Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Xpod #2 üzenetére

    Attól függ, mire használjuk. (Akárcsak a legtöbb technikai fejlesztés esetében...)
    Nyilván lesz egy csomó idióta, öncélú készülék, de a kapucsengő szerintem pont nagyon hasznos internet-alapon.
    Vadászom is egy jó típusra, eleddig kevés sikerrel.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Béééla #4 üzenetére

    Az okoshűtővel mi a gond?
    Mozgásukban korlátozott (rokkant, idős) embereknek komoly áldás lehet -- személyes tapasztalat.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Xpod #7 üzenetére

    Hűtő (jelen esetben lehetne konyhaszekrény is): nyilvántartást vezet a benne levő tételekről, ami baromi nagy segítség olyasvalakinek, aki számára nem egyszerű feladat eljutni a konyhába. Akik használják, áldják érte azt, aki megcsinálta (nem gyári fejlesztés, nem hűtőhöz kötött).
    Kívánom, hogy ne kerülj olyan helyzetbe, hogy ilyen szinten szorulj rá!

    Kapucsengő: Ez szerintem triviális -- akkor is látom, hogy ki csönget be, amikor nem vagyok otthon -- és ami legalább annyira fontos, válaszolni is tudok neki. Ez engem nagyon sok felesleges rohangálástól szabadítana meg, és a ház biztonsága szempontjából sem lenne utolsó.

    Egyébként meg milyen jó is tud az lenni, ha a négy szenzor alapján távolról be tud avatkozni az ember!

    MaCS

    [ Szerkesztve ]

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Xpod #9 üzenetére

    Ahogy én látom, és talán nem egészen rosszul:

    A technika fejlődése szükségszerűen rengeteg vadhajtást hoz, rengeteg az eleve elvetélt ötlet, van bőséggel olyan, aminek nem sok értelme van, de a piac irracionalitása, a vásárlók érzelmei (vagy butasága) rövig, de akár hosszabb távon is eltartja (Tamagocsi?) -- és ezek közt fejlődhetnek a valóban jó koncepciók. Csakis a piac dönthet, ugyanakkor a piac finanszíroz. (És meg kell jegyezni, hogy vannak az olyan társadalmak, pl. Japán, ahol a fogyasztói kultúra kifejezetten a felülről jövő elgondolásokat várja, azaz gyakran a termékhez teremtik meg az igényt.)

    Ennek az egyik legszebb példája az SMS: bukott terméknek indult, totális bukásnak és gyorsan elhaló megoldásnak indult.

    Az IoT-piac nagyon a kezdeteknél jár, de ha a várható termékdömpingben húszból egy ötlet beválik, máris nyertünk rajta, és még csak az sem biztos, hogy arra fogjuk használni, amire el akarják adni.

    Édesanyám életét egy azóta filléressé vált, akkor még nettó baromságnak tartott IoT kütyü megmenthette volna...

    Tavaly egy bizarr véletlen óvott meg attól, hogy elázzon a lakásunk -- 15 dollárból van rá megoldás IoT-alapon.

    Egy nemrég meghalt ügyfelem még évekig élhetett volna a lakásában, ha pár szenzorral egy intelligens rendszerrel ki tudják váltani nála az ápolói idő felét.

    Az okosfridzsider, -mosógép, stb. széles bázist nézve valóban csak rétegigény, de annak a szűk rétegnek szüksége van rá, számukra pedig csak akkor lehet elérhető, ha azok is megveszik, akiknél pusztán májerkedési/kényelmi célokat szolgál -- akárcsak ezernyi más kacat.

    MaCS

    [ Szerkesztve ]

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Béééla #11 üzenetére

    Minden újdonság baromi drága, jellemzően az első szériás vevők finanszírozzák meg az indulást, amióta világ a világ.
    Az általam ismert rendszer PI-alapú, egyedi fejlesztés, a címkéket ismeri fel, ha van, örül a vonalkódnak, QR-kódnak. Tán 60e forintot kértek érte egységenként, és bár még béta, tudtommal nagyon jól működik.

