Új hozzászólás Aktív témák

  • centrino

    aktív tag

    gratulálok a cikkhez, cikksorozathoz...

    egy-két gondolat kezdésnek, biztosan lesz rá válasz:

    az egyik elektronikus cikkeket áruló áruház hivatalos katalógusában a következő sor szerepel (vastag pirossal nem is egy terméknél):

    ''internetről letöltött videók lejátszására alkalmas''


    adott egy szolgáltató (SMSWEB, részleteket nem írok)
    nagyon sok oldala van
    nagy hányad foglalkozik XBOX, PS2, és PC játékok letöltésével
    élnek és virulnak, szinte senki sem háborgatja őket, pedig szoftvernél nem merülhet fel a ''legális'' kategória

    adott egy kis hányad, amelyik Magyarországon nem elérhető (tehát kereskedelmi forgalomban NINCSENEK) sorozatokkal foglalkozik, esetleg a (magyar) TV-ből felvett műsorokkal

    miért van az, hogy ezen utóbbiak szinte naponta szűnnek meg, és szinte a közellenség kategóriába tartoznak valaki szerint?
    miért van, hogy a szoftver letöltési lehetőségek pedig élnek és virulnak
    kinek árt az a sorozat, ami itthon soha nem fog megjelenni, a tv ben is esetleg 3 év múlva fogják leadni (szokás szerint csak az első évadot, vagy ha többet is akkor azokat rapszodikus sorrendben)

    érdekelnek a vélemények, lesz még több ''kérdésem'' is

  • luciferc

    őstag

    Érdemes lenne feltenni azt a kérdést, hogy vajon ma, amikor letöltött filmek és zenék nagyon nagy része szomszédos országokból behozott hordozóra kerül a magas hazai jogdíjak miatt, így az itthon eladott lemezek nagy részére legális tartalom kerül, akkor biztos van létjogosultsága az (ilyen magas) üreshordozó jogdíjnak? Hiszen az itthon eladott hordozók csak kis mértékben ''károsítják'' a szerzők érdekeit. Vagyis úgy gondolom, hogy azáltal, hogy az Artisjus összezsugorította a hazai hordozó piacot, az üres hordozó díj létjogosultságát (de mértékét mindenképpen) kérdőjelezte meg.

    Érdekes lenne azt is elemezni, hogy vajon miért kerül itthon nettóban is jóval többe egy CD vagy DVD mint külföldön. Adott esetben mindenféle magyar vonatkozás (max egy kis felirat) nélküli (azaz plusz, a kis piac miatti gyártási költség nincs) DVD többe kerül itthon nettóban, mint külföldön. Hogy is van ez?

    Az is érdekelne (elméleti kérdés, de érdekes szvsz), hogy az ASVA szerint egy pár száz fős offline CD/DVD csere-klub vajon legális-e?

  • Viktor77

    titán

    Már akartam írni, hogy van már ilyen topic. Aztán megláttam, hogy Cikk. :D

    Csinálni kell. Kész. Pont.

  • Pötyi

    őstag

    Nekem is van egy érdekes kérdésem! Mi van akkor, ha veszek egy eredeti, gyári műsoros CD lemezt (jó sok pénzért)? Miből is tevődik össze ez az ár?

    - Kb. 100,- Ft a CD korong és a tok ára
    - Kb. 3.850,- Ft pedig az úgynevezett HOME jog

    Namost nekem kissé karcos lett ez a tíz éve kiadott albumom. Remélem jól sejtem, hogy az én HOME jogaim sem évültek el, tehát szeretném, hogy ha én holnap beballagok a kiadóhoz, akkor 100,- ellenében CSERÉLJÉK KI nekem az adathordozót! Sőt! Tartson készleten korlátlan számú darabot, hogy ha a jogvédelem hetven éves periódusa alatt karcos lesz az én példányom, akkor akár naponta kicsseréltethessem 100,- Ft-os áron, ha esetleg összekarcolnám. Csak úgy. Kibaszásból, hogy a SZERZŐI JOGOT VISSZAPASSZOLJAM a kiadóknak! Hogy a saját csapdájukba essenek! :D

    Más témákban elolvashatjuk, hogy az első, kezdeti CD lemezek életkora kb. 10-15 év, a kiforratlan technológia miatt, szóval ezt akár aktuális kérdésként is feltehetem...

    [Szerkesztve]

    QNX is cool!

  • dabadab

    titán

    válasz Pötyi #4 üzenetére

    Teljesen felreerted a dolgokat.
    A lemez aranak 100%-at a konkret fizikai cuccert fizeted ki: a papirert meg a muanyagert. Ezt kapod, amikor CD-t veszel. Jogot nem. Egy dalhoz pontosan ugyanolyan jogaid vannak akkor is, ha megvetted CD-n, meg akkor is, ha nem: jogod van a magancelu felhasznalasra (hallgatas, masolas, stb) - ennyi.

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    Egyebkent feszegethetnenk azt a kerdest is, hogy kinek jo, hogy Jozsef Attila muvei meg mindig szerzoi jogi vedelem alatt alnak: hatha ir meg vmi szosszenetet? (Egyebkent par eve kerultek vissza a jogvedelem ala, merthogy visszamenoleg meghosszabitottak a vedelmet. Nyilvan nem J.A. miatt, hanem vmelyik mediabirodalom osztott megfeleloen celzott tamogatasokat)

    DRM is theft

  • anulu

    félisten

    Nem készíthetünk másolatot még magáncélra sem abban az esetben, ha a forgalmazó a hordozót olyan technikai védelemmel látta el, amelynek célja a másolás kizárása.

    ez így igaz. ellenben, ha vki megtette helyettünk, felpakolta a netre (vagy kölcsönadta, és átírtuk), akkor már legális.

    "Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

  • dabadab

    titán

    válasz anulu #7 üzenetére

    Igy van.
    Ezert van meg nekem Gaspar Laci albuma letoltott valtozatban, mivel ez volt az egyetlen legalais modja annak, hogy hallgathassam a cuccaimon (csupa olyasmi cucc, ami nem nagyon kompatibilis a ''masolasvedett'' (ha! inkabb ''lejatszasvedett'' v ''szandekosan elrontott'') CD-vel: MP3 lejatszos minihifi, DVD jatekos, razkodasvedelmes DiscMan, HTPC).
    Egyebkent ezeknek a masolasvedelmeknek kozos tulajdonsaga az, hogy leginkabb arra jok, hogy azt szopassak, aki fizetett erte, amit en azert erosen kontraproduktivnak erzek.

