Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janeszgol

    félisten

    válasz #16820480 #81 üzenetére

    Ez is igaz, de az is, hogy kisebb készlettel indultak az új VGA-k, utána meg az nvidia százezres(!) tételben tolta a bányászok elé a GPU-kat. Persze itt ment a hazudozás.
    (1, jaj gondolunk a játékosokra, nekünk ők a fontosak - közben meg ugye százezres tételben mentek a VGA-k. 2, megcsináljuk A drivert - ami nem sikerült. 3, most is drivert csinálnak hozzá.)

    2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

  • PROTRON

    addikt

    válasz #16820480 #81 üzenetére

    Igen van ez a mismásolós magyarázat, amit LTT is promótál (ne legyenek illúzióink, rengeteg marketing pénzek csorognak be hozzájuk), azonban ha az elmúlt évek bányász hozamai stagnáltak volna, akkor nem jelentek volna meg ekkora mennyiségben mint új igény és nem jelennek meg extra vásárlókként a legyártott egységekre. Nem jelennek meg felvásárlóként a boltok elől és annyival nagyobb készlet jut a boltokhoz. Persze még ez sem elégítette volna ki a teljes keresletet, de biztos hogy kisebb lett volna a robbanás.
    Meg mi ez a sz.r duma:
    "hogy nagyobb a kereslet mint amire számítottunk, pedig sokra számítottunk"...
    Akkor a menedzserek ne kapjanak fizut, mert ők cs.szték el, nem a valós adatokra számoltak, hiszen látták hogy milyen teljesítmény paramétereik vannak és azt is látták hogy ezzel mit okoznak az adott kryptobányászat, de egyéb területeken is. Ennyi, mindent tudtak és csak röhögnek átlag józsikon.
    Ezek mind csak terelések azért, hogy nyugtatgassák a dühödt tömeg azon részét akik fogékonyak a mesékre, meg próbálnak bizalmat építeni.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • Chaser

    titán

    válasz #16820480 #81 üzenetére

    nagyíts rá ha nem látod
    január végén amit látsz azt robbanásnak hívják, nem meginddulásnak
    októbertől emelkedik, december végére már megugrott, januárban robbant
    az én elmondásom alapján ősz végétől ritkult a választék, illetve drágulások indultak meg
    eleinte a régi rtx-ek elérhetőek voltak, de sorra tűntek el, miközben az új rtx-ekből szállingózott még
    ugyanígy rdna1 is bőven volt, a kisebb 5500xt-k is
    hétről hétre fogyott az elérhető választék és ezzel együtt emelkedett az ár
    emlékszem mikor találtam egy strix 1650s-t alzán és vmelyik topikban mondtam, mire én rendeltem volna már nem volt egy darab sem ( : akkor az már qrva jó ajánlatnak számított
    ez decemberre már odáig jutott, hogy kb minden régi rtx és alatta levő, régi rdna1 eltűnt
    januártól már alzában sem voltak új rtx dropok, pedig előtte szép adagok estek be heti 1-2x - már rdna2-höz képest, amiből kvázi nagyítóval kellett keresni, de új rtx-ekből volt olyan modell, ami több napig elérhető volt -
    viszont ahogy haladtunk előre az időben, alzán is egyre drágultak az rtx-ek, aztán jöttek az infok, hogy az asus árat emel, és nyilván a többiek is emeltek
    szemléltetés képpen gw 3070 első körökben 230e környéke, a végén már 300e volt, amíg el nem tűnt teljesen
    az is látszik a grafikonon, hogy augusztust végétől indult meg az árfolyam, szeptemberben már sokkal nagyobb mint nyáron volt
    aztán kicsit stagnált, ekkor szállhattak be sokan, de akkor még voltak készletek, volt mivel beszállni anélkül, hogy érintse a gamer szegmenst
    nyilván ahhoz idő kellett, hogy minél több emberke rácsapjon, egész addig amíg kb "robbantak" és onnantól a készlet jelentős része már a bányákban landolt januártól
    ez az időszak volt az, mikor még sok minden elérhető volt normál áron, de hétről hétre egyre kevesebb elérhető modell volt és egy idő után már az árak is megindultak felfelé
    ez nem véletlen egybeesés, vagy a covid, vagy a karácsony....beszippantotta a bánya a kártyákat
    amit sokan felvetettek, jó-jó, de akkor pl egy 1650 ára mért megy fel amivel nem lehet bányászni?
    azért, mert nincs mit, volt olyan időszak hogy 100-200e-ig üres volt a vga kínálat, 80-ért meg volt 1650, akkor azt veszik, amíg az is el nem fogy és abból is hiány nem lsz
    szépen körbeért és begyűrűzött a folyamat, érintve gt 1030-tól top vga-kig mindent
    dupla annyiba került most a gt 1030-am boltban, mint amennyiért december végén vettem
    már akkor mondtam rtx topikban, ha a gt 1030-ak ára is emelkedésnek indul akkor qrva nagy baj van
    meg lehet nézni, alig van elérhető modell, és abból is zömében a leghitványabbak maradtak...és milyen áron adják azokat is
    az amd b@lfaszkodása pedig egy külön történet, egyszerűen túlvállalták magukat, és/vagy a konzol soc-okkal bibi van, ami menet közben derült ki és nagyon rossz a kihozatal
    nv-nél is "mindenki" az új gent várta, abból mégis tudtam volna venni ha akarok több százat túlzás nélkül, amd-ből néhány db is izgi' lett volna, annyira nem volt, de legalább a régi rdna1 amit mr "senki sem akart" ugyanúgy eltűnt a piacról/megdrágult mint az nv kártyák

