Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DJS

    tag

    Hm. Kínos :)

    Ez azért mégsem a Marika néni esete a kék böngészőikonnal. A világ egyik legnagyobb gazdaságáról van szó, ahol még saját linuxuk is volt.

    Egyszer azért úgy megnéznék egy ilyen jelentést. Hogy mit hiányoltak, mi volt a gond. Nem hiszem, hogy ezzel egyedül lennék linuxos körökben. Oké, tudjuk, hogy számos bonyolultabb alkalmazást nem írtak meg rendesen linuxra, de konkrétan mi az, ami elengedhetetlenül fontos egy minisztériumba?

    rt06 írta, hogy "azert illik domain-be leptetni a felhasznalokat, illik file es nyomtatoszervert uzemeltetni, illik a levelezesuket mukodtetni, esetleg egy sajat repo mirror-t felhuzni a frissitesekhez" >> ezt kapásból nem akarom elhinni, hogy linuxra ne lenne normális fileszerver környezet.

    A support meg képzés dolgot sem igazán értem. Végül is garmadával vannak német szakemberek, simán felvehettek volna néhányat főállásba.

    (#31) Morden24
    "ez a döntés normális esetben semmilyen emocionális kitételt nem tartalmaz, színtisztán megéri/nem éri meg."

    Azért egy minisztérium esetén a biztonság is jelentős kérdés. Abban meg a Linux szerintem fejlettebb, mint az XP. Nem is beszélve arról, hogy desktop vírusirtó nélkül lehet dolgozni, az meg még gyorsítja is a gépeket. Egy jól menő gazdaság minisztériuma esetén nem a költséghatékonyság a legfontosabb tényező.

    (#45) hohoo
    "Láttam már szép teljesen dokumentálatlan, tömörített, formátumokat amiket tökéltetesen vissza tudtak fejteni. Kb a számítástechnika történetében a doc az egyetlen formátum aminél ez nem lehetséges..."

    Állítólag egy orosz programozónak egyszer sikerült. Azután eljött érte egy nagy, fekete autó...

    (#32) wAfu
    "nem a linux maga drága, hanem azoknak az órabére akik tényleg értenek hozzá. lehet, hogy drágák az ms szoftverek, de szerintem a fenntartásuk olcsóbb lehet."

    Ezt mondjuk sohase sikerült megértenem, miért van így. Ha a linux tényleg vacak, akkor miért fizetnek vagyonokat egy jó szakembernek? Ha én elmegyek romológiát tanítani az egyetemen, ami egy ritka szak, akkor nem fognak nekem vagyonokat kínálni, csak mert kevesen vagyunk. Azért sem fognak sok pénzt kínálni, mert én mondjuk nagyon jól értek a romológiához. Ha a linuxosokat ennyire megfizetik, annak csak van valami oka...

    Amúgy nem hiszem, hogy a kék E betű lett volna a legnagyobb gond.

    [ Szerkesztve ]

  • DJS

    tag

    (#59) rt06
    "A német külügyminisztérium használjon saját fejlesztésű linuxot" >> miert pont linux-ot? lathatoan nem valt be nekik

    Helyesbítés: a német külügyminisztérium használjon saját fejlesztésű Windowst.

    (#61) moonman
    "jajmár. jó, akkor nyílt, elérhető a dokumentáció, szabadon implementálható."

    Ha a DOC szabadon implementálható 3 éve, akkor hogy lehet, hogy még mindig nem kínai Wingtsunkungfu Office-t használunk száz forintos licensszel?

    (#67) floatr
    "a megvalósítás röhejes (mso-val odf-et, ami nagyjából olyan, mint ooo-val docx-et;"

    Miért, az ODF olyan bonyolult, hogy az MS nem tudja beintegrálni néhány év alatt?

    (#78) Z-77
    "Ez olyan nagyon tuti rendszer? terminálozzak, -gksudo meg ilyen hülyeségek... Persze."

    Te a Windows telepítése után nem szoktál drivereket felrakni?

    [ Szerkesztve ]

  • DJS

    tag

    válasz Morden24 #99 üzenetére

    "attól jó a film, mert Linuxon renderelték?"

    Szerintem fordítva gondolta, attól jó a Linux, hogy jó filmet rendereltek rajta. Bár így sincs több értelme :)

    MOD: bocs, ritkán frissítek...

    [ Szerkesztve ]

  • DJS

    tag

    válasz rt06 #106 üzenetére

    Na de várjál, mióta elvárás, hogy egy profi program triviális egyszerűségű legyen? Ha olyan egyszerű lenne, akkor megcsinálnánk papíron, nem igaz?