    MaCS

    Így, nyilvánosan szerintem jobb lenne nem "roki"-zni. A mozgássérült emberek elég nagy részét komolyan bántja.

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Ghoosty #18 üzenetére

    Ha ennyire nem tudod elképzelni...

    Édesanyám halálát egy olyan szívritmuszavar előzte meg, amit egy pulzusmonitor a megfelelő telefonos programmal jelezte volna a mentőknek, hogy baj van, irány a helyszín, erre készüljetek. Kb. 40 perccel érhettek volna előbb ki -- kb. 2-3 percen múlt az élete.
    Orvos (és még csak nem is mentős/készenléti vonalon dolgozó) barátunk elmondása szerint havonta több olyan esettel találkozik, amikor egy ilyen megoldás életet mentene vagy komoly károsodástól mentene meg valakit, főleg idős, egyedül élő vagy csak egyedül mozgó embereket.

    Az elázást egy sima vízjelző érzékelte volna, akár önálló, akár felügyeleti rendszerbe kötött változatban. Ezt nagyon komolyan ajánlom, majdnem olyan fontos, mint a tűzjelző, csak éppen ezt nem tudod a normál riasztóra kötni, erről csak az érintetteket lehet riasztani, őket viszont fontos.

    A harmadik esetben egy mozgásában erősen korlátozott, de jelentős mértékben önellátó idős úrról volt szó, aki mellé heti 50-60 órában kellett felügyeletet biztosítani. Ennek kb. a negyede volt aktív ellátás, a többi elektronikusan kiváltható figyelem. Ha a felügyelet idejét meg tudták volna felezni, a család még tudta volna fizetni az ápolót, így sajnos nem. A bácsit otthonba kellett költöztetni, ahol nem tudott beilleszkedni, depressziós lett, apátiába esett, feladta az életet.

    Én mondjuk azt nem értem, hogy mi ez a nagy IoT-ellenesség. Mi a gond a hálózatba szervezett eszközökkel? Senki nem akarja kötelezővé tenni a használatukat, aki nem akarja, ne használja. Az "én nem látom hasznosnak, tehát eleve hülyeség" hozzáállást, amit sajnos elég gyakran tapasztalok, kifejezetten ostobának tartom.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Ghoosty #20 üzenetére

    A lényeg pont nem a szenzor, hanem a hálózatba kötés.

    A pulzusmérő lehet drágább, megbízhatóbb darab -- a lényeg, hogy jelezzen a mentőknél, nyomja át a szükséges adatokat (mért értékek, helyszín, azonosító adatok, stb.), ne pedig az esetleg már eszméletlenül fekvő tulajdonosa akciójára várjon.

    A vízjelző egy baromi egyszerű eszköz, az, hogy mikor mit jelezzen, beállítás és szoftver kérdése. Ha pl. elmegyek otthonról, és ezért távolléti üzembe kapcsolom a lakást, és egyszer csak vizet érez, az jó eséllyel nem normális dolog.

    Persze nem a megbízhatatlan vackokat kellene hálózatba szervezni, és nyilván a legjobb ötleteket is lehet baromságra használni. De ha nincs kezdeményezés, nem születnek meg a jó megoldások sem.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Ghoosty #25 üzenetére

    Szerintem az alapelvről beszélünk, arról, hogy hasznos (lehet)-e, ha egy csomó eszközt hálózatba kötünk.
    Szerintem igen.

    Erre az szerintem nem jó ellenérv, hogy most még drágák az eszközök -- az elején minden drága.
    Ráadásul az még kevésbé jó érv, hogy valamire van drága megoldás, vö: Az autó egy értelmetlenül drága dolog, nézd meg a Porsche árlistáját!