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz #16820480 #81 üzenetére

    ugyanezt meg lehet fordítani
    és egy dologban tévedtem, hogy nyár elejére rendeződik a helyzet
    egyértelmű, hogy nem fog
    amikor majd újra lesznek elérhető vga-k, normál áron, eleinte kevés, aztán egyre több és több, illetve a használt piacon annyi lesz mint a szemét, akkor:
    majd a grafikonon azt látod, hogy a vga kínálat megindulásával párhuzamosan hogy közeledik 2020 nyár végi állapothoz az árfolyam, illetve jelentőset esik, néhány héttel/hónappal azelőtt, hogy újra elérhető jelentős készleten vannak normál áron
    ugyanúgy lesz egy átfutási ideje annak is, mint ahogy volt átfutási ideje a vga piac kvázi megszűnésének
    ez ha ma történne is meg, talán augusztus elejére lennének normál árhoz közeli elérhető űrú vga-k, talán...
    teljesen offosak a gyártók raktárai, a nagykerek, minden, még így is, hogy jelentőset drágultak az árak
    ez az amikor felborul a kereslet és kínálat aránya
    ebbe a covid nem sokat zavart bele vga fronton, pláne nem a drágább vga-k frontján 100e felett, 150e felett meg pláne
    tavaly ilyentájt kimaxolhatták a kapacitásokat, volt pár hét "vga necces" időszak és utána megszűnt teljesen a hiány a bányászda megugrásáig
    ha marad/nő a mostani árfolyam még x ideig, és nem offolják a vga-kat bányászdához, x év múlva sem lesz vga, akkor is ha a covidot már rég elfelejtettük

    nemlehet
    kereskedők szempontjából ezt kell megérteni:
    volt x mennyiségű vga, amin befolyt y mennyiségű haszon
    mivel az x mennyiség töredékére esett, ugyanahhoz az y haszonhoz jóval nagyobb árrést kell rakni mint előtte - és persze így sem fogják elérni az y hasznot -
    nagyon kevés nagy bolt van ami megengedheti magának, hogy ne foglalkozzon ezzel
    de ha a gyártó nagyker élből feltolja az árat, kisker sem fogja tudni olcsóbban adni a kártyát
    és nyilván ha lennének készletek nem tudnák feltolni az árakat, de mivel nincsenek így tudják
    pl nv-nél újra bejelentették az 1050 ti gyártását, csak éppen nem olyan áron ahol indult pár éve, hanem valami 100e környékére az official ár

    [ Szerkesztve ]