    Elég, ha egy program a felhasználónak egyszerű, aztán a beállítást majd elvégzi a rendszergazda. Akiből szerintem egyet-kettőt a német külügyminisztérium is meg tud fizetni azért (szerintem).

    Az, hogy a home userek nem tudják, hogy néz ki egy irodai munka, ne legyen a mi gondunk.

    [ Szerkesztve ]

  • DJS

    tag

    válasz sh4d0w #200 üzenetére

    Szinte minden linux felhasználónak vannak wines beidegződései, ezen túl lehet tenni magad. De ezeken túl is fenntartható, hogy vannak olyan funkciók, amelyek nagyon hasznosak, de hiányoznak a linux disztribúciókból.

  • DJS

    tag

    válasz sh4d0w #207 üzenetére

    A nehezen kezelhetőség elég ködös fogalom. Ennyi erővel azt is mondhattad volna, hogy az emberek gyakran rosszul érzik magukat, ha Linux / Windows / OS X elé ülnek. Konkrétan megvizsgálva viszont nem nagyon van olyan különbség, amit ne lehetne megszokni (átszokni). Persze idő kell hozzá, de végül is a németek már tíz éve csinálják...

  • DJS

    tag

    válasz lvb #221 üzenetére

    Nem értelek.

    Először is, mi a nyavalyáért kellene minden kernel frissítést telepíteni? Majd ha valami extra nagy biztonsági hiba kiderül, ráér, addig meg használhatunk nyugodtan tegnapelőtti kernelt. És igen, egy linuxos rendszergazda értsen már a kernelforgatáshoz.

    "Ha csak 24 óra átképzés kell, ez Németországban alsó hangon is vagy 500€ kötlséget jelent (ami már több, mint MSDN előfizetésben a Windows + office ára."

    Ki beszél itt MSDN-ről? A Külügyminisztériumról van szó, az jócskán kívül esik az MSDN hatáskörén.

    #222 alamuszi
    Én nem értek a GPO-hoz, de épp ezért nem tudom elképzelni, hogy ez valami Windows-specifikus technológiát használna. Linuxra nincs ilyen - és? Még lehet.

    Egyelőre Linuxszal azokon a helyeken szoktam találkozni, ahol a költségek, általában a számítógéppel kapcsolatos problémák minimalizálása a cél. Tehát pl. kocsmában lévő gépen, civil szervezeteknél, nulla költségvetésű érdekvédelmi egyesületeknél, stb. Nekik megteszi. El bírom képzelni, hogy a Külügynek ennél több kell. De tényleg kíváncsi lennék rá, hogy pontosan mi az a többlet, amit nem tud se az OpenOffice, se a Google Docs, se a Lotus Symphony, se a kismillió egyéb irodai szoftver.

    Igazuk van a hírben lévő ellenzékieknek: pontosabb kimutatások, adatok, jelentések nélkül ez az egész önkényesnek tűnik.

    [ Szerkesztve ]

  • DJS

    tag

    válasz alamuszi #243 üzenetére

    "nagyobb gondot jelentene a Linux felfejlesztése a Windows jogosultságrendszerének lehetőségeihez. Azaz gondolok itt:
    -Az alaphelyzetben bevezetett ACL-ekre, ami nem biztos, hogy stabilebb de sokkal több lehetőséget ad.
    - A Registryre amit nagyon sokan szidnak, de mégiscsak központosítja a beállítások lehetőségeit.
    - A jól összeszedett segédprogramokat (gpedit, manage, Server Manager stb.)
    - A jól automatizált programok (AD - GPO, Administrative Tools)"

    Ebből az utolsó kettőt csak meg kell írni, és lesz.

    Az első kettő nehezebb ügy. De nem lehetetlen.

    ACL most is van, csak az a kérdés, hogy ez az implementáció egyszerűbb-e, mint a windowsé. a legegyszerűbb funkciókat biztos tudja, a többihez meg én nem értek.

    Registry-szerű működés szintén most is van: ha valamilyen program beállításai az etc, az usr vagy a boot könyvtárban vannak, akkor ahhoz normál felhasználó nem fér hozzá. Tehát már csak a programot kell felkészíteni arra, hogy ne a home mappában lévő beállításokat, hanem ezt hasznlája.

    Az is egy lehetőség a registry kiváltására, hogy a felhasználó home mappájába szépen bemásolod a központilag létrehozott beállításfájlt, aztán adsz neki egy csak olvasható jogosultságot. Ez technikailag egyáltalán nem jelent problémát, és az eredmény ugyanaz. Ha lenne egy spéci program, az ezt úgy meg tudná csinálni, hogy neked nem is kell a részletekkel foglalkoznod: egyszer beállítod a környezetet, és kész.

