyik tagjan modositast vegeztek es a parjan ugyan az a vtozas kovetlezett be. A kiserlet pikanteriaja, hogy nem tudtak ido terest merni a ket valtozas kozott, mikozben a tavolasag valami 5ezer km koruli tavolsag volt.

    Igen ismerem, korrelált részecskepárnak hívják ezeket.
    Ez azonban - bármilyen furcsa is - összhangban van a relativitáselmélettel, mert az okság elve nem sérül.
    Ebbe - ha kérhetem - ne menjünk itt bele, mert tényleg kezdünk nagyon átmenni FILOSZba, alkalmasint, ha érdekel ez a téma, Dávid Gyula előadásait (Csillagváros, v. akár YT) szeretettel ajánlom neked. :R (Ha nem ismernéd)

    (#312) Eastman
    Te Vakegérkével jól kijönnél.
    Jó éjt!

    Félek, hogy azt elb...altáztam. (Bár remény mindig van)
    Jó éjt Neked is. :R

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz csongi #313 üzenetére

    Ezzel a piramis alappal nem is foglalkozzunk. Ennek az epitese is benne van abba bizonyos 20 evbe?

    Jótól kérdezed. :F
    Én - és lehet, hogy ebben tévedek - nem tartom kizárólagos opciónak ezt a 20 éves építési időt. Egyik ph-s kolléga utalt rá, hogy a (gízai) piramisok, még ha síremlék-szerepet is töltenének be (ti. kizárólagosan), akkor sem szükségszerű ezt a 20 évet tényként kezelni (a fáraó tovább is élhetett, továbbá ismerték a tetem-tartósítási technikákat, cédrusolaj, balzsamozás, stb.)

    Ilyen alapon minden múltbéli pillanat "sötét". Nyilván nem gondolhatnak majd ránk fejlettebbként mint magukra az akkori emberek, de azokon az időszakokon kívül amikor valóban visszafejlődött a kollektív tudásunk, vagy vallási vagy egyéb tirannikus hatalmak miatt, nem lehet sötétnek nevezni a múltbéli korokat csak azért mert nem az adott jelen civilizációs szintjén vannak.

    Kérdés, hogy mi azért, mert ismerjük a mobiltelefont (valójában ismerjük, vagy csak használjuk?), meg a szalámis pizzát, a periódusos rendszert, stb., ugyanakkor elfogadjuk, hogy elit-építészek állítása szerint: - "Ha a technika mai fejlettségi szintjén kellene ezeket a piramisokat megépítenünk, csak azt tudom mondani, hogy komoly bajban lennénk.", akkor most tkp. ki is a fejlettebb (az ókori egyiptomiak vagy mi?) és miért?

    Hogy a Ponyvaregényből idézzek:
    - Erre mondják hogy kínos jelenet?
    A válaszom erre , kb. hasonló, mint amit Uma Thurman mondott John Travoltának: - Fogalmam sincs, mit lehetne mondani erre.
    Egy idézet jut csak eszembe: a nagy emberek az emberiség tartalomjegyzéke.
    Jó azoknak, akik közéjük tartoznak, és akárki építette (építtette) a piramisokat, az én szememben ők oda tartoznak.

    (És még lehet, hogy ebben is tévedek.)

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz wednesday #320 üzenetére

    Én most fogok többet olvasni erről, tegnap rálestem az ebben a hozzászólásodban lévő linkre, nagyon érdekes kis írásnak találom!
    A Nagy Piramis valóban több szempontból is egyedülálló, nem csak a méreteit tekintve. Kérdés, hogy ezzel üzenni is akartak-e nekünk, az utókornak valamit vagy csak szimplán ennyire a tökéletességre törekedtek?
    Az a cirka 26 ezer éves ciklus vajon mennyire állhat kapcsolatban a glaciálisokkal?
    Vannak feltételezések arra, hogy ezzel is kapcsolatba hozható, de lehet, hogy ez csak számmisztika, bele akarják látni egyes kutatók. Nem tudom.
    Hogy én is linkeljek: talán volt már itt a topikban is, mindenesetre érdekes film ez is a piramisokról és egyéb ősi, masszív építményekről. Noha a film végkövetkeztetéseiben meglehetősen messzire elmegy, mivel azokat inkább kérdés formájában fogalmazza meg, gondolatébresztőnek jó lehet, azonban attól óva intek, hogy stabil tényként kezelendő végkövetkeztetést vonjunk le belőle, eh, na mindegy; lényeg, hogy érdekes.
    A piramisok titkainak leleplezése.

    Teny, hogy csak allunk es nezunk, probaljuk megfejteni. Olyan, mintha egy perui elszigetelt toruzsnel, Otthagynank, egy kesz termekhez egy gyartasi tervet. :)
    Akad meg a foldon, ilyen es ehhez hasonlo emberi torzsek. Ezekenek mutatta mar valaki is ezeket a leleteket?
    Vajon hogy reagalnanak ra?

    (#csongi 317): Lehet, hogy érdekes dolgok kerekednének ebből is, ti. ha elszigetelten élő törzseknek megmutatnák ezeket a dolgokat. Feltéve, ha ők rendelkeznek az ősi építési technikák tudásának birtoklásával, lehet, érdekes dolgokat mondanának, kérdés, mennyire értenénk meg őket. Gondolok itt arra, hogy amikor a Moai-król, ill. azok szállításáról kérdeztek Húsvét-szigeteki őslakókat, akkor csak annyi választ kaptak, hogy nem szállították őket, maguktól mentek. Itt nyilvánvalóan a sétáltatásos technikára gondolt barátunk, még demonstrálta is a videóban, hogyan sétáltak a szobrok. Az egy másik kérdés, hogy Thor Heyerdahl-nak köszönhetően tudjuk, hogy a sétálás mögött volt még valami: emberek egy csoportjának összerendezett munkája kötelekkel. Szóval az a kérdés, hogy ha egy, az ősi hagyományokat még ismerő, őrző törzs egy tagja a maga nyelvrendszerében elregélne valami olyasmiről valamit (piramisok építése), amiről fingunk nincs (jó, azért vannak elfogadható teóriáink, sok mindent tudunk, még több mindent nem), akkor mennyire jönne át a nyelvi hézagok miatt, hogy most miről is "vakerál" pontosan. :F :R De ez csak egy vélemény, és lehet, hogy nem volna érdemtelen egy próbára, talán próbálkoztak/próbálkoznak is ezzel egyes kutatók.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz #71562240 #322 üzenetére

    (#321) Weareus: No csak óvatosan, mert aztán a végén te is átállsz a sötét oldalra...