    DRM is theft

  • morzsa

    aktív tag

    A tvben is láttam egy ilyen témájú műsort. Ott sem kaptam választ: az Artisjus milyen alapon szed be bármiért is egy fillért, talán elküldik Stingnek, vagy a Scooternak?
    Az alapanyagokra kiszabott jogdíjjal saját gödrükbe estek, mert ha számlám van a hordozórol, akkor számlám van a jogdíjról is. Magyarán az előre kifizetett jogdíjból olyan tartalmat teszek az adathordozóra, amilyet akarok. Ezt magyarázd ki. ;]
    +++ Szerzői jogvédelem alá esik az eredeti tartalom, vagy nem? Akkor a k.b. drága memória kártyára rögzített családi képek és házi-mozik után neken is perkálhat az Artisjus. Ennél eredetibbet még nem látott a világ:) A művészi tartalom pedig szubjektív megítélés alá esik. Spilberg elbujdokolhat:)
    Azt is kifejthetné valaki egyszerű magyar nyelven, hogy ha egy vendéglátó egységben kereskedelmi (tehát kéretlen reklámokkal zsúfolt) rádió szól, akkor az milyen alapon jogdíjköteles??? 1. A rádió megvette a dalok sugárzási jogát (vagy éppen azért fizetnek nekik, hogy sugározzák azokat). 2. A reklámok kényszerű meghallgatásával bőségesen megfizettetik a ''rádió használat''+ a reklámozott népek is keményen tejelnek a reklámért. Akkor nekem miért kell tejelnem ha szól a rádió?????
    Csatlakozva az előttem szólóhoz: az pedig felháborító, hogy a hiánypótló tartalmakat is jogsértőnek nevezik. Különös tekintettel a Magyarországon nem kapható, illetve az adott téma iránt nem érdeklődő, a közöség igényét magasról pottyantó műsorszerkesztők miatt adásba nem kerülő filmekre, tv-sorozatokra. Azzal senki jogát nem sértem, ha letöltöm és akár ki is írom egy olyan sorozat epizódjait, amit már 12-szer újra kezdtek, de még egyszer sem fejeztek be. Ha annyira zavar ez valakit, akkor tessék szépen leadni. Jut eszembe a tv sorozatokról: a videófelvétel is jogsértő? Ha igen, akkor lehet menni és letartóztatni 9millió határon belüli magyart! Ha nem, akkor a dvd sem. Ilyen egyszerű.
    Bár erről már más témában is volt szó, de nem állhatom meg. Amíg a PeCsában a vásárban pultra kirakva árulják a filmeket és a játékokat(Szlovákiából hozott lemezen), amíg az ellenőrök száját be lehet tömni néhány ''repi'' lemezzel, addig az Artisjus ne ugráljon. Az egész ''büntessük a kisembereket'' műsor kezd a '' a dzsippet, mercit hagyjuk, csak a suzukit állítsuk meg, oszt vágjuk meg 2-5 rugóra, ha van rajt sapka azér', ha nincs azér'!'' morálra hasonlítani.



    [Szerkesztve]

    https://linktr.ee/wbteam21

  • morzsa

    aktív tag

    Majd elfelejtettem, egész iparág épült a másolásra,hmmm? Cd-írók, Dvd-írók, írható cd és dvd lemezek, memória kártyák, mp3-lejátszók. ... és a világon legyártanak és eladnak (mondok egy számot hasból) 1 millió ilyen jellegű hardvert naponta. ;)

    Eggyel fentebbre már nem tudok módosítani: mi van, ha az általam megírt pl.: dvd-film jobb minőségű, mint ami kapható? Mert láttam ilyet! A film ötödik csere-példányát sem volt képes végig lejátszani az ismeretségi körömben fellelhető dvd-játékosok egyike sem! 12e-130e Ft árterjedelmen belül. ...és ezért fizessek jogdíjat? Az én elfuserált időmmel mi lesz? A délutáni filmnézésből egyhete idegeskedés lett, amíg fel nem adtam végül.
    Utolsó gondolatom, mára: ha jogsértő a másolt tartalom, akkor miért támogatják már a jónevű játékosok is (Sony, Panasonic, Denon, Toshiba, stb...).

    Nem csak a vagdalkozás volt a célom, válaszokat várok. Komolyan.

    [Szerkesztve]

    https://linktr.ee/wbteam21

  • Zoltán

    őstag

    ''az ASVA – a velük szerződésben álló ORFK-val karöltve'' -a jogállamiság tökéletes vége. Egy állami szerv hogyan lehet bármilyen szerződésben egy akármilyen asvával???!!!???!!!???!!!
    Egy állami szervet nem az állam működtet? És az államot nem a társadalom alkotja? És a társadalom nem mi vagyunk? Az egyik szervünk hogyan szerződhet le (pénzért!!!!) egy néhány emberből álló csoportal? Hogyan képzeli az orfk, hogy nem pártatlan? Hogyan gondoljuk így, hogy elfogulatlan az állam egyik szerve, ha azzal szerződésben áll egy néhány embert tömörítő asva nevű szervezet? A többi néhány millió emberrel szemben? Abszurdum.

  • Pötyi

    őstag

    válasz dabadab #8 üzenetére

    Emlékszem, pár éve a Philips (a CD szabvány egyik megalkotója) szerényen megjegyezte, hogy nem is lenne szabad a másolásvédett cuccokat ''CD'' lemeznek hívni, ugyanis az eredeti szabvány nem tartalmaz olyan dolgokat, mint másolásvédelem!

    (Pld. a hideg úton, nem lepárlással, hanem víz, etil-alkohol, aroma keverékéből készült szeszes italok sem viselhetik a ''pályinka'' nevet, hanem ''pályinak ízű szeszes ital'' -nak minősülnek)

    Ebből kifolyólag az ilyen korongokat nevezzük talán CD-nek látszó tárgy -nak... :D

    QNX is cool!

  • csiga997

    őstag

    válasz dabadab #6 üzenetére

    Konkréten nem holmi média-birodalom, hanem a Bartók-örökösök miatt hosszabbították meg 50-ről 70 évre a szerző halálától számítva a védelmet. ('94-ben mindez.)

  • corlagon

    senior tag

    válasz Pötyi #12 üzenetére

    Így van, a Compact Disk nem egy általános kategória, mint a ''gumicsizma'', hanem egy pontosan definiált szabvány. Ami a specifikációinak nem felel meg, azt nem szabadna ''CD'' névvel forgalomba hozni.

