Keresés

Aktív témák

  • bartoki

    csendes tag

    válasz KEndre #2 üzenetére

    A http://kwiki.ffii.org/index.cgi?SwpatcninoEn linken minden szépen le van írva, igaz kicsit hosszú a dolog.

    A lényege: az eddigi EU-s hozzáállás a 80-as évek óta az volt, hogy a szoftvert copyright védi, és nem szabadalom. És az interoperabilitás érdekében, nem lehet sem interfészeket, sem fájlformátumokat szabadalmaztatni.

    Ezt kicsit megkerülve az Európai Szabadalmi Hivatal azért bejegyzett jónéhány szoftver-szabadalmat, de ha minden igaz, akkor ezeket bíróságon úgysem lehetne érvényesíteni éppen a fenti miatt.

    Saját vélemény, nem az FFII honlapjáról: pont emiatt az elmúlt évek nagyobb fókuszt kapott SW-szabadalom ügyei, mint pl. a GIF (az LZW kódolás miatt), a JPG vagy akár talán még az RSA sem lehetne érvényesíthető egy olyan céggel szemben, aki csak az EU-n belül kereskedik a termékével. Mert konkrétan ki van mondva az XY európai direktívákban, hogy matematikai módszerek és számítógépes programok nem szabadalmaztathatóak.

    Ezt próbálják már évek óta megváltoztatni elsősorban azok a cégek, akiknek sok SW szabadalmuk van az USA-ban vagy Japánban, hogy itt is bejegyezhessék és érvényesíthessék őket. Érvényesíteni itt azt jelenti, hogy a többi piaci szereplőtől sok pénzt kérni.

    A SW szabadalom témában 2 tábor van:

    1) Azok a cégek és lobbijuk, akiknek sok bejegyzett szabadalmuk van, és eleve bejáratott szabadalmi divíziójuk van és napjában jegyeznek be új szabadalmakat (kb. minden óriáscég: pl. Microsoft, IBM). A lobbijukhoz tartozik pl. Írország, ahol a fenti weblap szerint nem kell adózni a szabadalmi jogdíjakból befolyt jövedelmek után. Véletlenül pont akkor van ez a mizéria, amikor Írországban ülésezik az Európai Tanács. (Írország nyíltan harcol az európai SW szabadalmak ellen, ezt meg is mondta a mostani ET elnök).

    2) Azok az emberek, akik saját jól felfogott érdekükben azt szeretnék, ha az EU cégei nem pereskedéssel, kiszorítással, hanem a termékeik minőségével versenyeznének egymással. Ezért van európai versenyhivatal, ezért vannak a monopóliumokat korlátozó törvények. Egy szoftver nem egy vagy néhány meghatározó újítást tartalmaz, hanem ezernyi apró ötlet összessége. És az apró ötletek összerakása igényeli a beruházást a ''gyártó'' részéről. Azaz, a törvényeknek is ezt a fajta beruházást kell védeniük, hogy ösztönözzék a beruházást. Ezt a fajta beruházást pedig pontosan a copyright-tal lehet ösztönözni.

    A SW patentek nagyon erősen visszatartják a fejlődést. Pl. az ipar saját ad-hoc szabványosító testületeiben egyre gyakoribb hogy a tagok szép csendben a témához kapcsolódó szabadalmakat jegyeznek be, majd hosszas politikai csatározás folyik azért, hogy ezek beépüljenek a szabványba, és a szabadalom tulajdonosa majd pénzt szedhessen a többiektől, illetve így együtt teljesen kigolyózzák a csapatból azokat, akiknek nincs valami más szabadalmuk amire meg emezeknek van szüksége. Mindezt akár azon az áron is, hogy a szabványt a teljesen használhatatlan szintig elbonyolítják.

    Lehet hogy ez így légből kapottnak hangzik, de aki egy kicsit is odafigyelt, az láthatta, hogy az ATM Forum, és a WAP Forum is nagyon erősen belesüppedt ezekbe a dolgokba. Többek között ezért is lettek ezek a szabványos ma már kb. a múlté. (igen, ATM van, de az ATM Forum elsősorban a managementről és az SVC kiépítéséről szólt volna)

    Hasonló példa a jpeg2000 formátum, amit senki sem mer elkezdeni használni, mert ki tudja milyen szabadalmakkal van körülbástyázva, amiknek a tulajdonosai persze majd akkor ugranak elő, ha már jó sokan használják és sok pénzt lehet érte kérni. Pedig a jpeg2000 jobb lenne mint a sima JPG, mert nem Fourier-transzofmációt használ, hanem a fejlettebb Wavelet-transzformációt.

    Azt, hogy ''ki tudja milyen szabadalmakkal van körülbástyázva'', teljesen komolyan kell venni. Az USA-ban pl. van kb. 5 millió szabadalom, és amíg el nem olvasod mindet, és utána a céged által gyártott összes forráskódot, nem lehetsz biztos abban, hogy nem sérted-e meg valamelyiket. Erre egész egyszerűen nincs erőforrás, ha ezt végig kell csinálni minden kis programocskánál, akkor a SW-fejlesztés a mostaninak az 1000-szeresébe fog kerülni. :)

    Egy szabadalom bejegyzése ha jól tudom, kb. 0,5-10 millió Ft körül van.
    Minél több országra terjed ki, annál drágább.

    Az USA szabadalmi adatbázisának letöltése kb. fél millió dollárba kerülne. :)

    Ja, igaz is, az MPEG4-hez is kötődnek szabadalmak (hogy lesz így digitális TV-adás?), és úgy egyátalán, szinte minden dologhoz az informatikában. Egy egyszerű webshop 15-20 szabadalmat sért. :))

    Az ET-döntéssel az a probléma, hogy az egyes kormányok egyre inkább a saját szabadalmi hivatalukra hagyják a szabadalmi szabályok kialakítását. Ők meg, ha megkérdezik őket, hogy ''szeretnétek növelni a saját hatalmatokat'', akkor perszehogy igent mondanak.