    Ettől ne tarts, "védett", rezisztens vagyok ezekkel szemben. Hogy miért?
    Belinkelek neked ide egy itteni, ufo-s topikból való hozzászólást, ami tőlem származik, de kérlek, ne utálj máris (persze egyébként szíved joga), lehet, hogy ez olyan mint a Chokito: ronda és mégis finom. Szóval, érted, mit akarok mondani: attól, hogy hozzászóltam egy ufo-s topikhoz, még nem vagyok ufo-hívő, attól függetlenül, hogy hiszek az eti-kben (extraterrestrials), más kérdés, hogy "szerintem" látogatnak-e minket, vagyis, hogy az ufo-kban hiszek-e. (Kis segítség: nem :( ).
    169-es és 172-es hozzászólás.

    Ha megtisztelsz azzal, hogy elolvasod (végig), akkor meg fogod érteni: ahhoz, hogy valamilyen "elméletet", teóriát elutasítson az ember, nem árt tisztában lenni annak lényegével, hogy mit mond, még inkább milyen motiváció vezérli. Ezzel szvsz neked nem mondtam újat, csak azért írom le, hogy tudd: én sejtem, mi az evidencia és igyekszek mindent a maga helyén kezelni, még ha ez nem is sikerül mindig - nem vagyok tökéletes - azért törekszem rá. :R
    Pl. Daniken. Az ő neve is elhangzott itt, reagáltam is rá, talán olvastad azt a hozzászólásomat is, ha nem, itt van: [link]

    Végigolvastam most a topikban a hozzászólásaidat, véleményem szerint felfogtam, hogy számodra melyik a sötét oldal és hogy te hol állsz. Gyanítom, hogy én sem a sötét oldalon vagyok, ami különbség van köztünk ezekben a dolgokban: én kevesebbet tudok róla, de - remélhetőleg ebben nem tévedek, de lehet, hogy igen - a légből kapott magyarázatokat simán be tudom sorolni a sci-fi kategóriába és inkább vállalom azt, hogy valaki földhözragadtnak nevezzen, (evidenciákkal élve van más választásom, ha nem akarom ignorálni a témát :F ---> Nincs!***) mintsem hogy légvár-építőket támogassak, netán magam is egy új építésébe kezdjek.

    ***Hja, egy talán igen: nem foglalok állást (véglegesen és sziklaszilárdan nem is tettem meg, de talán sejthető, "melyik oldalon" állok), ebben az esetben viszont miért vagyok itt? Mert érdekel a téma? Ez esetben többről van szó, hiszen hozzá is szólok. Na mindegy, kicsit hosszú lett, lényeg: én egy ilyen beszélgetést vitának tartok, a vitát pedig valahol művészetnek, ami nem emberekről szól, hanem vélemények ütköztetéséről, érvelésről, evidenciákról, pontosabban arról, hogy a vita módszereinek használatával, lehetőleg személyeskedés nélkül együtt, közelebb kerüljünk a valóság megismeréséhez. Legyőzni ezért én itt nem akarok senkit, maximum meggyőzni, de jelen esetben a kérdéskör legtöbb vonatkozásában még ehhez sincs sziklaszilárd alapom. Ahogy tanult kollégám mondja mindig: "ilyen ez a 'sóbiznisz.'"

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    Szabó Gergő: A Gízai Nagy Piramis c. munkáját elolvastam.
    Mint írtam: véletlenek nincsenek. (Szerintem).
    Ebből adódóan az sem véletlen, hogy nem fog mentális könyvespolcaimon olyan helyet elfoglalni,
    mint pl.

    - Wigner Jenő: Szimmetriák és reflexiók
    - Albert Einstein: A speciális ás általános relativitás elmélete
    - Taylor-Wheeler: Téridőfizika
    - Thor Heyerdahl: - Aku-Aku; A Húsvét-sziget tika
    - Auguste Piccard: A tenger mélyén
    - Varga Domonkos-Varga András: Ég és Föld - Kérdések könyve Ez volt minden "ilyen" irányú érdeklődésem Alfája sihederkoromban. :R

    Noha kétségtelen, hogy az ufo-s topikban linkelt szennyirodalom, amit ott annó linkeltem általam birtokolt és olvasottként azért mérföldekkel múlja alul jelen szóban forgó opust. (Ponyvairodalmat nem akartam írni, mert nem szeretném sértegetni Rejtő Jenőt még a sírjában sem...)

    Összegezve: kezdőknek, laikusoknak veszélyes, komoly szakemberek bizonyára találnak jobbat, tehát nekik nem ajánlom. Aki előbbiek közül egyik csoportba sem sorolja be magát és épp nincs jobb dolga, azt lebeszélni nem akarom, de egy másfél órás szórakozás erejéig tudok ajánlani éppen jobbat is.

    Példa:
    Elképzelhető-e valaki szerint az, hogy ennek az állításnak igazságtartalma van:
    "A Szahara, Földünk legnagyobb homoksivataga kulcsszerepet játszik az amazonasi őserdők éltetésében és táplálásában."

    Ha szerinted nettó baromság ez az állítás, esetleg nézd meg a hozzászólásom végén található linket, hogy hova vezet.