    Aki ezt mégis megteszi, az elég jól támadható a Fogyasztó megtévesztése címen (''aki a termék v. szolg. bámilyen lényeges tulajdonságát illetően a valóságnak nem megfelelő tényt közöl...'' stb).
    Mondjuk nem vagyok arról híres, hogy tömegével veszem a cd-ket, de ha vennék, és ilyen másolásvédett ****t adnának el nekem, ami mondjuk a pc cd-olvasójában nem lejátszható (és erről nincs információ a cd címkéjén), vissza is vinném azonnal.

  • Phix

    tag

    Üdv, és köszi a hozzászólásokat!

    A kérdésekkel kapcsolatban az a helyzet, hogy már elpattintottam egy kazalnyit Kálmán Andrásnak, ezeknek egy részére már válaszolt is, jövő héten lesznek olvashatóak. Szerintem ezek is izgalmas témákat járnak körül ;], és amennyiben hajlandó lesz rá, remélem, egy későbbi alkalommal a mostani kérdések megválaszolására is kapható lesz. Mindenesetre én figyelmébe fogom ajánlani a Fórumot is, a legeuropéjerebb megoldás ugyanis az lenne szerintem, ha néha-néha valaki az ASVA részéről e hasábokon válaszolna Nektek.
    Mint írtam, a folytatásban egy független netjogásszal is beszélgetni fogok a témáról, úgyhogy a jogi szabályozásra vonatkozó kérdésekkel őt fogom megtámadni.
    Amire pedig tudok, arra igyekszem válaszolni magam - bár nem jogász vagyok, hanem újságíró, de talán ennyire már sikerült beleásnom magam a témába.

    [ Jövő héten újabb érdekességekkel jelentkezünk a tudomány és a technika világából ]

  • Phix

    tag

    válasz anulu #7 üzenetére

    anulu: ''(...) ellenben, ha vki megtette helyettünk, felpakolta a netre (vagy kölcsönadta, és átírtuk), akkor már legális.''

    Pontosan. Ezért van az, hogy az internetről letöltés még ebbe a kitételbe sem botlik bele, tehát legális marad. Egy fájlcserehálózat esetén a gond a megosztással van...

    [ Jövő héten újabb érdekességekkel jelentkezünk a tudomány és a technika világából ]

  • Phix

    tag

    válasz morzsa #9 üzenetére

    morzsa:
    ''az Artisjus milyen alapon szed be bármiért is egy fillért, talán elküldik Stingnek, vagy a Scooternak?''

    - Ja, elküldik. Pontosabban annak a külföldi jogkezelő egyesületnek, amelynek Sting vagy Scooter tagja. Csak az nem világos, hogy az elosztás arányait milyen játszási listák alapján állapítják meg :U - de erről majd talán valakit az Artisjustól...


    ''Az alapanyagokra kiszabott jogdíjjal saját gödrükbe estek, mert ha számlám van a hordozórol, akkor számlám van a jogdíjról is. Magyarán az előre kifizetett jogdíjból olyan tartalmat teszek az adathordozóra, amilyet akarok.''

    - Épp ez a lényege az üres hordozó jogdíjának. Hogy a szabad felhasználás keretein belül olyan tartalmat teszel rá, amilyet akarsz. De fontos a kitétel: csak annak keretein belül. Például nem másolhatsz szoftvert. Nem másolhatsz technikailag másolásvédett stuffot. Nem készíttethetsz másolatot más személlyel. Nem másolhatsz eladásra, illetve közvetve sem szolgálhatja a jövedelemszerzést. Ugyanis ez már mind nem ''magáncélú másolás'', a jogdíj meg - elvileg - arra szól.


    ''Szerzői jogvédelem alá esik az eredeti tartalom, vagy nem? Akkor a k.b. drága memória kártyára rögzített családi képek és házi-mozik után neken is perkálhat az Artisjus. Ennél eredetibbet még nem látott a világ A művészi tartalom pedig szubjektív megítélés alá esik. Spilberg elbujdokolhat''

    - :C Ahogy mondod! Tényleg így van, a horvát tengerparton nyaralás közben készített kép, amikor a hugi megtalálta azt a szép kagylót - művészi tartalom, Te pedig alkotó vagy. És valóban, a memóriakártyákból származó jogdíj elosztásából is részesülnöd kell! Ehhez nem kell más, mint, hogy Te is tagja légy az adott művészeti ág alkotóit tömörítő közös jogkezelő szervezetnek, amelynek taggyűlése az elosztás mértékéről dönt. Fotóművészek esetén ez a szervezet a Hungart, Vizuális Művészek Közös Jogkezelő Társasága Egyesület (Bővebben: link. Zenei és irodalmi szerzők esetén az Artisjus. Előadóművészek esetén az EJI, stb.


    ''Azt is kifejthetné valaki egyszerű magyar nyelven, hogy ha egy vendéglátó egységben kereskedelmi (tehát kéretlen reklámokkal zsúfolt) rádió szól, akkor az milyen alapon jogdíjköteles??? 1. A rádió megvette a dalok sugárzási jogát (vagy éppen azért fizetnek nekik, hogy sugározzák azokat). 2. A reklámok kényszerű meghallgatásával bőségesen megfizettetik a ''rádió használat''+ a reklámozott népek is keményen tejelnek a reklámért. Akkor nekem miért kell tejelnem ha szól a rádió?????''

    - (Törekedni fogok az egyszerű magyar nyelvre :D) No, várj, a legutolsó mondatban a ''nekem'' nem világos: Te vendéglátós vagy? Ha igen, akkor valóban kell tejelned.
    A cikkben az eltérő felhasználásokhoz tartozó eltérő jogokat és jogdíjakat taglaló rész szól erről. Mindenki azért a felhasználásért fizet, amit ő maga megvalósít.
    Magyarul: a rádió jogdíjat fizet azért, hogy a számot lejátszhassa a rádióban. Te ezt meghallgathatod, és ezért még jogdíjat sem kell fizetned, mert ez magáncélú felhasználás, ami a szerzői jogi törvényben mindig is jogdíjmentes volt. Ha vendéglátóegységed van, és ott játszod le a számot (saját cd-ről, rádióból, tévéből), akkor pedig nyilvános előadást valósítasz meg, amit ugyebár nem fedez a rádió által - saját felhasználási módjáért - fizetett jogdíj. Ráadásul a szolgáltatott zenét tekinthetik úgy is, mint a Te vendgáltóegységed forgalmát fellendíteni hivatott szolgáltatást, vagyis itt már közvetve jövedelemnövelést is szolgál a nyilvános lejátszás.
    A reklámot pedig nem érdemes idekeverni, hiszen a reklám nem szerzői jogi kategória, a reklámbevétel nem váltja ki a szerzői jogdíjat. Az mindössze egy(gyel több) bevételi forrás a rádióknak, amiből saját fenntartásukat biztosítják.

