Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tupuk

    aktív tag

    válasz velizare #87 üzenetére

    "szerinted mi nem megoldott az odaúttal kapcsolatban?"
    Ha tudsz olyan rendszerről ami épségben odaviszi és lerakja a Mars felszínére az embereket és az életben maradásukhoz szükséges rakományt, akkor nevezd meg kérlek.
    Egyúttal küld el már az infódat Musknak is, hogy ne fáradjon, már megelőzték...

    "hőingás"
    Mondom: fűtés. Már kétszer leírtam. Hermetikusan zárt és természetesen a külső falainál jól hőszigetelő Mars-bázist kell építeni, amit belülről fűteni kell. Minden helységét. Komolyan fel nem foghatom mit nem lehet ezen érteni. A mai technológiai szint mellett semmi nehézség nincs ebben. A marsi robotok is évek óta elvannak, működnek, azok ráadásul a szabadban mozognak nem zárt és fűtött térben.

    "levegő"
    Nem, azt a 20 éves kütyüt akkor kipróbálták amikor elkészült és működött. Sikeresen tesztelték. Pont ezt másoltam be. Ez már önmagában bizonyítja hogy a technológia létezik és működik.
    Itt egy másik forrás, CO2 átalakítható így: 2CO2 + energy→2CO+O2
    https://en.wikipedia.org/wiki/In_situ_resource_utilization#Mars

    És mint írtam, vízből is ki lehet nyerni az oxigént. Ebbe már csak nem kötsz bele....

    gravitáció:
    neked az úttal van bajod? :) először is az nem egy év hanem 8-9 hónap. Sőt, Musk már ennél jóval rövidebb (fele ennyi) idejű utat is emleget. De mindegy is, simán ki lehet bírni 8-9 hónapot is súlytalanságban, az ISS-en is kibírják.

    "valamint akkor a közelítőleg 40%os gravitáció nem fog felvetni problémákat"
    felvetni problémákat??? :D Barátom, lehet hogy mindenki meghal a fellövés után 5 másodperccel ha felrobban a rakéta alattuk. Másról sem szól ez az egész mint kisebb és nagyobb problémák sorozatáról. Ez nem egy sörözés a kedvenc plázádban, ez egy életveszélyes misszió. Csakhogy nem arról volt szó hogy "felvethet-e valami problémákat", mert kb minden felvet problémákat. Hanem arról volt szó hogy van-e olyan tényező (az odaúton kívül, egyelőre) ami eleve lehetetlenné, leküzdhetetlen akadályként állna az ottani élet előtt. Na ilyen viszont nincs.
    Semmi ok azt hinni hogy a földi gravitáció 38%-a valamiért kicsinálná az embert. Nyilván rendszeres napi tornára lesz szüksége annak aki odamegy hogy megőrizze az izomzatát. Aztán hogy hosszútávon lesz-e káros hatása, az majd kiderül, de ez bőven a betervezett és vállalható rizikók között van. Van még pár ilyen...

    porvihar:
    Ahogy schawo is írta, még a most ott működő robotok is bírják mind az időjárást, mind a porviharokat. Pedig azoknak nulla szervizük van. A reaktor meg pont azért kell hogy amikor a por miatt nem megy a napelem (és már az aksik is lemerültek) akkor az pótolja.
    A "levegőszintetizáló kütyük" meg egyáltalán nem fognak telemenni porral, mert lesz előttük egy (vagy több) porszűrő. De el is tudnak raktározni levegőt tartályokban vész esetére. Ennél erőltetetebb problémát ki sem lehetne találni. A porszűrés a földön is egy már megoldott probléma.

    energia:
    Igen, nem egy kis robot méretéhez kell igazítani a reaktort, hanem egy emberekkel teli bázishoz. Majd nem 5 kilós lesz, mint a Curiosity-é, hanem 500 kilós. Vagy 5 tonnás. Nyilván (min.) két szintű lesz az energiaellátás, lesz egy első, alap fokozat, ami az életben maradáshoz szükséges energia-szint (azaz a levegő-rendszer működtetése és a fűtés, esetleg némi minimum világítás), meg egy 2. fokozat az összes többihez, és annyit le kell tudnia a reaktornak adnia hogy az első szinthez mindig legyen elég energia. Ebben sincs semmi leküzdhetetlen és irreális.

    víz:
    de mégis ki mondta hogy 10 km mélyről kellene felhozni a vizet? ez is erőltetett kötözködés... ráadásul felhalmozható, kiválóan tárolható jég formában is...

    súly:
    150 tonna hasznos terhet mondott tegnap Musk a BFR-nek. És kapásból 4 űrhajót csak teherszállítás céljából küldene oda a két emberes hajó mellé. Az máris nettó 600 tonna hasznos teher. Ha feltesszük hogy az emberes űrhajókban csak az utazáshoz szükséges cuccok lesznek az emberek mellett. Ami persze irreális mert adja magát hogy az emberes hajóban lévő lakókabinokat szereljék majd ki és használják majd fel a bázis kabinjainak is, ahogy a konyhai, vagy éppen fürdőszobai, sportolási cuccokat is csak simán kiszedik és átrakják majd, tehát jópár tonna hasznos cucc lesz azokban is. Na és ehhez jön majd még hozzá a további 600 tonna hasznos teher. 600 tonnába hidd el elég sok minden belefér... gépek, laborok, víztisztítók, orvosi eszközök, 3D nyomtatók, kommunikációs rendszerek, rover, élelem, farm-felszerelés, ami kell...

    [ Szerkesztve ]

  • schawo

    titán

    válasz velizare #87 üzenetére

    Az út tervezett hossza kb. 3-6 hónap

    A több hetes porviharok 5-10 évente jönnek, nem napi jelenség. Maga a vihar ereje gyenge, mert alacsony a légnyomás. A homokvihar pusztító ereje elhanyagolható. A problémát a homok okozza, és ezzel a fény hiánya, de ez akkumulátorteleppel simán áthidalható. Se napelemeknek, se akkumulátoroknak nincs híjján a SpaceX.

    Problémát felvet a 40% gravitáció, de nem tudok olyan kutatásról, ami azt hozná ki, hogy emberi szervezet alapvetően ne bírná ki gond nélkül bármeddig. Hacsak gondnak nem tekintetijük, hogy hosszabb tartózkodás után nehéz lenne visszaszokni a földi 10g-hez.

    Felszíni vizek (jég formájában) simán hozzáférhetők.

    [ Szerkesztve ]

    evDirect villanyautós töltőhálózat

Új hozzászólás Aktív témák