    Ha viszont elhiszed a fenti mondatot, akkor abból három dolog következhet.
    1. Nem vagy normális.
    2. Normális vagy és láttad a természetfilmet.
    3. Normális vagy és nem láttad a természetfilmet. (Ebben az esetben gyanúsan kutatói pályára kellene menned).

    kammerer: köszi, hogy itt voltál, jó volt olvasni a gondolataidat. :R
    Köszönöm a többieknek is.

    [link]
    Opcióként, ha a 2-es és 3-as "kasztba" tartozol:
    [link]

    Ha mindkét filmet láttad és a 2. ill 3. kasztba tartozol, akkor sorry, de ez esetben ajánlhatnál te valami gondolatébresztő dokumentumfilmet-könyvet, akár a Piramisokkal kapcsolatban. :K

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz #65675776 #345 üzenetére

    Köszönjük, Uram!
    A topik zárható!
    :DDD

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz jocomen #344 üzenetére

    Szerintem csak simán szóltak egy 900 éves embernek, aki szólt a nagypapájának, aki még emlékezett, hogy azt a 200 tonnás követ még a dédapja karatéjozta le a 2000 tonnás megalitról, hogy karon ülő unokája kacsázni tudjon vele a tóban, így a kő/lelet korát már 90%-os biztonsággal meg lehet állapítani.
    És ebben nem tévedek. :N
    Elsőrendű forrás.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz #65675776 #353 üzenetére

    Nekem is vannak ufo-s könyveim, ott is volt szó ilyesmiről. :K
    A rail gunra pedig a Quake 3-ból emlékszem, tehát ezt az információt még részleteiben is meg tudom erősíteni.
    Carmack papa is támogatná. :)

    (#355) dabadab: így van. Én sem söpörtem le. Konzekvensen válaszoltam.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz vhw #357 üzenetére

    Pont jól ragadtad meg a lényeget, kérdés, hogy saját szemszögedből miért nem látod meg a nyilvánvalót: nincs igazad.
    A tudomány hivatalos álláspontja: nem tábor.
    Ez van és kész.
    Tényekre, evidenciákra épül, elfogultság és részrehajlás nélkül. Ha nem így van: nem tudomány. Nem vágy, hanem a tőle függetlenül létező igazság megismerése élteti, evidencia-vezérelt, közösségben működik, nemzetközileg elismert szaktekintélyekkel, ugyanakkor méréseit ellenőrzött körülmények között, reprodukálhatóan végzi, következtetéseit hajlandó változtatni, akár igen jelentős mértékben is, ha erre bizonyítottan kénytelen ahhoz, hogy az egyetlen ösvényen maradjon. (Ilyenkor szoktak nagy tudományos forradalmak is berobbanni, lásd: Einstein elméletei a téridőről, tenzorokról, gravitációról).
    Hangsúlyozom azonban, hogy még az Einstein-Newton elméletei közötti vita esetében is a különbség, noha jelentős, a lényeg nem az volt, hogy jött Einstein és Newton hirtelen hülye lett. Einstein eszméi: Newton eszméire épülnek még akkor is, ha egy idő után mást mond. A tudomány téglánként építkezik, de nem fröcsköl szanaszét és hajlandó visszabontani az épületet ha egy ereszték megszorul valahol. A tudomány olyan mint a víz(tócsa): ahogy folyik szét, egyre nagyobb területen érintkezik az ismeretlennel, egyre több a kutatnivaló.
    Tehát nevezhetjük ösvénynek, ahol halad(hat)sz előre, akár csak passzív követőként, ha tudományos igényű műveket olvasol, de te is lehetsz úttörő, csak be kell állni a sorba: ha okos és ügyes vagy, még csak nem is muszáj a végére állnod, mehetsz elől is, ehhez mindössze annyi kell, hogy letegyél valamit az asztalra, amit elfogadnak igaznak és átütő erejű. (Milyen egyszerűnek hangzik, igaz? Nem az! :( )

    A tábor pedig tábor. Nem halad semerre, le van táborozva, sátrat vert valamilyen nézet mellett (ufo, ezo, levitáció, és a sort több tucattal folytathatnám). A tábor jellemzője a vágyvezérelt gondolkodás, ami alapvetően hitre épül: hiszek az ufókban, olvastam a piramisokról, tehát ha odamegyek kutatni, vágyaim által vezérelve bele fogom látni az ufót akár a kövek alakjába, akár a hieroglifákba, vagy az előttem haladó nő valamelyik testrészébe, etc.
    Ha a tábort és az ösvényt összekevernénk, az a világvége lenne.
    Káosz.
    Vagy rend.
    Mindkettő halál, rend esetében csak akkor, ha statikus. (az kb. diktatúra)
    Az élet lényege a változás, ahogy Bruce Lee mondta: legyünk olyanok, mint a víz. Mindig folyjunk tovább.

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz vhw #361 üzenetére

    Előfordult már a történelem során, hogy két eltérő tudományos felfogás küzdött egymással?
    Szerinted?
    Erről szól. Az ezo-k nem fognak ütközni, mindenki ellesz a saját kis pocsolyájában.

    Voltak táborok?
    Ha minden áron így akarod látni. A különbség az, hogy itt együtt (vagy külön-külön) küzdöttek, kutattak az igazság kiderítéséért, és amikor eldőlt a helyzet, akkor a másik elismerte a másik igazát, saját tévedését, estleg még örült is neki. Esetleg nem ismerte el és nem örült neki, de a tudományos világ elfogadta valamelyiket, ha elfogadható volt és haladt tovább a maga útján.

    Amikor jött Einstein, akkor nem voltak akik támadták?
    Einsteint ma is támadják, de ennek a problémának - mint szerintem minden egyes problémának a földön a forrása csak a nem értés vagy nem tudás. Se több, se kevesebb.
    Rekapitulatíve: minden baj és probléma forrása a nem tudás.
    Egyébként az einsteini gravitációs elmélet nem teljes, bár azóta sok bonyolultabb tudomány épült rá.

    Egyik napról a másikra közös nevezőre jutottak?
    Mint említettem, a tudomány téglánként építkezik. Ehhez nyilván idő kell. Egy téveszméhez elég csettinteni egyet.