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz #16820480 #90 üzenetére

    nézd meg hozzá az aktuális árfolyamot is, online is megtalálod
    azzal párhuzamosan ahogy növekedett az árfolyam, tűntek el a kártyák/emelkedtek az árak
    a januári robbanásnál pedig kvázi megszűnt a vga piac
    nyilván nem véletlen egybeesés az sem, hogy az az állapot mai napig tart, miközben az árfolyam emelkedik
    covid és karácsony?:)
    nézd meg a 2020 júliusi árfolyamot, 7x ezer ft
    utána ez átvált 100+ ezer ft-ra augusztus 1-től, és mindvégig marad is ott
    van 150e ft-os kugrása is, az duplája a júliusi árfolyamnak
    és ekkor mi történt?
    nagyo sokaknak felcsillant a szeme és beszálltak
    de bőven volt készlet, ami az akkori vga elérhetőséget nem érintette emiatt
    de ahogy haladtunk előre az időben, a felhalmozott készletek fogytak
    nézd meg a novemberi árfolyamot, elég "beszédes"
    november elején már stabil 120e, november végére pedig 170e ft az eth árfolyama, ami nagyon minimális kilengésekkel december végére eléri a 200e+ intervallumot
    január végére pedig 400e+ tartománynál járunk, ott robbant
    ezen mit kell magyarázni?:)
    vga azóta sincs, karácsony után a húsvét is elmúlt, de már lassan pünkösd jön...covidból is erősen kifelé megyünk
    ez nem hit kérdése, szimpla tény
    és azóta mint kiderült, mindenhonnan a bányász téma megy
    elfogytak ám a kw körüli tápok is, illetve megdrágultak - tápos topikban épp tegnap világosítottam fel az egyik kedves bányász tagot, hogy legalább ne sírjon ha megdrágult vagy nincs, mert ő/ők miatt sincs az sem -
    eltűntek a nagyon olcsó beugró cpu-k is, bányába pont elég, ahogy kb "bármi", azoknak IS felment a használt ára...
    eközben az ssd árak még mentek is le, az nem kell homofiszhoz'? ( : kisebb tápok árai átmenetileg megnőttek, de mára bőven van választék és sokszor nagyon jó áron abból is...már nem 1-2 kártyás rigekhez kellenek a tápok, hanem 6-12-18-asokhoz, nincs már hiány csak a kw körüli kategóriában, amit nyilván nem vittek home office-ra az esetek 99%-ában ( :
    sem az amd, sem az nv nem tette eol státuszba a régi kártyáikat - amd az 5700xt-t, nv talán a 2080 ti-t, de ugya a top modellek miatt nem fogják instant leállítani a kisebb modellek gyártását -
    a pánik-szerű vga felvásárlás akkor történt meg - a maradékból -, mikor már egyértelmű volt hogy valami sz@r van a levesben - én ezt a nyomorult bányászdát egyáltalán nem követtem, csak láttam azt amit
    és bőven még decemberben mondtam rtx topikban aki kártyát akar ne válogasson, vegye ami jut...lesz cserealapja későbbre
    megtalálod azt a hsz-t is -
    alzáról hétről hétre tűntek el az elérhető régebbi modellek, nem tudtam elképzelni mi a qrva élet van:) eu szintű kis/nagyker, ha onnan eltűnik valami akkor nagy disznóság van
    aztán jött valahonnan a hír az árfolyamról, onnantól elég egyértelmű volt mi történt
    ha az amd tudott volna normál volument gyártani ugyanez történik, csak mondjuk 2-3 héttel később...
    és nézd vissza ezt a hsz-t mondjuk fél év múlva
    ha nem lesznek kártyák az árfolyam maradt ahol van, vagy minimálisat esett
    ha lesznek, akkor drasztikusan beesett az árfolyam tartósan

    szerk:
    kpbendeguz
    ez pedig sajnos nem így működik
    hatalmas mennyiségű pénz kell egy ilyen gyárhoz
    és több év, mire az gyártani tud
    ha holnaptól el kezdik építeni, 2024-5-re már lehet termel is...
    csak ugye ki épít úgy gyárat, hogy addigra már rég lehet nem is lesz ekkor kereslet a termékére?
    nyilván ezért nem lépték meg a legutóbbi nagyobb bányászda kilengés óta sem a chip gyártók - tsmc/samu -, mert ez óriási rizikó amihez óriási befektetés kell

    [ Szerkesztve ]