    De ez a ''jónépnek'' - beleértve ebbe a vállalkozások 90%-át is - teljesen ellenkezik az érdekeivel. Az, hogy az ET ennyire az EP javaslatával ellenkező javaslatot próbál most lenyomni a torkunkon, nagyon erős figyelmeztetés arra nézve, hogy az USA-hoz hasonlóan ezek szerint az EU-ban is egyre könnyebb megvenni pénzért a demokráciát.

    Az EU-nak az lenne az érdeke, ha nagyon egyértelmű döntéssel lenne megerősítve a SW szabadalmak (és interfészek, és fájlformátumok) tilalma. Ezzel az EU rakéta sebességgel tudna elhúzni az USA és Japán mellett, mert a csak az EU-n belül forgalmazó szoftvercégek válláról hatalmas teher lenne levéve. (szabadalmakat eddig sem ellenőrizett senki, de legalább nem kellene a pereskedésekre felkészülniük).

    Az EU-n kívülre is forgalmazó cégek, ha úgy gondolják, még mindig bejegyezhetnék a szabadalmaikat Japánban és az USA-ban. Így aztán az ottani piacokon az ottani versenytársak fegyvereivel is tudnak harcolni, de azok a versenytársak az EU belső piacán nem élveznék a SW szabadalmak nyújtotta igazságtalan előnyöket.

    Szerintem egyébként az EU szoftver ipara ettől annyival az USA és Japán elé tudna kerülni, hogy néhány évtized múlva kénytelenek lennének ők is a jobb, hatékonyabb szabályozást bevezetni (azaz no SW Patents).

    A rabszolgatartásból meg a feudalismusból sem azért nőtt ki a világ mert igazságtalan volt. Hanem azért, mert ami helyette lett, az hatékonyabb volt, és lenyomta.

    --
    Bartoki

  • bartoki

    csendes tag

    válasz bartoki #6 üzenetére

    Egy kis helyesbítés. Azt írtam hogy: ''Írország nyíltan harcol az európai SW szabadalmak ellen''

    Helyesen: ''Írország nyíltan harcol az európai SW szabadalmak mellett''

  • bartoki

    csendes tag

    válasz szakacs #27 üzenetére

    És ez még mind semmi, mert az a cikk, amihez ez a fórum kapcsolódik, szintén lekerült kezdőlapról.

    És ez még mindig semmi, mert megjelent helyette egy másik cikk, ami egy belinkelt pcforum.hu-s cikk, és kb. ugyanúgy az eredeti, fake IHM-es sajtónyilatkozatot tartalmazza. Itt van e: http://pcforum.hu/hirek/?qnid=8368&ri=rss [L]http://pcforum.hu/hirek/?qnid=8368&ri=rss[/L]

    Úgy látszik, az Igazság-Minisztérium keményen dolgozik az ügyön, és nemsokára minden újságban visszamenőleg is meg lesz módosítva, és mindenki számára egyértelmű lesz, hogy mindig is háborúban álltunk Kelet-Ázsiával. :)

    És ha még sokat ugrálok, akkor lehet hogy megjelenik a ház előtt egy fekete autó? :O

    Az index.hu-ba annakidején 800 M Ft-ot fektetett be az Intel, nem? Az Intelnek elég sok szabadalma van, egyszer a Digitallal pereskedtek az Alpha prociról, és a kiszsebből hirtelen 700 vagy 1000 olyan szabadalmat rántottak elő, amit a Digital elvileg megsértett. Azért nem vagyok biztos a számban, mert a Digital is szabadalmakkal védekezett, és a 700 az egyiké, az 1000 a másiké.

    Az index.hu EU-s lapjairól lekerült cikk egyébként ez volt (megintcsak kb. az IHM sajtóközlemény): [L]http://index.hu/eu/patent0519/[/L]

    Ez akkor még az index.hu kezdőlapján is kinn volt és úgy emlékszem hogy rendes szerzője volt, mert írtam neki. Aztán egyszercsak eltűnt a cikk a kezdőlapról, és átváltozott szerkesztőségi cikké. :))

    Tényleg ide jutottunk? :)

  • bartoki

    csendes tag

    válasz dabadab #26 üzenetére

    Az FFII szerint így ment a szavazás: [L]http://kwiki.ffii.org/?Cons040518En[/L]

    Az IHM sajtóközleménye szerint ''A minősített többséggel megszavazott új szöveg leszűkítette a szabadalmaztatható találmányok körét, kivéve abból a számítógépes programokat, a forráskódokat és tárgykódokat. A döntés értelmében kizárólag olyan esetben lehetséges a szoftverek szabadalmaztathatósága, ha azok valamilyen berendezéshez köthetőek.''

    Ez a kettő nagyon erősen ellentétes egymással. Mert a német módosító javaslat valóban kb. úgy szólt mint amit az IHM kommunikált, csak éppen ez nem lett elfogadva. :)

    Egyébként én egy kicsit a nem-SW szabadalmakat is vitatnám, de egyelőre úgy érzem, hogy az egész szabadalmas direktíva úgy jó ahogy az Európai Parlament tavaly nyáron elfogadta. (ffii.org-on lehet erről tájékozódni).

    Hűtőmágnes: ehhe-ehe, tudtam én hogy jó ez, nekem is volt. :)
    Eclipse: ditto :)

Aktív témák