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz Hieronymus #365 üzenetére

    Így van.
    Tkp. a kérdés-felvetést szerintem sok topikozó már el is felejtette, mindenki jön és tolja a magáét. (Ebben én sem vagyok különb).
    Én sem emlékszem, mi is volt a topiknyitó kérdés?

    Jah, megvan: a Quake 3 Arena meg a railgun. :DDD

    Sz'al átmentünk filoszba, nem kicsit: nagyon.

    (#363) unclefucka : megkövetlek, ha követeled. Hogy akarod? Faragott vagy öntött? :R :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz #65675776 #367 üzenetére

    Arról nem is beszélve, hogy én közben voltam egy hipnoterapeutánál és regressziós hipnózisban feltárta, hogy valójában Tutajhajamon fáraó ( :K ) leszármazottja és egyben reinkarnációja vagyok és mint ilyen, halhatatlan. A piramis lövőállásaiba saját magam telepítettem be a Carmack-tól akciósan vásárolt railgunokat.
    (Eredetileg láncfűrészekre hajaztam, de azt sajnos a Doom 3 forgatása miatt a Marsra importálták, mint utóbb azonban kiderült, ez a rendelés téves volt. Hja, a logisztika akkor sem volt a helyzet magaslatán).
    Erről a railgun-telepítésről hiteles videóm is van, fejkamerával vettem fel.
    A fejkamera üveglencséjét magam faragtam, políroztam és csiszoltam újrakristályosított dioritból.
    A videót most közkinccsé és egyben a világörökség részévé teszem!

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz #71562240 #370 üzenetére

    Elkzdtem olvasni Kákosi László-Varga Edith Egy évezred a Nílus völgyében című könyvét.
    Az 'Alfa' jutott eszembe a "másikhoz" képest.
    Most a 22 oldalon tartok, Jean-François Champollion már túl van az 5 napos ideglázon, amit a kifáradás és a hihetetlen siker okozott neki, miután élete fő műveként megfejtette a rosette-i kő lényeges részeit, bebizonyítva, hogy az óegyiptomi nyelv hasonlít a kopt nyelvhez és hogy jelrendszere a fonetikus és idiografikus jelek kombinációja.
    Már 11 éves korában héberül tanult, majd arabul és szírül, később tanulmányozta a perzsa, arab, kopt nyelveket, ezt követően saját használatra elkészítette felső-egyiptomi dialektus nyelvtanát, ez után visszatért tanítani és 1810 körül felismerte (már azt tanította), hogy nem 2 hanem 3 egyiptomi írásrendszer van. A követ előtte alkalmasint számosan próbálták megfejteni - sikertelenül, noha voltak apró lépegetések, ő részben ezekre (is) alapozott, de nála a kitűnő nyelvérzék, a nyelvtudás és a vasakarat végül átütő sikert hozott. (Amibe kis híján bele is halt).

    Jó az író stílusa nagyon!
    Kiváncsi vagyok, milyen lesz. :)

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz #71562240 #372 üzenetére

    Bár ezt kammerer kollégának jelöltem be válaszként, igazából mindenkinek szól(hat), akit érdekel a téma és talán pont Ő lesz az, akinek a legkevésbé fogok újat mondani, de ez mindegy is. :R

    Való igaz, hogy a tények makacs dolgok, de ahogy Sherlock Holmes mondta:
    "Még nincsenek adataim. Adatok nélkül pedig kapitális hiba lenne bármit is feltételezni. Az ember ilyenkor az elmélet kedvéért ész nélkül megmásítja a tényeket, ahelyett hogy fordítva cselekednék."

    Jelen esetben a valóság - miután jelentős részét egyiptológusok megfejtették nekünk - kézenfekvő és egyszerű, noha az egész piramisépítésnek kétségtelenül maradtak érdekes kérdései-vonatkozásai. Gyakorlatilag minden probléma pofonegyszerű, még a legnehezebb is, miután megoldotta valaki.
    De addig? :F
    Nos, maradnak a teóriák.
    A teóriákkal önmagukban nincs baj, legalább is addig, amíg nem akarnak többnek látszani és amíg objektív tényekre épülnek. A tényeket persze érdemes reális súlyozással, manipulálás nélkül kezelni, kombinálni, sorba rendezni annak érdekében, hogy az egyetlen cél a valóság ideológiák nélküli megismerése, de legalább is megközelítése legyen.
    A Kákosy-könyv fényében egy utalás nyomán kezdtem el kutakodni a hálón és a Google-találatok között, ahol (mit ad Isten) visszaköszönt az előtte olvasott Szabó Gergő-féle mű pdf-formátumának egyik oldala. Épp az az oldal, ahol a Nagy Piramis építésének, pontosabban a kövek szállításának a lehetséges módjait taglalja, szépen sorba rendezve a teóriákat, majd az elméletileg felvetett szállítási módok után pro és kontra nyilatkozik.
    Alkalmasint mi is ebben az érdekes?
    A Szabó Gergő-féle könyv helyenként túl sok színt, életet próbált a tények mögé csempészni ahelyett, hogy a dolgok egyedüli lényegére, az októl az okozathoz vezető út nyomon követésére szorítkozna. Ezzel Elzárja/elzáratja magát/az olvasót (már akit tud :B ) a lényeglátás nagyszerűségétől.

    Olyasvalami ez, mint amikor túlsúlyos vagy és valaki úgy kínál meg téged tejszínes, cukros gesztenyepürével, - amit egyébként eszed ágában sem lett volna megenni - hogy te gyanútlanul félredobod a böjtölési szándékkal elfogyasztani kívánt koktélparadicsomot, mert ő még arról is meggyőz, hogy ez nem csak finomabb, mint a koktélparadicsom, de valójában jobbat is teszel vele az egészségednek. Te persze jóhiszeműséget, de legalább is "ártatlanságot" feltételezve a kínálóról, jóízűen befalod azt. Ez az a pont, ahol örömlányra elszabtad, és elindulsz a vágy-vezérelt gondolkodás kusza, színes zsákutcákba vezető lejtőin.