    Ami problémát jelenthet, az a kétszintű beállítás-kezelés: tehát hogy a beállítások egy részét a központiból, másik részét a user által beállítottból vegye. Ezt programok között meg lehet így csinálni, de egyazon programon belül nem. Ez az igazi gond.

    #244 lvb:
    "egy működő rendszert kell lecserélni egy másikra, ami nem lényegesen jobb a felhasználó szemszögéből"

    Ha régi, tíz éves gépeket használnak, akkor talán a sebessége okozhat némi különbséget. (Ugye itt nincs vírusirtó.) Újabb gépeken már tényleg nincs racionális ok a Win7 ellen, ha még csak nem is nagyon drága, és nem félünk a sebezhetőségtől.

    [ Szerkesztve ]

  • DJS

    tag

    válasz alamuszi #248 üzenetére

    "Ott indul, hogy a Windows-ba ez az alap, amíg Linux-ban azért picit szenvedni is kell, hogy legyen."
    Tehát azt mondod, hogy ha van a cégnek százötven darab Win2000-es, negyven XP/SP2, és mondjuk ötven Win7-es masinája, akkor te egy bizonyos beállítást meg tudsz csinálni pár kattintással?

    "Aztán központosítva meg nincs"
    Elhiszem. Elhiszem azt is, hogy ismered a Novell, az selinux és a Likewise fejlesztéseit az ügyben, és ezek ellenére írtad, hogy nagyon bonyolult lenne egy beállítást központilag bevezetni. Elhiszem azt is, hogy nagyon bonyolult dolog egy scripttel átmásolni egy beállításfájlt a gépek között.

    Elhiszem azt is, hogy az MS, ami azért alapjában véve minden programját maga fejleszti, tudott csinálni egy központi beállítófájlt az összes fontosabb kérdéshez, míg a Linux, ami, ugye, önálló célprogramok ezreinek néha összegyalult rendszere, erre nem képes. De ennek ellenére úgy gondolom, van olyan munkahely, ahol Linuxot használnak, és ott is csak hasonló problémákkal kell megküzdeni, mint ahol Wint. Mégis megoldják valahogyan.

    "a Registryvel kapcsolatban, pedig ezt úgy megcsinálta az MS, hogy nem is tudja a USER hogy van ilyen, de mégis működik, automatizállva, anélkül, hogy az üzemeltetőnek, administratornak vacakolni kellene vele."
    Ezt nem értem. Ha Linuxot használnátok, akkor minden user köteles lenne vizsgázni abból, hol tartja a gép a beállításait?

    [ Szerkesztve ]

  • DJS

    tag

    válasz Meridian #258 üzenetére

    Na végre egy részletes vélemény :)

    A rövid válaszom az lenne rá: "Hát, igen." Persze nehéz is ezzel vitatkozni, tény, hogy Lin alatt egyelőre a fejlesztői kapacitást az köti le, hogy minden működjön, az ilyen finomhangolásokra, mint a vizuális visszajelzések, nem feltétlenül marad.

    Másfelől viszont az általad dicsért visszajelzéseket is sokan kritizálják. Maces fórumban írta valaki, még a Vista előtt, hogy "2005 van, nem akarok öt felugró ablakot látni, ha egy nyamvadt penndrájvot bedugok a gépbe".

    A múltkor futottam bele abba is, hogy egy pendrive csatlakoztatása után a Windows azzal a kellemes hírrel lepett meg, hogy "az eszköz telepítése során hiba lépett fel". Megfogtam, átdugtam a mellette lévő USB-portba, zokszó nélkül belökte a tartalmát. De egy átlagfelhasználót kiakasztott volna ez az üzenet, az biztos.

    Én személy szerint nem nagyon értem, miért nem írnak ilyeneket is. Talán valami technikai problémája van. Alapvetően a Unix egyik célkitűzése volt, hogy ha minden rendben megy, akkor ne kapj üzeneteket, tehát csak a hibáról szól a gép, semmi másról. Akkoriban a szakembereknek ez diagnosztikai értékkel bírt, nem kellett a kis karakteres képernyőn felesleges dolgokat olvasgatniuk. Ha most át akarnák alakítani az egészet... hát, elég sokáig tartana.

    Azt sem igazán látom be, miért kellene a gépet másra használni, mint amire beállították. Alapul véve azt, hogyha a rendszergazda jól felmérte az igényeket, és a program ezeket képes is kezelni, akkor egy jól megírt rendszernek elégnek kellene lennie.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák