Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    válasz shtml #71 üzenetére

    ragyogó. úgy látom alattomos partizánharcom itt-ott termékeny talajra talál. a kérdést már régen feltettem magamnak, egyelőre a forest gardening tűnik a legalkalmasabb megoldásnak a túlélésre.

    fontosnak tartom megemlíteni, hogy nem "nekem" van bajom az "emberiséggel", hanem általánosságban nagy baj van a "nyugati" illetve "azt majmoló" kultúrával. kicsit szar érzés 30 év után rádöbbenni, hogy a szekér, amit tolsz (...piezo, amin lépkedsz...) a saját vesztébe rohan.

    persze ez most elég hittérítősen hangzik, nem is tudom szerencsés-e ennyire egyszerűen megfogalmazni ezeket. mindenesetre célravezető, ha ennek során te is eljutottál ugyanezen kérdéshez.

    nagyon érdekes és radikális kérdés lehet, hogy hol van az a technológiai határ, ami még beláthatóan fenntartható. egy ismerősömmel vitáztunk erről; váltig állítja, hogy ki lehetne számolni minden technológiának a teljes költségét. szerintem ez alapjaiban lehetetlen, a jelenlegi rendszerek legalább 3-4 nagyságrenddel komplexebbek ennél.

    példaként visszamegyek az időben, és veszek egy kovácsot, aki vasat kovácsol. tegyük fel, hogy faszenet használ, és egy kőkemencét. fújtatója nincs, de még taligát sem használ, mert egyből a vasércben gazdag kőzetet külszíni fejti. a következő erőforrásokat használja:

    -x m2 kert valahanyad százaléka evés céljára (folyamatos munkavégzés esetén egyszerűbb meghatározni)

    -x m2 kert a népes családnak, mert egy rendes fenntartható kovács a fajt is fenntartja. pláne, hogy gyógyszer híján komoly a halálozási ráta.

    -x m2 erdő, ahol annyi fa nő, hogy újratermelődik a kemencéhez használt tüzelő. figyelem, már itt nehéz megállapítani a méretet, hiszen folyamatos kitermeléssel a talaj idővel veszít termőképességéből.

    -x m2 további termőterület, ha nem kőruhát hord. még nehezebb a képlet állatbőrből készült ruha esetén, ahhoz már további szerszámok kellenek, további fából. meg állatokat is kell vadászni. persze csupán kőből épült házat se láttam még, szóval oda is egy kicsi. nomeg fűtésre is egy kicsi.

    remélem a fenti példa vázolja, mennyire lehetetlen a vegyipar által termelt 10.000-es nagyságrendű anyagok, és az előállításukhoz elégetett olaj hatásait felmérni. arról nem is beszélek, hogy jelenleg a földbe pupmálós koncepten kívül nincsen ipari méretekben alkalmazható co2-közömbösítési technológia, szóval még az elsődleges energiahordozó fenntarthatóságának ára sem ismert.

    szóval ez a kis problémám az ipari hazugsággal, amiben élünk és amit olyan sokan magától értetődőnek, sőt helyesnek tartanak. részemről első lépésként elhatároltam egy jelentős részt a kertből, ahol majdan az ehető erdő fog lakni. persze az egész kert kicsi, még optimista becslésekkel sem fog tudni eltartani egy családot.

Új hozzászólás Aktív témák