Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz mager #19 üzenetére

    A szabad szolgáltató választás csak a lehetőségét követeli meg annak hogy a JPE biztosítsa annak a lehetőségét hogy az ő területén is piacra léphessenek az alternatív cégek. Pontosan nincs ez szabályozva csak bizonyos tételek(pl. előfizetői hurok díjak) azok sem túl hosszú ideje. Szóval pl. Invitel területen te nem köthetsz szerződést Datanet ADSL-re mert a két cég között nincs szerződés, a Datanet nem szolgálat Invitel területen. A lehetőség adott mert az Invitelnek van nyílvános nagyker árajánlata ahogy azt a törvény megköveteli de ez lehet túl borsos ahhoz hogy a Datanet e mellett elindítsa a szolgálatását, vagy csak szimplán a Datanet döntött úgy hogy ezen a piacon nem kíván szolgálatni. Ezt ugye mi nem tudhatjuk.

    A gond ezen lakóparkok esetén az hogy ezen cégeknek nincs ilyen nagykereskedelmi ajánlatuk más alternatív cégek számára mert nem is hajlnadók megnyitni a hálózatukat(már alapban amikor épült a monopol helyzet miatt tették) és mivel nem JPE-k nem is kötelezhetők erre. De semmi biztosíték nincs arra ha törvényileg kötelezve lesznek erre akkor lesz majd betelepülő alternatív cég. Ott van példának Monortel, Emitel vagy Hungarotel esete. Ezen cégek az 5 JPE vezetékes távközlési szolgáltatók egyike és az ő területükön csak a saját maguk által értékesített ADSL szolgálatást veheted. Nagy valószínűséggel a nagykereskedelmi feltételik amit kínálnak olyan kedvezőtlenek és a piac ami mögöttük van nem olyan kívánatos hogy a kettő együtt arra ösztönözze az alternatív cégeket hogy ők ott piacra lépjenek.

    Az általad leírt DHCP és nem PPPoE is mutatja hogy ez egy helyi hálózat ami rá van kapcsolva GTS gerinchálózatára. Ha ez a fatáv nagykereskedelmi hálózata lenne ahol az ADSL-t Datanet tovább értékesíti ott ez nem fordulhatna elő hisz a cégnek alkalmazkodni kell a fatáv átlad lefektetett technikai feltételekhez és szabályokhoz. Nagy valószínűséggel lehet egy miniDSLAM a házban és a telefonvonalon keresztül arra kapcsolódtok. A NAT-os megoldás azért lehet mert az InTeleCom még arra sem hajlandó költeni hogy publikus IP címeket vegyek GTS-től. A NAT meg ugye ingyen van egyetlen IP meg úgyis jár ahhoz a bérelt vonalhoz ami a DSLAM uplinkjére van kötve.

    Az elérhető sebesség igencsak változatos lehet ilyen hálózatoknál attól függ milyen az előfizetőik összetétel. Az könnyen belátható túl nagy bérelt vonali kapacitást nem vásárolhat az InTeleCom hisz sok előfizető sincs egy ilyen lakóparkban mégha mindenki elő is fizetni szélessávra. Kis kapacitást pedig ha sok a hardcore netező könnyen csúcsra lehet járatni. Mondjuk 400 előfizető esetén 10-20Mbps-nél nagyobb gerincvonali kapacitásra nem valószínű hogy beruház InTeleCom Datanet felé.

    Visszatérve a DSL-es megoldáshoz ez tipikusan az építettő hozzá nem értése és nem törődömsége, de ők olyannal mint internet nem is foglalkoznak a házépítés folyamán. Sajnos ott még nem tartunk hogy egy lakópark építése során az IT infrastruktúra alapban kiépüljön. Utólag persze már nem lehet más csinálni mint a telefon infrastruktúrára alapozni mert annak kiépítése már benne van a köztudatban így az legalább kiépül. Pedig így a XXI.sz-ban alap lenne hogy egy Ethernet hálózat kiépítésére már a tervezés fázisában tervben legyen és számoljanak vele. Sőt ma már az optikai megoldások is ugyanúgy teret nyertek, tovább lehet lépni az UTP kábelen. De persze az építettő fejében ilyen fel sem kerül mert ő az IT-hez nem ért, szakember tanácsát ilyen téren pedig nem kérik ki.

Új hozzászólás Aktív témák