    [ Jövő héten újabb érdekességekkel jelentkezünk a tudomány és a technika világából ]

  • ArGab

    őstag

    válasz Phix #17 üzenetére

    ''- Ja, elküldik. Pontosabban annak a külföldi jogkezelő egyesületnek, amelynek Sting vagy Scooter tagja. Csak az nem világos, hogy az elosztás arányait milyen játszási listák alapján állapítják meg - de erről majd talán valakit az Artisjustól... ''

    Indexen volt erről egy cikk nemrégen. Az eladási és játszási listák alapján kerül elosztásra, tehát a legtöbbet nálunk pl. Márió kapja.
    Bővebben: link

  • Phix

    tag

    válasz Zoltán #11 üzenetére

    Csak pontosítani szeretném: úgy tudom, az ASVA és az ORFK szerződése, amelyet 2002-ben kötöttek és nemrég megújítottak, egy együttműködési szerződés, és pénzről - tudomásom szerint - nem szól. Persze, mint minden szerződésnek, ennek részletei is üzleti titkot képeznek.
    Főleg információcseréről szól, segítik egymás munkáját, szeretnék emelni a rendőrség informatikai felkészültségét, bla, bla - the usual crap. Azt tudom, hogy az ASVA ''továbbképzéseket'' is tart a rendőrség ezzel foglalkozó csoportjainak. Ahol persze a résztvevők anyatejként szívják magukba az ASVA jogértelmezését, ami nem feltétlenül egyezik meg a hatályos jog bírói értelmezésével.

    [ Jövő héten újabb érdekességekkel jelentkezünk a tudomány és a technika világából ]

  • Phix

    tag

    válasz ArGab #18 üzenetére

    ArGab: ''Indexen volt erről egy cikk nemrégen. Az eladási és játszási listák alapján kerül elosztásra, tehát a legtöbbet nálunk pl. Márió kapja.''

    Maradjunk annyiban, hogy ezt az Index sem tudja, ez csak egy jól hangzó cím volt egy kissé bulvárosra sikerült írásból. ;) A valóság ez:
    (forrás lásd fent)
    ''Arról azonban, hogy ki, mennyit kap, viszonylag kevés információ áll rendelkezésre, azt lehet csak biztosan tudni, hogy az egyes adattárolók után mennyit kell fizetnünk.''
    ''Hogy kihez, pontosan mennyi kerül, az titkos információ, (...) valószínű, hogy az ott felsorolt művészek kiemelten részesültek az üres adattárolókból befolyó bevételből.''
    (kiemelés tőlem)

    [ Jövő héten újabb érdekességekkel jelentkezünk a tudomány és a technika világából ]

  • bugger

    tag

    '' Azt tudom, hogy az ASVA ''továbbképzéseket'' is tart a rendőrség ezzel foglalkozó csoportjainak. Ahol persze a résztvevők anyatejként szívják magukba az ASVA jogértelmezését, ami nem feltétlenül egyezik meg a hatályos jog bírói értelmezésével.''

    Na igen, sztem legtöbbünknek ez nem tetszik: A rendőrök ne egy lobbiszervezet saját maga által kreált jogértelmezését tegyék magukévá, hanem a hivatalosat. Szép is lenne, ha nem az számítana, mi is van valójában a törvényben, hanem hogy miként tudja egy egyáltalán nem független szervezet által fizetett ügyvéd elferdíteni, félreértelmezni.

  • fifi_addict

    tag

    Lehet, hogy nem értem a 329. paragrafust, de abban egy szóval se írják, hogy egy másolásvédett termék magáncélú másolása törvényt sért. Lehet, hogy az idézett paragrafus nem erre a helyzetre vonatkozik... ? Nos?:))

    ...........................???

  • luciferc

    őstag

    válasz Phix #20 üzenetére

    Idézet az Artisjus jogászától:

    Az Artisjus a jogszabályoknak megfelelően működik és a jogdíjak elosztását is alapvetően a jogszabály határozza meg: 1999. évi LXXVI. törvény (olvasható honlapunkon)

    A jogdíjak elosztásánál a jogszabály és szerzők által elfogadott belső szabályzataink alapján az alábbi adatokat kell figyelembe vennünk:
    - a jogszabály előírását, hogy az egyes jogosultaknak hány százalék jár a teljes összegből
    - rádiók, televíziók műsorainak adatait
    - hanglemezkiadások adatait.


    Ezekről az pedig az Artisjus elég pontos információval rendelkezik: az elosztás tehát nem slágerlisták, hanem valódi adatok alapján történik. Nem engedhetnénk meg magunknak, hogy ''slágerlistákra'' építsünk pontos felosztást. Egyébként nem csak az előadók kapnak a díjból, sőt: nagyobb részt kapnak belőle a szerzők.


    vagyis nagyon valószínű, hogy lagzi lajos meg márió tényleg a legtöbbet kapók között van, hiszen az ő dolgaikat nem nagyon másolgatják az emberek, így sokat vesznek belőle, már csak azért is, mert futószalagon ontják a szennyet.

  • dabadab

    titán

    válasz Phix #19 üzenetére

    ''Persze, mint minden szerződésnek, ennek részletei is üzleti titkot képeznek.''

    Es persze, mint minden allami szerzodes (kivetel, ami allamtitkonak minositettek), ez is kozerdeku adatnak szamit, nem?

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz Phix #20 üzenetére

    Azert ne feledjuk, hogy az Indexnek ''belsos'' informatorai vannak az Emil.rulezes nepek szemelyeben, akik
    1. ismerik az elosztasi szabalyokat
    2. tudjak, hogy ok mennyit kapnak

    Ezek utan nem lehet tul nehez kiszamolni, hogy ki mennyit kap.

    DRM is theft

  • corlagon

    senior tag

    válasz fifi_addict #22 üzenetére

    1999. évi LXXVI. törvény - A szerzői jogról
    95. § Védelem a műszaki intézkedések megkerülésével szemben

    Ebbe ütközik a védett dvd másolása.

  • fifi_addict

    tag

    válasz corlagon #26 üzenetére

    Akkor csak ott hibádzik a cikk, hogy úgy írt a dologról, mintha az a paragrafus vezetné az illetékesek fantáziáját... tehát minden rendben, továbbra sem szabad védett dvd-t másolni. És mi van azokkal az (magyar) oldalakkal, ahonnan rippelő progit tölt le az ember (lsd 329 paragrafus)? Én nem, persze...:))

    ...........................???