    Nem vagyok szövegelemző, de szerintem a csúsztatásoknak is nyilvánvaló okai vannak, akár nyíltan szándékos, akár körmönfontan explicit. Minél nagyobb azonban a csúsztatás, annál nyilvánvalóbb a mögötte rejlő szándék --> ha nyitott szemmel jársz, észre kell venned.
    A Kákosy-féle könyvben a 178. oldalra érve kezdődnek azok a részek, amelyek jelen topik témáját illetően relevánsak lehetnek.
    Most értem ide, és itt a könyv tanúsága szerint egy bizonyos Dzsehutihotep sírjában (Deir el-Berse, 12. dinasztia) lévő domborművön emberek húznak kötelekkel egy monumentális szobrot. (I. e. 19. sz.)

    Ezt a tényt a Szabó Gergő-féle könyvben ellenérvként hozzák fel arra nézve, hogy a Nagy Piramisok köveit ezért nem biztos, hogy így szállították.

    Szöveg:
    "Csak a Középbirodalom idejéből (XII. dinasztia) találunk képi ábrázolást a faszán alkalmazására (Dzsehutihotep el-Bersehi sírjában lévő dombormű). Az említett képen 172 munkás húz egy szánra kötözött, kb. 60 tonnás szobrot. Egyikük a pályát öntözi."

    Érdekes és veszélyes(!) dolog, amikor egy szerző rejtve, burkoltan akar sugalmazni! Kezd derengeni, hogy kammerer kolléga miről beszélt pontosan, amikor a szirének csalogató, hívó hangját emlegette.
    Vicces lenne, ha csak Dzsehutihutep fáraó esetében húzták volna szánon a kolosszális monolitokat, előtte-utána pedig létezett volna egyfajta elveszett tudás (ami máig sem került elő) ás amit az ufo-któl vagy tudom is én kiktől „importáltunk” volna.
    Most felmerülhet a kérdés, hogy ennyire egyszerű?

    Szerintem igen, de még lehet, hogy ebben is tévedek. :B

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz bkercso #378 üzenetére

    Nos, azért olyan rámpát építeni, ami a Nagy Piramis tetejéig ér, elég nehéz, ha közben folyamatosan vízzel locsolják és 2-3 tonnás köveket húznak fel rajta, úgy 2,3 millió db-ot. Sártenger lenne belőle hamar. Ezt is kielemezték ugyanis részletesen. Szóval nem hiába kérdés ez.

    Ettől még a tény tény marad: ma a rámpaépítéses technika a legszélesebb körben elfogadott és ez sem véletlen: a rámpának nyomai vannak.
    Forrás.
    A kővivők-ről előzőleg már írtam (csak azért a kötőjel, mert ismert palindrom), következzék a megmunkálás kérdése az „idő fogságának” figyelembevételével.
    A gránit megmunkálásához a rézből készült szerszám alkalmasint valóban hasznavehetetlen (önmagában), mert míg a réz viszonylag puha fém, a gránit a természetben előforduló egyik legkeményebb anyag. Finom gránitszemcsékkel végzett vizes csiszolással a gránitot is meg lehet munkálni, de ha belepillantunk a hiteles forrásokba és az ásványtan alapjaiba, akkor rá kell jönnünk, hogy tehetünk még további finom distinkciókat.

    Elsőnek álljon itt a Mohs-féle keménységi skála:

    1. talk (zsírkő) → körömmel könnyen karcolható
    2. gipsz → körömmel nehezen karcolható
    3. kalcit → körömmel nem karcolható, tűvel igen
    4. fluorit → tűvel nehezen, késsel könnyen karcolható
    5. apatit → tűvel nem, késsel nehezen karcolható
    6. földpát → késsel nem karcolható, reszelő fogja
    7. kvarc → üveget karcolja, acéllal szikrázik
    8. topáz → üveget karcolja
    9. korund → üveget karcolja
    10. gyémánt → üveget karcolja

    Természetesen egy ásvány ill. kőzet fizikai paramétereit a keménységen kívül számos egyéb tényező befolyásolja és teszi ezáltal alkalmassá/alkalmatlanná/kevésbé alkalmassá az építésre, de csak a lényegre szorítkozva: a mészkő hasítható, a gránit nem. Ez nem (csak) a keménység függvénye, (Mohs-skálán: mészkő hozzávetőlegesen 3-3,5 keménységi fok, gránit ~ 7 keménységi fok) hanem a kristályrácsé, noha ez a keménységgel is összefügg. A kristályos szerkezetű kőzetek általában hasadnak, az amorf ehhez túl kemény: törik. Jól ismert amorf szerkezetű anyag pl. az üveg. Az üveget sem fogjuk akármivel megkarcolni, hasadni sem fog: törik. Vannak forrásaink arról, hogy a gránit megmunkálásához a nála is keményebb (ez azonban nem határozható meg ilyen egzaktan: -tól -ig értékek vannak. a szerk.) finomszemcsés gabbrót, alias doleritet használták. (Doleritszerszámok, dörzskövek, vésők). A dolerit diabáz kőzet (angolul diabase).

    Forrás 1
    Forrás 2

    "~A diorit (és a dolerit) valóban a legkeményebb kőzetek közé tartoznak, ezért nagyon nehéz faragni őket és dolgozni velük. Azonban a keménységük azt is lehetővé teszi, hogy jól lehessen alkalmazni őket munkaeszközként, fényes csiszolást és jó minőségű munkadarabot biztosítsanak a megmunkálás végén. Keménységük tette lehetővé, hogy ősi civilizációk (mint például az ókori Egyiptom) diorit és dolerit eszközöket használjanak a bazalt (gránit) megmunkálásához. A dioritból készített tárgyak és eszközök kialakítása az egyik legfáradságosabb munka lehetett.~"
    Forrás ===> Pallas Nagylexikon

    AZ IDŐ FOGSÁGÁBAN

    "Az, hogy a piramisépítés kb. 20-23 évig tartott, a hieroglifákból derül ki."
    Forrás: lásd az előzőleg linket Youtube-s dokumentumfilmben.