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz #16820480 #101 üzenetére

    tedd már azt is hozzá, hogy mennyiért kapható usa-ban az 1050 ti
    330$ az alja a cikkben
    és segítesz nekem, mért nagy rá a kereslet? ha nem azért, mert vga szinte alig kapható?:) már a 1650 is "mérföldekkel" jobb nála
    lehet listákban "normál" vga ár, azokkal egy gond van
    ha nem kaphatóak, nem tudod őket használni
    oké, rosszul emékeztem, csak 80 millió no. lakossága
    arra tényleg hatalmas lefedettség néhány ezer "értelmes árú" vga
    ha azt vesszük alapul, hogy a potenciális vásárlók száma kevesebb mint 0,1%, akkor is a semmi kategória...és nyilván már az is múlt idő hogy ott értelmes árak vannak
    van is egy topik ahol tolják az rtx-ek beszerzésést, nos, ott sem azt láttam hogy kevés kivételtől eltekintve értelmes áron lenne vga a németeknél, vagy bárhol, pedig ők gazdaságilag picit jobban állnak mint mink'
    tessék
    ez olyan kínálat ami valid, nem statokban van
    3070 suprim 1300 eur casekingen - 470e középárfolyamon -
    az utolsó suprimet itthon már nagyon drágán, magyar áfával 320e-ért vettem december legvégén talán, és most ennek kell örülni kinnről - előtte 290e volt az alja, és az is rohadt drága volt, gaming x-et 260e-ért is vehettem volna, ahogy ftw3-at is -
    legolcsóbb 3060ti-t - nem a non-ti verziót, 162e-ért vettem, most mennyi is bárhol a világon, ahol _ténylegesen_ kapható?
    még szerencse, hogy nincs drágulás és csak a magyar nyerészkedik
    ilyen a gyakorlat, meg ha belinkelsz valamit ami szép és jó...papíron

    kpbendeguz
    igen, az a része a rizikó, ami nagy és amire nem lehet alapozni ekkora pénzeket
    ki vannak maxolva elég szépen, tsmc biztos, elég sokan gyártatnak a 7nm-en - az amd ha megkapna még +20%-ot mástól, esélyesen az is kevés lenne nekik -
    semmi baj nem lett volna a kapacitással, ha nem esik be a bányászda pluszban, ami kb megette a piacot
    erre ha gyárat építettek volna és bedől a bánya, az instant csőd
    viszont a chip gyártót teljesen megértem, ő marad a pénzénél, sőt, 100%-on járathatja így a kapacitást
    ha leesik a kereslet akkor viszont nem kell felkötnie magát
    itt csak a kisember' jár rosszul a lánc végén, mint mindig

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Chaser

    titán

    válasz #16820480 #101 üzenetére

    link
    a legolcsóbbat 227-8 ezerét vettem a drága magyar áfával első körben gw phoenix-et, ami extraként még különösen jó is volt és nem is helikopter ( :
    most 430e ft-ért elkapkodták a németektől a 3070-eket, akármelyik modell is volt
    ez nem némi emelkedés, hanem drasztikus, és ha ennyiért ott elkapkodják nincs semmi készlet

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • floatr

    veterán

    válasz #16820480 #101 üzenetére

    Azért adják ki a 1050ti-t megint, mert azt nem viszik el a gyártósorról a bányászok... még

  • Hegyirabló

    veterán

    válasz #16820480 #108 üzenetére

    De nem csak farmokon bányásznak, hanem magánszemélyek is bányásznak, egy-két-három darab kártyával, magánszemélyből meg nagyjából nyolcmilliárd van a világon.

    Aquila non captat muscas.