  • corlagon

    senior tag

    válasz fifi_addict #27 üzenetére

    És mi van azokkal az (magyar) oldalakkal, ahonnan rippelő progit tölt le az ember

    Érdekes kérdés...

    A rippelőket elméletileg a 95.§ tiltja (előállítás, alkalmazás, terjesztés stb.), de
    - a törvény kereskedelmi forgalomról és használatról beszél; az ilyen szoftverek nagyja (pl. GKnot) freeware, ami szabadon terjed, a használatot meg nem lehet bizonyítani, csak a letöltést, az meg lehet legális
    - neten tölthetsz le egy harmadik országból, pl. skandináv területről, ahol ezeket nem tiltja a törvény, maga a letöltés MO-ról meg megintcsak legális
    - a 95.§ ''Védelem a műszaki intézkedések megkerülésével szemben'' eleje nem vonatkozik a szoftverekről történő biztonsági másolat-készítésre, amihez a felhasználónak mindig joga van...





  • fifi_addict

    tag

    válasz corlagon #28 üzenetére

    Akár a törbénysértő magatartás támogatására, vagy a terjesztésére, (ellenszolgáltatás nélkül is!, ha jól értem)a 395. eléggé határozott, akár a b, pont; akár a c, pont szerint a jogalkotó határozottan állást foglal (max. két év). Lehet, persze, hogy ez azóta megváltozott, az általad citált 95. par-t nem ismerem... de ez nem a user, hanem a webhely gazdájának a gondja. doom9.hu pl. ha jól dereng...;] bár ki tudja, hol van...

    ...........................???

  • Phix

    tag

    válasz corlagon #26 üzenetére

    Kösz, hogy helyettem is válaszoltál, corlagon. :)

    Igen, fif_addict, így van. Ha szabad magamat idézni a cikkből: ''A másolásvédelem ugyanis olyan műszaki intézkedésnek számít, amelynek megkerülését egyaránt tiltja a szerzői jogi törvény és a Büntető törvénykönyv''

    Az, amit később írtál - ''de ez nem a user, hanem a webhely gazdájának a gondja.'' - abszolút helytálló: ha valaki már megkerülte (jogellenesen) a másolásvédelmet, és elkészített egy olyan változatot, ami így már nem másolásvédett (DVD-rip, vagy zenei album mp3-formátumban, stb.), és ezt saját honlapján vagy DC++-on (szintén jogellenesen) felajánlja, abból neked a törvény szerint semmi bajod sem lehet, ha letöltöd.

    Persze remélem, hogy nem ez lesz a jövő útja, mert tényleg kéne egyfajta szemléletváltás... Ne a jogot szigorítsák, hogy ne legyen legális a letöltés, hanem inkább ismerjék fel a kiadók az online terjesztésben rejlő potenciált, legyen a magyar pénztárcához mérten is elfogadható egy friss DVD ára...
    (Oké, tudom, megyek, álmodozom tovább! :D)

    [ Jövő héten újabb érdekességekkel jelentkezünk a tudomány és a technika világából ]

  • morzsa

    aktív tag

    válasz Phix #17 üzenetére

    Phix:
    Először is, köszönöm a kimerítő választ.
    ...és igen, érdekelt vagyok a vendéglátásban.
    Egy kérdés maradt nyitva: mi van akkor, ha hiánypótló az ''illegális'' másolat.
    - Minősíthetetlen minőségű :B a legálisan beszerezhető tartalom ( lejátszhatatlan dvd film)
    - Magyarországon nem forgalmazzák az adott tartalmat ( sorozatok, amiért hiába könyörgünk, kiadatlan filmek, csődbe ment cégek által birtokolt jogú filmek, stb...)

    ...és mi újság a VHS-Fronton?



    [Szerkesztve]

    https://linktr.ee/wbteam21

  • luciferc

    őstag

    válasz Phix #30 üzenetére

    ha valaki már megkerülte (jogellenesen) a másolásvédelmet, és elkészített egy olyan változatot, ami így már nem másolásvédett ... abból neked a törvény szerint semmi bajod sem lehet, ha letöltöd.

    Na, erre mondom, hogy ez csak jogászi faszakodás. Nincs az a szakértő, aki egy DVD ripről (DivX vagy DVD formátum) bizonyítja, hogy te csináltad. ha pedig így van, akkor ez a szabály értelmetlen, lévén bármikor mondhatod, hogy letöltötted, ami jogszerű. szóval a jogszerű letöltés mellett a feltörés tiltása értelmetlen üres valami.

  • cigam

    félisten

    válasz Phix #30 üzenetére

    Mikor lesz nalunk iTunes zenearuhaz? Az origo eleg ligth-os.
    Masolasvedelem. Az meg nem jutott eszebe akik ezeket a trukkoket megrendelik/elkeszitik, hogy berakom a CDjatszoba, digit/analog modon osszekotom a szamitogeppel/magnoval, es mar meg is van a teljes album. Az egesz nem tart tovabb mint egy LP digizese.
    Szoval mi ertelme van?

    Ez jogilag a masolasvedelem megkerulese?

    DVD-rol sem keszithetek biztonsagi masolatot (mint a softrol)?


    [Szerkesztve]

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

  • Kriza

    őstag

    Nevetséges ez az egész! Sírnak a jogaikért a Metallicáék meg Britney, meg Márióék meg stb... közben a legnagyobb kulákok.Ha az egyszeri csóri kisember meg letölt valamit a Netről, és meglátja a barom ORFK ''sajátos'' jogértelmezését, reszket a térde még akkor is, ha már rég letörölte az anyagot, hogy nehogy ''elkapják'', mert ő tulajdonképpen most már bűnöző.
    Hány előadóművész ment tönkre az Internetes másolás miatt? Aki sz@rt csinál, azt a kutya se rippeli, meg a kutya sem töltené le, a jó dolgokat meg úgyis megveszik az emberek, főleg ha emberi árban vannak (pl.: NetPiac-nál vettem 2 lemezes extra változatban - nem újságmelléklet! - Kapj el ha tudsz-ot, meg Hulk-ot 999HUF-ért! Csak néztem, hogy lehet ennyi Ha lemásolnám duplarétegű lemezte 3-4-szer ennyibe kerülne filmenként)

    Szakdogámmal kapcsolatos kutakodásom közben olvastam, hogy régen, még a 30-as, 40-es években, amikor még csak kezdett elterjedni a rádió, a BBC nem sugározhatott hírműsort az esti órák előtt, mert az újságkiadók féltek, hogy senki nem venné az újságjaikat. Most már persze akkor van hírműsor, amikor csak akarják a rádiók, és (jé!) még léteznek hírlapok is! NEVETSÉGES EZ A HUZA-VONA!