    Azt sem tartom jó érvnek, hogy körülményes a használata, ugyanis nem egyes megoldásokról, hanem ugye az elvről van szó, mégpedig a felhasználás lehetőségéről. X megoldás nem tetszik, drága, nem veszem meg, nézek másikat, kivárom, amíg lesz, mi nekem megfelel -- vagy csak hagyom a fenébe.
    Nm azt akarom, hogy mostantól vízjelzőt mindenhová, hanem írtam egy példát, amire jó lehet. (Egyébként vizes helyiségekbe általában az egy szenzor elég, de ez most pont részletkérdés, mint ahogy az is, hogy 15 dollárból bőven megoldható.)

    A mentős példához: az egész lényege a rendszer. Nem azt mondtam, hogy milyen jó lenne, ha lennének semmire sem jó félmegoldások, hanem nyilván működő rendszereket szeretnék.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Béééla #26 üzenetére

    Értsd meg:elvekről, elvi lehetőségekről beszélünk! Nem arról, hogy LEGYEN MINDEN a netre ötve, hanem arról, hogy milyen hasznos lehet ennek a LEHETŐSÉGE.

    Az IP egy általános technika, miért használjak mást, drágábban, bonyolultabban, ha van univerzális? (Persze vannak esetek, amikor a dedikált megoldás a jó, pl. biztonsági okokból, de ugye elvekről beszélünk.)

    A vízjelzős példánál maradva: milyen más módon jutna el hozzám az értesítés, hogy úszik a lakás?

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz gabor7th #23 üzenetére

    A felhasználónak ezek szerint az az jó, ha nem használ elektromos készülékeket, sőt, igazából a fára történő visszamászás lenne az üdvözítő.

    A többiek érvelnek, te meg jól megmondod a tutit -- gratulálok...

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Béééla #30 üzenetére

    A jelek szerint hasonlóan gondolkozunk.

    Több barátom, ismerősöm mozdult mostanában NAGYON rá az IoT-témára, és egyikük sem úgy gondol rá, hogy minden és önállóan kapcsolódjon a netre. (Úgy látszik, ez egy racionálisabb irányzat.)
    A háztartási cuccokat én is szívesen látom belső IP-címmel, egy belső egységen lógva, egyáltalán nem ragaszkodom "az önálló IP-címet minden gombelemnek" elvhez.

    Az IPv6 valahogy nagyon nem akar kibontakozni (megvan annak a maga jó oka), és a hálózati szakember ismerőseim szerint az IPv4 is bőven elég lenne megfelelő szemléletű felhasználással -- de erről vélhetően már lemaradtunk, és most itt kínlódunk félúton a két technológia között, ami éppenséggel a fejlődés gátja is lehet, de az irányát és a minőségét vélhetően komolyan torzítja.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Ghoosty #31 üzenetére

    Én viszont elvekről beszéltem, mivel lentebb magáról az IoT-ről hangzott el, hogy hülyeség -- a példáimat illusztrációnak szántam.

    Ha már autós analógia: villanyautós katalógusa sokáig csak a Teslának volt, akik tudatosan bevállalták, hogy a prémium kategóriában indulnak, és majd ebből finanszírozzák a lefele történő piaci terjeszkedést.
    Ma már vannak olcsóbb elektromos autók, de még mindig nincs Dacia-katalógus -- viszont össze lehet rakni a Daciát otthon. Ez persze még messze nem a piac meghódítása, az egységsugarú vásárló nagyon-nagyon messze van még a vásárlástól, de egy fontos közbenső lépcsőfok. A 15 dolláros vízjelző ma kb. 10 dollárnyi alkatrészből áll össze, amit legyártva, felcímkézve, becsomagolva el lehet adni mondjuk 50 dollárét. Év végére ez talán a fele, két év múlva tán a negyede lesz -- feltéve, hogy beindul az egész biznisz, ami a várakozásokhoz képest azért tényleg jelentős késésben van, legalábbis a fogyasztói piacon. (A jelenlegi 5 dolláros vezérlő egy éve még tán ötvenből lett volna összelegózható.)
    Viszont ott a PI0, jön a CHiP és még ki tudja milyen hasonló termékek. Ez ügyben kezdek ismét optimista lenni.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Új hozzászólás Aktív témák