    Ez nekem nagy "szívfájdalmam", nekem sem „tetszik”, de ha elfogadom, hogy aki(k) megfejtette(ék), az(ok) értett(ek) is hozzá, továbbá utána tudományos berkekben valamiért széles körben olyan tényezővé vált, amivel számolni érdemes, akkor max. annyit tehetek, hogy kimegyek a tükör elé, farkasszemet nézek magammal, széttárom a kezem és azt mondom: sajnálom, akkor is ez van. Aztán leülök, rágyújtok egy pipára (esetleg egy dalra :)) ) és újból elkezdek forrásokat nézegetni, kombinálni, gondolkozni.

    Alaptézis: „Nyilván megvitatták, elemezték, szimpóziumot, konferenciát, előadásokat tartottak róla, és miután kiállta a próbát, ez lett a hivatalos álláspont. „

    A gondolkodás módozatai. Ezt csak azért, mert engem személy szerint Dávid Gyula előadásai mindig helyre tesznek, lehet, hogy másnak is hasznára válik. :R

    Voltaképpen hogyan is tudnám saját magam számára könnyebben emészthetővé tenni a tényeket (fránya, makacs dolgok ezek, na!)? Ezek után (mint említettem, Dávid Gyula előadásai mindig helyre tesznek!) ismeretszerzéssel:
    Approximatíve 2,3 millió db mészkőkocka, eltérő formákkal (földrengésállóság), finom csiszolással és pontos illesztéssel. A nagyobb baj: 20-23 év. Még attól függetlenül is, hogy a munkaszervezők/építésvezetők nyilván ismerték a párhuzamosítás fogalmát, elgondolkodtató teljesítmény. Hadd elimináljuk kissé a mítoszkeltés vágyát: ezek a közel tökélyre kimunkált felületek csak a legkülső sorban lévő mészkövek esetében igazak, tehát azoknál, amik a szemlélő (akár a Fáraó) számára látható helyen voltak. Beljebb az illesztések között akár centiméteres egyenetlenségek, hézagok, pontatlanságok, habarccsal kitöltött részek fordulnak elő.

    Forrás.

    Költői kérdés: könnyebb lett az elfogadás? :R

    Legyünk konstruktívak és törekedjünk további egzakt adalék meghatározására: fentiek fényében (ezt „házi feladatnak” szánom, akit tényleg érdekel még ez a téma) számoljuk ki (de legalább néhány ide vonatkozó forrásmunka felkutatásának segítségével becsüljük meg!) a Gízai Nagy Piramis látható és nem látható mészkőkockáinak arányát! A nem látható kövek aránya legyen: X. Mekkora lesz akkor a látható (időigényes megmunkálást igénylő) kövek aránya? Ezen kövek számát jelöljük Y-nal, majd az aránypárból és annak ismeretében, hogy a kettő összege ~ 2.3 millió, határozzuk meg a látható helyen lévő kövek hozzávetőleges számát! De még kiszámolatlanul is: vajon milyen nagyságrendű, mekkora dimenzióba eső számot kapunk a 2.3 millióhoz képest? Töredéket. Könnyebb lett az „elfogadás”? Szerintem igen. És ebben nem tévedek.

    Bónusz film (angol).

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz Weareus #389 üzenetére

    Sorry, egy link félrement:
    Forrás ===> Pallas Nagylexikon (Wiki-s szócikk vége).

    (#377) kammerer Így.
    :R :K

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz Weareus #389 üzenetére

    Még egy kis kiigazítás:
    -tól -ig értékek vannak.
    Itt nyilván nem sűrűséget akartam linkelni. :N :B

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz jocomen #387 üzenetére

    Ezeket a teremtés vs. evolúció témákat sohasem tudtam megérteni. (Na jó, valahol igen: talán sokszor időbeli síkon nem jó helyen kezdik el...)
    Véleményem szerint nem feltétlenül szükséges - és még csak az sem biztos, hogy érdemes - a két fogalmat szembe állítani, noha kétségtelen megtesszük/megteszik és ennek nyilvánvaló oka van.
    Az igazi és lényeges kérdés nem az, hogy egyik vagy másik, hiszen Isten teremthetett egy fejlődőképes világot is. A teremtés a lét és a nemlét közötti szakadékot "hivatott" áthidalni, az evolúció kicsit másról szól.
    Alkalmasint ha teszem azt, én hívő ember vagyok, ugyanakkor nyitott, érdeklődő és befogadó a tudományok iránt, akkor miért ne képzelhetném el a felfúvódó (ősrobbanás) univerzum ősállapotában az anyag tiszta energiaként, egyfajta "gombócban" létező formáját?
    Ott ==> energia alakult anyaggá. Ezt mi visszafelé tudjuk, odafelé - szerintem - nem.
    Ha ez így van és a technikai civilizációnak létezik (mert ez nem biztos, hogy létezik) egy elviekben elérhető legmagasabb szintje, továbbá ez elég magasan van ahhoz, hogy az energia==>anyag konverzió számunkra (belátható időn belül) elérhető legyen, akkor az - ha csak nem rosszra fogjuk azt használni - véleményem szerint jó hír.
    Tehát jelenleg az energia-anyag konverzió tudásának hiánya is egy szakadék, de ez csak az egyik a számos buktató közül, amik még áthidalásra várnak, azonban - véleményem szerint - ennek akkora jelentősége lenne, ha megfejtenénk, hogy minden idők egyik legnagyobb technikai robbanását hozná magával.