    Ja! Az Artisjust meg csak annyit ér el, hogy szlovákiában veszem 1/3 áron a lemezeket! (meg ezek után majd a memóriakarit is!) És semmit se tehetnek ellene, mert erre legalább jó az Únió! És ha netről töltök le filmet vagy zenét, akkor azt írok a lemezre, amit csak akarok! Minden jogdíj nélkül! Ne erre varjon gombot az Artisjust meg az ASVA!

    Ettől függetlenül persze van egy csomó eredeti lemezem (pl.: Nightwish összes) mert ami igényes és jó, azt megveszem (pl.: Nightwish :) :) :) )

    [Szerkesztve]

    Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

  • ktmt

    aktív tag

    Egy kis adalék a szerzői jog vitához.
    Jó tíz évvel ezelőtt zenekarommal 1000 példányszámban megjelenő válogatáskiadványon szerepeltünk, amiért az Artisjus juttatott is nekünk fejenként 4-5 ezer forintot három éves eloszltásban (összesen 20-25e Ft-ról van szó). Nemármost rövidesen az említet jogvédó egyesület küldözgetni kezdte a fellésépek után az Artisjunak küldendő jogdíjakat, azt hiszem 1800 Ft volt a minimális összeg, amit a szervezőknek állnia kellett (persze nem fizettünk, és inkább más egyesülenél védtük le a jogainkat, amire a törvény lehetőséget ad). Könnyű kiszámolni, hogy egy éven havi egy fellépéssel belül visszafizettük volna nekik az addig fizetett jogdíjakat.
    Amikor CD-t adtunk ki kis példányszámban, akkor természetesen mi is megfizettük a matrica árát, ahogy a legtöbb magánkiadásban megjelenő anyag.
    A gond az elosztási rendszerben van, ami a megjelent (még csak nem is az eladott) példányszám arányában osztja vissza az egyedileg és általányban fizetett felhasználási/előadói/bemutatási jogokat. Azaz McHavertől Győzőkéig mindenki jól jár, kivéve persze azok, akik eleve kis példányszámmal tudnak megjelenni.
    A jelenlegi helyzet álságos: mi fizetjük tovább szépen a matrica árát, az Artisjus pedig elnézi a tömeges másolást.

  • parandroid

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Én az árképzéssel kapcsolatos kérdésre szeretnék rámutatni.

    Egy frissen megjelenő számítógépes játék ára 12000 ft körül van. Ez kb 3 hónap alatt 7-8000 ft-ra esik, fél év múlva 4000 ft körül már kapható egy év múlva 2000 ft, kétéves játékokat pedig 999 ft-ért lehet venni. Jó, vannak kivételek, EA sajátosság pl, hogy a Sims még mindig tízezres nagyságrendben van kiegészítőstül...

    DVD filmek tekintetében új film 5-6000 ft, egy év múlva kb 3000, régebbi filmek pedig akciósan általában 2000 ft körül vannak. Itt is van variálás elég, vannak LucasFilm féle gané cégek, akik évente kiadnak egy digitálisan felújított eredeti Jedi visszatért horribilis összegért, lefelejtett magyar szinkronnal, de legalább végre dvd-n, de ezt most hagyjuk...

    Zenei cd-t ellenben nehéz ügy 5000 ft alatt kapni. Én legalábbis nem hiszem, hogy régi Madonna vagy Metallica albumokat 1000 ft környékén meg lehetne venni, pedig vannak már több mint 10 évesek. Hogy is van ez? Ennyivel okosabbak lennének a filmkiadók és a játékforgalmazók? Vagy ennyivel jobban elévül a film, játék, mint a zene? Van egy csomó eredeti DVD-m, 2500 ft-nál többet, egyetlen egyért adtam, a Gyűrűk Ura trilógiáért... Az én meglátásom inkább az, hogy az ember hajlamos olyan filmet is megvenni 999 ft-ért, ami annyira nem is jó, de azért legyen meg. Mennyit vennének akkor a tényleg jó filmekből az emberek, ha kb 3 év után 1000-1500 ft körül lehetne kapni. Az alacsonyabb árat bőven kompenzálná az eladott példányszám, egyszerűen nem érné meg másolni, ha ennyibe kerül az eredeti. most szoktam rá arra is, hogy sz.rok az új játékokra, sorban veszem meg a régi kedvenceket eredetiben. Heroes 2, 3, 4, Colin, régi NFS-ek, NBA-k (bár az EA játékok kicsit így is drágák, de ennyit már megérnek), nem is beszélve az újságmelléklet-játékokról. Most a Sims-et várom, hogy elfogadható legyen az ára, pillanatnyilag még mindig 25-30k körül lehetne kiegészítőstül beszerezni, ami egy ötéves játék esetében legalábbis vérlázító pofátlanság - és még mindig adogatják ki az össze-vissza variált deluxe pakkokat... :(((

    p

    I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

  • permet

    csendes tag

    A jog is elismeri, hogy az ureskazetta dij nem igazságos,de jobbat még nem találtak ki... A díj nagysága nem erdekel igazán; a bibi ott van, hogy ezt fizeted, és legálisan nem tudsz letolteni még filmet vagy zenét sem..

  • Batman

    őstag

    Hali!

    Tehat ha jol ertem akkor a letöltés magában az nem büntethető. Tehát ha én egy dc-hubrol töltök akkor azért nem vonhatnak felelőségre?De ha megosztok valami jogellenes tartalamt azért már igen.Mivan ha csak különböző linux disztrokat osztok meg amik legalisan letölthető, akkor én szabadon tölthetek barkitől mivel az nem illegális?

    köszi

    A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

  • parandroid

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Batman #38 üzenetére

    Nem illegális, viszont az alapján a morzsányi infó alapján, amit én tudok a dc-ről, lehet, hogy hamar kibannolnak a hubról...

    p

    I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

  • Batman

    őstag

    válasz parandroid #39 üzenetére

    En ugysem tudok dc-zni koliban le van tiltva , csak az elv miatt érdekelne.

