Keresés

Aktív témák

  • up

    senior tag

    válasz KEndre #2 üzenetére

    Végül is igazad van, ott van, hogy IHM, meg minden. Nem a te hibád.

    Ettől viszont még nem lesz igaz, hogy ez a mi érdekünk. A témát szerintem kár lenne végigragozni, ezt már nagyon sok helyen megtették. (pl www.hup.hu, www.linux.hu, ilyen-olyan levlisták, nem vagyok szagértő a dologban :)

    Viszont a döntés hátteréről, várható hatásokról, hogy kinek is jó ez igazán, meg hogy mitől volt Németország pálfordulása... nos, ez szerintem megérne egy színvonalas cikket. Csak hogy a propaganda mellett valami mást is lásson az egyszeri, akár Indexről idetévedő ember, akinek ez zöld, és víz és kenyér nélkül benyeli. Mert komoly médiumon még nem jelent meg ellenvélemény, legalábbis tudtommal.

    Biztos nem véletlenül.

  • bartoki

    csendes tag

    válasz KEndre #2 üzenetére

    A http://kwiki.ffii.org/index.cgi?SwpatcninoEn linken minden szépen le van írva, igaz kicsit hosszú a dolog.

    A lényege: az eddigi EU-s hozzáállás a 80-as évek óta az volt, hogy a szoftvert copyright védi, és nem szabadalom. És az interoperabilitás érdekében, nem lehet sem interfészeket, sem fájlformátumokat szabadalmaztatni.

    Ezt kicsit megkerülve az Európai Szabadalmi Hivatal azért bejegyzett jónéhány szoftver-szabadalmat, de ha minden igaz, akkor ezeket bíróságon úgysem lehetne érvényesíteni éppen a fenti miatt.

    Saját vélemény, nem az FFII honlapjáról: pont emiatt az elmúlt évek nagyobb fókuszt kapott SW-szabadalom ügyei, mint pl. a GIF (az LZW kódolás miatt), a JPG vagy akár talán még az RSA sem lehetne érvényesíthető egy olyan céggel szemben, aki csak az EU-n belül kereskedik a termékével. Mert konkrétan ki van mondva az XY európai direktívákban, hogy matematikai módszerek és számítógépes programok nem szabadalmaztathatóak.

    Ezt próbálják már évek óta megváltoztatni elsősorban azok a cégek, akiknek sok SW szabadalmuk van az USA-ban vagy Japánban, hogy itt is bejegyezhessék és érvényesíthessék őket. Érvényesíteni itt azt jelenti, hogy a többi piaci szereplőtől sok pénzt kérni.

    A SW szabadalom témában 2 tábor van:

    1) Azok a cégek és lobbijuk, akiknek sok bejegyzett szabadalmuk van, és eleve bejáratott szabadalmi divíziójuk van és napjában jegyeznek be új szabadalmakat (kb. minden óriáscég: pl. Microsoft, IBM). A lobbijukhoz tartozik pl. Írország, ahol a fenti weblap szerint nem kell adózni a szabadalmi jogdíjakból befolyt jövedelmek után. Véletlenül pont akkor van ez a mizéria, amikor Írországban ülésezik az Európai Tanács. (Írország nyíltan harcol az európai SW szabadalmak ellen, ezt meg is mondta a mostani ET elnök).

    2) Azok az emberek, akik saját jól felfogott érdekükben azt szeretnék, ha az EU cégei nem pereskedéssel, kiszorítással, hanem a termékeik minőségével versenyeznének egymással. Ezért van európai versenyhivatal, ezért vannak a monopóliumokat korlátozó törvények. Egy szoftver nem egy vagy néhány meghatározó újítást tartalmaz, hanem ezernyi apró ötlet összessége. És az apró ötletek összerakása igényeli a beruházást a ''gyártó'' részéről. Azaz, a törvényeknek is ezt a fajta beruházást kell védeniük, hogy ösztönözzék a beruházást. Ezt a fajta beruházást pedig pontosan a copyright-tal lehet ösztönözni.

    A SW patentek nagyon erősen visszatartják a fejlődést. Pl. az ipar saját ad-hoc szabványosító testületeiben egyre gyakoribb hogy a tagok szép csendben a témához kapcsolódó szabadalmakat jegyeznek be, majd hosszas politikai csatározás folyik azért, hogy ezek beépüljenek a szabványba, és a szabadalom tulajdonosa majd pénzt szedhessen a többiektől, illetve így együtt teljesen kigolyózzák a csapatból azokat, akiknek nincs valami más szabadalmuk amire meg emezeknek van szüksége. Mindezt akár azon az áron is, hogy a szabványt a teljesen használhatatlan szintig elbonyolítják.