    Legyen szabad megjegyeznem, hogy az energia-anyag konverziótól és főleg annak gyakorlati alkalmazásától - noha történtek erre nézve kísérletek - olyan messze vagyunk, mint Makó Jeruzsálemtől, hiszen az energiaskálán a feltételezetten ez alatt közvetlenül elhelyezkedő fúzió szabályozott megalkotása sem akar testet ölteni, noha jó pár évtizede küzdenek vele a szakemberek (Dávid Gyula szerint még ugyanennyi ideig fognak is ===> ITER).
    [link]
    Ennek a konstrukciónak a gyökerei két orosz tudóshoz (Tamm és Szaharov) vezetnek.
    [link]

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz jocomen #403 üzenetére

    Mert az ősrobbanás az evolúciós elmélet része, ami ellentmond pl a Bibliának.
    Viszont ha mégis igaz az ősrobbanás, akkor a Biblia mond ellent neki, ahogy azt számos esetben önmagával is megteszi, kezdve már az első oldalon.
    Ádám és Éva? Vérfertőzés? (Tudom, hogy ezt is meg lehet magyarázni).
    Ha már itt tartunk, egyértelmű hogy több forrásanyagból lett egybegyúrva a Biblia is (Sumer teremtésmítosz ==> Gilgames-eposz, Enkidu, stb.), helyenként következetlenül, néhol balgán, itt-ott pontatlanul, sok részen ellentmondásba keveredve önmagával.

    És talán azért mond ellent, mert eleve ez volt a cél, h másik alternatívát állítson. Mert ha tudományos nyitottsággal kezelnék, már rég elvetették volna.
    Talán igen. Talán nem. Sugalmazni én is tudok, nem kunszt.

    Pl: 12. osztályos biológia tankönyv: "Jelenlegi ismereteink szerint a Föld kb. 4,6 milliárd éves.Több mint 3,5 milliárd évesek azok a kőzetek, amelyekben már élőlénymaradványokat találtak. Ezek az élőlények egysejtű, a ma élő prokariótáknál is egyszerűbb szervezetek lehettek."
    Nap sugara: ~695 700 km
    Nap - Merkúr távolság: 45 900 000 km (mikor legközelebb van hozzá)
    Nap sugarának csökkenése: ~0,1% / 100 év = 0,001% / év = 6,957 km / év ( 400 év megfigyelési adatainak összevetése alapján )
    45 900 000 km / 6,957 km/év = 6 597 671 év , azaz a Nap zsugorodásának ütemét lineárisnak feltételezve 6,6 millió évvel ezelőtt a Merkúrnak a Nap felszínén kellett volna gurulnia. ~20 millió évvel ezelőtt már a Föld is a Nap felületén gurult volna, 21 millió évvel ezelőtt a Nap felszíne alatt kellett volna gurulnia szökési sebességgel, úgy, h közbe nem olvad el, nem lassul le, nem folyik be a magba.
    A Merkúr a bizonyítéka, h a Nap-rendszer nincs 6 millió éves! És akkor nem számoltam a Nap nagyobb gravitációjával (hiszen a tömegéből is veszít), ami miatt a bolygók távolsága is kisebb volt.
    De menjünk vissza csak 100 ezer évet: a Nap átmérője ~ 2x-ese, felszíne pedig ~4x-ese (A=4*r2*PI) lehetett.
    Ha ma a napállandó 1,36 kW / m2, akkor 100 ezer éve, ez az érték 5,44 kW / m2 lehetett. Lehet találgatni, h mekkora lenne a Föld felszínének hőmérséklete.
    Ha a Naprendszer akár csak 100 éves lenne, az akkori Nap kb lesterilizálta volna a Föld felszínét, esélyt sem adva az élet kialakulásának. És minél többet mész vissza, a körülmények annál rosszabbak kellett legyenek.
    Vagyis a Föld nem lehet 4,6 milliárd éves (6 millió éves sem), az a lelet sem lehet 3,6 millió éves.
    És az élet kialakulására sem állt rendelkezésre valószínűleg még 100 ezer év sem.

    Ebből a hosszabb szövegtörzsből a ferdítés szándéka nélkül most csak a szerintem valóban lényeges részt kiemelve: (ahol a "szakadás" bekövetkezik)
    azaz a Nap zsugorodásának ütemét lineárisnak feltételezve ===> Ez az a hely, ahol elrontod. Fluktuáció fogalma ismerős? Makrociklusok? Időállandók? Összetett egyensúlyi rendszerek makrociklusainak kölcsönhatás-függősége?

    400 év megfigyelési adatainak összevetése alapján
    Időállandó?
    Ezek egy irányba haladó folyamatok?
    Esetleg fluktuálnak?
    Lehetséges, hogy van köztük egy irányba haladó és fluktuáló is?
    Vajon melyik melyik?
    És min múlik ez?
    Hogyan definiálnád?
    400 év megfigyeléseiből adott esetben ki lehet következtetni természeti jelenségekre vonatkozóan... mennyit is? Nagy vonalakban többet-kevesebbet, mondhatnám, de nem teszem, mert... nálad ==> 6000 évnél tovább érdemben úgysem mehetünk :F

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    +1. :)

    Egyről beszélünk, kb. (Csak most olvastam jobban vissza, kolléga 'eszmefuttatásai' ( :B ) kissé kisavazták az agyamat. :DDD )

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz nemlehet #397 üzenetére

    Aminosavak kialakulására van egy középiskolás kísérlet ami itthon kevéssé ismert, de pl az amerikai iskolákban egy alap kísérlet.
    Ez mutatja, hogy a DNS elemei szervetlen vegyületekből is kialakulhatnak. Ezek az aminosavak tapadnak egymáshoz tehát hosszú idő alatt rengeteg "véletlen" összeakadás után statisztikailag igen valószínű, hogy kialakul valami olyan kapcsolat ami működőképes DNS-t eredményez. Ez persze így elég konyhanyelven van megfogalmazva.