    A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

  • bnorci71

    addikt

    Hali

    Miért van az ,hogy ugyan az a tartalom többe kerül DVD mint VHS CD mint Magnó kazi. A tartalom ugyan az /DVD>VHS itt ugyan a hang eltér/ a jogdíj gondolom ua. ezekszerint az adathordó és az előállítás költségesebb a modern technikánál?

    ”….Nevetséges ez az egész! Sírnak a jogaikért a Metallicáék meg Britney, meg Márióék meg stb... közben a legnagyobb kulákok…….”
    /Kriza/
    Ja és depisek attól milyen sokat kerestek eddig/ha jól emlékszem Robi Williams panaszkodott ilyenről/ ,de hogy esetleg olcsóbb legyen a cd-dvd az eszükbe se jut és megszűnne esetleg ez a kezelhetetlen senkinek se jó állapot


    Egyetértek peterkeT-vel 1500-2000huf ért én is vettem olyan DVD-t amit már moziba láttam de karácsonytól még nem néztem meg de ennyiért hajlandó voltam megvenni hogy bármikor jó minőségbe megnézhessem.
    Néha meg teljesen hülyének nézik az embert 200 bőrt lehúznának rólunk az újra kiadott digit felújított csodákkal de a magyar szinkron az hiányzik pedig lehet avval megvettem volna a díszbozost.
    Az se állapot hogy a drága pénzen megvett extrás DVD-n az extrára még egy felíratot se képes rábiggyeszteni a T kiadó akkor adjon extra nélkülit olcsóbban.

    "If in doubt, flat out!" "Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers"

  • bnorci71

    addikt

    A másolásvédett adathordózkról meg csak annyit most olvastam a ph-val kapcsolatba lévő újságban ,hogy Franciaországban bírósági itéletre betiltották 1 film dvd-s forgalmazását mert az másolásvédett volt és ez sértette a felhasználó jogait.

    A dvd-cd lemzről meg kell őriznem a számlát ,matricát vagy mivel bizonyíthatom hogy kifizettem a szerzői jogdíjat??Ja és medig őrizgessem életem végéig?

    [Szerkesztve]

    "If in doubt, flat out!" "Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers"

  • permet

    csendes tag


    A Salgótarjáni városi bíróság jogerős végzésében egy fiatalkorú által szerzői jogok megsértésének vétsége elkövetését állapította meg az Internetről letöltött és CD lemezre másolt filmek vonatkozásában. A büntetés: 2 év próbaidőre próbára bocsátás.
    Az Egri Városi Ügyészség jogerős határozatában a szerzői jogok megsértése vétségének megállapítására alkalmas cselekménynek tekintette filmeknek és zenei file-oknak az Internetről való letöltését és CD lemezre másolását. A büntetés pártfogó felügyelet alá helyezés és a vádemelés elhalasztása volt.

    Forrás: http://www.terminal.hu/newsread.php?id=30200609045519

    ''Magánszemély szabadon készíthet a műről másolatot magáncélra, ha jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve sem szolgálja. Kivétel: szoftver és digitális adatbázis. Azaz: film, zene magáncélra szabadon letölthető. Akár jogsértő forrásból is.

    Miért is van ez így? A szerzői jog nem szeretné a fogyasztót kriminalizálni, főszabályként mindig a közzétevőnek kell engedélyt kérnie, jogdíjat fizetnie. Ha lehet, senki ne támogassa az illegális közzétevőket azzal, hogy tőlük tölt le zeneszámokat, filmeket. DE: ha ezt mégis megteszi, nem kell felelősségrevonástól tartania.''

    Dr. Tóth Péter Benjamin
    Artisjus
    www.maci.org.hu


    [Szerkesztve]

  • Allien

    veterán

    Most ezek szerint, ha jól értelmezem, kifizettem egy halom jogdíjat, pedig csak fényképező gépem van, amivel külömben én is ''alkotok'', és fotó művésznek nevezem magamat?:)) De, a legjobb, hogy mivel kifizettem azt, hogy ezekre a memo kártyákra mp3 állományokat rakhatok, ezért kénytelen leszek olyan eszközt venni, amivel le is tudom játszani majdan ezeket a file-kat, és persze, le KELL (!) töltenem a netről őket, mert EZT feltételetik rólam, és ezért FIZETTEM!!! :R
    ŰberLOL :C
    Inkább NEM fizettnék jogdíjat, (főleg, mert nem is töltök le mp3-t).:(((

    Battlefield 2142-ben Alien69 ''the ACE'' | -=SoG=-Alien by Battlefield 2 | Hot Jazz Band 20(05). Jubileumi koncert |

  • corlagon

    senior tag

    válasz permet #43 üzenetére

    A Terminal-os cikkből:

    Hazánkban nagyon sokan nincsenek tisztában a szerzői jogok védelmével. Nem tudják, hogy filmek internetes letöltése vagy DVD-k másolása jogsértő, büntethető, a Büntető Törvénykönyvbe ütköző, szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése esetén szabadságvesztéssel vagy komolyabb pénzbüntetéssel sújtható.

    Kellően manuipulatív rizsa, de nem igaz: a filmek internetes letöltése (bizonyos feltételek megléte esetén) nem jogsértő MO-n.

    A cikkírót nem zavarta, hogy az ASVA-s jogi képviselő utána következő, (egyébként korrekt) állásfoglalása a fentieknek fehéren-feketén ellentmond.

    Azok a bírósági ítéletek a végén is khm... kivonatosak alighanem (kihagyva pl. a terjesztést, vagy pénzért másolást), mivel - meglepő - a bírók áltaálban tisztában vannak a jogszabályokkal.

    OFF
    Kicsit unom már, hogy a mass medián túl lassan már a szakmai fórumok is marhasággal vannak tele, ha a szerzői jogokól van szó. Ott a szezői jogi törvény, a www.complex.hu-n elolvasható (asszem), nem olyan bonyolult az. Különösen ajánlom a 'szabad felhasználás esetei' és a 'másolásvédelem' részeket.
    /OFF


    Végül: egy grat az eredeti cikk írójának, a sok félinformáció helyett végre egy tényleg korrekt írás.