    Lehet hogy ez így légből kapottnak hangzik, de aki egy kicsit is odafigyelt, az láthatta, hogy az ATM Forum, és a WAP Forum is nagyon erősen belesüppedt ezekbe a dolgokba. Többek között ezért is lettek ezek a szabványos ma már kb. a múlté. (igen, ATM van, de az ATM Forum elsősorban a managementről és az SVC kiépítéséről szólt volna)

    Hasonló példa a jpeg2000 formátum, amit senki sem mer elkezdeni használni, mert ki tudja milyen szabadalmakkal van körülbástyázva, amiknek a tulajdonosai persze majd akkor ugranak elő, ha már jó sokan használják és sok pénzt lehet érte kérni. Pedig a jpeg2000 jobb lenne mint a sima JPG, mert nem Fourier-transzofmációt használ, hanem a fejlettebb Wavelet-transzformációt.

    Azt, hogy ''ki tudja milyen szabadalmakkal van körülbástyázva'', teljesen komolyan kell venni. Az USA-ban pl. van kb. 5 millió szabadalom, és amíg el nem olvasod mindet, és utána a céged által gyártott összes forráskódot, nem lehetsz biztos abban, hogy nem sérted-e meg valamelyiket. Erre egész egyszerűen nincs erőforrás, ha ezt végig kell csinálni minden kis programocskánál, akkor a SW-fejlesztés a mostaninak az 1000-szeresébe fog kerülni. :)

    Egy szabadalom bejegyzése ha jól tudom, kb. 0,5-10 millió Ft körül van.
    Minél több országra terjed ki, annál drágább.

    Az USA szabadalmi adatbázisának letöltése kb. fél millió dollárba kerülne. :)

    Ja, igaz is, az MPEG4-hez is kötődnek szabadalmak (hogy lesz így digitális TV-adás?), és úgy egyátalán, szinte minden dologhoz az informatikában. Egy egyszerű webshop 15-20 szabadalmat sért. :))

    Az ET-döntéssel az a probléma, hogy az egyes kormányok egyre inkább a saját szabadalmi hivatalukra hagyják a szabadalmi szabályok kialakítását. Ők meg, ha megkérdezik őket, hogy ''szeretnétek növelni a saját hatalmatokat'', akkor perszehogy igent mondanak.

    De ez a ''jónépnek'' - beleértve ebbe a vállalkozások 90%-át is - teljesen ellenkezik az érdekeivel. Az, hogy az ET ennyire az EP javaslatával ellenkező javaslatot próbál most lenyomni a torkunkon, nagyon erős figyelmeztetés arra nézve, hogy az USA-hoz hasonlóan ezek szerint az EU-ban is egyre könnyebb megvenni pénzért a demokráciát.

    Az EU-nak az lenne az érdeke, ha nagyon egyértelmű döntéssel lenne megerősítve a SW szabadalmak (és interfészek, és fájlformátumok) tilalma. Ezzel az EU rakéta sebességgel tudna elhúzni az USA és Japán mellett, mert a csak az EU-n belül forgalmazó szoftvercégek válláról hatalmas teher lenne levéve. (szabadalmakat eddig sem ellenőrizett senki, de legalább nem kellene a pereskedésekre felkészülniük).

    Az EU-n kívülre is forgalmazó cégek, ha úgy gondolják, még mindig bejegyezhetnék a szabadalmaikat Japánban és az USA-ban. Így aztán az ottani piacokon az ottani versenytársak fegyvereivel is tudnak harcolni, de azok a versenytársak az EU belső piacán nem élveznék a SW szabadalmak nyújtotta igazságtalan előnyöket.

    Szerintem egyébként az EU szoftver ipara ettől annyival az USA és Japán elé tudna kerülni, hogy néhány évtized múlva kénytelenek lennének ők is a jobb, hatékonyabb szabályozást bevezetni (azaz no SW Patents).

    A rabszolgatartásból meg a feudalismusból sem azért nőtt ki a világ mert igazságtalan volt. Hanem azért, mert ami helyette lett, az hatékonyabb volt, és lenyomta.

    --
    Bartoki

  • szakacs

    csendes tag

    válasz KEndre #2 üzenetére

    Hat, a problema (legalabbis az enyem) az, hogy miert tunt el ez a cikk nagyon hirtelen az index fooldalarol, aztan az EU-s linkek kozul is.
    Kicsit NagyTestveres szaga van a dolognak. :(( :(((

    12. Az úttörő úgy él, hogy méltó legyen a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség tagságára.

Aktív témák