    Méltatlan lenne részemről - ugyan itt ez erősen off -, ha hozzászólásod ezen részére nem reflektálnék Gánti Tibor nevének megemlítésével. Noha - Oláh Zsuzsa könyvek nyomán (az ő régebbi középiskolai biológia tankönyveinek markáns szerepe volt abban, hogy élénken kezdtem el érdeklődni a természettudományok iránt) kerültem kapcsolatba Gánti munkásságával - csak néhány könyvét olvastam (Az élet és születése (Tankönyvkiadó -1980), Kemoton-elmélet (vagy Chemoton-elmélet)) ez utóbbiért (I-II rész) egy Nobel-díjat megérdemelt volna. Csont nélkül.
    Nem arról van szó, hogy mástól sajnálom, de kevesebbért is kaptak már.
    Isten nyugtassa Őt. :R

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz #71562240 #400 üzenetére

    Occam borotváját (is) Dávid Gyula előadásaiból ismerem, alkalmasint csak megerősíteni tudom. Pontosabban nem is én erősítem meg, hanem az a fajta rendező elv, amellyel - véleményem szerint és ebben nem ... - kapcsolatban nehéz nem meglátni az analógiát. Csak címszavakban: energiaminimum elve; entrópia. Nyilván, ha a világ ilyen - márpedig jelen ismereteink szerint ilyen - nekünk is érdemes erre törekednünk.
    Értelemszerű, hogy a matematika is ismeri, használja és egy jó matematikatanár "díjazza" is azt, ha egy diák egy 8 lépésből megoldható egyenletet nem 9 vagy több lépésből old meg.

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz D1Rect #420 üzenetére

    Lol. :)

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz nemlehet #422 üzenetére

    Gánti Tibor (Az értelem megkísértése) AZ ÉLET ÁLTALÁMOS ELMÉLETE (Az élet mivolta; Az élet princípuimai; Az élet és a halál szintjei) az Országos Széchényi Könyvtár elektronikus részében ingyen hozzáférhető pdf-ben.

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz nemlehet #422 üzenetére

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz #56573440 #425 üzenetére

    És a vonat kereke mitől zakatol?

    Kis segítség:

    Ahhoz, hogy erre a kérdésre válaszolni tudjunk meg kell vizsgálnunk egy vonatot. Miből is áll, egy vonat?

    Van egy mozdony, és van sok, vagy csak egy – kocsi. Namármost a mozdony ugyanúgy zakatol, mint a vagonok, így elég csak a vagonokat vizsgálnunk, a mozdonyt el is hagyhatjuk.

    Ha megnézzük a kocsikat, akkor ugye zakatolás szempontjából, mindegyik egyforma, így elég, egy kocsit megnézni, a többit elhagyhatjuk.

    De miből is áll egy vagon? Van egy felső (utas, vagy rakodó) rész, és van egy alsó rész, azaz az alváz. De a felső rész nem zakatol, így azt is elhagyhatjuk, elegendő az alsó részt vizsgálni.

    Az alsó rész felépítését tekintve, áll egy alvázból, és kerekekből. Innen az alváz ugye megint nem zakatol, tehát azzal sem kell foglalkoznunk, elég megnézni a kerekeket.

    Kerékből is van azonban egy vagon alatt általában 4 pár, tehát elegendő egyet vizsgálni, a többit elhagyhatjuk.

    Egy pár kerék felépítését nézzük meg! áll magából a kerékből, és van a tengely. A tengely viszont nem zakatol, tehát elhagyható. Marad két darab kerék ami azonban teljesen egyforma, így az egyiket elhagyhatjuk.

    A továbbiakhoz kell egy kis matematika, hiszen nézzük meg a kereket! Az KöR ALAKú!!

    A kör területét, úgy számoljuk ki, hogy r négyzet szer pí. A képletből Pí=3.14, ami nem zakatol, tehát nem foglalkozunk vele tovább

    Az r a sugár, ami mivel állandó megint csak nem zakatol.

    Mi marad meg? HÁT A NÉGYZET!! és ahogy ez a négyzet billen egyik oldaláról a másikra, na attól zakatol a vonat kereke!

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    Találnak egy múmiát egy piramisban, de nem tudják, hogy hány éves, ezért egy nemzetközi bizottság vizsgálja a múmiát:
    Ezt mondják a franciák:
    - Hát olyan 4-5000 éves...
    Az angolok:
    - Hát olyan 4200-4500 éves...
    Az oroszok:
    - 4323 éves és 4 hónapos. Bevallotta...

    - Mire vár a szőke nő a piramis lábánál?
    - ???
    - Hogy elinduljon a mozgólépcső!

    Egy egyiptomi kutatócsoport 1977-ben feltár egy piramist, és csodák csodájára a piramis mélyén élve találja meg az odatemetett fáraót és a tevéjét. Össze is gyűlnek a világ tudósai, hogy kiderítsék, mi is volt e csodás túlélésnek a titka. Nagy nehezen sikerül megérteni a fáraót, aki elmondja, hogy bizony nem volt más hátra, a teve ürülékét ő ette meg, az övét meg a teve ette meg. Az orosz tudós nem érti a beszédet, megböki a magyart:
    - Mit mondott?
    - Képzeld, azt magyarázza, hogy ők találták fel a KGST-t!

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

  • Weareus

    addikt

    válasz fairi #439 üzenetére

    Vagy inkább 13.8 milliárd (plusz mínusz 0.2%) évet.
    A jelenleg érvényben lévő fizikai-matematikai modell szerint, legalább is. Noha megfigyelésekből, mérésekből és következtetésekből jutottunk el idáig, de 10 a mínusz ötvennyolcadikon másodpercig vissza lehet forgatni az idő kerekét az ősrobbanásig és pl. Dávid Gyula kozmogóniás több részes előadásaiban az első néhány másodpercet több órán keresztül tárgyalta. Mert igen: ilyen részletes elemzést tesz lehetővé, az, amit ezekről tudunk. Érdekes belegondolni, hogy a nagy hadronütköztető teljesítményét egy hosszabb leállás után megduplázták: feszülten várjuk (legalább is én) a fejleményeket.

    Wikis szócikk vége: [link] (A világegyetem fejlődése az ősrobbanás elmélet szerint.)

    [ Szerkesztve ]

    Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

Új hozzászólás Aktív témák