  • Chaser

    titán

    válasz #16820480 #108 üzenetére

    áruld már el, hogy mért mindenhonnan a bányászda folyik?
    mért látom azt itt is egyre több tagról, hogy bányászik/vagy fog/akar/növeli a kapacitást?
    és mért az árfolyam emelkedésével párhuzamosan tűnt el a vga piac? pontosan ugyanúgy mint néhány éve is volt, csak kisebb elánnal
    előbb azt mondod nem mentek fel az árak, linkelsz valami usa statot
    ott az élő eu-s helyzet, de, felmentek az árak, nem csak nálunk
    arra mit mondasz?
    covid és karácsony?
    a kw-os tápok is azért kellenek ugye a homofiszhoz' hogy hiány lett belőlük?
    nem akarom ráhúzni senkire
    és továbbra is:
    nem mindent szippantanak fel a bányák, de ha arra méretezték a gyártást, hogy kiszolgálják az x mennyiséget, akkor nem fogják tudni kiszogálni a gyártók az x+30-40-50%-os mennyiséget
    mert olyan szintű keresletnél az történik ami megtörtént, eltűnnek a kártyák
    a megtermelt mennyiség egy ideig győzi kiszolgálni a megemelkedett keresletet, de csak egy ideig - ez pl pont arra van, ha jön egy karácsony, akkor a megnövekedett keresletet áthidalja a legyártott termék -
    a korábban eladottak pedig nyilván ott szolgálnak a tulajdonosuknál, vagy gamer felhasználásra vagy bányára, nyilván amit egyszer megvettek azért vették hogy használják, akármire is
    statok meg statok
    linkeltél valamit
    linkelj mellé valós példát is, mennyire fedi a valóságot
    mert senki nem tudhatja pontosan mennyi vga szolgál a bányákban vagy mennyi nem, illetve ha tudják is, vagy publikálják korrekten vagy nem
    az viszont elég egyértelmű, hogy sehol nem fényes a vga elérhetőség sem az árak, viszont a coin árfolyam az egekben
    tényleg gondolj amit akarsz, én is azt teszem:)

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz #16820480 #108 üzenetére

    Annyi a kérdés, hogy most akkor a crypto miatt van, vagy sem.

    Maga a VGA árak egekbe kerülése + hiánya igen, amiatt van.
    Már évekkel ezelőtt is volt ilyen, nem ennyire drasztikus, de hasonló gond a crypto mining miatt.

    Pl.: [kép]
    vagy ez:
    [kép]

    Főleg a 1080 Ti-nél látható az elmúlt évek bányászlázas időszakai.

    (A diagramok az árukeresőről vannak)

    [ Szerkesztve ]

    #1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

  • Reggie0

    félisten

    válasz #16820480 #108 üzenetére

    Nagyjabol kijon a matek. Ha egy GPU atlagosan 40MH/s-t tud es 11M kartyat adtak el, az 440TH/s. Az ethereum halozat sebessege egy ev alatt kb. 396.5 TH/s-sel novekedett.

    Ha csak 3090 ment a banyaba(110-120MH/s/kari), akkor is ez kb. 4 millio kartyat jelent.

    [ Szerkesztve ]

  • Chaser

    titán

    válasz #16820480 #113 üzenetére

    "Illetve ha ennyire nagy biznisz az ilyen 1-2 kártyás bányászat otthon, akkor mi állítja meg a gamereket abban, hogy megvegyék a kártyát 200%-os feláron, hiszen úgyis kitermeli az árát, ha a napi pár óra játék mellett a maradék időben bányászatra fogja?"
    egyre többen ezt csinálják, illetve a meglevő vga-hoz vesznek/vettek még egyet
    ahhoz ugyanis nem kell spéci alaplap, riserek, nem kell még kw-os táp sem
    a vga árak hiába indultak meg felfelé, veszik ugyanúgy
    nem hülyék a gyártók, tisztában vannak vele mennyit megadnak most a vga-kért és mért
    úgy gondolom így május elején már nagyon nem beszélhetünk arról, hogy tömegek vannak bezárva a covid miatt globálisan, és vga-val akarják elütni az idejüket
    pláne, hogy az előrejelzések szerint a vga helyzet nem igen fog változni belátható időn belül
    de mint látjuk, már befogják az ssd-ket is
    filózhatunk ezen, térjünk rá vissza akkor mikor újra lesznek vga-k dögivel "normál" árakon - , már ha lesz még olyan
    amikor musk szintű nagyon okosok adják a bánya alá a lovat, a visa, bankok, meg a stb, akkor nem kell attól félni hogy a "covid és karácsony" gyorsan el fog múlni, hogy vga-kat lehessen kapni úgy mint régen

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • floatr

    veterán

    válasz #16820480 #108 üzenetére

    Ha ez a feltételezés igaz lenne, kiindulva a játékok eladási adataiból a fizetőképes gamer közösség nagyjából el lenne látva 30-as kártyákkal. Maguk a nagykerek mondják, hogy alig jön kártya, és már az amcsiknál a szokásos szállítmányokban sincsen 30-as, még az a kevés sem, amiért sorban álltak az emberek hetente.

    El sem jut a nagykerig a nagyja.

Új hozzászólás Aktív témák