    Egy dologra azért felhívom a figyelmet:
    [L]Nem készíthetünk másolatot még magáncélra sem abban az esetben, ha a forgalmazó a hordozót olyan technikai védelemmel látta el, amelynek célja a másolás kizárása.[/L]

    Ez a szabály nem vonatkozik a biztonsági másolat készítésére saját tulajdonú szoftverről (59.§)




    [Szerkesztve]

  • [amne]

    senior tag

    Azt hiszem az utóbbi időkben nagy divat lett érdekeket, jogokat, és mindenféle anyagi juttatásokat védeni, akár kéretlenül is, természetesen jó pénzért. Ezzel akár még egyet is értek, ha már vannak törvények, jogok, akkor ezt is vegyük figyelembe, és ne felejtsük el, hogy mi egyszeri felhasználók, abból a jelentős mínuszból indulunk, hogy nap mint nap megszegjük ezeket a törvényeket, jogokat. Másrészt, ezeknek a nagybecsű jogvédő szervezeteknek azt is figyelembe kéne venniük, hogy a felhasználók erre rá vannak kényszerítve. Az említett jogok tisztázatlanok, ahogy a cikkben is meg lett említve, a különböző jogvédőknek akár egymással ellenkező stratégiájuk is van a pénzek behajtására/büntetésre.

    Nekem ez az ami nem tetszik, elfogadom, hogy én egy kis szemét vagyok mert letöltök olyan sorozatot amit itthon nem is játszanak, azért mert érdekel, és azért mert engem nem a Győzike show érdekel. De akkor az igen tisztelt jogvédők is fogadják el, hogy amíg a kishalakat - mineket - cseszegetnek, addig nem fog semmilyen mutató csökkenni (lásd másik cikk) akkor sem ha ferdítenek ezeken, és akkor sem ha őszinték maradnak, amit nehezen tudok elképzelni. Menjenek ki piacokra, dolgozzanak össze vámosokkal, rendőrőkkel, de rólam szálljanak le piti kihágásokért. Tudják ők is nagyon jól, hogy csak azért specializálódtak a mi ''apró pénzünkre'' mert nincsen semmilyen hatalmunk, olyan jogi hátterünk amivel meg tudnánk magunkat védeni.

    Továbbá ne áltassanak minket folyamatosan azzal, hogy a mezei usereket nem figyelik, nem büntetik. Csak az elmúlt pár hónapban hány olyan cikk látott napvilágot akár itt is ami elfogodd DC-zőről, piti másolóról, szólt?

    --
    Összegezve, ami nekem nem tetszik, az az hogy a könnyű pénzszerzés reményében gomba mód szaporodnak a jogvédők, akik a mi jogainkra tesznek, oda húznak ahol a pénz van, és mindezt olyan átláthatatlan, egymásnak ellentmondó joghalmazba keverik bele, amit az egyszeri usernek lehetetlen felfognia, nyomon követnie, és ez szerintem el sem várható tőle.

    Az állampolgároknak kötelességük ismerni a törvény szavát, ebben a témában pedig mégis olyan tudatlanság, és eltévedettség fedezhető fel, ami más témakörben szerintem nem jellemző. Remélem ezzel a cikksorozattal is ezen próbáltok javítani, és megszorongatjátok az általam oly sokat emlegetett jogvédő szervezetek képviselőit kérdéseitekkel. ;]

    [Szerkesztve]

  • balco

    aktív tag

    Multkor lattam egy nem jogtiszta office-t :)
    Kiirta, hogy a termek jogos felhaszaloja xy.
    Ha ezt a microfos allitja a felhasznalorol, akkor most mi van?

  • siriq

    őstag

    Hello

    Engem csak az erdekel hogy a honmagasztalt Televizioban miert nem jelenik meg olyan valasz a kerdesekre hogy bizonyos esetekben legallis a masolas es igy tovabb? Miert nem fogalalkozik a mediakban senki a masik oldallal?Az oke hogy most igy magunk kozott elmondjuk a velemenyunket de a nagy reteg errol semmit nem tud(magyaran adtam a sz@ranak egy pofont(elnezest a megfogalmazasert)). Ha van helyreigazitas (ala sg.hu-n megjelent a tetelsor, errol az sg.hu irt is egy cikket amiben elmondjak hogyan is tortent az a dolog ami vegul megsem tortent csak a media allitotta be ugy) azt miert nem hozzak le?
    Ennyi amugy amit mondani akartam. Kiraly a topic varom a hozzaszolasokat nem kimondottam erre hanem osszesegeben.

    Meg mindig nincs 1000 oras BF3 nev, kozben mar masok is erdeklodnek utana... Mar bevallottan nincs 1000 ora neki... Varjunk Dec 31-ig a Mantle-a.

  • permet

    csendes tag

    Sziasztok!
    Azért nem jelenik meg a tv-ben a másik oldal, mert nincs..
    A médiában mindent hallasz hogy lehet letölteni stb..
    Egy ismerősöm 3 audió cd másolatért kapott büntetést, és most az artisjust is
    cseszegeti polgári perrel.

    A törvény:

    btk 329/A. §
    (1) Aki irodalmi, tudományos vagy művészeti alkotás szerzőjének művén, előadóművésznek előadói teljesítményén, hangfelvétel előállítójának hangfelvételén, rádi-ónak vagy televíziónak a műsorán fennálló jog megsértésével vagyoni hátrányt okoz, vét-séget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénz-büntetéssel büntetendő.

    (2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a szerzői és szomszédos jogok megsértését
    a) jelentős vagyoni hátrányt okozva;
    b) üzletszerűen
    követik el.

    (3) A büntetés öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a szerzői és szomszédos jogok megsértését különösen nagy vagyoni hátrányt okozva követik el.

    (4) Aki a szerzői és szomszédos jogok megsértését gondatlanságból követi el, vét-ség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.

    (5) A szerzői és szomszédos jogok megsértése esetén el kell kobozni azt az elkö-vető tulajdonában lévő dolgot, amelyre a bűncselekményt elkövetik. Az elkobzásnak ak-kor is helye van, ha a dolog nem az elkövető tulajdona, de a tulajdonos a bűncselekmény elkövetéséről előzetesen tudott.

    Szabad felhasználás:

    Egy biztonsági másolatot készíthetsz,és ha ez számítógépen készül,akkor azt neked kell megcsinálnod a saját hardvereden.
    Ha nem tudsz bemutatni eredeti példányt,licenszt,esetleg számlát
    megbüntetnek!

  • PrinczA

    őstag

    Megkérdeznéd az illetekeseket, hogy hogyan epul fel egy adathordozo ara (már amire van ''+ költség'')?
    pl.:
    videokazetta: vhs, h8, ...
    cd 12cm: cd-r, cd-rw, ...
    cd 8cm: cd-r, cd-rw, ...
    dvd 12cm: dvd-r, dvd-rw, ...
    dvd 8cm: dvd-r, dvd-rw, ...
    memkartya: ..., 512Mb, 1Gb, ...
    pendive: ...
    hdd: ...
    ...: ...

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák